Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 

Cum sa inteleg corect vremea ?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Salut,

As vrea sa inteleg mai bine ce reprezinta nivelul de precipitatii la meteo; mai exact cum pot sa-mi dau seama din, de ex, precipitatii 4.50 mm cat de mult o sa ploua ? - o sa fie o ploaie usoara sau o ploaie torentiala? Dupa ce reper sa ma iau? Multumesc.
Pe langa intrebarea de mai sus as dori sa stiu ce site-uri de vreme indica cel mai corect vremea dupa parerea voastra. Eu ma uit pe kappa, insa in ultimele saptamani a dat multe rateuri.. zicea ca ploua peste zi si seara e ok, si era chiar invers...

Multumesc.

Attached Files


Edited by ovidiFigar123, 14 July 2014 - 22:54.


#2
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 ovidiFigar123, on 14 iulie 2014 - 22:47, said:

Pe langa intrebarea de mai sus as dori sa stiu ce site-uri de vreme indica cel mai corect vremea dupa parerea voastra.
Orice vreme este prognoză de fapt . Deci ...

#3
blocust

blocust

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 27.07.2008

Quote

...
Pentru caracterizarea regimului precipitaţiilor se utilizează o serie de mărimi pluviometrice:

a) cantitatea de precipitaţii exprimată în mm grosime strat de apă sau l/m2 (un strat gros de 1 mm corespunde unei cantităţi de apă de un litru repartizată uniform pe o suprafaţă de 1 m2);

b ) intensitatea precipitaţiilor care redă cantitatea de apă căzută într-o unitate de timp pe o unitate de suprafaţă (l/m²/min.). După intensitate se deosebesc ploi torenţiale şi ploi netorenţiale;

c) zi cu precipitaţii, este considerată acea zi în care au căzut precipitaţii în cantităţi măsurabile (≥ 0,1 mm);

d) cantitatea maximă de precipitaţii căzută în 24 de ore. Valorile respective sunt solicitate pentru lucrările de proiectare hidrotehnică şi agrotehnică, la construirea oraşelor în scopul dimensionării conductelor şi canalelor de drenare a apelor provenite din precipitaţii.

Cantităţile maxime de precipitaţii căzute din norii convectivi sunt repartizate pe suprafeţe restrânse de teren. Astfel, în jurul zonei de descărcare a norului suprafaţa solului poate fi complet uscată, iar datele privitoare la precipitaţiile maxime, căzute în 24 de ore nu pot fi comparabile chiar pentru staţii situate în apropiere;

e) numărul zilelor cu anumite cantităţi de precipitaţii;

f) frecvenţa zilelor cu anumite forme de precipitaţii (ploaie, zăpadă)

Măsurarea cantităţilor de apă, provenite din ploi şi ninsori, se efectuează cu pluviometrul, iar pentru înregistrarea continuă a cantităţii de apă căzută, precum şi a duratei şi intensităţii se utilizează pluviograful.
...

Edited by blocust, 14 July 2014 - 23:13.


#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
cel mai bun: sat24.com m-a dezamagit destul de rar.
De fapt, toate bagaboantele de la meteo iau informatii de pe el. (chiar arata animatii de acolo)

#5
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 ovidiFigar123, on 14 iulie 2014 - 22:47, said:

Salut,...As vrea sa inteleg mai bine ......
Multumesc.
-Pentru a putea intelege mai bine realitatea ar trebuii cunoscuta si inteleasa ideia ca fenomenele meteo nu mai pot fi  prognozate datorita faptului ca de ani buni se actioneaza tot mai intens in mod artificial asupra climei,si asta datorita activitatii solare care a devenit deosebit de puternica,ridicand temperatura pe Terra la nivele insuportabile.Racirea atmosferei se face in ionosfera pe suprafete intinse cu flotile de avioane militare cisternă si emiţătoare HAARP terestre si aeropurtate.Activitatea este sustinuta financiar si secret de catre majoritatea guvernelor lumii.Pentru a nu se crea si generaliza panica este interzisa mediatizarea.Pe continentul nord american insa (SUA,Canada) pentru racirea atmosferei este necesara o activitate tot mai sporita fapt ce produce tot mai des acele fenomene meteo extreme de mare amploare.In disperare de cauza insa s-a ales răul cel mai mic.
http://www.geoengine...rg/htm/303.html
http://www.youtube.c...cZaJEMsSwM#t=24
http://www.youtube.c...34U0Pwz4_c#t=23
http://www.youtube.c...kB-489l6MI#t=63
http://www.stopspray..._Chemtrails.php
http://www.youtube.c...dtLTyNOB0A#t=22

Edited by Arayan, 14 July 2014 - 23:44.


#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,765
  • Înscris: 30.10.2003

 ovidiFigar123, on 14 iulie 2014 - 22:47, said:

Salut,

As vrea sa inteleg mai bine ce reprezinta nivelul de precipitatii la meteo; mai exact cum pot sa-mi dau seama din, de ex, precipitatii 4.50 mm cat de mult o sa ploua ? - o sa fie o ploaie usoara sau o ploaie torentiala? Dupa ce reper sa ma iau? Multumesc.
Pe langa intrebarea de mai sus as dori sa stiu ce site-uri de vreme indica cel mai corect vremea dupa parerea voastra. Eu ma uit pe kappa, insa in ultimele saptamani a dat multe rateuri.. zicea ca ploua peste zi si seara e ok, si era chiar invers...

Multumesc.

De fapt toate site-urile, radiourile, televiziunile preiau informatiile de la Institutul National de Meteorologie. Ei sunt singurii care fac masuratori si previziuni meteorologice. Ceilalti difera de modul de prezentare al informatiilor.

In legatura cu ploaia wikipedia zice:

    Ploaia mai poate fi clasificată și după volumul precipitațiilor[1] astfel:

    Ploaie foarte fină, când rata precipitațiilor este sub 0,25 mm / oră
    Ploaie fină, când rata precipitațiilor este între 0,25 și 1 mm / oră
    Ploaie moderată, când rata precipitațiilor este între 1 și 4 mm / oră
    Ploaie deasă, când rata precipitațiilor este între 4 și 16 mm / oră
    Ploaie foarte deasă, când rata precipitațiilor este între 16 și 50 mm / oră
    Ploaie torențială, când rata precipitațiilor este mai mare de 50 mm / oră


Eu ma iau dupa masura  l/m2 (litru pe metru patrat). De la 1 l/m2 trebuie umbrela. De la 15 l/m2  deja e groasa, mai bine stau in casa. La 40 l/m2 ma duc in beci sa umflu barca gonflabila sa ies la cumparaturi.

#7
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 Bursul, on 14 iulie 2014 - 23:45, said:

De fapt toate site-urile, radiourile, televiziunile preiau informatiile de la Institutul National de Meteorologie. Ei sunt singurii care fac masuratori si previziuni meteorologice. Ceilalti difera de modul de prezentare al informatiilor.
-Desigur meteorologii pot prevedea corect vremea dar numai atunci cand aceasta nu este ...manipulată..Altfel o dau pe lângă,asa cum au prognozat lunile iunie iulie,si august ca fiiind extrem de calde si secetoase,si uite ca nu e chiar asa...de ce oare ? De fapt chiar si la prognoza pe 10 zile se revine de...10 ori..Există un babau care mişcă noriii ca la poker.Posted Image   Posted Image

Edited by Arayan, 15 July 2014 - 11:47.


#8
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Chiar si precipitatii de 1 mm sau 1 l/m2 pot fi obtinute dintr-o ploaie torentiala, insa dureaza foarte putin si te poti adaposti. Probabilitatea e proportionala cu turbulenta atmosferica, ce poate fi observata din timp, si frecventa e mai mare vara (in Romania) Tot vara trebuie consultate prognozele mai des, macar o data pe zi, cele pe termen lung avand o probabilitate mult mai mica de realizare. Pentru evitarea neplacerilor, sunt utile avertizarile meteo. Daca circuli per pedes, decizia de a lua umbrela e facilitata de site-urile care prezinta si "sansele de precipitatii".

#9
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012

 genius, on 14 iulie 2014 - 22:56, said:

Orice vreme este prognoză de fapt . Deci ...
Da, asa e - toate sunt prognoze, dar sursele unora fata de altele difera (desi in mod normal cred ca ar trebui ca sursa principala sa fie centrul national de meteorologie - sau cum i-o fi zicand...), precum difera si interpretarea datelor.

 Arayan, on 14 iulie 2014 - 23:41, said:

-Pentru a putea intelege mai bine realitatea ar trebuii cunoscuta si inteleasa ideia ca fenomenele meteo nu mai pot fi  prognozate datorita faptului ca de ani buni se actioneaza tot mai intens in mod artificial asupra climei,si asta datorita activitatii solare care a devenit deosebit de puternica,ridicand temperatura pe Terra la nivele insuportabile.Racirea atmosferei se face in ionosfera pe suprafete intinse cu flotile de avioane militare cisternă si emiţătoare HAARP terestre si aeropurtate.Activitatea este sustinuta financiar si secret de catre majoritatea guvernelor lumii.Pentru a nu se crea si generaliza panica este interzisa mediatizarea.Pe continentul nord american insa (SUA,Canada) pentru racirea atmosferei este necesara o activitate tot mai sporita fapt ce produce tot mai des acele fenomene meteo extreme de mare amploare.In disperare de cauza insa s-a ales răul cel mai mic.
Da, e clar ca vremea e in schimbare, si nu in bine. Pana acum cativa ani nici nu auzeam de tornade la noi in tara, iar  acum, chiar mai devreme ziceau la stiri de una chiar azi ce a dezvelit acoperisul de pe un bloc.
Eu insa totusi ma refeream la vremea nu pe o perioada indelungata, ci chiar pe cateva zile: de ex. doresc sa stiu vineri cum o sa fie in week-end. Ma astept ca macar aia sa fie cat de cat corecta data de metereologi.

 pg-soare, on 14 iulie 2014 - 23:27, said:

cel mai bun: sat24.com m-a dezamagit destul de rar.
Mi se pare prea greoi site-ul.

 Bursul, on 14 iulie 2014 - 23:45, said:

De fapt toate site-urile, radiourile, televiziunile preiau informatiile de la Institutul National de Meteorologie. Ei sunt singurii care fac masuratori si previziuni meteorologice. Ceilalti difera de modul de prezentare al informatiilor.
Da, acum stiu si cum se cheama acesta institutie exact - mai sus am doar banuit Posted Image. Da, asa e, difera modul de prezentare si de interpretare a informatiilor, precum poate si modul in care site-urile isi actualizeaza datele preluate sau chiar cat de des preiau datele de la institut.

 moftware, on 15 iulie 2014 - 14:18, said:

Chiar si precipitatii de 1 mm sau 1 l/m2 pot fi obtinute dintr-o ploaie torentiala, insa dureaza foarte putin si te poti adaposti. Probabilitatea e proportionala cu turbulenta atmosferica, ce poate fi observata din timp, si frecventa e mai mare vara (in Romania) Tot vara trebuie consultate prognozele mai des, macar o data pe zi, cele pe termen lung avand o probabilitate mult mai mica de realizare. Pentru evitarea neplacerilor, sunt utile avertizarile meteo. Daca circuli per pedes, decizia de a lua umbrela e facilitata de site-urile care prezinta si "sansele de precipitatii".
Corect. Una e sa ploua 5l/m2 in 2 ore si alta e in 10 minute. Precum zicea si un coleg mai sus, in functie de cati l/m2/ min ploua se determina si daca e vorba de o ploaie torentiala sau nu.
La mine problema e ca ies in natura cu bicicleta, si e cam important sa stiu daca o sa ploua peste zi sau nu :-). Ca in oras, da, te poti adaposti mult mai usor. Bine, si in padure poti o vreme sub copaci, dar daca ploua mai mult timp te cam uzi Posted Image

 blocust, on 14 iulie 2014 - 23:09, said:

a ). cantitatea de precipitaţii exprimată în mm grosime strat de apă sau l/m2 (un strat gros de 1 mm corespunde unei cantităţi de apă de un litru repartizată uniform pe o suprafaţă de 1 m2);
b ). intensitatea precipitaţiilor care redă cantitatea de apă căzută într-o unitate de timp pe o unitate de suprafaţă (l/m²/min.). După intensitate se deosebesc ploi torenţiale şi ploi netorenţiale;

 Bursul, on 14 iulie 2014 - 23:45, said:

wikipedia zice:
Ploaia mai poate fi clasificată și după volumul precipitațiilor[1] astfel:

   Ploaie foarte fină, când rata precipitațiilor este sub 0,25 mm / oră
Ploaie fină, când rata precipitațiilor este între 0,25 și 1 mm / oră
Ploaie moderată, când rata precipitațiilor este între 1 și 4 mm / oră
Ploaie deasă, când rata precipitațiilor este între 4 și 16 mm / oră
Ploaie foarte deasă, când rata precipitațiilor este între 16 și 50 mm / oră
Ploaie torențială, când rata precipitațiilor este mai mare de 50 mm / oră


Eu ma iau dupa masura  l/m2 (litru pe metru patrat). De la 1 l/m2 trebuie umbrela. De la 15 l/m2  deja e groasa, mai bine stau in casa. La 40 l/m2 ma duc in beci sa umflu barca gonflabila sa ies la cumparaturi.

@blocust & @Bursul:

Asta e ceea ce cautam! :-)
Deci 1 mm = 1 l/m2

Deci, maine in orasul meu arata maxim 1,4 mm la orele amiezii, deci o sa fie o ploaie fina, poate putin moderata si nici nu cred ca-mi iau umbrela cu mine, fiindca o sa fiu in oras, pe bicicleta si o sa pot sa fug repede de ploaie ;-).

Edited by ovidiFigar123, 15 July 2014 - 22:32.


#10
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 ovidiFigar123, on 15 iulie 2014 - 22:16, said:


....Eu ma refeream la vreme nu pe o perioada indelungata, ci chiar pe cateva zile: de ex. doresc sa stiu vineri cum o sa fie in week-end. Ma astept ca macar aia sa fie cat de cat corecta data de metereologi.
-Baietii veseli dela meteo sant cinstiti si iti prezinta cu mare acuratete prognoza vremii asa cum ar trebuii sa fie ea,de exemplu acum trebuia sa avem pe flanc 40-45 * si ploi doar la ...toamna.Numai ca mai sant si alti baieti veseli situati mai sus de tot si care le cam incurca zilnic calculele,chiar si pe cele de cateva zile.Asa ca daca vrei sa stii cum va fii vremea in week-end,uita-te pe cer,si daca vezi acei nori albi si lungi,nori care nu provin de-la toate avioanele ci doar dela unele mai... speciale,si daca spre seara acei nori se inrosesc usor,atunci sa stii ca peste 24 de ore se schimba vremea.Nu te necajii insa,caci baietii ne ,,stropsesc'' asa de de cativa zeci de ani,numai ca acum fenomenul incalzirii globale a luat o amploare deosebita asa ca si baietii sant nevoiti sa ne toarne mai mai des si mai mult spray in cap...

#11
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012

 Arayan, on 16 iulie 2014 - 18:22, said:

-Baietii veseli dela meteo sant cinstiti si iti prezinta cu mare acuratete prognoza vremii asa cum ar trebuii sa fie ea,de exemplu acum trebuia sa avem pe flanc 40-45 * si ploi doar la ...toamna.Numai ca mai sant si alti baieti veseli situati mai sus de tot si care le cam incurca zilnic calculele,chiar si pe cele de cateva zile.Asa ca daca vrei sa stii cum va fii vremea in week-end,uita-te pe cer,si daca vezi acei nori albi si lungi,nori care nu provin de-la toate avioanele ci doar dela unele mai... speciale,si daca spre seara acei nori se inrosesc usor,atunci sa stii ca peste 24 de ore se schimba vremea.Nu te necajii insa,caci baietii ne ,,stropsesc'' asa de de cativa zeci de ani,numai ca acum fenomenul incalzirii globale a luat o amploare deosebita asa ca si baietii sant nevoiti sa ne toarne mai mai des si mai mult spray in cap...
Cu toate stima, sincer nu inteleg prea bine la ce faci referire... si tot sincer am aruncat doar o privire scurta pe linkurile postate de tine mai sus, recunosc, si din lipsa de timp.

Eu stiu ca daca la apus cerul e rosu/rosiatic inseamna ca a 2-a zi o sa fie vreme buna..asta se aplica doar vara caci iarna nu tin minte sa fi vazut apus rosiatic vreodata...

 ovidiFigar123, on 15 iulie 2014 - 22:16, said:

Deci, maine in orasul meu arata maxim 1,4 mm la orele amiezii, deci o sa fie o ploaie fina, poate putin moderata si nici nu cred ca-mi iau umbrela cu mine, fiindca o sa fiu in oras, pe bicicleta si o sa pot sa fug repede de ploaie ;-).
Nu a plouat deloc azi :-)

M-am uitat pe maine pe 3 site-uri la vreme:
1. kappa.ro: precipitatii intre orele 12 -18: 4.40mm si intre orele 18-00: 1.60mm
2. meteo.ro: ziua precipitatii 0, dar noros; orele 16-19: precipitatii 4.3 mm, ploaie torentiala
3. vremea.ido.ro: dupa-amiaza furtuna cu descarcari electrice; Sanse de precipitatii: 50%
4. accuweather.com: orele 9-13: 4% ploaie; 14-15: 5% ploaie; 16-18: 7% ploaie; 19-12: 11%;  ora 23: 47%; ora 00: 51% ploaie

Vedem maine care site a avut cea mai mare dreptate :-)

Edited by ovidiFigar123, 16 July 2014 - 20:14.


#12
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Anul trecut în Deltă ne uitam pe kappa .
Să fiu al dreacu dacă greşeau .
I-am spus prietenului meu să caute alt site că ăla arăta vremea prea bine (erau ploi şi nu ne convenea :) ) .

#13
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008
http://rp5.ru/docs/faq/ro

Edited by johnnickelby, 16 July 2014 - 21:43.


#14
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

 ovidiFigar123, on 16 iulie 2014 - 20:12, said:

... sincer am aruncat doar o privire scurta pe linkurile postate de tine mai sus.....
-Păcat !

#15
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012

 genius, on 16 iulie 2014 - 21:32, said:

Anul trecut în Deltă ne uitam pe kappa .
Să fiu al dreacu dacă greşeau .
I-am spus prietenului meu să caute alt site că ăla arăta vremea prea bine (erau ploi şi nu ne convenea Posted Image ) .
:-) Si eu am fost multumit de kappa o buna bucata de vreme, pana mai lunile astea cand au cam dat rateuri...

 johnnickelby, on 16 iulie 2014 - 21:42, said:

Multam fain de link! Foarte fain explicat.
Am adaugat si acest site pe lista inceputa mai sus:
5. rpu5.ro: azi predominant fara precipitatii: 0.1 mm de apa / 6 ore

Sincer imi place mult cum arata vremea pe acest site!
Dau mai jos ce scrie pe acel link, in caz ca linkul dispare (stiu eu..se schimba).

Quote

Cât de des şi la ce ore sunt actualizate prognozele?
Prognozele de pe site sunt actualizate de două ori pe zi: de la 03:30 până la 05:00 şi de la 15:30 până la 17:00 UTC. Actualizarea are loc pe etape. Datele parvenite de la centrul de prognoze sunt trimise pe site şi înlocuiesc previziunile primite cu 12 ore în urmă. În primul rând vin previziunile pentru primele ore, prima zi, a doua zi, etc. Prognozele pentru primele două zile sunt actualizate până la 04:00 şi 16:00 UTC. Previziunile pentru toate 6 zile sunt actualizate la 05:00 şi 17:00 UTC.

Cum să convertezi cantitatea de precipitaţii din milimetri în litri?
Într-adevăr, există oamenii (inclusiv echipa acestui site) care îşi imaginează mai bine intensitatea precipitaţiilor nu în mm, ci în litri. Raportul este direct: valoarea de 1 mm corespunde 1 litru la 1 metru pătrat. Astfel, 12 mm reprezintă este o găleată mare de 12 litri; 10 mm – o găleată de 10 litri; 0,5 mm – o sticlă de jumătate de litru; 0,2 mm – un pahar de apă la 1 metru pătrat. Poate o astfel de explicaţie nu este prea solidă, în schimb este uşor de înţeles.
Ce as completa parca la formularea de mai sus e doar:
12 mm reprezintă este o găleată mare de 12 litri care se afla(e imprastiata) pe o suprafata de 1m2.

 Arayan, on 16 iulie 2014 - 21:51, said:

-Păcat !
Te rog fa-mi tu un rezumat din care sa inteleg ceva mai mult decat ca sunt niste baieti cu niste avioane care arunca cu spray peste orase...

Edited by ovidiFigar123, 17 July 2014 - 05:55.


#16
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

 ovidiFigar123, on 15 iulie 2014 - 22:16, said:

La mine problema e ca ies in natura cu bicicleta, si e cam important sa stiu daca o sa ploua peste zi sau nu :-).
Mai trebuie sa ai in vedere faptul ca apa se aduna, in baltoace si pe margini de drum. Daca drenajul nu e prea bun sau daca exista adancituri, chiar si cativa milimetri de precipitatii pot crea probleme, inclusiv zone in care intri cu toata grosimea anvelopei in apa.
Evident ca 1 l/m2 = 1 mm, tinad cont ca 1000 litri = 1 m3, adica 1 m2 x 1000 mm.

#17
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,747
  • Înscris: 05.11.2008
1m2 =1m x1m
!m2 x0,001m=0,001m3  
0,001m3  = 1dm3  = 1l

#18
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Eu am calculat putin altfel:

1l = 1dm3 = 0,001m3   | impartim totul la m2  si devine

1l/m2 = 0,001m3 /m2 = 0,001m = 1mm <=> 1l/m2 = 1mm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate