Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Master Grafica Inginereasca si Design Industrial

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
Am intrat sa intreb daca vreunul dintre voi urmeaza cursurile astea de master de Grafica Inginereasca si Design Industrial din UPB. Sunt putin tentat sa o fac si eu, dar inainte sa ma duc sa ma inscriu trebuie sa stiu ce anume presupune asta. Ok, faci desene pe calculator, am inteles asta, dar mai departe? Cum e? Cata bataie de cap este? Ajuta pe viitor? Am terminat facultatea de Inginerie Electrica si nu prea as vrea sa dau de aceiasi profesori.

Edited by mrsixstrings, 13 July 2014 - 16:54.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu ai terminat licenta tot in aceste specializari nu vad de ce ai urma un master aici !

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 mrsixstrings, on 13 iulie 2014 - 16:53, said:

Cum e? Cata bataie de cap este? Ajuta pe viitor? Am terminat facultatea de Inginerie Electrica si nu prea as vrea sa dau de aceiasi profesori.

voi vreti numai sa luati o diploma la urma si ca multi anii care au deschis cate 10 topicuri pe zi despre facultate (care sa o urmeze pt ca apoi sa aiba un salariu foarte mare si un loc de munca asigurat), nu va ganditi sa si invatati ceva. lenea e mare, dar daca te duci acolo si iei note mici, tot profesorul e rau, ca ce, voi n-ati terminat acea specializare si ca este prea aspru cu voi.

ganditiva ca voi veniti pe urma cu pretentii ca sunteti mari ingineri, dar intre timp a-ti alergat dupa profile "fara bataie de cap" dupa cum zici si tu, pt ca deh, de ce sa va bateti capul cu invatatul, ca doar nu se preteaza la statura voastra de mari ingineri. dar voi nu stiti ca un inginer care nu stie nici macar sa lege 2 vb din specializarea in care s-a pregatit, este inferior si celui care face munca de jos. va da clasa. dar voi fluturati un carton si aveti pretentii.

asa ca nu te mai invarti in jurul cozii dupa o facultate la care sa faci masterul de parca ai iesi la plimbare cu cainele, adica fara stres din partea ta si cat mai putin frecventata, ci pune mana pe carte si du-te la specializarea la care ai si terminat facultatea. ce daca te intalnesti cu aceeasi profesori? te-au muscat pana acum? v-ati batut? atunci de ce iti e frica/scarba de ei? ba chiar poate fi un avantaj pt tine, pt ca deja stii ce asteptari are acel profesor, stii ce vrea, stii metoda de examinare, iar studiul iti va fi mai usor pt ca deja ai bazele si o usoara aprofundare. masterul trebuie sa va fie doar o slefuire a cunostintelor, o fixare a lor.

nu va mai luati dupa gigel ca ti-a recomandat nu stiu ce pe la nu stiu ce facultate si specializare, fa ce e bine pt tine, pt ca viitorul este al tau, nu a lui gigel. el a decis pt el. vrei sa fii mai bine platit decat gigel? atunci invata cat mai bine ce ai invatat in cei 4 ani care au trecut, invata si extracuricular, atunci ai sa obtii rezultate. abia atunci sa ridici pretentii de un loc de munca in domeniu si un salariu bun, pana atunci nici sa nu ridici ochii din pamant

#4
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
Nu vreau decât să știu ce anume fac aia acolo. Sunt atras puțin și de partea asta de grafică și mi-ar plăcea să aprofundez câte ceva. Alegerea mea tinde, oricum, tot spre facultatea pe care am făcut-o chiar dacă dau peste unii profesori care îmi sunt antipatici. Era doar o idee.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ce vrei sa stii mai exact despre acest profil? ca vb de profil in sine pana la urma, nu conteaza universitatea la care faci

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
http://geom.desc.pub.ro/educatie.php

#7
mrsixstrings

mrsixstrings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 27.12.2011
Pana la urma am hotarat sa raman la master la inginerie electrica. Totusi, sunt nehotarat intre Informatica Aplicata in Inginerie Electrica (IEIA) si Sisteme Electrice Avansate. Daca ar fi sa aleg in functie de lucrarea de licenta pe care am facut-o as alege IEIA pentru ca asta reprezinta, oarecum, o aprofundare a ceea ce am facut la licenta. Am un program dezvoltat pentru probleme de camp electromagnetic in lucrare, pe langa asta folosind si FEMM... ma rog. Totusi, sunt atras si de SEA pentru partea de instalatii electrice moderne si pentru ca eu si programarea nu suntem prieteni buni, programarea fiind studiata mai mult la IEIA. Care dintre domenii este mai cautat pe piata de munca si cat de usor gasesti de lucru?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate