Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

masina second hand din germania cu piese de romania

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Km reali ... povesti si ocazii pentru unii sa se dea rotunzi despre cat de bine le stiu ei pe toate. Daca te aude unul ca ai o masina SH care a facut 15.000 pe an, gata, ti-ai luat teapa, sigur are dublu. De unde le tot scot oamenii astia nu am habar. Eu am masina de fix 1 an si 7 luni. Tocmai ce am trecut de 40.000 km. Stau de mai bine de un an in Germania, am facut si vreo 4 drumuri dus-intors pana in tara in intervalul asta de timp. Media mea e cam 25.000 pe an asadar. Daca nu faceam drumurile alea pana in tara si inapoi, aveam 32.000 acum, deci o medie in jur de 20.000 pe an. Nu-s pensionar si nu merg cu masina doar duminica la cumparaturi. Fac si mici excursii, merg la munca, la cumparaturi si pe unde am treaba. O folosesc normal, dar nu-mi petrec viata in masina. Sunt multi aici ca mine, care fac naveta 5-10 km pana la munca si acasa si cumparaturi in weekend + mici plimbari. Nu face toata lumea 50.000 pe an.

E perfect plauzibil sa faci si 10.000 sau 15.000 pe an in Germania. Eu cand am luat masina estimam ca o sa ma incadrez intr-un 20.000 pe an, si ca la km astia merita benzina si nu diesel. Constat ca aici motorina e cu vreo 20 centi mai ieftina decat benzina si la 25.000 pe an, probabil merita sa fi luat motor diesel. Nu ca-mi pare rau, doar zic ca e posibil ca unii oameni sa estimeze ca or sa faca 30.000 si isi iau diesel, iar peste 2-3 ani de la achizitie sa-si mai ia o masina de ex si masina "veche" sa stea mai mult pe tusa si sa nu faca decat 10.000. Se vor bucura in continuare de consumul mic, nu or s-o vanda decat dupa ce  trece de un nr. de km gen 100 - 150.000 ca sa merite cheltuiala initiala cu achizitia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate