Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

recomandare antena tv receptie dificila la mare distanta

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 22.04.2010
Pentru teste nu este necesar o antena de calitate,ajunge si un gratar turcesc insa cu un amplificator mai acatarii,nu petardele alea de SWA-uri.Ar fi bune amplificatoarele de la antenele gen Canak,binecunoscutele ligheane,tot turcersti.Si astea sint bune.
Obligatoriu cu alimentator cu reglajul tensiunii de alimentare nu cu tensiune fixa.
Ar mai fi si antenele chinezesti Sonett din tirg,tot la pretul unui gratar,insa sint mult mai slabe calitativ,se distrug foarte repede,dar au randament destul de bunicel,peste un gratar turcesc.

#20
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postbalazscsaba, on 14 iulie 2014 - 19:48, said:


Si zic eu, musai si un amplificator de calitate. Ceva de genul: http://www.dipolnet....12v__R82003.htm


L-ai incercat ?

#21
balazscsaba

balazscsaba

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 28.11.2009

View Postqazwsxqazwsx, on 14 iulie 2014 - 23:06, said:

L-ai incercat ?
Ceva asemanator am si eu, dar are vreo 3-4 ani vechime. De atunci s-au mai schimbat lucrurile. Dar sunt deschis , astept si eu opiniile celor cu experienta mult mai mare in domeniu. Ideea mea e sa gasim solutii.
Uite, exact ce am eu instalat: http://www.dipolnet....cad_R903717.htm

Edited by balazscsaba, 15 July 2014 - 13:33.


#22
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmouse3, on 14 iulie 2014 - 21:08, said:

Pentru teste nu este necesar o antena de calitate,ajunge si un gratar turcesc insa cu un amplificator mai acatarii
Nu uita ca el trebuie sa capteze cea mai mica urma de semnal provenit de la o reflexie. Ori o antena buna cu un castig pe masura face de cele mai multe ori cat nu face un amplificator (necesar si acesta chiar la antena in cauza).

Edited by neagu_laurentiu, 15 July 2014 - 17:44.


#23
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 22.04.2010
Hai sa-ti explic eu cum este cu reflexile,vara intra fara probleme digitalele Bulgaresti+cele din Bucuresti cu o antena Yagi cu 6 elementi linga Ploiesti.Receptie perfecta.Daca are in zona datorita propagarii pe timpul verii receptie poate sa afle doar incercind,ori are receptie ori ba,indiferent ca testeaza pe un ATX sau pe o petarda de antena.Coana propagare aduce semnal girla,intra Bulgarii ca si cum as fi locat la Giurgiu nu in Prahova.Idem si cu Turcii,ori la Stambul ori aici nu e mare diferenta cind este culoar de propagare din directia lor.Si dau cu puteri de citeva ori mai mari decit noi si Bulgari la un loc.Sint momente in care le luai sonorul si cu antena de camera la un virf de propagare.
Asta in ce priveste testarea.
In ce priveste o posibila receptie permanenta a digitaleleor Bucurestene este greu de prezis,poate sa ia o reflectata poate sa nu.Pina nu incearca nu stie si nici noi nu-l putem ajuta mai mult cu teoria.
In ce priveste amplificatoarele de antena cel mai ieftin ar fi un LNA 177,considerind ca ligheanele turcesti nu se vind decit cu amplificator si nu separat si costa vreo 70 de lei daca mai tin bine minte,cel putin eu cu atit a cumparat amplificatorul Harlem cu antena cu tot,nu-l vindeau doar pe el separat.
Si nici cu antena nu aveam ce face,este prea slabuta pentru DX.In schimb amplificatorul se potriveste foarte bine pe ATX si da un randament foarte bun comparativ cu alti amplificatori.Amplificatorul de la Canak de exemplu se poate imperechea forte bine cu antene de UIF cu dipoli inchisi,gen log-ped cu 40 de elementi,am 4 amplificatori turcesti si i-am incercat in diferite combinatii,atit pe antene de UIF cu dipol deschis cit si inchis si nu dau randament cuplati oricum.
Pe ATX imperecheat cu LNA 177 au facut altii teste si pare a se potrivii binisor,eu nu am incercat combinatia asta.Nu am fost tentat de LNA intrucit are NF destul de ridicat.

#24
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 18.06.2012
o sa iau un atx91 dar nu mam lamurit ce este adaptorul de impedanta si de care amplificator am nevoie,trebuie amandoua?

#25
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 26.09.2010
Mergi pe un LNA177 daca ai peste 25m de cablu. Daca ai sub 25m, ia un LNA 101. Nu uita si de alimentator.

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmouse3, on 15 iulie 2014 - 20:50, said:

Hai sa-ti explic eu cum este cu reflexile,vara intra fara probleme digitalele Bulgaresti+cele din Bucuresti cu o antena Yagi cu 6 elementi linga Ploiesti.Receptie perfecta.
Omul nostru e inconjurat de munti, Ploiestiul e in camp deschis.

View Postmouse3, on 15 iulie 2014 - 20:50, said:

Daca are in zona datorita propagarii pe timpul verii receptie poate sa afle doar incercind,ori are receptie ori ba,indiferent ca testeaza pe un ATX sau pe o petarda de antena.
Nu vorbim de o receptie temporara via straturile atmosferei ci reflexii datorita muntilor ori aici ai nevoie din start de scule performante si mult timp pierdut in cautarea semnalului fara a avea o garantie.

Edited by neagu_laurentiu, 15 July 2014 - 22:04.


#27
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 18.06.2012
http://www.antech.ro/?cat=p&page=3

de asta ce parere aveti

#28
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmouse3, on 15 iulie 2014 - 20:50, said:


In ce priveste o posibila receptie permanenta a digitaleleor Bucurestene este greu de prezis,poate sa ia o reflectata poate sa nu.Pina nu incearca nu stie si nici noi nu-l putem ajuta mai mult cu teoria.


Prea multa teorie strica . Si cred ca a trecut destul de mult timp cu teoria ,ar trebui sa se apuce si de practica !

#29
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 22.04.2010
Gind la gind cu bucurie,sa inceapa odata testarea Posted Image ca de teorie sint satul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate