Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Top 10: cele mai frumoase tari din lume

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014

View Postlex404, on 10 iulie 2014 - 15:23, said:

My top 21:   https://docs.google....dit?usp=sharing

Dupa cum se vede, clasamentul este facut in baza a mai multor criterii, nu doar "peisaje si minuni"

Have fun Posted Image
Da, ce ai facut tu e mult mai bine gandit decat ce e in primul post dar dpmdv peisajele / oameni (civilizatie) sunt mult prea subiective pentru a fi luate in calcul. Nu poti calcula procentul oamenilor civilizati din toate tarile pentru a oferi un punctaj. Daca eu ma duc in N. Europei (unde pe multa lume am auzit cum ca ar fi oameni de treaba) si ma intalnesc cineva nepoliticos, nesimtit etc pot sa vin sa-ti zic domnuuu lex404 ai dat tu 9 puncte dar uite pe cine am intalnit eu. Rusinica. Intelegi ce zic?
La fel si cu peisajele, nu poti cuantifica frumusetea unui peisaj.
Infrastructura da, poti calcula km de autostrada raportat la suprafata tarii, Nivel de trai, salar mediu pe economie raportat la preturi + taxe etc. Doar atunci poti sa zici ca ba, avand salarul mediu unui belgian si cel al unui roman, belgianului ii ramane X euro in plus dupa ce face nu stiu fata de roman caruia ii ramane Y euro, X > Y  = > acolo e mai bine din acest pct de vedere.
Dar nu poti sa zici ca Germania are peisaje mai frumoase decat Romania pentru ca tie iti plac mai mult padurile din Bavaria decat cele din Transilvania.

Aceasta tema mi se pare muuuult prea subiectiva pentru a ne permite sa facem un top x cele mai frumoase tari. Macar tu ai zis My top 21 nu ai inceput sa insiri ca nebunu' tari.

#38
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Pai am zis ca-i al meu. Nu a altora.
Mie poate nu-mi place jumatate din lista din topul unui fan N. America.

Apropo, tu ai dat cheetah? Ca imi apar maimutarii in docs si nu stiu ce-s :lol:

#39
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Ce sa dau? :lol:
Nu stiu, mie imi apare ok.
Referitor la N.America, stii cum se zice, taramul fagaduintei :D

#40
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

View Postlex404, on 10 iulie 2014 - 15:23, said:

My top 21:   https://docs.google....dit?usp=sharing

Dupa cum se vede, clasamentul este facut in baza a mai multor criterii, nu doar "peisaje si minuni"

Have fun Posted Image

Ungaria, peisaje 9.
9 din cât? Din 100 ? Dacă Ungaria are peisaje mișto...

Deci României tu i-ai dat 8 la peisaje și Ungariei i-ai dat 9. GENIAL!!!

#41
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

View PostVelaxa, on 15 ianuarie 2016 - 15:19, said:



Ungaria, peisaje 9.
9 din cât? Din 100 ? Dacă Ungaria are peisaje mișto...

Deci României tu i-ai dat 8 la peisaje și Ungariei i-ai dat 9. GENIAL!!!

Ungaria are peisaje atât urbane cât si "wildlife" ceva mai mișto decat in România, cel puțin nu vezi mormane de gunoi. La capitolul urbanistica ne întrec oricum. Per total da, e mai mișto.



PS. Cu naționalismul inutil mori de foame.
Topul e făcut intr-o perspectiva foarte transparentă, ca dacă era după plăceri si etnii ajungea Ungaria pe primul loc :lol:



Dar Per total landscapeul maghiar e mai frumos, cu tot cu lipsa munților. In urban e curat, arhitectura interesantă, in NON urban e curat, nu vezi mormane de gunoaie sau petrece de grătar.


Dacă tu ai văzut Ungaria doar pe autostrada sau dacă urăști ungurii by default, atunci îți înțeleg durerea. Dar mie in România nu o data mi-a fost sa calc pe sticla Sparta in iarba, sa adun după alții, sa văd un cal mort putrezit într-un canal, etc.

Edited by lex404, 15 January 2016 - 15:44.


#42
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
Urban Ungaria în afară de Budapesta nu are nimica special.
Ce înseamnă la tine peisaje? :lol:
Ia fă-mi un tur al Ungariei care să fie mai mișto decât orice tur al României din Vest către Est
România este o țară diversă. Naționalismul ungar ți-l arăți tu, nu eu pe cel român, să spui că o țară care 95% e formată din câmpie și fără ieșire la mare are peisaje mai frumoase decât România mi se pare o bătaie de joc.

#43
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Să nu incluzi țări ca Elveția, Argentina, Japonia într-un top al celor mai frumoase țări și să incluzi Ungaria (!), asta înseamnă să fii mafiot!

#44
vacaroz

vacaroz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 16.02.2008

View PostX41Xu1, on 16 ianuarie 2016 - 16:59, said:

Să nu incluzi țări ca Elveția, Argentina, Japonia într-un top al celor mai frumoase țări și să incluzi Ungaria (!), asta înseamnă să fii mafiot!
n ai inteles. peisajele din ungaria se completeaza cu rbanistica, arhitectura si altele pe cand cele din romania doar cu gunoaiele.
asa e... si eu cand vin acasa dupa o lunga perioada de stat prin alte tari simt ca romania e perfecta si mi vine sa pup toti romanii, cunoscuti si necunoacuti

#45
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.03.2005
oricum o dam, Ungaria nu are cum sa fie mai frumoasa ca Romania...avem o tara extraordinar de frumoasa fara doar si poate. Nu degeaba tanjesc bozgorii dupa ea Posted Image

Iar ca in Romania sunt mormane de gunoi si bla bla bla....eu zic ca s-a cam rasuflat de mult timp.

Edited by mccrya, 07 September 2016 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate