Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Am nevoie da cateva sfaturi despre masterizare

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7 răspunsuri în acest subiect

#1
TDUStudio

TDUStudio

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 07.07.2014
Am nevoie da cateva sfaturi despre materizarea unei melodii .... master-ul este flat . si incep de la zero unde am vocea si negativul

Editat de TDUStudio, 07 iulie 2014 - 23:01.


#2
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Asa,si? Ce-ai vrut sa spui ca nu te inteleg?

#3
TDUStudio

TDUStudio

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 07.07.2014

View PostTehnicul1970, on 07 iulie 2014 - 23:26, said:

Asa,si? Ce-ai vrut sa spui ca nu te inteleg?
am nevoie de niste idei pentru masterizarea unei melodii . .... video , orice

#4
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.181
  • Înscris: 16.10.2008
Daca ai doar voce si negativ e destul de simplu. BTW ,se zice dry la voce sau orice track fara efecte.
Nu exista o reteta prestabilita ,se face in functie de calitatea negativului ,si a track-ului de voce. Asa in mare : editare voce(scos respiratii prea puternice si alte zgomote parazite ,egalizat nivele) ,reverb si compresie pe voce(ordinea nu e obligatorie) ,delay daca e nevoie ,un dynamic EQ ceva pe negativ daca e prea strident sau pt. accentuarea sau atenuarea anumitor frecvente , nivele voce in raport cu negativ ,panoramare(daca sunt mai multe voci (backing voc.). Apoi dai un mixdown iar trackul rezultat ori il treci printr-un procesor dedicat de mastering(TC Electronic Finalizer ,de ex) sau intr-o chestie similara software(Master X3 de la Powercore Firewire). Daca consideri ca mixdownul suna destul de OK poti sari etapa asta ultima ,desi nu recomand.
La toate etapele astea sunt reglaje specifice ce se fac mai ales in functie de experienta fiecaruia. La inceput trebuie sa te joci putin ca sa vezi care-i treaba.
Ce am zis eu aici e o chestie ultra simplista  ,in realitate pot fi multe etape si sa dureze ore bune munca pt. o piesa.

Editat de edigee, 07 iulie 2014 - 23:44.


#5
TDUStudio

TDUStudio

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 07.07.2014
multumesc mult

#6
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 418
  • Înscris: 02.05.2013
Ce aparatura ai?
Ceva procesoare de sunet,mixer cu masterizare digitala,ceva acolo?
Sfaturile lui edigee sunt destul de OK,poti sa le urmezi,restul... butoneaza si asculta cu atentie! Obligatoriu sa ai (nativ) ureche muzicala! Daca stii si vreun instrument muzical,este un atuu! Eu stiu si instrumente,am si ceva scule in studioul personal dar ca sa "dau din casa"... asa pe gratis,nu o fac! Nu lucrez cu spagi,am autorizatie pe toate segmentele.

Editat de Tehnicul1970, 08 iulie 2014 - 00:06.


#7
TDUStudio

TDUStudio

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 07.07.2014
ceva am ... audiotechnica at2020 . NI Kompete audio 6 . monitor studio mr2 . stiu pian fac de 7 ani . tobe 3 ani . softul cu care lucrez este cubase ai 6

Editat de TDUStudio, 08 iulie 2014 - 01:36.


#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
Pentru început http://forum.softped..._hl__+mastering
După cum s-a spus nu există o reţetă generală, e în funcţie de ce ai acolo (de exemplu, chiar dacă ai aceeaşi voce pe două piese o lucrezi diferit dacă sunt genuri diferite, de ex dance şi pop/rock, dacă vocile sunt diferite diferenţele sunt, evident, mult mai mari). Deci, echipamentul cel mai important (absolut necesar, însă nu suficient) este urechea Posted Image
Ca idei generale, pe lângă ce a spus (bine) edigee:
Cam toate softurile ştiu de grupe, inserturi de diverse pluginuri pe aux-uri şi master. Ar fi bine ca mixul final să sune cât mai bine posibil, la masterizarea finală nu se fac minuni, pe de o parte, pe de altă parte sunt chestii care nu se pot corecta ulterior (deficienţe de panoramare, de exemplu).
Dacă pui vocile peste negativul în multitrack vei observa că rezultatul este diferit faţă de varianta cu negativ deja mixat + voci (diferenţe de dinamică în principal dar nu numai), vezi care variantă e mai ok pentru ce ai acolo.
Probabil ar fi mai ok să lucrezi separat strofe şi refren (sau alte secţiuni de voce, dacă sunt), le poţi pune pe trackuri (grupe de trackuri) diferite cu send în aceleaşi aux-uri sau nu, în funcţie de specificul piesei (în principiu pe aceleaşi aux-uri, nu neapărat pentru economie de resurse cât pentru evitarea riscului ca rezultatul final să nu fie unitar).
Ar fi bine să acorzi o atenţie deosebită la panoramări, în principiu nimic nu trebuie să fie în acelaşi loc. Subsecvent, ascultă din când în când şi în mono (cred că toate softurile au posibilitatea de a pune masterul pe mono), produsul final trebuie să sune bine în stereo dar şi în mono.
Ar fi bine ca, pe lângă monitoare, să ai şi alte echipamente de redare, ia în calcul că produsul final va fi ascultat pe diverse echipamente deci trebuie să sune bine şi pe combine, sisteme de pc 2.x sau 5.x etc.
Sunt diverse surse de documentare care te pot ajuta, nu doar articole/cărţi pe temă ci şi surse de documentare care aparent au doar relevanţă specifică, cum ar fi help-urile diverselor softuri (de exemplu help-ul pro tools-ului conţine multe informaţii utile chiar dacă nu lucrezi în pro tools). La punctul ăsta trebuie spus şi că vei întâlni abordări diferite, chiar contradictorii (uneori doar aparent contradictorii, alteori real), rămâne să experimentezi şi să filtrezi informaţiile prin prisma rezultatelor şi a necesităţilor concrete.

View PostTehnicul1970, on 08 iulie 2014 - 00:05, said:

Eu stiu si instrumente,am si ceva scule in studioul personal dar ca sa "dau din casa"... asa pe gratis,nu o fac!
Nu te obligă nimeni să împărtăşeşti gratuit din experienţa dumitale. Sunt absolut convins că eşti suficient de bazat pe meserie astfel încât concurenţa amatorilor să nu te afecteze câtuşi de puţin Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate