Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Analiză tehnică online

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
raikks

raikks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.06.2007
Site-uri de analiză tehnică online pentru BVB:
  • ktd.ro
  • infobursier.ro
Din păcate, de câteva zile, infobursier.ro e căzut. Voi ce site-uri de AT online folosiți? Știți și altele în afară de astea? Mulțumesc anticipat.

#2
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Eu folosesc seekingalpha.com si stocktwits.com. Nu ma joc pe bvb...

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

Ce functii de analiza folosesti cel mai des? Sunt doar curios :)

#4
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Daca pe mine ma intrebi...

Medii mobile 20, 50, 200; suport si rezistenta. Cam astea ar fi. Mai arunc o privire pe volume, pe indici, si pe cum merge domeniul. De regula tranzactionez optiuni, asa ca iau si volatilitatea acestora in considerare. Prezenta si potentiala.

#5
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
@raikks
http://www.tradevill...atii-si-analize
Fosta Vanguard !

Edited by focuscsv, 07 July 2014 - 18:24.


#6
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

 focuscsv, on 07 iulie 2014 - 18:23, said:

@raikks
http://www.tradevill...atii-si-analize
Fosta Vanguard !

Fara dorinta de polemica. Asta este analiza (raportul) de astazi:

Bursa de la Bucuresti a evoluat negativ in sedinta curenta, BET-FI, BET-BK, BET si BETPlus depreciindu-se cu 0.66%, 1.02%, 0.7%, respectiv 0.67%. Lichiditatea a scazut, valoarea totala a tranzactiilor fiind de 13.2 mln de euro, din care 3.8 mln de euro reprezinta rulaj in piata deal cu titluri FP. Cele mai lichide actiuni au fost FP-2.6 mln de euro si EL-1.4 mln de euro.

Nu imi spune nimic in plus din ceea ce vad si singur pe grafice. De ex insider trading sau alte chestiuni potential utile pentru un trader.

Edit:
Site-ul cel mai folosit de mine este finviz.com

Edited by Silkworm, 07 July 2014 - 18:56.


#7
gisurvey

gisurvey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 10.10.2007
@raikks: daca vrei pentru BVB, poti incerca intercapitalstart/analiza tehnica 2 (care parca era la un moment dat free, dar cu inregistrare) sau modulul de AT de la tradeville (nu stiu daca e numai pentru clienti).
De curiozitate, inteleg ca tranzactionezi - nu ai modul de AT la intermediarul actual?

#8
raikks

raikks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.06.2007
@gisurvey: Nu, din păcate nu. Nu e niciun secret din punctul meu de vedere, am cont la Alpha Finance și nu dispun de nicio platformă de AT. Îmi făceam bine treaba cu infobursier.ro, acum trebuie să mă descurc cu ce îmi oferă ktd.ro

@dexterash: Sunt încă la început, mai am multe de învățat. Dar acum folosesc SMA(20), EMA(12), EMA(26), MACD(12,26,9), RSI(14) și Aroon.

@Silkworm: Nici eu nu mă omor după BVB, dar la Tradeville ai nevoie de min. 10000 RON ca să-ți poți deschide cont pe bursele externe (inclusiv pe cea de la New York), pe care eu nu-i am deocamdată.

Edited by raikks, 08 July 2014 - 05:11.


#9
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

raikks, poti sa-ti faci cont si la un broker din SUA, iar cum esti la inceput poti depune si $50. Ulterior minimum 25k, insa pentru marja si daytrading. Arunca un ochi la AMTD...

edit: $50 era un exemplu, dat fiind ca banii se depun  prin transfer bancar, evident ca depui ceva mai mult...


Edited by Silkworm, 08 July 2014 - 09:41.


#10
raikks

raikks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.06.2007

 Silkworm, on 08 iulie 2014 - 09:36, said:

raikks, poti sa-ti faci cont si la un broker din SUA, iar cum esti la inceput poti depune si $50. Ulterior minimum 25k, insa pentru marja si daytrading. Arunca un ochi la AMTD...
edit: $50 era un exemplu, dat fiind ca banii se depun  prin transfer bancar, evident ca depui ceva mai mult...

amtd.com?

#11
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Nyse: AMTD ;) Eu folosesc thinkorswim.com, are si papermoney, asa ca spor!

#12
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

 raikks, on 08 iulie 2014 - 05:08, said:

am cont la Alpha Finance și nu dispun de nicio platformă de AT
Daca vrei sa faci analize tehnice online pe grafice, poti pe netdania.com sau investing.com dar sunt incete ca ruleaza sub Java ,
mai bine faci cont demo pe un broker forex cum ar fi Oanda (ca nu te streseaza cu telefoane sau email si este nelimitat) .
PS> O analiza tehnica nu este de ajuns daca nu studiezi si fundamentale!

#13
raikks

raikks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.06.2007

 Silkworm, on 08 iulie 2014 - 09:55, said:

Nyse: AMTD Posted Image Eu folosesc thinkorswim.com, are si papermoney, asa ca spor!

Am câteva curiozități, dacă nu te superi...
1 - Investești în acțiuni sau opțiuni?
2 - Cât e comisionul per tranzacție?
3 - Care e suma minimă pe care tb să o investești? Chiar nu cred că poți începe cu $50.
4 - Dacă vreau să investesc $1000, cât costă în final transferul banilor în contul lor?

Mersi anticipat.

 focuscsv, on 08 iulie 2014 - 09:59, said:

Daca vrei sa faci analize tehnice online pe grafice, poti pe netdania.com sau investing.com dar sunt incete ca ruleaza sub Java ,
mai bine faci cont demo pe un broker forex cum ar fi Oanda (ca nu te streseaza cu telefoane sau email si este nelimitat) .
PS> O analiza tehnica nu este de ajuns daca nu studiezi si fundamentale!
Pe netdania.com sau investing.com pot să fac AT pe bursa noastră?

Am văzut că părerile sunt foarte împărțite în privința acestor două analize și care dintre ele e mai eficientă. Evident, unora li se pretează analiza fundamentală, altora cea tehnică. Știu că destui le folosesc pe ambele. Depinde cu care dintre ele te simți mai confortabil.

#14
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Focuscsv, Oanda e doar forex, iar raikks patineaza mai degraba pe ideea actiunilor. Cel putin eu asa am inteles. Si daca tot sici de site-uri sub java, mai spun eu unul www.freestockcharts.com

#15
raikks

raikks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.06.2007

 Silkworm, on 08 iulie 2014 - 10:05, said:

Focuscsv, Oanda e doar forex, iar raikks patineaza mai degraba pe ideea actiunilor. Cel putin eu asa am inteles. Si daca tot sici de site-uri sub java, mai spun eu unul www.freestockcharts.com
Da, doar acțiuni. Habar n-am de restul Posted Image

Edit: Da, e foarte tare freestockcharts.com, dar BVB-ul -- ca de obicei -- nu există.

Edited by raikks, 08 July 2014 - 10:18.


#16
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004

 raikks, on 08 iulie 2014 - 10:04, said:


Am câteva curiozități, dacă nu te superi...
1 - Investești în acțiuni sau opțiuni?
2 - Cât e comisionul per tranzacție?
3 - Care e suma minimă pe care tb să o investești? Chiar nu cred că poți începe cu $50.
4 - Dacă vreau să investesc $1000, cât costă în final transferul banilor în contul lor?


1. options pe stock si futures de regula, dar nu exclud nimic
2. depinde de volum https://www.thinkors...splayRates.tos#
3. teoretic poti, cumperi o actiune MSFT sau 3 BAC sau optiuni pe aproape oricare companie. practic... nu ai ce face cu $50, era un exemplu.
4. depinde de banca, la ING vreo $30, dar trebuie verificat.

 raikks, on 08 iulie 2014 - 10:07, said:

Da, doar acțiuni. Habar n-am de restul Posted Image

Edit: Da, e foarte tare freestockcharts.com, dar BVB-ul -- ca de obicei -- nu există.

Analiza pe grafice e aceeasi. Nu poti spune ca ai habar de actiuni dar nu ai habar de forex. Basic-ul este acelasi!

Cat despre BVB... ai atat de putine posibilitati acolo in comparatie cu ce se gaseste peste ocean, incat eu chiar recomand sa arunci si acolo un ochi.

Un alt site interesant, ca mi-am amintit cboe.com, site-ul bursei de la Chicago. Inclusiv cursuri gasesti acolo, dictionar, tutoriale, explicatii, idei etc. Perfect pentru incepatori.

#17
raikks

raikks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 10.06.2007

 Silkworm, on 08 iulie 2014 - 10:28, said:


1. options pe stock si futures de regula, dar nu exclud nimic
2. depinde de volum https://www.thinkors...splayRates.tos#
3. teoretic poti, cumperi o actiune MSFT sau 3 BAC sau optiuni pe aproape oricare companie. practic... nu ai ce face cu $50, era un exemplu.
4. depinde de banca, la ING vreo $30, dar trebuie verificat.



Analiza pe grafice e aceeasi. Nu poti spune ca ai habar de actiuni dar nu ai habar de forex. Basic-ul este acelasi!

Cat despre BVB... ai atat de putine posibilitati acolo in comparatie cu ce se gaseste peste ocean, incat eu chiar recomand sa arunci si acolo un ochi.

Un alt site interesant, ca mi-am amintit cboe.com, site-ul bursei de la Chicago. Inclusiv cursuri gasesti acolo, dictionar, tutoriale, explicatii, idei etc. Perfect pentru incepatori.
Da, știu și eu un site de AT extraordinar, stockcharts.com, dar din păcate momentan nu pot face tranzacții pe bursa de la NY. O să studiez pe îndelete site-urile recomandate de tine și sper ca într-un interval de timp rezonabil să reușesc să fac tranzacții pe o bursă "vie".

#18
Silkworm

Silkworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 22.05.2004
Poti sa faci tranzactii pe SUA fara probleme pe un cont demo. Ceea ce si recomand la inceput. Pana iti faci o stratedie, vezi cu ce se mananca si esti sigur pe ceea ce faci trece cam un an. Poate mai mult. Intre timp gasesti si banii reali pentru treaba asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate