Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Apa Ruginita la Robinet

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Inainte sa va ganditi la filtre faceti si analiza apei sa vedeti ce e de fapt in ea.

#20
andi29

andi29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.03.2013
La sediul furnizorului din orasul meu?? Sau unde poate un cetatean oarecare sa faca acest test, nu cred ca as fi singurul care este curios sa stie ce bea.. ?!

#21
Idolu

Idolu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2014

View Postandi29, on 11 iulie 2014 - 12:14, said:

Si eu "ma bucur" de o vreme de aceeasi problema. Intrebarea mea e dupa ce filtru trebuie sa umblu? Unde se gaseste si daca imi recomanda cineva un filtru bun? Eu am participat acum cateva saptamani la un test de apa: cea de la robinet, cea imbuteliata si cea de la izvorul de unde unii aduc apa acasa pentru ca se zice ca este mai curata. Ideea este ca, daca nu ma insel cu termenii, procesul s-a numit electroliza...asa ceva, nu ma pricep la partea asta. Iar rezultatele au fost infioratoare: toate dar toate trei aratau, dupa acel proces, ca si cum ar fi stricate. Deci erau verzi, parca pline de alge si mucegai plus ceva reziduuri scarboase. TOATE... Am gasit o firma medicala care vinde un sistem de firltrare a apei dar este foarte scump, aproape dua mii de euro... e foarte performant si de calitate, insa nu ne putem permite ceva sa scump si luat in rate....Voi ce tip de filtru folositi, va rog? Multumesc mult

vezi daca gasesti ceva aici : http://forum.softped...se-tratare-apa/

View Postandi29, on 11 iulie 2014 - 15:12, said:

La sediul furnizorului din orasul meu?? Sau unde poate un cetatean oarecare sa faca acest test, nu cred ca as fi singurul care este curios sa stie ce bea.. ?!
eu am facut sesizare la DSP (Directia de sanatate Publica) ieri , astazi au sunat si au venit in apartament si au luat probe chiar de la mine, gratis analiza.
Daca mergi pe cont propriu va trebuii sa platesti ceva la u  laborator autorizat

#22
vidum

vidum

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.09.2010
Ce ai rezolvat? Aceeasi problema o am si eu la gospodaria de la tara... Apa distribuita prin Apa-Canal 2000 de la inceputul acestui an. De cand au preluat-o ei vine numai maro. Nu poate fi folosita nici macar la spalatul rufelor. Nu mai stiu cui sa ma adresez, dupa 1000 de telefoane catre ei.

#23
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Problema apei din reteaua publica este veche de cand lumea... adica de cand exista furnizor de asa serviciu.
Daca esti din Bucuresti si vrei sa te convingi ca nu ai dreptate, cauta pe site la ei si o sa vezi ca buletinele de analiza a apei livrate sunt OK.
http://www.apanovabu...analiza-a-apei/
Alege cel mai apropiat punct si deschide ultimul buletin, normal ca facut de ei pentru ei, in Laboratorul Apa Nova, autorizat RENAR.
Legal ei sunt acoperiti.

Eu beau apa imbuteliata de prin '95-'96. Atunci am avut treaba cu ceva analize apa potabila si pentru aviz am fost la Institutul National de Sanatate Publica, din spatele Spitalului Universitar de la Eroilor. Doctorita care mi-a dat avizul a zis ca instalatia supusa avizarii nu se incadreaza in limitele standardelor, asa ca mi-a dat un aviz valabil 6 luni (fusesera si ei cu acea instalatie in Delta, la epidemia de holera din '91, si au supravietuit bine-mersi), dar ca ar fi extraordinar daca apa din Bucuresti ar fi la fel. Mi-a spus ca primarul general primeste zilnic seturi de buletine de analiza a apei potabile si niciodata nu va semna sa se opreasca apa rece in Bucuresti, ar fi o catastrofa ecologica.

Asa ca pentru rugina recomand filtre mecanice. Daca te temi de probleme in ce priveste continutul apei pe partea de indicatori organoleptici, fizico-chimici sau bacteriologici, recomand schimbarea localitatii.
Posibil sa fie o parere subiectiva, dar de la Ploiesti in sus, spre Brasov, parca bei alta apa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate