Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Apa Ruginita la Robinet

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Idolu

Idolu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2014
Desii cred ca este un subiect/problema des intalnita nu am gasit dezbateri pe aceasta tema.
Stau la bloc impreuna cu sotia si bebelusul de 1,3 anisori
F frustrant pt noi este Apa Ruginita care curge la robinet.(nu este permanent ci din cand in cand)
- nu se poate face baita bebelusului
- de mancare nu se pune problema (folosim apa de izvor sau plata din comert)
- problema majora in fierberea sticlutelor/biberoanelor pt copil
- hainele din masina de spalat (special cele albe) ies cateodata cu culoarea ruginii (trebuie respalate)

Actiuni (nimic oficial trimis in scris):

- am adus la cunostina Asociatiei de locatari (care nu face nimic din pacate)
- am dus sticle de apa cu mostra atat la Asociatie cat si la Apa-Canal
- am dat mai multe telefoane la Apa-Canal (binenteles nimic)

F interesant/Complicat am descoperit:
- In jur a 4,5 scari de bloc (printre care si a noastra) se afla in zona unde se termina instalatia de tevi de Apa.
Adica in punctul unde (cred eu) apa stationeaza si infunctie de cum se foloseste de des de scarile de bloc din capatul conductei, vine sau nu Ruginita.

Schimbarea tuturor tevilor pe nu stiu cati km va fi un cost enorm pt Apa-canal si ma indoiesc ca vor face ei acest lucru pt cateva familii

1. Ce putem face ?
- petitie prin Asociatia de Locatari ?
- petitii individuale ?
- apa testata la Laborator de specialitate autorizat ? (ce facem cu analizele)

2.Care ar fi sansele de castig si ce am putea castiga ?
- dam in judecata Compania Apa-Canal ?
- putem castiga in instanta obligativitatea ca ei sa schimbe tevile/remedieze problema ?
- putem obtine reducere de plata si/sau scutirea de plata a apei...etc ?

Multumesc mult

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006
Fa analizele apei, daca e doar rugina scapi usor cu niste filtre ieftine, daca e infestata apa si cu altceva ii poti da in judecata.

#3
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Ai mare grija la ce contine apa, la mine in oras dimineata apa are culoare portocalie. Majoritatea sistemelor de conducte sunt de pe vremea lui Ceausescu, asta se intampla cam in fiecare oras.

Ii poti da in judecata, dar te avertizez ca va fi un proces lung.

Cumpara filtre sau bea doar apa imbuteliata.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
incepeti prin a schimba tevile blocului
daca acestea sunt vechi si ruginite, regia de apa va trimite urgent la plimbare spunand ca nu e vina lor (si e foarte posibil sa aiba dreptate..)

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Filtre, ca sã nu îţi irosesti viaţa în scandaluri.

#6
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 aeon, on 07 iulie 2014 - 12:13, said:

incepeti prin a schimba tevile blocului
daca acestea sunt vechi si ruginite, regia de apa va trimite urgent la plimbare spunand ca nu e vina lor (si e foarte posibil sa aiba dreptate..)

Schimbarea tevilor va costa ceva, iar aici intervin si alti locatari, care poate se vor opune, spunand ca apa e foarte buna si ca ei nu dau bani pe asa ceva.

#7
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Normele prevad urmatoarele :
furnizorul de apa este responsabil pina la apometrul imobilului  inclusiv. Dupa este problema asociatiei de locatari.
Pe de alta parte, normativele de instalatii prevad inlocuirea retelei de utilizare la 30 ani. Cu siguranta , nu s-a respectat si fiind propietari, cheltuiala va revine.
Daca furnizorul va demonstreaza ca apa este in parametri , nu aveti decit fie inlocuiti reteaua uzata, fie va mutati , daca nu gasiti intelegere la asociatie.

#8
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007

 Idolu, on 07 iulie 2014 - 12:05, said:

- de mancare nu se pune problema (folosim apa de izvor sau plata din comert)

Mare atentie si la apa de izvor.. numeroase surse sunt infestate cu paraziti. Eu nu i-as da bebelasului .... Vorbesc din proprie experienta.

#9
Idolu

Idolu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2014
Cum am presupus (si suntem doar la inceput cu acest topic) mai sunt persoane care au astfel de probleme si vor mai aparea cu siguranta.
Raspunsuri :

Daian:
- nici nu se pune problema sa bem apa (doar izvor si/sau imbuteliata)
Argv
- Bebele , doar imbuteliata Carpatica (el nu bea nici de izvor, poate doar fiarta pt o supica)
Aeon
- tevile blocului sunt schimbate total (de la apometrul de la intrare in bloc - pivnita - in sus pe casa scarii)
Crisstone , Sf Petru
- Cred ca asta voi face primul lucru , Analiza la un laborator, iar daca este in parametrii nu cred ca am ce face
- Cu siguranta mi-as pune filtre, dar nu stiu ce filtre trebuiesc ca sa opreasca apa murdara/maronie ca mie la robinet sa-mi vina curata...?!!!. ma mai interesez si eu, daca stiti voi ceva anume...Posted Image

Andu,
Treaba cu mutatu m-a pus pe ganduri pt ca sotia e tot mai disperata. Dar m-am mutat in Ap. in Sept 2013 si l-am facut "boboc", e clar ca nu mai scot banii care i-am bagat inautru..Posted Image
Normativele de care mentionai tu, sunt valabile doar pt proprietari sau si pt agent/societatea de distributie...?!
Cred ca te referi ca suntem proprietari de la Apometrul din fata scarii si toata instalatia din pivnita pana sus...?! (asta am spus ca s-a schimbat toata)

#10
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Nu cred ca exista o solutie rapida si ieftina.
Daca rugina vine de pe tevile ce apartin asociatiei, trebuie sa ai noroc de o asociatie de proprietari cu bani, chiar si un grup relativ mic de proprietari care nu sunt de acord putand bloca lucrarea (prin neplata), chiar daca majoritatea e de acord.
Daca rugina vine de pe tevile celor de la Apa-Canal, nu cred ca ii poti forta asa usor sa faca o investitie majora, probabil, tipic romanesc, ti se va spune: nu putem sa va asiguram apa la o calitate optima, conform legii, asa ca puteti rezilia contractul, n-avem bani anul asta de investitii atat de mari. De parca ai avea vreo alternativa. Nu vad cum tribunalul ar putea sa-i forteze sa faca investitii daca ei n-au banii.
Sa nu se intample sa capeti la judecata decizie favorabila si sa imbatranesti cu ea in mana.
In consecinta, cum spunea cineva mai sus, cumpara-ti filtre (sau muta-te), nu merita sa-ti irosesti viata in scandaluri.

Edited by Getodacul, 07 July 2014 - 14:29.


#11
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Normativele la care fac eu trimitere se refera la instalatiile de distributie ( teoretic includ si reteaua stradala si tot teoretic operatorul apa/canal ar trebui ca in aceast interval sa-si amortizeze investitia inlocuirii lor ).
Asa cum spunea si cineva mai sus, daca operatorul recunoaste calitatea slaba a apei si ca vor urma investitii in urmatorii xxxxx ani, nu vad ce poti face ( daca nu te muti ) decit sa montezi un sistem de filtrare serios ( pina la membrane osmotice ) , dar , 1) te vor costa enorm cartusele filtrante si 2) apa obtinuta este asemanatoare cu apa distilata ( nu prea buna din punct de vedere mineral pt animale....), sau filtre simple pt baie, etc si apa imbuteliata.

#12
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,810
  • Înscris: 10.12.2006

 Idolu, on 07 iulie 2014 - 14:17, said:

Crisstone , Sf Petru
- Cred ca asta voi face primul lucru , Analiza la un laborator, iar daca este in parametrii nu cred ca am ce face
- Cu siguranta mi-as pune filtre, dar nu stiu ce filtre trebuiesc ca sa opreasca apa murdara/maronie ca mie la robinet sa-mi vina curata...?!!!. ma mai interesez si eu, daca stiti voi ceva anume...Posted Image
Pentru solutii de filtrare vezi topicul http://forum.softped...se-tratare-apa/
Dar numai dupa ce ai analiza apei.

Edited by SfPetru, 07 July 2014 - 19:57.


#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Din pacate scandalul mediatic poate rezolva mai repede problema decat justitia.

#14
Idolu

Idolu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2014
Am aflat de o alta actiune si acum ii dau curs acesteia.
Sesizare in scris catre DSP (Directia de Sanatate Publica) , nu confundati cu ANPC/OPC pt ca nu este de competenta lor.
Mai mult decat atat am o persoana/prieten care lucreaza la birouri si a vb cu directorul de acolo.
De indata ce trimit sesizarea vor incepe actiunea imediat (teste de apa,monitorizare,judecata,termen limita conf legii de punere in aplicare solutiei de rezolvare,...etc)
Astazi trimit sesizarea..., va tin la curent sa vad cum si ce se va intampla

#15
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Sunt orase in tara in care apa e nepotabila de ani de zile, nu e recomandata pentru baut/gatit, DSP si toate organele stiu si, pe langa rugina, culori si mirosuri, mai are si vietati.
Ce crezi ca rezolvi cu o hartie de la DSP?

#16
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Sincer nu cred ca ai vrea sa vina peste tine aia de la DSP. Nicolla zi orasele alea unde apa are rugina , culori si mirosiuri si chiar vietati. In general statiile de tratare is fac treaba, slabe sanse de asa ceva, probemele sunt acolo unde se fisureaza tubulaturi si in general la utiliziatorul casnic, respectiv asociatia de proprietari.

#17
Idolu

Idolu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 17.01.2014

 Nicolla, on 10 iulie 2014 - 13:44, said:

Sunt orase in tara in care apa e nepotabila de ani de zile, nu e recomandata pentru baut/gatit, DSP si toate organele stiu si, pe langa rugina, culori si mirosuri, mai are si vietati.
Ce crezi ca rezolvi cu o hartie de la DSP?
Nu putem nici sa stam cu mainile in san..., nu va fi o tragedie daca incercam sa facem ceva.
Am trimis sesizarea acum 1h.
Va voi informa ce si cum sau daca am reusit ceva..., de aceea suntem toti aici sa impartasim din reusitele si esecurile noastre impotriva unor abuzuri,discriminari,oameni incompetenti care ne conduc...,etc

#18
andi29

andi29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 15.03.2013
Si eu "ma bucur" de o vreme de aceeasi problema. Intrebarea mea e dupa ce filtru trebuie sa umblu? Unde se gaseste si daca imi recomanda cineva un filtru bun? Eu am participat acum cateva saptamani la un test de apa: cea de la robinet, cea imbuteliata si cea de la izvorul de unde unii aduc apa acasa pentru ca se zice ca este mai curata. Ideea este ca, daca nu ma insel cu termenii, procesul s-a numit electroliza...asa ceva, nu ma pricep la partea asta. Iar rezultatele au fost infioratoare: toate dar toate trei aratau, dupa acel proces, ca si cum ar fi stricate. Deci erau verzi, parca pline de alge si mucegai plus ceva reziduuri scarboase. TOATE... Am gasit o firma medicala care vinde un sistem de firltrare a apei dar este foarte scump, aproape dua mii de euro... e foarte performant si de calitate, insa nu ne putem permite ceva sa scump si luat in rate....Voi ce tip de filtru folositi, va rog? Multumesc mult

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate