Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Ford Fusion benzina+GPL

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#19
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Poze:

Attached Files



#20
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Am vazut ca te plangeai de consum. 8.8 mi se pare un consum ok in conditiile date.

Focus-ul Turnier 1.6 GPL mi-a consumat aprox. 8.5% pe ruta Istanbul-Bucuresti . Mers seara ,A/C foarte putin, 4 persoane + bagaje. In rest consuma aprox 7.5% (110km/h extraurban / 90 km/h localitate , singur,drum drept de campie,fara A/C).

Edited by polizei, 05 December 2014 - 22:44.


#21
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Nu ma plang de consum! Consumul e chiar OK.
Ideea dupa care ma ghidez e ca o masina sa fie considerata economica, adica cu un consum bun, trebuie sa nu sara de 10% in Bucuresti. Mie aia 0,2 sau 0,3 peste 10 imi stateau pe creier. Insa mi-a trecut repede. Posted Image
Nu stiu daca am mai zis-o: fata de cea dinainte(Supernova), consumul e cu exact 1 litru peste. Si la mersul in oras si in afara.

Roata se invarte in continuare! Posted Image

#22
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
ODO 197205.
Achizitionat saptamana trecuta 2 anvelope Nokian WD-R3, 195/65, DOT 4214, 208x2=416 lei.
Schimbat azi saboti (Ferodo) - 105 lei, rulment spate (Febi) - 143 lei, 1 litru ulei cutie (Wolf 75W90) cu specificatie Ford - 36 lei. Manopera 60 lei pentru saboti si completat ulei in cutie. Pentru rulment nu am platit nimic deoarece s-a spart cand a scos mecanicul tamburul. Practic s-a dezintegrat. Acum 2 saptamani cand au fost verificati sabotii (desfacut chiar pe partea aceasta) nu avea nimic. Asa ca am platit eu rulmentul si el a facut cinste cu montajul. Posted Image

#23
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Schimbat azi parbrizul la Unilot. Au fost cei mai ieftini pe care i-am gasit. Parbriz + montaj + factura + garantie 2 ani = 260 ron.
Altfel se vede viata acum! Posted Image

#24
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Vineri schimb un rulment pe fata, am ales Moog.
Urmeaza amortizoarele pe spate. Ce recomandati intre Delphi, Monroe, Al-Ko, Kyb, Magnum Technology. Inclin spre Delphi. Voi?

#25
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Monroe daca Kyb e prea scump.

#26
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Delphi - 155
Monroe - 169
Al-Ko - 185
Kyb - 222
Magnum Technology - 231.
In peisaj a mai aparut si Bilstein - 150(sunt la promotie), Kaiaba - 220.
Mai astept 2-3 saptamani pana la achizitie, nu ma grabesc (no money Posted Image).
Oricum ma imprietenisem prea mult cu mecanicul, prea indesisem vizitele la el. Posted Image

#27
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postmisu78, on 09 ianuarie 2015 - 12:47, said:

Schimbat azi parbrizul la Unilot. Au fost cei mai ieftini pe care i-am gasit. Parbriz + montaj + factura + garantie 2 ani = 260 ron.

Bun pret, fie vorba intre noi ! Pe aici preturile umbla in jur de 400, Plikington/Nordglass. Al tau ce marca e?

Cit despre amortizoare ... eu am ales (in mai 2011) Febi Bilstein, merg si acum cu ele, au cam 50.000 km.
La vremea aia umbla vorba pe clubford sa fugi ca de dracul de Monroe (cica facute in Turcia); KYB sau Kayaba sunt totuna, erau cotate ca fiind cele mai bune.

#28
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
ODO 197777.
Schimbat rulment fata dreapta, Moog - 96 ron, manopera - 80 ron.
Altfel se invarte roata acum! Posted Image

@Taxon, parbrizul a fost cel mai ieftin care l-am gasit si cel mai chinezesc. Posted Image Simplu, fara incalzire, fara parasolar, fara nimic.
L​a cum sar pietrele pe drumuri mai bine sa fie ieftin sa nu-mi para prea rau de el. Posted Image
Daca tine, asta e. Daca nu il schimbam iar. Posted Image
Amortizoarele raman pentru luna viitoare.

#29
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
@Taxon, ai reusit sa montezi barele longitudinale de Golf IV pe Fusion? M-a bantuit ideea un timp dar am renuntat. Poate ma intarati iar cu niste poze! Posted Image

#30
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
ODO 198225.
Schimbat filtre GPL - 50 ron. Nu erau foarte murdare dar le voi schimba in continuare la 10k.

#31
EnduroMan

EnduroMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 01.01.2009
Cum de costa doar 50 lei ? Le schimbi tu !?
Eu am LR EvoOne pe Logan 1.6 de 10300km. Pe la 15-17k o sa le schimb. Äm un coleg de birou cu LR din fabrica(145000km), care alimenteaza doar de la Rompetrol si la 20k+ nu sunt murdare filtrele.

#32
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
Ma cunosc cu baiatul de la care am cumparat instalatia, e importator direct inclusiv de consumabile. Asta coroborat cu un adaos de bun simt rezulta pretul mic. Insa oricine schimba filtrele la el beneficiaza de aceleasi preturi. Nici filtrele mele nu erau murdare la 10k dar le voi schimba in continuare la acest interval.

#33
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postmisu78, on 27 ianuarie 2015 - 18:12, said:

@Taxon, ai reusit sa montezi barele longitudinale de Golf IV pe Fusion? M-a bantuit ideea un timp dar am renuntat. Poate ma intarati iar cu niste poze! Posted Image

Nu, pe Fusion Mk1 nu ai gauri in plafon ca sa poti monta longitudinale, doar pe varianta face-lift o poti face. Asa ca am fost nevoit sa ma multumesc cu o pereche de transversale Cruz, cu prindere cu gheara,

#34
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,894
  • Înscris: 12.03.2009
La ce pret si de unde? Ce model sunt? Sau sunt universale?

#35
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Nu-s universale, am luat 2 tepe cu asa zisele universale, nu cad bine pe forma caroseriei indiferent de ce "sapaliga" am folosit.

Le-am luat pe astea: http://www.autowebsh...ptima-din-otel/
La drum nu sunt sesizabil zgomotoase, dar evident ca ai consum mai mare cu ele montate, cam pina in 1 litru la suta as zice (dar, asa, la intuitie, nu am stat sa masor...doar ca parca-parca alimentez un pic mai des).
Le-am pus pe masina la inceputul verii trecute si de atunci nu le-am mai dat jos.

Mai ai varianta Cruz Optima din aluminiu (mai fatoase, dar nu cred ca merita diferenta de bani) si , evident, mama-barelor aka Thule (la bani si mai si).

Edited by Taxon, 13 February 2015 - 10:10.


#36
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Sunt la pret decent de la GreenValley de aluminiu sau metal.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate