Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Ford Fusion benzina+GPL

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
173 replies to this topic

#37
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
Un drum Bucuresti - Poiana Brasov si retur, 2 adulti si 2 copii, bagaj cat incape (sanie, patine, bocanci etc.), cu deja obisnuitul blocaj la intoarcere pe Valea Prahovei, total 400 km., 36 litri GPL. Distractie la maxim, zapada, voie buna, 3 zile full. Astea-s lucrurile bune.
Cele mai putin bune: 1. Rulmentul dreapta fata schimbat acum cateva zile a inceput sa huruie iar. Rulmentul defect sau mecanicul l-a montat prost. Se poate monta stramb? Greu de crezut, parca daca ai vrea sa-l montezi stramb tot n-ai reusi. Pareri? Pe langa asta, a frecat roata firul de la senzorul de ABS si l-a rupt. Aici cred ca merge cu o lipitura simpla.
2. Combinatia de anvelope naspa pe spate cu amortizoare praf = tet a queue pe coborarea de la Poiana. Asfaltul uscat. Nu stiu cum dar am iesit in decor cu o intorcere de +200 grade. Viteza - 40 kmh. Pur si simplu a fugit spatele, noroc ca nu venea nimic din fata si era loc pe dreapta ca acolo m-am oprit.

Attached Files



#38
kingoban

kingoban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 14.06.2014
Salutare....as vrea si eu cateva informatii despre unde sa imi fac revizia la instalatia de gpl.
Montajul l-am facut la AGR (autogas romania) au fost Ok. Sunt tentat sa fac tot la ei si revizia ca am auzit ca e ieftina.
As aprecia cateva informatii

#39
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
Esti dispus sa renunti la garantie? Ca asta se va intampla daca nu faci revizia tot la ei!

#40
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
Am mai luat 2 bucati. Pentru la anu!  2x184=368. http://www.emag.ro/a...6/pd/D76Z1BBBM/
Luat si un set de amortizoare spate, Magneti Marelli, 2x125=250 ron.

#41
jelli

jelli

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 27.02.2011
Imi place Misule ca ai grija de masina, tin-a tot asa!

#42
kingoban

kingoban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 14.06.2014

View Postmisu78, on 16 februarie 2015 - 20:04, said:

Esti dispus sa renunti la garantie? Ca asta se va intampla daca nu faci revizia tot la ei!

Pai nu au garantie la nivel national? Ca asa stiu....adica parca sunt singurii care dau garantia asta...AGR. Si nu vad de ce nu as face revizia tot la ei. ca la montaj au fost exemplari

#43
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
Am inteles ca vrei sa faci revizia in alta parte si nu la ei. Daca ai fost multumit de montaj o simpla revizie e floare la ureche. 2 filtre de inlocuit poate face oricine oricat de atehnic ar fi. Mergi tot pe AGR.

#44
kingoban

kingoban

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 14.06.2014

View Postmisu78, on 22 februarie 2015 - 09:35, said:

Am inteles ca vrei sa faci revizia in alta parte si nu la ei. Daca ai fost multumit de montaj o simpla revizie e floare la ureche. 2 filtre de inlocuit poate face oricine oricat de atehnic ar fi. Mergi tot pe AGR.

Merci mult de sfat....cred ca tot la Agr voi merge.
Numai bine,

#45
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
Ce s-a mai intamplat intre timp:
- cumparat 4 anvelope de vara Goodyear Efficientgrip Performance, 4 x 257 = 1028. Montat, echilibrat - 40 lei.
- schimb ulei, Mobil Super 3000 (99 lei) si filtru Mann (25 lei).
- schimbat din nou rulmentul pe fata-dreapta. Mogg a cedat dupa 2 zile acum am mers pe Flennor (108 lei) si manopera 60 lei. Aici mai avem o problema, trebuie schimbat si rulmentul intermediar planetara. Mapco 112, Febi 127, Swag 123. Inclin spre Febi dar ma mai gandesc.
- schimbat amortizoare spate, Magnetti Marelli, 2x 125 = 250 si manopera 80 lei.
Odata cu schimbarea serviciului si evident a traseului, consumul a scazut. Cu 0.5% si am reusit sa scad sub 10%. Posted Image

Attached Files



#46
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
In cutia de Febi o sa ai rulment INA - la fel ca si cel original. La tine acolo la rulmentul pe fata, mai bine puneai de la inceput un Ruville (in cutie FAG sau SKF). ;)
E posibil sa ai si o problema la butuc sau sa fi fost montat incorect (batut cu ciocanul, nu pus in presa).
Multi km fara probleme in continuare.

#47
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
Posibil sa fie si joc in fuzeta, stiu si varianta asta. Sa-l schimb si pe cel intermediar de la planetara si vad atunci daca mai huruie. Daca face la fel clar e fuzeta. Initial nu cred ca a fost montat stramb, am fost de fata si a fost introdus cu presa. Vedem!
Multumesc pentru urari.


#48
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
Vesti bune, nu e joc in fuzeta. Schimbat azi rulmentul intermediar planetara, Febi, 127 ron + 100 manopera. Acum chiar e liniste in masina, mai astept putin sa pun si rotile de vara si pot asculta fara inteferente [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qdRWKIpY0fU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , https://www.youtube....?v=Y-1sEcEz0sg. Posted Image

#49
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
ODO: 200230
Trecut azi la anvelopele de vara. Adica a venit caldura. Definitiv. Sper! Posted Image

#50
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009
ODO 203.000
Data stelara - 1 an de la achizitie.
Km. parcursi - 16.000
Concluziile sunt mai multe:
1. multumit de masina, chiar am facut o alegere buna.
2. pretul pieselor de schimb e foarte ok, as zice eu sub pretul altor marci. Si am schimbat ceva pe la ea pentru ca acest lucru a fost asumat prin pretul de achizitie si prin faptul ca am preferat sa iau o masina cu anumite chestii care stiam ca trebuiesc schimbate si sa o fac eu ulterior.
3. instalatia GPL merge foarte bine, e aproape amortizata, de aici incolo incepe sa produca bani. Posted Image
4. spatiu destul pentru 2 adulti si 2 copii. Plecat la munte si la mare, pe la taiat de porc si pe la cumparaturi babane de materiale de constructii, niciodata nu am simtit ca as avea nevoie de mai mult.
5. comportament rutier: se misca bine prin oras, cei 80 de ponei sunt suficienti. Treaba se schimba la drum lung unde trebuie sa tragi un pic de ea daca vrei sa te misti repede. Trebuie retrogradat in depasiri si pe pante accentuate si parca tot nu trage. Ideala in schimb pentru mersul la peste. Posted Image  E inalta si intra pe oriunde.
6. frane, AC, directie - toate ok.
Lucrurile care ma nemultumesc: cutia cu treapta 1 de viteza nesincronizata care caraie daca masina nu este complet oprita pe loc si haionul care cam scartaie la mersul prin gropi.
Drumuri bune sa avem!

#51
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
Bun gasit

Am pus si eu zilele astea GPL pe Fusionul meu, am fabricatie 2009.

Montajul l-am facut la AGR.

Instalatie Tomasetto, calculator 32 bit AC STAG 4, injectoare HANA, butelie inoxidabila STAKO

Cost: 3250 lei, garantie 2 ani cu 4 revizii incluse.

Am mers deja peste 300 km, totul este ok pana acum.

#52
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,676
  • Înscris: 14.03.2006
La Deva Tomasetto de monteaza cu ~2400-2500 lei, Brc cu 2700 in 6 rate egale;)

#53
gaskoe

gaskoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 02.09.2004
In functie de componentele alese, se pot obtine diverse preturi. Eu am ales (nu ca m-ar da banii afara din casa) sa merg pe componente de calitate, calculator 32 bit si injectoare cu autocuratare, de ultima generatie, desi aveam posibilitatea sa merg si pe variante de 2500 lei.

De exemplu, butelia STAKO este garantata ca fiind inoxidabila pe interior, iar diferenta de pret fata de un normala  - pe care eu am vazut-0 in depozitul firmei cu flansa oxidata - era de 70 lei.

#54
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,877
  • Înscris: 12.03.2009

View Postgaskoe, on 15 mai 2015 - 16:44, said:


Am pus si eu zilele astea GPL pe Fusionul meu,
Posted Image  O sa fie bine!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate