Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Facultăți de evitat

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostCantecel, on 10 iulie 2014 - 17:31, said:

Mi-aş dori să mă pot lăuda cu ceva ca info sau calculatoare, dar nu am abilităţile necesare. Vreau să merg la Ştiinţe Economice- Statistică şi Previziune Economică, mai precis. Ştiu că această facultate e renumită pentru numărul de şomeri ieşiţi din ea, dar poate că specializarea respectivă este un pic mai serioasă, având în vedere că are matematica la bază. În plus, am citit despre ea pe site-ul facultăţii şi mi se pare chiar interesant ceea ce se studiază. Dacă nu intru acolo (la buget, adică) se va întâmpla ceea de ce-mi e frică cel mai tare: va trebui să merg la Limbi străine (a doua variantă, dar sper să nu fie cazul)- teren foarte, foarte nesigur. Eu aş da dreptate tuturor de aici; simt, de asemenea, că niciuna nu merită, dar e un pas înainte, parcă. Nu ştiu.
E o tâmpenie ce vrei să faci. Nu renunța la limbi străine din cauză că alții îți bat capul cu minunăția politehnicii. Dacă nu îți place domeniul acesta atunci lasă-l baltă și fă ce îți place.

#56
Cantecel

Cantecel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.07.2013

View Postdan-s, on 10 iulie 2014 - 20:09, said:

E o tâmpenie ce vrei să faci. Nu renunța la limbi străine din cauză că alții îți bat capul cu minunăția politehnicii. Dacă nu îți place domeniul acesta atunci lasă-l baltă și fă ce îți place.

Nici nu am de gând să merg la politehnică. Sunt praf şi pulbere la fizică, deşi îmi place matematica. Nici info nu e atuul meu. Apoi, nu aş fi în stare de nimic practic. Singurele două variante sunt Statistica şi Limbile străine.
Am cam B1 la franceză; engleza nici nu o pun în ecuaţie, mi se pare obligatorie şi o cunosc foarte bine. Mă gândesc că aceste limbi sunt foarte utile în domeniul economic. Dacă voi merge la litere voi alege altceva, dar apoi parcă domeniile în care voi putea profesa sunt limitate. Pot învăţa o limbă singură, fără facultate. Oricum, sunt mulţumită că alegerea mea va fi numai între aceste două; cu ceva timp în urmă aveam toate facultăţile posibile în minte.

View Postneagu_laurentiu, on 10 iulie 2014 - 19:05, said:

Si daca are matematica la bază ce ? Plateste cineva in functie de materiile componente ?
De la ASE tot CIG are statistic cele mai bune angajari.
Dar pentru CIG nu tot matematică trebuie? Şi da, cred că se plăteşte în funcţie de materiile componente. Altfel cum s-ar câştiga cel mai bine din inginerie, medicină, info, toate constituite din materii dure, dificile şi complexe? Îmi pare rău, dar mi-e un pic greu să vă mai iau în serios; am impresia că aveţi o ambiţie de a contrazice pe ceilalţi, încontinuu. Totuşi, având vârsta pe care o am, nu pot decât să mulţumesc pentru răspuns.

#57
ana3d

ana3d

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.05.2008
Pentru "Cantecel". Limbile straine sunt cautate fff mult ca traducatori sau in callcenter, unde crede-ma, ca vei primi bani ffff frumosi, dar in anumite situatii: se cauta limbile nordice. Cel mai bun prieten este google-ul. Da search pe el si vei gasi articole cu oportunitati diverse in cazul anumitor limbi. Daca iti place , du-te pe limbile straine care au cautare , iar pretendenti spre zero. ASE-ul si o parte a Politehnicii nu mai au actualitate in vremurile prezente. Succes .

Edited by ana3d, 11 July 2014 - 09:57.


#58
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCantecel, on 10 iulie 2014 - 21:56, said:

Dar pentru CIG nu tot matematică trebuie?
Artimetica. Se imparte si matematica asta pe caprarii.

View PostCantecel, on 10 iulie 2014 - 21:56, said:

Şi da, cred că se plăteşte în funcţie de materiile componente. Altfel cum s-ar câştiga cel mai bine din inginerie, medicină, info, toate constituite din materii dure, dificile şi complexe?
Plata e pentru produsul/servicul finit (rezultat din imbinarea logica si optima a materiilor in cauza). Poti sa studiezi matematica, fizica, chimia si restul la nivel teoretic si vei profesa prin invatamant avand un salariu mult mai mic in raport cu cel din inginerie. Tot aceleasi materii de baza sunt pana la urma... dar nu rezulta la fel.

View PostCantecel, on 10 iulie 2014 - 21:56, said:

Îmi pare rău, dar mi-e un pic greu să vă mai iau în serios; am impresia că aveţi o ambiţie de a contrazice pe ceilalţi, încontinuu. Totuşi, având vârsta pe care o am, nu pot decât să mulţumesc pentru răspuns.
La varsta ta stiu ca tu crezi ca ai dreptate, fluturii sunt roz, tot ce zboara se mananca. Insa cand se vor mai sedimenta lucrurile atunci se vor limpezi si gandurile.

Edited by neagu_laurentiu, 11 July 2014 - 10:14.


#59
Cantecel

Cantecel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.07.2013
^Sper şi eu să capăt o viziune mai realistă asupra situaţiei. Mulţumesc!


View Postana3d, on 11 iulie 2014 - 09:52, said:

Pentru "Cantecel". Limbile straine sunt cautate fff mult ca traducatori sau in callcenter, unde crede-ma, ca vei primi bani ffff frumosi, dar in anumite situatii: se cauta limbile nordice. Cel mai bun prieten este google-ul. Da search pe el si vei gasi articole cu oportunitati diverse in cazul anumitor limbi. Daca iti place , du-te pe limbile straine care au cautare , iar pretendenti spre zero. ASE-ul si o parte a Politehnicii nu mai au actualitate in vremurile prezente. Succes .
M-am interesat de limbile care se caută, dar este nevoie de un nivel foarte avansat-aproape de nativ chiar. Nu aş avea asemenea răbdare cu chineza ori araba de exemplu. Limbile nordice sunt interesante, deşi pentru suedeză  (care îmi place cel mai mult) nu am văzut secţie; oricum, şi restul sunt frumoase.
Iar ca şi traducător sau mai ales lucrător în call-center nu cred că se câştigă ATÂT de mult. Posted Image Dar în situaţia în care mă vor afla eu după studii nu aş putea pretinde un salariu de mii de lei, în orice caz.
Apoi, am văzut o mulţime care merg la norvegiană, de exemplu. Mă tem că nu va mai fi chiar aşa de căutată în viitor; e nevoie de o privire de ansamblu aici, trebuie să putem intui ce alte ţări vor progresa economic în viitor.

Edited by Cantecel, 11 July 2014 - 12:30.


#60
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostCantecel, on 11 iulie 2014 - 12:28, said:

M-am interesat de limbile care se caută, dar este nevoie de un nivel foarte avansat-aproape de nativ chiar. Nu aş avea asemenea răbdare cu chineza ori araba de exemplu.

N-ai spus tu într-un mesaj anterior că pentru cei care trag tare au șanse să se angajeze bine? Păi, cam în asta constă a trage tare. :P

Acum la modul serios nu știu ce sfat să îți dau. Oricum și limbile nordice chiar dacă dau mulți acolo totuși e nevoie să le știi foarte, foarte bine ca să nu ai probleme cu concurența.

#61
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCantecel, on 11 iulie 2014 - 12:28, said:

e nevoie de o privire de ansamblu aici
Limba e doar un mijloc de comunicare, tu ai nevoie de o meserie.

View PostCantecel, on 11 iulie 2014 - 12:28, said:

trebuie să putem intui ce alte ţări vor progresa economic în viitor
Doar nu Burundi, Congo ori Tanganyika !

#62
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014

View PostCantecel, on 10 iulie 2014 - 17:31, said:

Vreau să merg la Ştiinţe Economice- Statistică şi Previziune Economică, mai precis.
Doua lucruri ar trebui sa urmaresti:
1. cate job-uri sunt pe domeniul respectiv (acum si in perspectiva)
2. cate din ele sunt din sectorul public
Nu cred ca visul tau e sa ajungi un functionar aruncat intr-un colt de birou, prost platit si frecat la icre de diversi sefuleti cu proptele politice.
Impresia mea este ca aceasta specializare acolo te duce.

#63
Cantecel

Cantecel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.07.2013
^Alte sugestii? Posted Image

#64
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View PostCantecel, on 11 iulie 2014 - 12:28, said:

M-am interesat de limbile care se caută, dar este nevoie de un nivel foarte avansat-aproape de nativ chiar. Nu aş avea asemenea răbdare cu chineza ori araba de exemplu. Limbile nordice sunt interesante, deşi pentru suedeză  (care îmi place cel mai mult) nu am văzut secţie; oricum, şi restul sunt frumoase.

Am o singura intrebare: tu ce vrei sa faci in viata asta a ta?

Daca intentionezi sa ramai in Romania, atunci mergi pe ideea de ASE.
Daca vrei sa pleci din tara, e bine sa alegi ceva tehnic. Macar facultatea de matematica, daca Poli nu-ti surade.

Cu limbile nordice e complicat. Exista la un moment dat optiunea de engleza si suedeza la Litere. Nu stiu daca sectia exista in continuare, dar nu prea vad de ce ai invata o limba care e vorbita de fix 10 milioane de oameni (cu tot cu de-alde mine). Privind lucrurile strict statistic, e mai bine sa stii romaneste decat suedeza Posted Image Macar sunt 23 de milioane de vorbitori, plus inca vreo 3 milioane in comunitati dispersate. Suedeza nu se vorbeste decat in Suedia si e vag inteleasa in Norvegia si Danemarca (dar nu poti conta pe asta, de vreme ce si suedezii au nevoie de cursuri in limbile respective ca sa poata deveni traducatori, de pilda).

Pe optiunea de call center nu as merge, pentru ca nu e o profesie pe viata. E mai degraba un job de student.

Edit: Fa mate in Romania si alege un masterat intr-o tara nordica, de pilda analiza matematica. O sa inveti si limba de la bastinasi si ai sanse sa obtii si job. Tarile scandinave sunt maestre in analiza :D

Edited by AntilopaBongo, 11 July 2014 - 22:33.


#65
Cantecel

Cantecel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.07.2013
[ http://i61.tinypic.com/vshsmr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#66
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012
E si asta o optiune, desigur. Depinde doar de tine :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate