Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Takebid.ro - apar din nou astfel de site-uri?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
si ati venit acum cu clonele pe forum, va e frica sa comentati de pe conturile principale?

#20
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011

View Posttakeshht, on 04 iulie 2014 - 15:58, said:

Subscriu la cele de mai sus, cu adaugarea faptului ca in momentul licitatiei, creditele pe care le-ai utilizat in respectiva licitatie nu se mai returneaza, chiar daca licitatia a fost castigata de altcineva, exact ca la jocul de poker, ce bagi la masa acolo ramane, parerea mea este ca nu are nimic in comun cu o licitatie in adevaratul sens al cuvantului. Cred ca orice crestin a dat macar vreodata din greseala pe History channel si sa vada macar la tv cum ar trebui sa "functioneze" o licitatie.
Totul este o mare teapa, cred ca sunt din rasa celor cu metoda "accidentu" sau cu "castigurile prin sms".
Sper sa se gaseasca careva sa "ii invete minte la propriu".

Pai nu vezi ca deja s-au gasit sa-i invete minte Posted Image)
Deja situl este varza cu carne tocata.. deci tocanita Posted Image)

Edited by K-X-T, 04 July 2014 - 16:03.


#21
werdna

werdna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.08.2011

View Postgumball3000, on 04 iulie 2014 - 15:56, said:

de unde ai avut 9.999.999.999.999 lei? ANAF-ul stie?

A fost la oferta :))))))) 3 la 10 mii.

#22
takeshht

takeshht

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2014
Eu mi-am facut contul special pt. a posta aici, am urmarit parerile de ceva zile si azi s-au adeverit a fi reale, chiar mai rau decat s-a "prezis". Toata stima pt. cei ce au postat aici "documente" din care sa reiasa cat de retarzi sunt cei de la "takeblitz".

#23
werdna

werdna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.08.2011

werdna said:

Takebid societatea care a lucrat la realizarea site-ul Takebid a realizat si site-ul Magazu. De aceea am apelat tot la ei pentru ca aveau deja experienta in domeniu.
20 minutes ago


Deci pana acum vreo 2 ore nu aveau nicio treaba cu fostul stie magazu.ro... aveau pierderi de memorie..
Acum ca prin minune... (DUMNEZEIASCA presupun) si-au adus aminte ca ... "Au avut acelasi DISTRIBUITOR in ce priveste site-ul" - al naibii coincidenta... (magazu.ro activa la Brasov... iar takebid.ro la o flegma distanta - Timisoara)

View Posttakeshht, on 04 iulie 2014 - 16:07, said:

Eu mi-am facut contul special pt. a posta aici, am urmarit parerile de ceva zile si azi s-au adeverit a fi reale, chiar mai rau decat s-a "prezis". Toata stima pt. cei ce au postat aici "documente" din care sa reiasa cat de retarzi sunt cei de la "takeblitz".


Deci "Ai auzit si tu despre incredibilul site takebid.ro" (ca sa citez voice-over-ul de pe Spotul TV
E cam ciudat  Nick-ul ales... si faptul ca te-ai inregistrat acum 30  de min.

Edited by werdna, 04 July 2014 - 16:10.


#24
takeshht

takeshht

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2014
Initial am vrut sa aleg nick-ul takeshi*t dar m-am gandit ca poate nu ma vor lasa, exact la tv am vazut spotul pe history daca nu ma insel, si tocmai in momentul acela eram cu tableta in brate si am intrat direct, dar atunci era in numaratoare inversa pt. ziua de azi; apoi am cautat pe net despre numele site-ului si astfel am ajuns aici pe forum.
Contul mi l-am creat special pt. aceste commenturi, in rest nu sunt pasionatul de discutii pro sau contra pe forumuri, dar frustrarea mare a venit de la faptul ca eu m-am culcat azi de dimineaza la orele 06:00 cu aproximatie si am pus "desteptatorul" sa ma trezeasca la 10:45 special pt. aceasta mascarada de site de licitatii.

#25
werdna

werdna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.08.2011

View Posttakeshht, on 04 iulie 2014 - 16:23, said:

Initial am vrut sa aleg nick-ul takeshi*t dar m-am gandit ca poate nu ma vor lasa, exact la tv am vazut spotul pe history daca nu ma insel, si tocmai in momentul acela eram cu tableta in brate si am intrat direct, dar atunci era in numaratoare inversa pt. ziua de azi; apoi am cautat pe net despre numele site-ului si astfel am ajuns aici pe forum.
Contul mi l-am creat special pt. aceste commenturi, in rest nu sunt pasionatul de discutii pro sau contra pe forumuri, dar frustrarea mare a venit de la faptul ca eu m-am culcat azi de dimineaza la orele 06:00 cu aproximatie si am pus "desteptatorul" sa ma trezeasca la 10:45 special pt. aceasta mascarada de site de licitatii.

Daca ti-ai pus "desteptatorul" sa te trezeasca la 10:45 special pt. aceasta mascarada de site de licitatii.  atunci te cred si ma inclin  Posted Image)))))))) NO OTHER COMMENTS!

Edited by werdna, 04 July 2014 - 16:40.


#26
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
De la ora 12 de cand am intrat pe sait. Botii liciteaza in continuare. Au facut acum insumat cateva sute de licitari. Dovada concreta ca si la ora asta liciteaza. Posted Image

Attached Files


Edited by K-X-T, 04 July 2014 - 17:09.


#27
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
Hai ca s-au facut de ras. Au suspendat toate licitatiile.. de ce nu ma mir?!. Cica se vor redeschide pe 7 iulie Posted Image) ahahaha !!!

Edited by K-X-T, 04 July 2014 - 19:05.


#28
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Daca o tin ca si astazi nu-i apuca luna viitoare cu site-ul activ. Fura, fura.. era de asteptat.. dar asa pe fata?

#29
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostK-X-T, on 04 iulie 2014 - 19:04, said:

Hai ca s-au facut de ras. Au suspendat toate licitatiile.. de ce nu ma mir?!. Cica se vor redeschide pe 7 iulie Posted Image) ahahaha !!!

Care le-ai trimis FBI-ul in control? Posted Image

#30
belborster

belborster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2014
am vazut astazi o reclama si am intrat pe site ca sa vad despre ce e vorba. daca va uitati la istoricul fiecarei licitatii sunt aceleasi 3 conturi care castiga fiecare produs licitand cu doua secunde inainte sa se reseteze cronometrul. vorba aia: cand ceva suna prea bine ca sa fie adevarat...

#31
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De unde-ai scos ca-s doar doua conturi? Din 9 licitatii, doar unul a castigat doua, un maus si niste casti, ceilalti sunt diferiti. E cat se poate de logic sa licitezi cu 2 secunde inainte, doar pt tine e dubios. Alte chestii sunt mult mai dubioase acolo, sa licitezi mult peste valoarea produsului, de ex.

#32
werdna

werdna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.08.2011
9 pasi repezi catre frauda - prosteala pe net Posted Image

Pasul 1 - Luam una bucata italian  cu una bucata masina de fitze si cu niscai bani la tescherea.  Facem o pagina de Facebook pe care o stimulam cu ceva reclama. Mai adaugam cateva grame de reclama  tv si punem la fiert.
Pasul 2 - Descarcam de pe net un site de licitatii "FREE" (WeBid) sau folosim ceva deja "functional" (magazu.ro) - modificam ceva fisiere...si punem la dospit.
Pasul 3 - Cand "site-ul a crescut", adaugam vreo doua minciunele sa creada lumea ca suntem in totala legalitate si avem toate aprobarile necesare..
Pasul 4 - Mai tocam misto niste "Obligatii!? Termeni???"  (one way - doar pentru utilizator) in care, Noi "TAKEBID", nu ne asumam  nicio responsabilitate.
Pasul 5 - In alt castron, tocam marunt niste Robotezi cu nume cat se poat de evidente (CiuCiu,TheRip aka TheRipper...) si ii adaugam la compozitia initiala.
Pasul 6 - Mai dam pe razatoare niste produse la misto - eventual niste excursii ceva intr-o locatie de pe malul marii unde isi face broscarul sef veacul...
Pasul 7 - Dam focul la mic si punem la expozitie masina de fitze prin mall-uri si lansam la apa toata compozitia.
Pasul 8 - Punem in castroane niste portii mari de "minciunele" pentru eventualii prosti ce intra pe site si cred tot ceea ce vad, poate si ceva sare si piper ca sa dam gust.
Pasul 9 - Poftiti la masa ! POFTA BUNA!

-------------------------
  • Daca licitatiile erau pe bune nu se inchideau la 6-7 seara (sau la cat dracu` se inchid) fara ca cineva sa nu ia "foc" ca a licitat ca prostu cateva ore. Mai mult decat atat in termeni si conditiile site-ului nu este precizat acest aspect: ca licitatiile au un program de functionare. ( o sa apara cu siguranta acum, daca o sa citeasca acest forum)
  • Daca era pe bune site-ul, la incheierea licitatiei ar fi trebuit afisate toate bid-urile efectuate si nu doar ultimele 10. Aceste "omisiuni" nu fac decat sa intareasca ideea ca "ascund" ceva.
  • Takebid in momentul de fata nu are voie sa proceseze date personale (nici macar sa le stocheze) fara aprobarea finala (au afisat la misto un numar de infochiosk dupa vreo 10 reprosuri ca numarul de inregistrare ce era afisat inainte  nu le apartine -2440 sau ceva de genu)

Quote

Acceptarea prezentelor termene si conditii de catre Utilizator confirma ca acesta garanteaza urmatoarele: - ca numele si adresa indicate la deschiderea contului sunt reale si corecte;
Mai pe romaneste... ma apuc sa construiesc o casa fara autorizatie.. cu speranta ca cererea facuta o sa fie aprobata.. la un moment-dat.
  • Partea asta e cea mai tare (tot din termenii lor extrasa):

Quote

Conditii si restrictii de utilizare
Pe langa obligatiile rezultate din cuprinsul intregului act ce contine prezentele termene si conditii, Utilizatorul se obliga in cursul folosirii Site-ului la urmatoarele:
sa nu faca intelegeri cu alti Utilizatori in vederea influentarii rezultatului unei licitatii;
sa nu foloseasca factori sau influente inechitabile din exterior in vederea influentarii rezultatului unei licitatii;
sa nu desfasoare activitati frauduloase in avantajul sau si in dezavantajul altor Utilizatori.
Utilizatorii nu au voie... si pot fi restrictionati/stersi/blocati pentru ca se poate... insa Takebid are dreptul sa foloseasca robotezi... pentru ca iarasi.. "se poate"
  • Discount la sfarsit de licitatie ?! PE BUNE?

Quote

La pretul final al licitatiei se va aplica un discount de la 10 la 90%!
De ce? pentru ca se poate Posted Image - Glumesc.
Orice om intreg la minte s-ar opri din licitat daca ar vedea ca pretul la care s-a ajuns..si pe care ar trebui sa-l plateasca daca ar castiga, depaseste valoarea de piata.. adica nu-i dai inainte ca boul.. cu bid-urile in speranta ca doar doar un admin al rahatului de site imi va da MIE SPECIAL un discount de 90% din pretul real Posted Image
NU - acesta este un mecanism de "backup" in cazul in care scriptul de "stimulare automata aka robotzeii scumpi si dragi" o ia razna si face mai multe biduri decat trebuie si normal ca trebuie sa-si spele "rusinea" cumva.
Hilar este insa urmatorul aspect :

Quote

La pretul final al licitatiei s-a aplicat un discount de 90.29%!
http://takebid.ro/itemclosed.php?id=44
Pai ce faci domnle... imi dai discount mai mare? pai ti se pare ca eu sunt milog? parca era pana la 90 ??
  • Studiu de caz:

Quote

Licitatia s-a terminat la 2,35 RON si de la Domnul putere.. discount 14.89%! - 2RON
Pai si care-i spilu? primesc castile la usa si dau 2RON pe ele? JENANT?! De ce nu gratis? mai mult costa rambursul celor 2RON decat produsul in sine?

Aici e mai rau

Quote

Pai cum mai nene sa-i da eu curierului o moneda de 5 bani? CINE A MAI POMENIT?! Posted Image l-as injosi Posted Image

Quote

Takebid isi rezerva dreptul de a bloca conturille multiple precum si Utilizatorii care incalca prezentele termene si conditii si poate dispune anularea licitatiilor castigate de utilizatorii acestor conturi. In aceasta situatie Creditele vor fi returnate tuturor utilizatorilor ce au participat la licitatiile anulate.

In ziua lansarii, datorita prostiei de care dau dovada Programatorii site-ului, am reusit prin metode absolut normale si stupide Posted Image fara a incalca niciun fel de norma de securitate, sa imi incarc 2 conturi cu vreo 99 de miliarde 999 de milioane... de RON Posted Image  (a se vedea screenshot-ul din postarile anterioare).
Cu acele 2 conturi am preluat stafeta roboteilor si am stimulat toate licitatiile care erau in desfasurare in acel moment pret de vreo 5 - 10 minute, astfel preturile au sarit vertiginos depasind valoarea de piata declarata pentru acele produse.
Imi cer scuze pe aceasta cale daca cineva "real" a fost prejudiciat de creditele sale Posted Image
Ce ar fi trebuit sa se intample? Licitatia sa se anuleze iar cei care au bid-uit saprimeasca creditele inapoi, asa cum afirma in termenii si conditiile lor.
Ce s-a intamplat? Nimic din cele expuse mai sus. Conturile mi-au fost blocate.. si licitatiile au mers in continuare... pana cand s-a terminat programul si au inchis pravalia Posted Image
Pai e frumos asa ceva mai nene? cum sa dai tepe asa pe fata? pai simplu : "Nu ai auzit de incredibilul site TAKEBID.RO?" Posted Image)))))))

----------------------------
Ce putem face ?

Cel mai simplu ar fi ca cineva sa le faca o plangere.. la militie (pentru inselaciune, abuz de incredere... etc)  dupa ce in prealabil a depus 10 ron pe care sa-i piarda intr-o licitatie...  Poate se va sesiza Organul si va demara o ancheta in care sa ceara "Broscarilor" sa furnizeze niscai loguri (nu cred ca au asa ceva) din care sa reiasa veridicitatea bidurilor efectuate de toti acei "robotzei". ( probabil vor face incerca sa faca niste loguri fake - doar ca avem o problema : pot genera logurile doar la nivel local Posted Image  pe rahatul ala de server shared inchiriat de la romarg - deci se poate verifica mai "sus" daca chiar a existat trafic-in de la ip-urile furnizate de ei  )


Toata stima Posted Image

P.S.

Daca sunteti totusi curiosi de fericitul broscar din spatele escrocheriei aici aveti un link - https://www.facebook.com/ryan.ellice poate ii adresati o intrebare pe ask.fm - e destul de activ copilu Posted Image
Iar asta e reprezentanta din Mangalia - https://www.facebook.com/mangalia.gabi

#33
belborster

belborster

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.07.2014

View Postrumegus, on 07 iulie 2014 - 20:12, said:

De unde-ai scos ca-s doar doua conturi? Din 9 licitatii, doar unul a castigat doua, un maus si niste casti, ceilalti sunt diferiti. E cat se poate de logic sa licitezi cu 2 secunde inainte, doar pt tine e dubios. Alte chestii sunt mult mai dubioase acolo, sa licitezi mult peste valoarea produsului, de ex.

ca sa il citez pe caragiale: "amice, esti prost". am folosit un script pentru a da click in fiecare secunda in ultimele 10 secunde la 5 licitatii consecutive pentru acelasi produs doar ca sa testez veridicitatea licitatiei. ghici care a fost rezultatul?! de fiecare data acelasi "user" a licitat cand mai erau doua secunde si site-ul nu mi-a inregistrat niciodata vreun click dupa cel efectuat de bot-ul lor. coincidenta?!

Edited by belborster, 08 July 2014 - 09:19.


#34
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Dac-ai fi licitat prin 2009, cand aceste siteuri erau la mare moda, (spam-spam-spam, Megabid, Pretulpici, Miculpret etc), stiai ca apar intarzieri, clickul tau dat cu 1-2 secunde inainte, ajunge dupa incheierea licitatiei, mai ales ca f multi dau clickuri chiar atunci, e o "tactica" des folosita. Sa nu zic ca era specificat clar ca folosirea scripturilor, atacurilor DOS, era ilegala. Sa nu zic de prostia de a te supralicita singur, de 10 ori. Repet, nu sustin ca n-ar folosi boti, din contra, doar ca teoria ta e defecta, dovezile trebuie cautate-n alta parte.

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
WTF@!!!!

Eu nu m-am inscris pe siteul ala, nimic. Doar am intrat o data.
Primesc azi, de pe numarul 0732211913 ca cica incep nu stiu ce.

Ce le pot face?!

Update:

Accesand site-ul Takebid,  sau oricare din paginile si subpaginile acestuia, precum si prin inregistrarea in cadrul site-ului va conduce la furnizarea de informatii personale, cum ar fi: numele dumneavoastra, adresa de e-mail, sau informatii tehnice, cum ar fi browser-ul folosit si sistemul de operare folosit. In plus ne puteti furniza informatii demografice, cum sunt geolocalizarea, limba in care este configurat browser-ul, sexul sau varsta. Unele din aceste informatii sunt trimise automat de calculatorul dumneavoastra, altele pot fi introduse manual in cadrul procesului de inregistrare. Aceste informatii sunt necesare pentru buna functionare a site-ului ( ex. adresa dumneavoastra si numele ne sunt necesare pentru a livra premiile castigate).


Aha, asa deci. Doar dai click si gata, te-au furat.

#36
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009

View Postlex404, on 09 iulie 2014 - 01:38, said:

Accesand site-ul Takebid,  sau oricare din paginile si subpaginile acestuia, precum si prin inregistrarea in cadrul site-ului va conduce la furnizarea de informatii personale, cum ar fi: numele dumneavoastra, adresa de e-mail, sau informatii tehnice, cum ar fi browser-ul folosit si sistemul de operare folosit. In plus ne puteti furniza informatii demografice, cum sunt geolocalizarea, limba in care este configurat browser-ul, sexul sau varsta. Unele din aceste informatii sunt trimise automat de calculatorul dumneavoastra, altele pot fi introduse manual in cadrul procesului de inregistrare. Aceste informatii sunt necesare pentru buna functionare a site-ului ( ex. adresa dumneavoastra si numele ne sunt necesare pentru a livra premiile castigate).


Aha, asa deci. Doar dai click si gata, te-au furat.
Pana la urma aceste date imi sunt furnizate si mie de catre Google Analytics in momentul in care imi accesezi site-ul. Referitor la numarul de telefon, probabil au achizitionat un fel de baza de date cu numere de telefon si trimit SMS-uri aiurea. Si eu am fost deranjat de acele SMS-uri (dupa ce mi-am facut cont) dar am trimis un mail si s-a rezolvat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate