Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Inghetare PC

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
roberto2014

roberto2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.06.2014
Am sa spun cam tot ce se poate spune sper sa citesti sa ma ajuti :
Deci capacul de la carcasa il tin scos. ventilatoare in unitate nu am am incercat sa imi pun si tot ingheta in jocuri. si am renuntat
Pai ce sa spun am o prinza cu 4 dinalea.. in care in 2 am unitatea si monitorul iar in celelalte 2 am un rooter si un modem.. Vreau sa mentionez ca : cu sursa veche nu am patit deloc asa ceva cand mi-a schimbato un om. mi-a pus la placa video si un adaptor dinacela care vine in DVI sa pot baga cablul de la monitor.. Am incercat si inversarea modulelor de ram cu 1 gb la fel face si cu cealalta de 512 tot asa face.. Vreau sa mai mentionez ca inainte aveam un procesor Pentrium 4 3.0 GHZ si am cumparat un Intel core 2 duo atunci am schimbat si sursa.. Intro zi cand pe pc cu pentium 4 am facut un mic oc si se dadea restart intr-una am scos bateria cum se face si a mers ok (cred ca atunci sa resetat si bio-sul)
Am impamantare la casa in toate prizele.
Chiar nu stiu sunt disperat + ca eu ma joc doar 2 jocuri si in astea 2 am cele mai mari probleme.. chiar nu stiu..cred ca o sa ma las pagubas..::|
Tu ce crezi Dany ?

#56
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
vechea sursa a decedat? de ce nu incerci sa o pui pe aceea in loc. nu ai consumatori foarte mari, deci nu cred sa fie problema daca pui o sursa mai veche.
adaptorul de la video nu are treaba, la fel si prizele.
mai tii minte cam ce ai modificat/instalat/dezintalat in comp inainte de a apararea problema? adica ultima modificare facuta inainte de a incepe sa se blocheze
nu mi-ai zis ce temeperaturi ai acum la proc
la inspectia vizuala condensatorii de pe placa de baza sunt buni?
sursa e in garantie? daca nu, deschideo si vezi daca ea are probleme la condensatori sau daca vezi zone de culoare schimbata din cauza caldurii (placa de baza si sursa)

#57
roberto2014

roberto2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.06.2014
Da a decedat vechea sursa.. am un hard disk de la un amic nou nout  pus de mine pe el un windows si tot asa face.. da condensatori sunt ok.. nu pot deschide sursa + ca nu ma pricep si imi fac gura parinti ca il stic si alte chesti.. :| procesorul sta pe la 42-45 de grade..
Chiar nu stiu ce sa mai fac sunt disperat..

#58
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
temperatura e chiar mare pt el, ca ma gandesc ca asta e temp lui cand este in idle.
avand in vedere situatia data si pt faptul ca nici nu stii prea bine ce si cum trebuie desfacut si verificat, cred ca cel mai indicat ar fi sa mergi la un service de calculatoare, sa-l pui pe masa, sa-i explici cu lux de amanunte ce se intampla cu el, dar vezi, fara sa-i dai sugestii ca poate e aia sau aia, pt ca vor zice ca e nu stiu ce defect, chipurile au schimbat componenta si tot cu defect ti-l dau inapoi. dar inainte de a-l lua il testezi sa vezi cu ochii tai ca totul e in regula cu el.

pe de alta parte, vb cu parintii tai, daca sunt de acord ca in loc sa-l repare pe acesta, avand in vedere problemele, nu stiu in ce masura e reparabil, sa nu mai bage bani in el si sa mearga pe o varianta noua de componente, adica sa faci un upgrade. ce poti pastra, sa pastrezi, ce nu, la reciclat.
zic eu ca sursa (daca zici ca e noua) si hardul se pot pastra. sa schimbi placa de baza, ram si procesor. daca poza care ai puso mai devreme este cu placa ta, vad ca are sata1 pe ea, pe cand tu ai hard IDE. daca e asa, din pacate il vei schimba si pe acesta.

cam asta e ceea ce cred ca e mai convenabil pt tine in momentul acesta
daca vrei ca sa fii sigur, inainte de a vb cu ai tai, reciteste solutiile care ti s-au dat anterior, incearca sa le aplici din nou de la a la z si vezi daca reusesti sa-i dai de cap, daca nu ....

#59
roberto2014

roberto2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.06.2014
Multumesc Dany pentru sfaturi.. dar mai intai pana sa le spun parintilor mei despre asta.. as vrea sa te intreb ceva.. de unde imi pot da seama daca acel cablu care vine in placa de baza apoi in hard si dvd e stricat de unde imi pot da seama faca sa am altu sa testez.. chiar nu am de unde sa iau unul..

#60
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
nu mai ai nici un prieten care sa aiba vreun cablu de genu pe acasa? ratacit pe acolo printr-o cutie. iti zic asta, da nu stiu cati ani ai ca sa-mi dau seama daca ai prieteni care sa fi avut si generatii mai vechi de calculator si care sa aiba vreun cablu de genu, insa poti inbcerca, vb cu ei la tel, pe face, cum vrei, si intreaba daca are cineva un cablu IDE, exact asa intrebi!

vezi ca primele modele erau cu panglica de 40 de fire, pe urma s-au facut si de 80. nu conteaza neaparat de care gasesti, bun sa fie. iti zic asta pt a nu te mira de ce e posibil ca acel cablu sa arate diferit fata de al tau (doar nr difera, latimea si mufele sunt aceleasi cu ce ai tu)

edit: zi-mi mai intai de care cablu ai, cel din stanga sau cel din dreapta? ca m-am uitat pe site la producatorul hdd-ului tau si ceva e aiurea, nu-mi dau seama pana la urma pe ce cablu este la tine. deci zi-mi concret, ai poza atasata

Attached Files



#61
roberto2014

roberto2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.06.2014
Pur si simplu cred ca am rezolvat am schimbat locul unde bagam prelungitorul si nu am mai avut nici un blocaj multumest mult dany

#62
roberto2014

roberto2014

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 27.06.2014
Din pacate nu am rezolvat.. problema tot este.. Alte soluti .. voi daca ati avut cum ati rezolvat?

#63
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai daca nu ai facut nimic di ce ti-am zis mai sus si doar ai mutat locul, reia ideea de care am vb

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate