Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Legare fire la intrerupatorul dublu

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Cum e acum nu va functiona. Doar cu 2 fire de la aceasta doza spre beci nu poti avea si curent non stop la priza si sa comanzi becul.

#38
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

View Postmaximg, on 05 iulie 2014 - 16:57, said:

Deseneaza si schema cu becul de la beci , nu doar firele care " vin ".

Pana acum pt a avea curent in beci, bagam cele 2 fire din figura  notate D si E intr-o priza de sub intrerupatorul dublu si prin aceste fire alimentam astfel o priza din beci, 2 becuri care au si senzori de miscare. Practic cele 2 fire duc la 3 consumatori.
Acum vreau sa nu mai mai frec sa tot bag in priza si sa scot stecherul ori de cate ori intru in beci,ci sa le duc in intrerupatorul dublu si astfel sa fie mai comod.
Pot face si schema completa dar nu mai stiu cum sint legate in doze senzorii de miscare...si cred ca nu e relevant.Imp e sa ma duc in beci cu 2 fire la niste consumatori.Alt nul sau faza acolo nu am.
Am adaugat acum si schema simplificata,fara senzorii de miscare.

Attached Files


Edited by aaa1, 05 July 2014 - 19:05.


#39
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Cele 2 becuri nu cred ca le ai in serie.
Ce ai acum  nu poti conecta la intrerupatorul existent ca sa functioneze.

#40
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

View Postdorin_2k, on 05 iulie 2014 - 20:00, said:

Cele 2 becuri nu cred ca le ai in serie.
Ce ai acum  nu poti conecta la intrerupatorul existent ca sa functioneze.

Verific luni si revin

#41
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Ia-ti un prelungitor cu intrerupator, baga-l in priza de sub intrerupator si baga cablul ala pentru beci acolo, daca nu vrei sa chemi pe cineva care se pricepe.

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postaaa1, on 05 iulie 2014 - 20:38, said:


Verific luni si revin
Nici nu ai sa iti dai seama daca sunt in serie sau paralel dupa cum ai expus problema de la inceput. Chiar ca nu ai nicio treaba cu electricitatea. Las-o in treaba cuiva care se pricepe. S-ar putea sa te trezesti mort facand improvizatii electrice.

#43
cornelion

cornelion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2013

View Postaaa1, on 05 iulie 2014 - 19:00, said:

Pana acum pt a avea curent in beci, bagam cele 2 fire din figura  notate D si E intr-o priza de sub intrerupatorul dublu si prin aceste fire alimentam astfel o priza din beci, 2 becuri care au si senzori de miscare. Practic cele 2 fire duc la 3 consumatori.
Acum vreau sa nu mai mai frec sa tot bag in priza si sa scot stecherul ori de cate ori intru in beci,ci sa le duc in intrerupatorul dublu si astfel sa fie mai comod.
Pot face si schema completa dar nu mai stiu cum sint legate in doze senzorii de miscare...si cred ca nu e relevant.Imp e sa ma duc in beci cu 2 fire la niste consumatori.Alt nul sau faza acolo nu am.
Am adaugat acum si schema simplificata,fara senzorii de miscare.

@aaa1 In primul rand te sfatuiesc sa chemi un electrician, nu are rost sa risti aiurea.
Dar pentru ca vrei sa afli cum se leaga un intrerupator si/sau comutator am facut 2 scheme electrice cu gimp.Nu sant ele prea "frumoase" dar cred ca se intelege esentialul.
Intr-un intrerupator nu vei avea niciodata faza si nul in acelasi timp.De aceea se si numeste intrerupator, intrerupe un circuit, un fir, si intodeauna faza, nulul niciodata.Eventual amatorii fac aceasta greseala.
Ca sa poti aprinde becul din beci si cel din bucatarie de la acelasi comutator, va trebui ca nulul becului din beci sa ajunga intr-o dozade legatura in care sa gasesti nulul circuitului bucatariei si sa-l conectezi acolo(nulul).
Iar al2-lea fir al becului din beci trebuie dus in doza de legatura si de acolo la comutator(vezi fig din dreapta).
Ca sa realizezi toate astea ar trebui sa mergi cu o teava din beci pana la o doza care sa-ti permita sa treci firul la comutator iar nulul becului din beci sa-l legi pe circuitul din bucatarie.
In general dozele de legatura se afla deasupra,la 20-30cm de tavan, deasupra comutatorului.
Ca sa nu mai spargi peretii cred ca cel mai siplu este sa te duci din beci cu canal cablu, circuit aparent pana la doza de legatura de unde se alimenteaza intrerupatorul de la bucatarie.
Legi acolo un fir de la becul din beci, oricare, iar pe celelalt il cobori din doza de legatura la comutatorul de la baie.
Deci in conclizie la orice intrerupator, comutator ajunge faza din circuitul electric respectiv(care este conectat la o siguranta in tablou) si este distribuita , trimisa mai departe la bec, becuri.
Sper sa te ajute sa intelegi care-i treaba cu faza si nulul.
Oricum eu zic sa chemi un electrician, nu de alta dar cand o sa deschizi doza de legatura sant sigur ca o sa te "pierzi".
O sa gasesti o incalceala de fire care par impletite haotic daca nu ai mai lucrat in domeniu.

Stiu ca ma repet dar cheama pe cineva care stie ce face, nu are rost sa te risti.Attached File  SCHEMA ELECTRICA.PNG   13.11K   39 downloads

Edited by cornelion, 05 July 2014 - 21:50.


#44
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Daca intelegeti ceva din desenul asta , insemna ca te pricepi si poti trece la treaba .
.......
Ai faza din doza care iti vine in intrerupatorul dublu ,
Anulezi faza de la becurile din pivnita , le legi la nul si al doilea fir la interupatorul de sus, dublu .

Attached Files



#45
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
Studiez azi si maiine cele scrise de voi care oricum ma vor ajuta sa vad cat de corect va lucra electricianul.....
Nu mi-ati raspuns, cum aflu unde e doza?E vreun aparat mai ieftin si bun care sa imi indice locul?AM tot ciocanit pe aici dar nu e la distanta la care spuneti.Oricum il intreb pe electrician de el,ca nu vreau sa imi strice peretii...
Multumesc mult tuturor.....respecte...

#46
sory4u2003

sory4u2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 26.11.2007
Am și eu o problema în legarea unui întrerupator dublu cu 3borne într.o doza care are 4 fire dintre care 2 faze. Se pare ca sunt 2 circuite separate la doua întrerupătoare modulare. Unul aprinde spoturile de pe un perete de rigips, altul spoturile de pe tavan. Am atins doua câte doua firele ca să vad care cum se aprind și când am atins albastru (nulul) cu unul dintre firele negre(faza) a făcut scurt. Pot monta cumva acel întrerupator cu 3 borne?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate