Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Legare fire la intrerupatorul dublu

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008
Atunci faci asa. La nulul din alimentare te legi cu cate un fir de la fiecare bec si izolezi legatura. Astea 3 nu intra in intrerupator.
Faza din alimentare o legi la A, iar celelalte doua fire ramase de la becuri in B si C.

#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001
Cum ti-ai dat seama ca ai 220 pe impamantare? (de fapt e 230V)

#21
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

 dorin_2k, on 28 iunie 2014 - 19:22, said:

Ai 3 fire:A, B, C.
Le unesti pe rand si observi la care din cele 3 posibilitati nu se aprinde nimic. Ce ramane e faza.
Edit
Acum ai schimbat-o? Ai 4 fire? E si mai simplu.

da scuze, sint cam obosit dupa o zi de munca.Cand am zis 3 am specificat ca era vorba de cele 3 borne de pe intrerupatorul de la baie care vreau sa il pun dublu si sa aprind si beciul,motiv pt care pe langa cele 2 fire existente am mai tras inca 2 din beci.

Edited by aaa1, 28 June 2014 - 19:38.


#22
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

 aaa1, on 28 iunie 2014 - 19:37, said:

da scuze, sint cam obosit dupa o zi de munca.Cand am zis 3 am specificat ca era vorba de cele 3 borne de pe intrerupatorul de la baie care vreau sa il pun dublu si sa aprind si beciul,motiv pt care pe langa cele 2 fire existente am mai tras inca 2 din beci.
Atunci nu este valabil ce am zis eu mai inainte.

#23
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
Am sunat un prieten electrician care mi-a spus ca imi mai trebuie o faza din doza si ca altfel nu va merge.Am priza aproape si ma gandesc sa o iau de la priza.Mai studiez sau chem un electrician ca deja e cam complicat..

 dorin_2k, on 28 iunie 2014 - 19:25, said:

Cum ti-ai dat seama ca ai 220 pe impamantare? (de fapt e 230V)
am atins clamele metalice de la priza si m-am curentat un pic. Apoi am pus aparatul de masura pe ea:un fir pe cleme si unul pe perete si imi indica 220V.E normal?

#24
cornelion

cornelion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2013

 aaa1, on 28 iunie 2014 - 18:27, said:

Din cate stim, la intrerupatoarele duble avem 3 borne una in partea de sus A si 2 in partea de jos B si C.
Vreau sa leg iluminatul de la baie si cel de la beci din aceeasi sursa respectiv 2 fire si sa le aprind din acest intrerupator. Cum sa le montez.Ma ajutati?Multumesc
Am incercat sa pun:
-cele 2 fire de alimentare cu 220V le-am pus pe A si B.
-pt baie ies cu-A si B-cand intrerupatorul K e deschis am 220.Cand il inchid se aprinde becul de la baie
-pt beci ies-A si C-cand intrerupatorul J e deschis nu am 220.Cand il inchid nu se aprinde becul de la beci.

Ce am gresit?

Conectarea se face destul de usor.Comutatorul dublu are trei contacte, unul pentru linie,sau faza si doua pentru alimentarea celor 2 becuri.
In doza de aparat(comutatorul tau) trebuie sa ai 3 fire nu 4.
Comutaoarele(in general) au langa fiecare contact si niste mici sageti ajutatoare care-ti indica cum si unde sa conectezi faza si unde sa conectezi firele care merg spre cele doua becuri.
Desenul lui @Mihai_3 este foarte corect.
Daca nu ai creion de tensiune incearca sa conectezi firele cate 2, permutari de 3 luate cate 2 :-) si o sa-ti dai seama usor care este faza.
Sa presupunem ca A este faza, cuplata cu B se va aprinde un bec daca cuplezi A +C se va aprinde celalat bec, A+B+C= 2 becuri aprinse, B+C= niciun bec aprins deci A este faza.
Firele B,C pleaca din doza de aparat si ajung fiecare la cate un bec, iar firul A(faza) va distribui tensiunea prin intermediul comutatorului la cele 2 becuri.

Oricum, ai grija tensiunea nu iarta, incearca sa te izolezi de pamant , un scaun, covor cauciuc  sau opreste siguranta conecteaz  2 fire, reconecteaz, nu lucra sub tensiune daca nu esti sigur ca sti ce faci, sau mai bine  roaga un prieten care stie.

#25
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Daca ai un pic de viziune in spatiu, nu stiu cum sa-i zic altfel, trebuie sa faci urmatoare chestie:
1) la fiecare bec duci cate 2 fire;
2) cate un fir de la cele 2 becuri le legi impreuna in doza pe nul( daca ai aparat de masura depistezi asta masurand nulul si impamantarea, care ar trebui sa fie 0 de obicei, ca intre faza si impamantare ai 220v sau 230v,dupa noua reglementare de cativa ani-asta o faci daca nu ai creion de tensiune)
3) iei faza si o duci la intrerupator
4) celelalte 2 fire ramase de la becuri le duci si pe ele la intrerupator
PS: DACA TE-AI ELCTROCUTAT CAND CAND AI ATINS CLAMELE METALICE DE LA PRIZA, AI O PROBLEMA MAJORA!!! CHEAMA PE CINEVA CARE SE PRICEPE SI E CALIFICAT, CA S-AR PUTEA CA CINEVA SA PAPE COLIVA DE PE URMA TA DACA NU FACI ASTA! NU TE JUCA CU CURENTUL ELECTRIC SI CU GAZELE, CA NU IARTA! O GRESEALA SI ADIO FERICIRE!

Edited by dany07rap, 28 June 2014 - 20:03.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,068
  • Înscris: 01.12.2001

 aaa1, on 28 iunie 2014 - 19:43, said:

am atins clamele metalice de la priza si m-am curentat un pic. Apoi am pus aparatul de masura pe ea:un fir pe cleme si unul pe perete si imi indica 220V.E normal?
Ai peretii din tabla?

Daca ai 4 fire, A,B,C,D, conecteaza pe rand 2 cate 2 si vezi ce si cum se aprinde daca nu stii nimic de ele. Daca stii exact care 2 sunt pt beci si care 2 pt baie e simplu.

#27
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009
Cu informatiile in special ale lui cornelion si dany07, dar si ale celorlalti ma descurc .Acum am inteles. Las insa pe luni ca e deja seara. Multumesc foarte mult pentru ajutorul vostru.Tot respectul pt cunostintele voastre....O seara minunata.

Edited by aaa1, 28 June 2014 - 20:03.


#28
cornelion

cornelion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2013

 MarianG, on 28 iunie 2014 - 19:01, said:

Te rog pune o poza cu intrerupatorul respectiv.

Am mai intalnit intrerupatoare duble care au un contact normal inchis, si unul normal deschis.


Comutatorul simplu cu un contact normal inchis si unul deschis este un comutator cap-scara si se foloseste inspecial cand doresti sa aprinzi sau sa stingi acelasi (bec sau becuri) din doua locuri diferite.
Pentru acest tip de circuit se folosesc 2 comutatoare cap-scara.
Am facut aceasta precizare pentru cei care nu stiu.
Schema electrica o gasiti pe google : circuite electrice cap- scara

#29
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 aaa1, on 28 iunie 2014 - 19:21, said:

............da vin 4 fire:2 care alimentau in mod normal baia si 2 care le-am adaugat eu si care sa aprinda beciul
Tocmai am vrut sa scriu ca nimic nu este logic si va bateti capul de pomana , dar pina la urma am descoperit mesajul de mai sus ....
@ aaa1' nu stia ce are acolo .
El vrea sa uneasca doua intrerupatoare simple intr-unul dublu . Asta nu este treaba de amator caci desi o cerinta simpla , rezolvarea este putin mai complicata .
-cele doua circuite trebuie vazut daca pot fi si sint , sa zicem " fazate " pt a fi unite intr-un singur intrerupator
sau
-se foloseste  un intrerupator dublu format din doua simple , unite doar prin clapeta . La astea se face o punte cind se folosesc normal ,  in cazul de fata nu este nevoie . Sint greu de gasit dar exista .
sau
-se folosesc doua intrerupatoare modulare in locui unuia dublu normal , si a scapat de balamuc .
...............
Rezolvarea ca amator a problemei tine numai de noroc ...
@ cornelion / depasite vremurile ...acum circuitele cap scara se fac cu releu , pt a economisi conductor si pt a folosi intrerupatoare de duzina , nu cap scara si cruce ....

Edited by maximg, 28 June 2014 - 21:13.


#30
ovidiu35b

ovidiu35b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 31.05.2014
firele care le-ai adus de la beci merg direct al bec? daca da atunci unul trebuie sa-l legi la nul si unul la intrerupator, baia ti-i ok daca nu ai nul la beci nu va functiona

#31
cornelion

cornelion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 04.03.2013

 maximg, on 28 iunie 2014 - 21:09, said:

Tocmai am vrut sa scriu ca nimic nu este logic si va bateti capul de pomana , dar pina la urma am descoperit mesajul de mai sus ....
@ aaa1' nu stia ce are acolo .
El vrea sa uneasca doua intrerupatoare simple intr-unul dublu . Asta nu este treaba de amator caci desi o cerinta simpla , rezolvarea este putin mai complicata .
-cele doua circuite trebuie vazut daca pot fi si sint , sa zicem " fazate " pt a fi unite intr-un singur intrerupator
sau
-se foloseste  un intrerupator dublu format din doua simple , unite doar prin clapeta . La astea se face o punte cind se folosesc normal ,  in cazul de fata nu este nevoie . Sint greu de gasit dar exista .
sau
-se folosesc doua intrerupatoare modulare in locui unuia dublu normal , si a scapat de balamuc .
...............
Rezolvarea ca amator a problemei tine numai de noroc ...
@ cornelion / depasite vremurile ...acum circuitele cap scara se fac cu releu , pt a economisi conductor si pt a folosi intrerupatoare de duzina , nu cap scara si cruce ....
  


Am vrut doar sa precizez ca exista comutatoare cu un contact normal inchis si unul normal deschis si cum pot fi folosite.
Am vrut doar sa aduc o informatie in plus pentru cei mai putin avizati.
Despre solutii tehnice, intr-o anumita situatie se pot genera mai multe variante, pentru proiectarea unei instalatii electrice.
Dar cred,ca asta este alta discutie.

#32
teknotronik

teknotronik

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 29.11.2008

 ovidiu35b, on 28 iunie 2014 - 21:45, said:

firele care le-ai adus de la beci merg direct al bec? daca da atunci unul trebuie sa-l legi la nul si unul la intrerupator, baia ti-i ok daca nu ai nul la beci nu va functiona

Asta este singurul rasuns corect din toate cele de pana acum.

Inainte avea 2 fire la intrerupator, faza care venea din doza si pleca mai departe catre becul din baie dupa care de la bec ajungea la nul tot intr-o doza undeva.
El a dus de la becul din beci doua fire la intrerupator si vrea sa faca sa se aprinda ambele becuri dar este imposibil cat timp un fir de la becul din beci nu-l conecteaza la nul!

#33
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
Intrebare catre initiator: Ai rezolvat ? Mai traiesti ?
Desenul care l-am pus este corect din cate stiu, iar problema de care te confrunti am avut-o si eu.
Iinsa, spre deosebire de tine, am avut la dispozitie firele un aparat de masuna si control si desigur tubulatura si am indreptat tampenia facuta de o alta persoana care se blocase ca si tine Posted Image

Anyway sper ca inca traiesti :)
Am mai spus, pe un alt thread....nu va jucati cu focul curentul nu iarta !

Edited by Mihai_3, 30 June 2014 - 16:01.


#34
aaa1

aaa1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 03.07.2009

 Mihai_3, on 30 iunie 2014 - 15:59, said:

Intrebare catre initiator: Ai rezolvat ? Mai traiesti ?
Desenul care l-am pus este corect din cate stiu, iar problema de care te confrunti am avut-o si eu.
Iinsa, spre deosebire de tine, am avut la dispozitie firele un aparat de masuna si control si desigur tubulatura si am indreptat tampenia facuta de o alta persoana care se blocase ca si tine Posted Image

Anyway sper ca inca traiesti Posted Image
Am mai spus, pe un alt thread....nu va jucati cu focul curentul nu iarta !
Scuze de tacere dar am avut niste ameteli foarte ciudate ciudate toata saptamana si a trebuit sa imi fac niste analize. Nu sint sigur de la curentul electric:)). Acum ma simt  mai bine asa ca am revenit. Am atasat o schema cu intrerupatorul DUBLU la care am legat:
1 Pt a avea lumina la baie:Faza la B si nulul la A-si functioneaza.
2.Apoi D cu C si A cu E- dar nu se aprinde.
Deci concret ce si cum leg. ca sa am lumina si curent pt o priza si in beci?
Va rog sa luati in calcul si existenta sub acest intrerupator a unei prize,deci mai am la dispozitie un nul si o faza.Sa le numi G si H- nu le-am mai figurat.

Voi cum detectati unde sint localizate dozele?Am tot ciocanit dar nu am gasit nimic.E vreun aparat mai bun de detectie pe unde trec firele in perete?Imi puteti recomanda?
Multumesc anticipat

Attached Files


Edited by aaa1, 05 July 2014 - 12:21.


#35
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Deseneaza si schema cu becul de la beci , nu doar firele care " vin ".

#36
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,740
  • Înscris: 05.11.2008

 aaa1, on 05 iulie 2014 - 12:12, said:

In primul rand ca la intrerupator nu iti vine faza si nul. Iti vine faza sau nulul, in functie de cel ce a facut instalatia, care trece prin intrerupator si merge la bec.
Cum a zis si maximg, arata unde iti ajung firele de la becul din beci, adica daca le ai la intrerupator.
Si pe urma mai vedem.

Edited by johnnickelby, 05 July 2014 - 17:33.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate