Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Senzatie pastila in gat

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ContTemporar1

ContTemporar1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.05.2014
Salut, nu stiu unde sa incadrez acest subiect. Am luat acum aproximativ 50 de minute o pastila(zimez) si simt ca mi-a ramas in gat. E practic ca o capsula, ovala si alunecoasa; am baut multa apa dar inca am impresia ca mi-a ramas in gat. Ciudat e ca simt ca se mareste..  se face din ce in ce mai greu de suportat si parca raman fara aer. Ce ar trebui sa fac? Va "pleca la vale" de una singura? Sunt eu paranoia?

#2
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014

 ContTemporar1, on 27 iunie 2014 - 22:41, said:

Va "pleca la vale" de una singura?
Nu stiu, dar daca va persista senzatia asta, poti lua de la farmacie un spray pentru gat, acela dizolva si curata mucusul si bacteriile din gat.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,195
  • Înscris: 22.05.2003
E doar o impresie, da un gat de tarie si mergi la culcare. In 50 de minute capsula pastilei aia a disparut de multa vreme.

#4
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
O bucata de paine?

#5
ContTemporar1

ContTemporar1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.05.2014
Nu stiu unde am citit ca daca o capsula de asta alunecoasa ramane blocata in gat(sau esofag, ma rog) in timp se poate ingrosa din cauza salivei si te sufoci. Sunt foarte paranoia din fire, sufar de o mini fagofobie sa  ii spunem asa(am uneori senzatia ca ma inec cu mancare) si nu numai. E groaznic, nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva desi sunt destui care trec. Si da, am senzatia ca prostia aia de capsula tot se ingroasa, dar e posibil sa fiu doar eu paranoia,

#6
Zxcvbndx

Zxcvbndx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 14.04.2014

 ContTemporar1, on 27 iunie 2014 - 22:55, said:

Nu stiu unde am citit ca daca o capsula de asta alunecoasa ramane blocata in gat(sau esofag, ma rog) in timp se poate ingrosa din cauza salivei si te sufoci. Sunt foarte paranoia din fire, sufar de o mini fagofobie sa  ii spunem asa(am uneori senzatia ca ma inec cu mancare) si nu numai. E groaznic, nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva desi sunt destui care trec. Si da, am senzatia ca prostia aia de capsula tot se ingroasa, dar e posibil sa fiu doar eu paranoia,

Calmeaza-te! Cum nu te-ai incecat pana acum nici pe parcurs nu se va intampla nimic!

#7
ContTemporar1

ContTemporar1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.05.2014
Ok, multumesc :)

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,522
  • Înscris: 19.04.2009
Nu patesti nimic. Probabil atunci cand ai luat pastila, ai baut prea putina apa si "a alunecat mai greu". Cata apa ai baut dupa, nu mai conteaza. Senzatia ramane. In plus, ea se dizolva.
Am mai avut un caz acum ceva timp cand o doamna a luat o pastila cu miere de albine Posted Image

#9
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Daca nu trece pana maine, mergi la urgente(suna rau, dar decat sa mergi de la un doctor la altul..) si iti scoate ce ai in gat, daca ai ceva.

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,846
  • Înscris: 10.12.2006
Capsula se dizolva, nu se umfla. Tine una in gura sa vezi ce-i face saliva.
Fa cum zice Adm si da ceva tare pe gat :)

#11
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
esti paranoic si faci atacuri de panica. Nu e bine am trecut prin aceleasi intamplari ca si tine dar trebuie sa inveti sa iti controlezi emotiile si temerile. Daca mergi la medic or sa te trimita la psihiatru cel mai probabil. Fa sport, mananca cat mai sanatos, petrece cat mai mult timp cu prietenii o sa te scoata din starea asta.

Edited by ConDemneD, 28 June 2014 - 00:39.


#12
ContTemporar1

ContTemporar1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.05.2014

 ConDemneD, on 28 iunie 2014 - 00:37, said:

esti paranoic si faci atacuri de panica. Nu e bine am trecut prin aceleasi intamplari ca si tine dar trebuie sa inveti sa iti controlezi emotiile si temerile. Daca mergi la medic or sa te trimita la psihiatru cel mai probabil. Fa sport, mananca cat mai sanatos, petrece cat mai mult timp cu prietenii o sa te scoata din starea asta.

Intr-adevar. Totusi, consider ca problema mea nu e indeajuns de grava incat sa solicit ajutor medical.  Temerile mele sunt mai multe, insa sunt de intensitate mica. Mie mi se pare uneori ca ma inec cu mancare sau pastile, dar asta nu se intampla tot timpul, pe cand pe internet am citit persoane carora le era frica sa inghita sa nu se inece cu saliva..

#13
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009

 ContTemporar1, on 28 iunie 2014 - 07:17, said:


Intr-adevar. Totusi, consider ca problema mea nu e indeajuns de grava incat sa solicit ajutor medical.  Temerile mele sunt mai multe, insa sunt de intensitate mica. Mie mi se pare uneori ca ma inec cu mancare sau pastile, dar asta nu se intampla tot timpul, pe cand pe internet am citit persoane carora le era frica sa inghita sa nu se inece cu saliva..
Pai  din cauza stresului se intampla toate aceste lucruri sau traume oricum ar fi trebuie gasita cauza si remediata.

#14
CosminSperiatu

CosminSperiatu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.09.2016
Si eu am patit la fel doar de max 1h dar mam cam speriat si akum tot asa e dar nu ai nimic fiindca nu puteai sa inghiti si sa bei apa daca aveai ceva ar fii posibil sa te doara pieptul

Edited by CosminSperiatu, 29 September 2016 - 19:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate