Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Android 5.0 Lollipop

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#1
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

Quote

Odată cu Android L, Google va introduce un nou limbaj de design cu numele de ,,Material Design”. Acesta se va manifesta printr-o prezență mult mai evidentă a umbrelor și a elevației diverselor elemente de interfață. Pe lângă straturile de aplicații care vor facilita un sentiment de spațialitate, vor fi introduse niște efecte de tranziție și noi animații. Toate vor avea scopul de a fi o încântare vizuală pentru utilizator, la fel și noua versiune a fontului Roboto.
Sistemul de notificări va fi revoluționat complet. Pe ecranul de blocare veți primi mai multe tipuri de notificări ce vor suporta interacțiuni diferite. Printr-un swipe puteți elimina notificări dintr-o listă, în timp ce printr-un tap veți putea dechide aplicațiile care le-au generat. Noi notificări de tip heads-up vor apărea în prim plan, peste orice aplicație deschisă.
Deși privesc de fiecare dată cu reticență inovațiile referitoare la autonomia unui dispozitiv, Google a bătut destul de mult apă în piuă în cadrul conferinței vizavi de un nou sistem pentru economisirea bateriei. Aparent, când veți atinge un prag critic al bateriei, noul sistem vă va mai oferi 1,5 ore de utilizare departe de priză. În plus, dacă vă pierdeți telefoanele, de acum înainte, similar cu funcționalitate oferită de Find my iPhone, vă puteți șterge întregul conținut al dispozitivului vostru cu Android de la distanță.  

sursa:  http://playtech.ro/2...noul-android-l/

Toate stirile pe care le-am gasit in limba romana mi se par scrise prost si nu sunt prea revelante. Mai multe informatii gasiti pe:  http://www.techradar...eatures-1091500

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oMF6JIGhsH8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by oauzor, 27 June 2014 - 10:43.


#2
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,824
  • Înscris: 31.10.2010
Asa... Si o sa fie stricat de interfetele producatorilor pentru ca-s optimizate prost.

#3
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Nu a fost lansat. Doar au prezentat cateva idei. Din ce va contine Android L(olllipop)

#4
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postdanzi23, on 27 iunie 2014 - 10:37, said:

Nu a fost lansat. Doar au prezentat cateva idei. Din ce va contine Android L(olllipop)

My bad. Am editat titlul.

Pentru curiosi, se poate instala pe Nexus 5 si 7, dar este doar o varianta pentru developeri, foarte instabila din ce am auzit: http://www.cnet.com/...eloper-preview/

#5
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
Pot sa scoata si pe dracu voi ramane fan windows! Sunt satul de android. De fapt regret ca am dat bani destul de multicei pe telefon cu android.

#6
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014

View Postmihalexmihalex, on 27 iunie 2014 - 10:44, said:

Pot sa scoata si pe dracu voi ramane fan windows! Sunt satul de android. De fapt regret ca am dat bani destul de multicei pe telefon cu android.
Interesant. Eu am regretat ca am dat banii pe tel cu windows si l-am vandut dupa 3 zile. Nu m-am putut adapta. :)

#7
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostEscapE_, on 27 iunie 2014 - 10:46, said:

Interesant. Eu am regretat ca am dat banii pe tel cu windows si l-am vandut dupa 3 zile. Nu m-am putut adapta. Posted Image
Si asta arata exact ca nu exista "cel mai bun telefon" pentru toata lumea. Exista "cel mai bun telefon" pentru TINE.

#8
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postmihalexmihalex, on 27 iunie 2014 - 10:44, said:

Pot sa scoata si pe dracu voi ramane fan windows!
Windows haz no apps, no games... :lol:

#9
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014

View PostSoulstream, on 27 iunie 2014 - 11:06, said:


Si asta arata exact ca nu exista "cel mai bun telefon" pentru toata lumea. Exista "cel mai bun telefon" pentru TINE.
Da, dar nu e funny deloc windows, e un sistem prea rece si trist.

#10
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Ca tot e topic despre android, nu se apuca nimeni sa scrie si ce simte el despre incalzirea globala?

Edited by gumball3000, 27 June 2014 - 11:33.


#11
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View PostMur_, on 27 iunie 2014 - 11:21, said:

Windows haz no apps, no games... Posted Image


Dap, mai putin 250.000 si aproape tot ce-i esential. Asta cu lipsa aplicatilor e de domeniul trecutului, ce-i drept anumite aplicatii "de nisa" mai trebuie sa apara ( si vor aparea curand) dar nu mai e cazul s-o ardem la modul asta, nu acum.

View PostEscapE_, on 27 iunie 2014 - 11:26, said:

Da, dar nu e funny deloc windows, e un sistem prea rece si trist.
Daca pentru tine asta arata mai rece si trist decat android inseamna ca avem, clar, gusturi diferite.

Android L pare totusi interesant ( la o prima vedere), daca va ajunge pe macar 20% din terminalele cu Android il voi declara un succes, din anumite statistici kit kat e abia la 9.7%..ceea ce e trist, trist in primul rand pentru echipa de developeri de la google care munceste sa faca ceva mai nou.

Edited by n-amname, 27 June 2014 - 11:41.


#12
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Nu-mi plac butoanele noi, alea de back, home şi recent apps. Sunt urâte.
În rest, tot ce pot să critic în general este controlul din ce în ce mai mare pe care îl are Google asupra lui şi faptul că încă e un Java VM.

Quote

Android L pare totusi interesant ( la o prima vedere), daca va ajunge pe macar 20% din terminalele cu Android il voi declara un succes, din anumite statistici kit kat e abia la 9.7%..ceea ce e trist, trist in primul rand pentru echipa de developeri de la google care munceste sa faca ceva mai nou.

Pe terminalele Nexus recente te asigur că va fi spre 100%. În rest, nu e treaba developerilor de la Google.

#13
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai si cine vrei sa aiba control asupra lui, daca nu Google? Mi se pare normal, doar e sistemul lor de operare. Cel mai ok ar fi daca Google ar impune producatorilor sa instaleze softul original pe terminale, cu driverele aferente si, in rest, aplicatiile specifice producatorilor de telefoane (Samsung, HTC, LG, etc.) sa le poti instala din market ca pe oricare alte aplicatii. Fara skinuri, fara prostii, sa beneficieze de updateuri la momentul la care le scoate Google.

#14
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009
asa beta cum e se misca bine la mine pe telefon. Ba chiar increc sa ma conving sa raman stock.... ca sa vad cum mia este (tentatia e mare insa, deja se stie cum poate fi root-at - vezi aici - si macar pentru AdAware as face-o - uitasem ca aplicatiile free afiseaza reclame Posted Image ). Altfel, sunt sigur ca se vor gasi mijloace sa se schimbe butoanele din bara de navigare...Deocamdata... nu ma deranjeaza...

Edited by danmerezeanu, 27 June 2014 - 13:06.


#15
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

Quote

vă puteţi şterge întregul conţinut al dispozitivului vostru cu Android de la distanţă.
Haualeu. Pai doar sterge, nu il blocheaza? Useless.

#16
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

View PostParanoir, on 27 iunie 2014 - 12:58, said:

Pai si cine vrei sa aiba control asupra lui, daca nu Google? Mi se pare normal, doar e sistemul lor de operare. Cel mai ok ar fi daca Google ar impune producatorilor sa instaleze softul original pe terminale, cu driverele aferente si, in rest, aplicatiile specifice producatorilor de telefoane (Samsung, HTC, LG, etc.) sa le poti instala din market ca pe oricare alte aplicatii. Fara skinuri, fara prostii, sa beneficieze de updateuri la momentul la care le scoate Google.
Nu înţelegi conceptul de alegere. Google crează sistemul pe care îl oferă gratuit şi open-source plus pachetul de Google apps licenţiat. Oricine poate apoi să ia sursele AOSP (Androidul "curat"), să îl modifice, să includă drivere pentru un anumit hardware şi să-l ofere publicului. De aici încolo, este problema celui care a modificat AOSP-ul când include update-uri şi ce modifică în el. Şi aici mai este şi problema ta CE alegi, poţi alege un Nexus sau un Google Edition în care sistemul are suport direct de la Google sau orice altceva unde suportul vine de la Samsung, LG, Sony etc.
Dacă Google ar avea controlul direct asupra AOSP, nu ai mai vedea gama largă de telefoane Android care este acum pe piaţă.

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postn-amname, on 27 iunie 2014 - 11:41, said:

Daca pentru tine asta arata mai rece si trist decat android inseamna ca avem, clar, gusturi diferite.
Da, unii chiar gusturi ciudate...chiar nu vad ce e frumos la o lista de aplicatii insirate de sus pana jos pe un fundal negru...sau poti sa i schimbi si culoarea? :))

Attached Files


Edited by alin62, 27 June 2014 - 14:33.


#18
EscapE_

EscapE_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 07.06.2014

View Postalin62, on 27 iunie 2014 - 14:32, said:


Da, unii chiar gusturi ciudate...chiar nu vad ce e frumos la o lista de aplicatii insirate de sus pana jos pe un fundal negru...sau poti sa i schimbi si culoarea? :))
Poti sa schimbi orice la android. Nu si la windows ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate