Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Android 5.0 Lollipop

- - - - -
  • Please log in to reply
259 replies to this topic

#19
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostEscapE_, on 27 iunie 2014 - 14:47, said:

Poti sa schimbi orice la android. Nu si la windows Posted Image
?

#20
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014

View Postalin62, on 27 iunie 2014 - 14:32, said:

Da, unii chiar gusturi ciudate...chiar nu vad ce e frumos la o lista de aplicatii insirate de sus pana jos pe un fundal negru...sau poti sa i schimbi si culoarea? Posted Image)
Da, poti sa faci fundalul alb de te rupe la ochi. Discutia asta nu isi are rostul aici. E o diferenta enorma intre Android si WP d.p.d.v.  al personalizarii. Pot rivaliza la capitolul functionalitate, in niciun caz la personalizare.

On: doar mie mi se pare ca Android L seamana cu interfata Metro de la Microsoft?

Edited by CristianLC, 27 June 2014 - 15:35.


#21
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

View Postn-amname, on 27 iunie 2014 - 11:41, said:

Dap, mai putin 250.000 si aproape tot ce-i esential. Asta cu lipsa aplicatilor e de domeniul trecutului, ce-i drept anumite aplicatii "de nisa" mai trebuie sa apara ( si vor aparea curand) dar nu mai e cazul s-o ardem la modul asta, nu acum.
Din 250.000 jumatate sunt clone. Sunt in continuare multe aplicatii lipsa care se gasesc doar pe Android sau iOS, din ce folosesc eu jumatate nu sunt in WP store.
Plus ca pana apare o aplicatie noua iti creste barba, ma repet atat timp cat nu ajunge la o cota de piata de doua cifre nu o sa se schimbe mare branza.
Cat despre Android L, imi place, vine cu mult imbunatatiri.

#22
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,729
  • Înscris: 10.11.2013

View PostPapillon_, on 27 iunie 2014 - 15:41, said:

Din 250.000 jumatate sunt clone. Sunt in continuare multe aplicatii lipsa care se gasesc doar pe Android sau iOS, din ce folosesc eu jumatate nu sunt in WP store.
Plus ca pana apare o aplicatie noua iti creste barba, ma repet atat timp cat nu ajunge la o cota de piata de doua cifre nu o sa se schimbe mare branza.
Cat despre Android L, imi place, vine cu mult imbunatatiri.

Dupa cum am zis, aplicatiile de "nisa".. Nu ma iau dupa ce spun toti analistii pe siteurile de specialitate, ma iau strict dupa ce vad ca folosesc cunostintele mele pe telefoane si la ce folosesc aproximativ 70-80% din utilizatori. Eu am Wordpress, Skype, Viber, Whatsapp, NokiaChat (client oficial yahoo messenger, doar pentru nokia, e facut cu yahoo, arhivele apar si pe pc), office, meteo, aplicatie de seriale, youtube& vevo,lanterna , mailuri si deja am depasit cu mult ce folosesc cei casual...
Sunt acolo majoritatea aplicatilor, daca esti un impatimit al aplicatilor atunci ai alternative dar pentru userul casual chiar nu mai exista vreun motiv sa plateasca o caruta de bani pe iphone sau sa se complice cu virusii si lagul de pe android..plus multele probleme pe care le aduce sistemul, ca de ex faptul ca 80-90% din dispozitive raman la versiunea cu care vin din fabrica pana la moarte, nu toti au timp sa se joace de-a instalatorii prin telefon ca sa-si actualizeze singuri softurile cu cyanogenmod si alte alea, de ex unu care munceste de la 7 la 5 dupa amiaza nu are chef sa sada si sa-si prinda urechile prin telefon ca sa-i mearga bine.
Magazinul de jocuri devine din ce in ce mai bogat si daca vor rezolva problema asta( deoarece lumea intreaba cel mult de jocuri  nu de "Aplicatii", sau cei cu timp liber cel putin) aducand mai multe titluri noi pe platforma Windows . Oricum toti ziceau ca windows phone va ramane blocat la 1%, ei bine uite ca pe unele piete deja are cota din doua cifre si cu exceptia SUA plus China au reusit sa creasca cam peste tot altundeva.
Multi producatori anunta telefoane cu windows phone, si asta este, de asemenea, un semn bun pentru platforma.
Si vad ca injurati clonele si tepele de pe windows store, nu trebuie sa va reamintesc ce era prin google play pana nu cu mult timp in urma si inca mai este, Microsoft va rezolva si problemele alea.. Nu toti sunt Samsung si Bada, ca sa-si tepuiasca userii, deci mai bine iti indrepti sagetile catre samsung, vezi cate tepe au dat utilizatorilor..Si cate vor mai da (Tizen).
Si...cam gata, ca nu m-a platit nimeni ca sa argumentez in favoarea wp si nici nu ma-nsor cu telefonul, oricum il voi folosi fix cat imi va satisface nevoile, cand voi considera eu ca e naspa atunci il schimb dar pana in acel moment ..mai e.

Edited by n-amname, 28 June 2014 - 14:17.


#23
Liptonel

Liptonel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,098
  • Înscris: 23.11.2011
Iar postul tău are legătură cu topicul într-o măsură invers proporțională cu lungimea lui .

Android L aduce multe lucruri pe care lumea le căuta pe la alte device-uri pentru că nu erau posibile pe androidul pus pe terminale google . Aici vorbesc de floating notifications , battery save mode ( care e cam laggy momentan ), dar probabil vor rezolve. Interfața e mai curată și aduce funcționalitate în plus . Ce pot spune , de abia aștept să apară update-ul oficial în toamnă .

#24
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
A instalat cineva Android L pe nexus?

#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postn-amname, on 28 iunie 2014 - 14:01, said:

sau sa se complice cu virusii si lagul de pe android..plus multele probleme pe care le aduce sistemul, ca de ex faptul ca 80-90% din dispozitive raman la versiunea cu care vin din fabrica pana la moarte, nu toti au timp sa se joace de-a instalatorii prin telefon ca sa-si actualizeze singuri softurile cu cyanogenmod si alte alea, de ex unu care munceste de la 7 la 5 dupa amiaza nu are chef sa sada si sa-si prinda urechile prin telefon ca sa-i mearga bine.

Virusi? Posted Image poti sa ne arati si noua virusii aia?
Lag?? Care lag? aa vorbesti de petardele de doi lei cu android, pai nu toata lumea foloseste petarde de doi lei.
Toate flagshipurile primesc update uri, si ca veni vorba de timp, ala care nu pierde timpu cu custom rom, crezi ca pierde timpu cu update u oficial?? 90% NU. Multi nici nu stiu si nici nu i intereseaza ce versiune are telefonul, da sa mai vorbim de facut update.
Si pana la urma cu ce comparam update urile android, cu cele de la WP care au fost extrem de multe adica una?? WP8 - WP8.1 a mai iesit una si am ratat-o ?

#26
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

View Postoauzor, on 29 iunie 2014 - 14:34, said:

A instalat cineva Android L pe nexus?
da, suntem mai multi, vezi pe topicurile de nexus 5 sau nexus 7 2013...ca acolo discuta cei care il au si gata...aici e ...altceva

Edited by wrc2007, 30 June 2014 - 12:40.


#27
danmerezeanu

danmerezeanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 15.04.2009

View Postoauzor, on 29 iunie 2014 - 14:34, said:

A instalat cineva Android L pe nexus?
Da. L-am pus eu imediat ce a aparut la descarcat. Personal mi se pare ca merge suficient de bine ca sa il las ca daily drive. Bine, acum sa nu se inteleaga ca merge prefect. De exemplu, cum acum se foloseste doar modul ART toate aplicatiile care nu mergeau sub ART ... vor da FC si sub L. Se vede ca este inca nefinisat, dar per total mi se pare ca merge OK, nu consuma mai multe resurse decat KitKat-ul, arata bine si ... te leaga un pic mai mult de serverele Google (poate e doar impresia mea); in fine, se confirma ce am vazut in keynote. Pe threadul de Nexus 5 vei gasi mai mult opinii insa. Exista si persoane care au revenit la 4.4.4 din cauza problemelor de folosire a numitor aplicatii care nu merg bine sub ART (mie imi lipsesc cel mia mult Xposed Framework + Gravity Box si AdAware). Oricum, deocamdata nu vad motive sa renunt la el, ba chiar astept sa vad daca apare vreo portare de L pentru Nexus 4 sa testez si acolo....

Edited by danmerezeanu, 30 June 2014 - 13:42.


#28
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View PostOuroboros, on 30 iunie 2014 - 12:46, said:

Nu numai...hai să fim corecți. Îți numesc în 5 secunde 3 telefoane de brand cu 1 GB de RAM și proc.dualcore și să-mi zici tu mie că alea-s petarde. Poate vrei tu să exagerezi doar pt că ai matale M7-le.
Telefoane cu 1gb ram si dual core sunt cel mult midrange. Deci daca vorbim de android eu imi permit sa vorbesc din propria experienta, la fel si cei cu G2, Z1 Z1 M7 M8 Nexus 5.....si ei pot spun ca nu au lag, deci de ce sa l credem pe cel de mai sus?? Da mi un motiv de ce l as crede si apoi dovedeste mi ca pe telefonu meu cu android am lag.

#29
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Tot ce ai zis tu acolo sunt niste aberatii de alea tale, nu inseamna ca sunt reale deci nu trebuie sa dau un raspuns.
app. nici nokia 100 nu are lag si este mai ieftin decat lumia 520...

#30
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View Postalin62, on 30 iunie 2014 - 20:05, said:

Tot ce ai zis tu acolo sunt niste aberatii de alea tale, nu inseamna ca sunt reale deci nu trebuie sa dau un raspuns.
app. nici nokia 100 nu are lag si este mai ieftin decat lumia 520...
Da, da, aberații. Ai dreptate. Să mă scuzi că te-am contrazis. Noi vorbim de smartphone-uri, Alinuț. Tot eu aberez, ai dreptate.

#31
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Nu ai inteles ce am zis...mai incearca.

#32
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Se pare ca o sa avem o tableta premium cu Android L  de la HTC:

HTC's Nexus 8 tablet to be an Android L poster boy: 64-bit Tegra, 4 GB of RAM and 8 MP camera http://www.phonearen...-camera_id59127
Cel mai probabil o sa fie urmatoarea mea tableta.Posted Image

"The HTC-made Nexus tablet is expected to be a more premium device than Google's current Nexus 7 tablet, as we would expect from HTC. There should be a metal chassis wrapping an 8.9" 2560x1600 pixels display. The current leak also claims a 64-bit Tegra processor, paired with 4 GB of Elpida memory in 2x2 GB configuration will be in store, making it the first Android device taking true advantage of Android L's 64-bit backend. A Qualcomm-made LTE modem will be in the models with cellular connectivity, and, as claimed above, an 8 MP rear camera, too. All this breathtaking goodness is unlikely to come as cheap as we've come to expect from the Nexus line, though. Google's poster slate is speculated to have a price tag north of $300, but, given that Samsung's Tab S 8.4 with the same resolution retails for $400, the Nexus 8 will likely be priced lower than that, perhaps in the $350 region."

#33
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostPapillon_, on 11 august 2014 - 10:46, said:

Se pare ca o sa avem o tableta premium cu Android L  de la HTC:
Ferească sfântu' pe ăla care-și ia tabletă HTC. :lol: Au tras niște țepe ultima dată, una și una.

#34
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Stiu de tepele lor si de suportul jalnic dar tableta aceasta o sa fie din gama Nexus, nu ar trebuie sa fie probleme.

#35
Ouroboros

Ouroboros

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,983
  • Înscris: 08.01.2014

View PostPapillon_, on 11 august 2014 - 11:21, said:

Stiu de tepele lor si de suportul jalnic dar tableta aceasta o sa fie din gama Nexus, nu ar trebuie sa fie probleme.
Să sperăm. :) Măcar suportul software va veni de la Goagăl. :) Oricum tabletă de 8 inch nu mă interesează. Nu ar fi un upgrade major pt Nexus-ul 7 pe care-l am. Să văd ce apare de 10. Că ăla de la Samsung nu-mi plăcea de nicio culoare.

#36
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Tegra, zici... NVidia au zis la un moment dat că se retrag din piaţa de mobile şi nu se mai bagă să facă vreun telefon sau tabletă decât dacă e un "Porsche of tablets or phones". Să înţeleg că HTC Nexus 8 va fi acest Porsche.

@Ouroboros ai modelul 2012 sau 2013?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate