Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Evolio X7

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014

View Postveman, on 20 iulie 2014 - 20:38, said:

Scuze de off-topic : care sunt aia doi ? Posted Image



Samsung si Apple.

#20
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

View PostSaint-Tropez, on 20 iulie 2014 - 20:42, said:

Samsung si Apple.

Eu zic trei :)
+ Lenovo

#21
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014

View Postveman, on 20 iulie 2014 - 20:46, said:


Eu zic trei Posted Image
+ Lenovo

Bravo ca si aia este buna.

View Postveman, on 20 iulie 2014 - 20:38, said:




Uneori, nu. Detin o "chinezarie" Freelander PX2 si functioneaza foarte bine. Custom ROM, root, framework, tot tacamul...
Hardware sa fie, ca software se rezolva.

De cele mai multe ori da daca ajunge pe mana unuia ca vrea s-o foloseasca asa cum este din lipsa de cunostinte avansate.
Practic devine piesa de mobilier in scurt timp.

#22
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postveman, on 20 iulie 2014 - 20:46, said:

Eu zic trei Posted Image
+ Lenovo

Eu zic 4.
+ Nexus

Denisa, intrebare de baraj: Daca a picat dupa nici o luna, de ce nu te-ai dus sa o inlocuiasca in magazin sau sa-ti iei banii inapoi si sa te orientezi spre alta tableta?

Edited by oauzor, 20 July 2014 - 21:34.


#23
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Revenind la subiect si combinat cu ceea ce spui tu : tocmai aici este problema. Allview, Evolio, Eboda, Utok si alte firme de genul asta, nu ofera nici macar partea de software.
Nu mai zic ca nu sunt dezvoltatori de ROM-uri pentru ca interesul este scazut spre minim. Nu kernel, nu update-uri, nu mod-uri.

Ca si in cazul prezentat de catre initiator, exceptand problemele hardware, cele software se puteau rezolva cu update de la producator.

Asa este, devine piesa de mobilier cand bug-urile raman nerezolvate.

Ce ma doare pe mine este ca astia nu ofera nimic in plus. Fac bani rapid, marketing la greu si multe produse trimise la review. Eventual si o punga catre dom' presedinte.

De ce sa cumperi Evolio cand :
1. tableta este "no-name" chinezeasca
2. se gaseste modelul sub brand chinezesc (sau specificatii similare) la un pret mult mai scazut
3. nu iti ofera suport
4. componentele, piesele de schimb (vezi pret display - ca asta cedeaza la socuri) sunt scumpe si nu ai alternative
5. lipsa update-urilor (ca sa elimini o parte din bug-uri) te impinge la instalarea de custom ROM, deci pierzi garantia (daca asta este motivul pentru care ai cumpara asa ceva)

vs. Garantie ...era si 5 ani (nu stiu daca mai este) ...cine naiba tine o tableta 5 ani cand dupa o luna de la achizitie deja este depasita?
vs. Disponibilitate locala ...presupun ca am avansat, avem card-uri, ne putem face cont PayPal...putem comanda de oriunde din lume.

View Postoauzor, on 20 iulie 2014 - 21:29, said:

Denisa, intrebare de baraj: Daca a picat dupa nici o luna, de ce nu te-ai dus sa o inlocuiasca in magazin sau sa-ti iei banii inapoi si sa te orientezi spre alta tableta?

La asta ma gandeam si eu...poate incearca o inlocuire a produsului. Stiu ca era o treaba cu "de trei ori in service" ...

Edited by veman, 20 July 2014 - 21:39.


#24
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Salut,
Jucatori sunt multi. Ba chiar din ce in ce mai multi.
Desi risc sa iau bataie de la fanii Nexus fac afirmatia ca tableta perfecta inca nu exista. Care se apropie de perfectiune e prea scumpa si asta devine principalul defect...
Pentru un copil era normal sa cumperi o tableta ieftina, sa mearga jocurile pe ea si sa nu iti pare rau daca o sparge.

Cand cumpar eu prefer magazinele online care accepta returnarea produsului in 30 de zile. Si chiar am fost in situatia de a returna produse si nu am intampinat probleme.

Din descriere pare sa fie vorba de un crash care duce la caderea sistemului, putand afecta practic orice in acea tableta. O resetare la parametrii din fabrica pote rezolva problema pentru moment dar se poate repeta oricand. Poate fi si din cauza jocului...

#25
denisadigulescu

denisadigulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 20.07.2014
Oauzor doar au reparat nu ne-au schimbat-o..din punctul lor de vedere a fost utilizata..Veman am resetat-o aseara si am reusit sa-i instalez joculetul lui..dupa 5 minute de jucat pe ea s-a inchis singura..deci clar are o pb...azi o ducem iar la ei...Saint-Tropez eu sunt de acord cu Apple si Samsung..am iphone..si nu l-as da pe alt telefon..dar exact in ideea ca este un copil care se joaca pe ea..am cumparat aceasta tableta...si imi pare tare rau ca el este cel mai dezamagit...si ca sa-ti raspund si la intrebarea : inainte sa o cumperi ai deschis topic aici..nu..am cautat informatii despre ea..dar probabil daca nu aveam pb cu ea nu ajungeam aici..Multumesc mult ca mi-ati raspuns si ati incercat sa ma ajutati..va voi spune ce vom rezolva cu cei de la altex...

#26
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Sfatul meu este sa mergi pe inlocuire cu alt produs mentionand problemele si faptul ca nu este utilizabila nici cu setarile din fabrica.

#27
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
Eu nu am nici o problema cu tableta, mi se pare foarte buna.
Din cite inteleg, probleme sint cu programele instalate pe Android, ceea ce nu spune ca este hard-ul de vina. Android-ul de pe X7 este 4.2.2, nu vreo versiune matusalemica, deci este o instalare onorabila.
Eu ma gindesc la altceva. Poate ca la 8 ani nu este potrivita o tableta. Un program se dezinstaleaza foarte usor, drag in zona superioara si...puf, s-a dus. Sau daca se face drag pe shortcut-ul unui program peste altul te trezesti ca a disparut pentru ca au fost bagate amindoua intr-un folder.
Ori este invatat copilul sa umble cu Android-ul, ori se gaseste alt tip de joaca mai potrivita virstei (inot, minge, etc.)
Cred ca un restart de Android sau, in cel mai rau caz, o revenire la setarile din fabrica vor fi suficiente. Nu trebuie sa incepem acum o cruciada contra tabletelor mai ieftine.

#28
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005

View Postcoaca, on 20 iulie 2014 - 01:19, said:

Poti sa te uiti la lumini? pls
Pe mine ma tine bateria cam putin.Joculete de copii cu wifi oprit si luminozitate 50% a tinut 2h si 55 min iar bateria era la 4% si am pus-o la incarcat.Nu tine cam putin?


#29
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
coaca, imi pare rau, ti-am spus ca nu am vazut luminitele.

Despre cit de repede se descarca, chiar nu sint sigur, nu am facut un studiu si nu imi place sa vorbesc aiurea. De exemplu, nu am incarcat-o apoi sa-i dau bataie in curse de masini pina moare. Nu am timp si nici rabdare sa fac asta. Pentru mine nu este atit de important daca tine 2 ore, 3 ore sau mai mult. Cit tine, tine. Eu o folosesc in primul rind acasa si daca se descarca o pun la incarcat si o folosesc in timp ce se incarca. Am un cablu usb subtire si lung.
Cred ca nu trebuie sa te ingrijorezi pentru chestii din astea. Relaxeaza-te, foloseste tableta, bucura-te de ea. Eu asa fac. :)

#30
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Am scris mai sus ce inseamna "marca romaneasca" cand vine vorba de telefoane si tablete. Ieftina poate sa fie si tableta de la firma "mama", iar atunci nu mai ai pretentii de suport si service. Cand dati cu 50-100% mai mult decat produsul chinezesc, sub marca chinezeasca, atunci eu consider ca ar trebui sa aveti pretentii.

Cu toate ca eu consider ca tabletele Lenovo sunt cele mai bune tinand cont de raportul calitate - pret, pentru un pusti am recomandat o tableta Acer Iconia chiar daca specificatiile erau inferioare celor de la pseudo producatorii locali.

Tabletele si telefoanele sub brand romanesc sunt niste tepe date celor care se gandesc la garantie inainte de toate. In timpul garantiei, tabletele si telefoanele trebuiesc utilizate asa cum doresc acesti pseudo producatori romani, si anume : limitat.

Orice plangere pe softpedia si pe alte forum-uri, inseamna ca doriti sa depasiti limita. Imi pare rau, dar pe viitor va recomand sa fiti mai atenti.

#31
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Care e cel mai dotat joc sa tastezi o tableta?
Cum se incid aplicatiile sa nu ramana deschise in background?
Cum pot sa fortez tableta sa fiu sigur ca nu se blocheaza?
Merci


#32
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
2.Eu am acum Clean Master. La 1 si 3 nu stiu sa-ti raspund, poate intr-un review sa vezi ce au folosit. Dar tu ce joci pe ea? Cea mai buna parere ti-o faci cind o forjez singur.

#33
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

View Postcoaca, on 21 iulie 2014 - 16:16, said:

Care e cel mai dotat joc sa tastezi o tableta?
O testezi cu aplicatiile dedicate, benchmark.

View Postcoaca, on 21 iulie 2014 - 16:16, said:

Cum se incid aplicatiile sa nu ramana deschise in background?
Se inchid singure. Cele care raman ruland in background, au nevoie de acest lucru.

View Postcoaca, on 21 iulie 2014 - 16:16, said:

Cum pot sa fortez tableta sa fiu sigur ca nu se blocheaza?
Cum sa fortezi tableta ca sa nu se blocheze? Se blocheaza datorita versiunii Android / aplicatiilor, jocurilor.
Ca sa nu se blocheze / restart / etc. este bine sa-ti cumperi o tableta pentru care ai suport software / ai posibilitatea sa instalezi un ROM cu cat mai putine bug-uri (custom ROM) si sa faci tweak-urile existente.

#34
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Daca ies din joc cu butonul back de pe tableta inseamna ca s-a inchis?
Jocurile jucate de copii sunt POU, TEMPLE RUN1 & 2,SUBWAY SURF,MY TOM


#35
nicos

nicos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 24.11.2002
Un sfat pentru posesori, nu scoateti folia pentru display, cea cu care tableta este dotata din fabrica. Este o folie fina, de buna calitate, pusa perfect.
Pe mine m-a mincat si acum sint silit s-o las fara folie. Cea pe care o vinde Evolio este de proasta calitate, groasa si rigida, refuza sa adere ferm la display. Cea din fabrica, odata scoasa, nu am mai reusit sa o asez cum era. Prinde bule de aer, este greu de nimerit pe orificiul camerei, etc. Cauza, este foarte electrostatica, adera repede si necontrolat cind incerci s-o aliniezi. Se iubesc feroce, folia si tableta. Posted Image
Din nestiinta, eu am crezut ca cea din fabrica este un celofan, cum era cea de pe spate si ca adevarata folie este cea care se vinde separat. Posted Image

Edited by nicos, 22 July 2014 - 21:21.


#36
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Postcoaca, on 21 iulie 2014 - 19:50, said:

Daca ies din joc cu butonul back de pe tableta inseamna ca s-a inchis?
Jocurile jucate de copii sunt POU, TEMPLE RUN1 & 2,SUBWAY SURF,MY TOM

Nu, o sa ruleze in background. Il poti opri din task manager, dar teoretic nu afecteaza in nici un fel performantele aplicatiile care ruleaza in background.

Edited by oauzor, 22 July 2014 - 22:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate