Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Cum scap de purici?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Acum vreo 5 luni mi-am luat o catea labrador care mai apoi am dat-o la tara... Mi-au ramas multe de la ea, insa cel mai palpabil mi-au ramas: puricii :P. Aparent nu e o problema mare, insa se pare ca micii monstrii folosesc covorul ca mediu favorabil pentru a se inmulti, drept urmare toate camerele mele sunt terorizate de aceste vietati. Mai exact: vad in medie 1 puric/zi dar simt in medie 1000 purici/zi; nu mai spun ca tot ce tine de lenjerie e plin de mici pete rosii (sange), rod al muncii lor. Am vazut nu demult un documentar pe Discovery cum ca puricii sunt pe locul 3 in clasamentul vietatiilor care au provocat si provoaca cele mai mari pagube omului. Am incercat la veterinar, dar nimic concret. Poate ma ajutati voi...

Edited by fellow, 24 December 2005 - 23:40.


#2
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
cauta la fitosanitare neostomosan. cu asta diluat de vreo 5 ori mai putin decat scrie pe eticheta am dat prin beci si am scapat de puricii adusi de un caine vagabond... dar pute :(

#3
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
a mai fost un tpoic pe acelasi subiect..nu stiu sigur unde, dar cred ca la poiana lui iocan..( habar n-am ce cauta acolo)...PARCA..se poate sa ma insel. oricum, da un search

#4
Jaxx

Jaxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 12.08.2003
Foarte foarte greu se scapa de purici. Eu am dat vreo 5 spraiuri raid la mine in camera si mi-am dat si pe picioare (ataca la glezne puricii). Cu chiu cu vai am scapat de ei.

#5
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Ceai de pelin, cea mai ieftina soluție. Dar trebuie atenție mare când dai pe câini sau pisici, fiindcă se ling, iar pelinul are efect neurotoxic dacă ceaiul este foarte concentrat.
De fapt mai poți să umpli casa cu pelin uscat și tot acolo ajungi.

#6
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005

 fellow, on Dec 24 2005, 23:35, said:

Acum vreo 5 luni mi-am luat o catea labrador care mai apoi am dat-o la tara... Mi-au ramas multe de la ea, insa cel mai palpabil mi-au ramas: puricii :P. Aparent nu e o problema mare, insa se pare ca micii monstrii folosesc covorul ca mediu favorabil pentru a se inmulti, drept urmare toate camerele mele sunt terorizate de aceste vietati. Mai exact: vad in medie 1 puric/zi dar simt in medie 1000 purici/zi; nu mai spun ca tot ce tine de lenjerie e plin de mici pete rosii (sange), rod al muncii lor. Am vazut nu demult un documentar pe Discovery cum ca puricii sunt pe locul 3 in clasamentul vietatiilor care au provocat si provoaca cele mai mari pagube omului. Am incercat la veterinar, dar nimic concret. Poate ma ajutati voi...


petele alea nu sunt de sange, e caca de puric.  :puke:

#7
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
incercati REGENT de la farmaciile veterinare ,

#8
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
pudra antipurici ptr caini. dai pe covor. cauta la Pet shop pudra Bolfo. la aspirator incerca sa folosesti saci de unica folosinta ca daca nu raman ouale in sacu textil si ies ei de acolo. daca ai putea sa dai cu un aspirator puternic d-ala fara sac (cu apa) si sa arunci la WC rezultatul e mai bine

poti incerca o zgarda anti purici pentru tine :D

#9
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
toata treaba e sa nu te scarpini, c-o tocesti :)

#10
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
eu luasem purici de prin microbuzele astea in care se suie tot taranii. au disparut de la sine in vreo 10 zile, probabil au murit de batranete, sau de foame, ca de felul meu sunt mai slab

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
ei draci.. stau la ambuscada.

puricii nu mor de la sine decat in 2-3 ani (citat dintr-un prieten veterinar) in care nu s-au hranit.



eu am luat asa ceva de la o tipa destul de fasonata care mai si crestea 3 pisici pe la ea pe acasa. mi s-a schimbat dispozitia de cum le-am vazut pe alea topaind pe acolo.

cats are no good.

#12
fellow

fellow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 28.08.2004
Am incercat pudra antipurici dar nu prea a dat rezultate. Multumesc de sfaturi, am sa le pun in practica; sper sa functioneze...

#13
Bandit

Bandit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 09.09.2004
am citit undeva ca mirosul de portocala alunga puricii.

#14
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Iti trebuie o pisica si o zgarda de purici buna si rezolvi problema urgent.

#15
Andrei Andrei

Andrei Andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 24.11.2005

 petman, on Dec 27 2005, 17:58, said:

Iti trebuie o pisica si o zgarda de purici buna si rezolvi problema urgent.

Si de porma de parul pisicii cum scapi?

Ce solutii ati mai gasit?

#16
SR-71

SR-71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 22.10.2005

 fellow, on Dec 24 2005, 23:35, said:

Acum vreo 5 luni mi-am luat o catea labrador care mai apoi am dat-o la tara... Mi-au ramas multe de la ea, insa cel mai palpabil mi-au ramas: puricii :P. Aparent nu e o problema mare, insa se pare ca micii monstrii folosesc covorul ca mediu favorabil pentru a se inmulti, drept urmare toate camerele mele sunt terorizate de aceste vietati. Mai exact: vad in medie 1 puric/zi dar simt in medie 1000 purici/zi; nu mai spun ca tot ce tine de lenjerie e plin de mici pete rosii (sange), rod al muncii lor. Am vazut nu demult un documentar pe Discovery cum ca puricii sunt pe locul 3 in clasamentul vietatiilor care au provocat si provoaca cele mai mari pagube omului. Am incercat la veterinar, dar nimic concret. Poate ma ajutati voi...



cu balegar de cal . :w00t:  :w00t:  :w00t:
din cate am inteles, puricii nu suporat mirosul de balegar .  in evul mediu, cand ciuma facea ravagii prin europa, ingrijitorii de cai erau feriti .  de ce ?? pt ca puricii care transmiteau ciuma de la om la om , nu suportau mirosul de balegar .

#17
denis.m

denis.m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 23.02.2005
ai grija sa fie proaspat/umed

imprastie-l prin toata casa si lasa-l sa-si faca treaba

#18
cosmin09

cosmin09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 01.07.2004
ia-ti un caine (pe post de "momeala") sa adune micii "paraziti" apoi dai cainele in ceafa cu 2-3 picaturi de Frontline

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate