Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Amenda in Anglia

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
rocck

rocck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.01.2013
hey am avut un incident cu 7 oameni care s-au urcat in remorca mea pe ascuns pentru a trece granita ilegal si la granita i-au gasit politia si m-au invinut si mi-au dat amenda
A mai patit cineva asa ceva? cum a-ti procedat Am nevoie de ajutor urgent

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 rocck, on 21 iunie 2014 - 13:28, said:

hey am avut un incident cu 7 oameni care s-au urcat in remorca mea pe ascuns pentru a trece granita ilegal si la granita i-au gasit politia si m-au invinut si mi-au dat amenda
A mai patit cineva asa ceva? cum a-ti procedat Am nevoie de ajutor urgent
Dai o declaratie la UKBA ca tu nu-i cunosti pe aia, ai toate documentele de drum ok si ai plecat. Dar daca minti te-ai ars.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce naiba erau de n-aveau voie in UK?
albanezi?
cat ti-au dat amenda?
zi mersi ca nu erau teroristi
poti incerca la ambasada/consulat
0044 (0) 7889 724 450
0044 (0) 77 387 16 335
0044 (0) 207 937 966

Edited by Nero-d, 21 June 2014 - 13:46.


#4
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
N-au cum sa te invinuiasca fiindca in tara ta de bastina se circula pe dreapta.

#5
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Prin 1997-1998 legea britanica spunea: masina ta, datoria ta sa o verifici inainte de a trece granita.
In caz contar, amenda era 2000GBP daca erai prins cu extra "bagaj".
Soferii englezi erau extrem de agasati de felul in care guvernul englez pasa pisica moarta (sau ilegala) in curtea lor.


PS
Se pare ca legea cat si amenda au cam ramas la fel
http://www.dailymail...es-victory.html
https://www.gov.uk/s...gal-immigration

#6
rocck

rocck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.01.2013
erau fara acte ca se practica...
eu vreau sa fac recurs cunoasteti cazuri concrete?

#7
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013
din cate stiu eu, si din cate am vazut la emisiunea UK BORDER AGENCY  au filmat de nush cate ori la VAMA la DOVER-Callais si tot prindeau soferi de TIR care aveau imigranti ILEGALI IN REMORCA DE LA TIR   la toti le dadeau amenda indiferent de scuzele pe care le aveau, pe motiv ca e responsabilitatea lor sa verifice sa fie "CURATI".
Au tot felul de aparate prin care verifica nivelul de CO2 in remorca, in felul asta isi dau seama daca sunt oameni ascunsi sau nu.
Multa bafta cu problema, data viitoare verifica bine de tot.

Edited by andrei_xzi, 21 June 2014 - 17:49.


#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
felicitari
data viitoare verifica-ti masina cand treci granita
asta ca sa nu te acuz ca te ocupi de trafic de persoane ceea ce e mult mai grav

Edited by Kroghy, 21 June 2014 - 21:59.


#9
dragos02

dragos02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 02.05.2007
poi si cand ai sigiliu pus pe remorca, cum mai verifici ce este inauntru?

#10
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca sigiliul ar fi fost intact, aia n-aveau cum urca in remorca pe parcurs. Deci, fie nu exista sigiliu, fie au urcat la plecare, inainte de a se sigila remorca, fie remorca era special "prelucrata" pt asa ceva, c-o trapa ascunsa, pe dedesupt. In ultimul caz, nu cred ca scapa c-o simpla amenda.

#11
rocck

rocck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.01.2013

 rumegus, on 22 iunie 2014 - 09:42, said:

Daca sigiliul ar fi fost intact, aia n-aveau cum urca in remorca pe parcurs. Deci, fie nu exista sigiliu, fie au urcat la plecare, inainte de a se sigila remorca, fie remorca era special "prelucrata" pt asa ceva, c-o trapa ascunsa, pe dedesupt. In ultimul caz, nu cred ca scapa c-o simpla amenda.


avea sigiliu remorca toata treaba s-a petrecut intr-o parcare nepazita( ca deee seful nu are bani sa dea la soferi sa innopteze in parcari pazite...) cineva trebuie sa-i fi ajutat ca sigiliul era refacut

#12
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013
in primul rand la englezi nu se pune problema ca dai o SPAGA..au salarii decente, au si demnitate si respect pt tara lor si pt legile lor.
E posibil ca tu sa fi fost o victima, dar ei intalnesc zeci de cazuri de genul acesta,deci iti dai seama ca nu vor crede ce spui tu, indiferent de natie.
Poftim un exemplu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-pfW34Ppkb0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

OFF TOPIC sper sa nu fie problema........ uitati-va la indianul asta ce penal e Posted Image Posted Image Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zgv6nJiDmiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
rocck

rocck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.01.2013

 andrei_xzi, on 22 iunie 2014 - 12:03, said:

in primul rand la englezi nu se pune problema ca dai o SPAGA..au salarii decente, au si demnitate si respect pt tara lor si pt legile lor.
E posibil ca tu sa fi fost o victima, dar ei intalnesc zeci de cazuri de genul acesta,deci iti dai seama ca nu vor crede ce spui tu, indiferent de natie.
Poftim un exemplu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-pfW34Ppkb0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

OFF TOPIC sper sa nu fie problema........ uitati-va la indianul asta ce penal e [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/lol.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/lol.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/lol.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zgv6nJiDmiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cine a zis ceva de spaga?... nu vreau pareri vreau ajutor sau exemple concrete de romani care au patit asa ceva toti stim sa ne dam cu parera. daca puteti sa ma ajutati cu un sfat concret faceti-o (ex mai sus sa sun la ambasada) daca nu stiti decat din stiri nu ma ajuta informatiile voasttre(alt exeplu omul stie de sigiliu: poi si cand ai sigiliu pus pe remorca, cum mai verifici ce este inauntru?)

#14
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013

 rocck, on 22 iunie 2014 - 13:09, said:

cine a zis ceva de spaga?... nu vreau pareri vreau ajutor sau exemple concrete de romani care au patit asa ceva toti stim sa ne dam cu parera. daca puteti sa ma ajutati cu un sfat concret faceti-o (ex mai sus sa sun la ambasada) daca nu stiti decat din stiri nu ma ajuta informatiile voasttre(alt exeplu omul stie de sigiliu: poi si cand ai sigiliu pus pe remorca, cum mai verifici ce este inauntru?)


nu te supara,eu doar vroiam sa iti arat, cq astia sunt seriosi cu treaba asta si nu prea se intampla sa scuze pe cineva.nu am vrut sa fac misto sau panarama de situatia ta.
ai incercat la ambasada sa le explici si lor ? desi sincer nu cred ca ar putea sa te ajute prea mult. UKBA spun clar  ca e responsabilitatea soferilor  sa verifice daca totul e in regula cu incarcatura si sa nu aiba imigranti ilegali in remorca.
sper sa reusesti sa o scoti la capat.multa bafta

#15
rocck

rocck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.01.2013

 andrei_xzi, on 22 iunie 2014 - 20:28, said:

nu te supara,eu doar vroiam sa iti arat, cq astia sunt seriosi cu treaba asta si nu prea se intampla sa scuze pe cineva.nu am vrut sa fac misto sau panarama de situatia ta.
ai incercat la ambasada sa le explici si lor ? desi sincer nu cred ca ar putea sa te ajute prea mult. UKBA spun clar  ca e responsabilitatea soferilor  sa verifice daca totul e in regula cu incarcatura si sa nu aiba imigranti ilegali in remorca.
sper sa reusesti sa o scoti la capat.multa bafta
e o problema grava ,cel putin din punctul meu de vedere, pt ca am de platit 3,500 lire si  eu am fost doar o victima, cum sunt multi alti pt ca patronii romani vor doar profit si la nevoie abia iti raspund la telefonsi de aceea am nevoie de ajutor urgent

Edited by rocck, 22 June 2014 - 21:11.


#16
andrei_xzi

andrei_xzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 11.05.2013

 rocck, on 22 iunie 2014 - 21:10, said:

e o problema grava ,cel putin din punctul meu de vedere, pt ca am de platit 3,500 lire si  eu am fost doar o victima, cum sunt multi alti pt ca patronii romani vor doar profit si la nevoie abia iti raspund la telefonsi de aceea am nevoie de ajutor urgent


amenda pana cand trebuie sa o platesti?daca nu o platesti nu mai poti intra in UK pe viitor ?

#17
tanase94ionut

tanase94ionut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2016
salut am o intrebare si eu mi.a blocat roata un recuperator. daca dau eu aia jos de la roata ce se intampla?

#18
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 andrei_xzi, on 22 iunie 2014 - 12:03, said:

in primul rand la englezi nu se pune problema ca dai o SPAGA..au salarii decente, au si demnitate si respect pt tara lor si pt legile lor.
E posibil ca tu sa fi fost o victima, dar ei intalnesc zeci de cazuri de genul acesta,deci iti dai seama ca nu vor crede ce spui tu, indiferent de natie.
Poftim un exemplu.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-pfW34Ppkb0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

OFF TOPIC sper sa nu fie problema........ uitati-va la indianul asta ce penal e Posted Image Posted Image Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zgv6nJiDmiM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

in primul rand si la englezi se da spaga dar la nivel inalt.
in al doilea rand asta este cu securitatea tarii si atunci chestiile devin mult mai complicate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate