Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Noua tehnologie de tratare a dintilor prin impulsuri electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
faradurerimasea

faradurerimasea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2014
Stiu ce inseamna omorarea nervului prin infectii din experienta proprie. De ce nu ar fi un progres un medicament care sa omoare nervul direct fara chin prea mare si fara infectie ?

Tocmai aia e ideea mea, sa se cerceteze si sa se descopere un medicament ce sa tina loc de stomatolog pentru cine vrea doar sa scape de dureri nu si sa isi repare dintii. Ma indoiesc ca nu se poate face un astfel de medicament, probabil exista interese financiare si presiuni din partea dentistilor, care mare parte din urma durerilor de dinti isi castiga existenta, altfel nu imi explic.

Edited by faradurerimasea, 22 June 2014 - 12:14.


#20
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
New high-tech process may end drilling at the dentist
http://abc7news.com/...dentist/119239/

#21
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postfaradurerimasea, on 22 iunie 2014 - 12:13, said:

Stiu ce inseamna omorarea nervului prin infectii din experienta proprie. De ce nu ar fi un progres un medicament care sa omoare nervul direct fara chin prea mare si fara infectie ?
Daca ai citit macar un manual de bilogie la viata ta ar trebui sa stii deja si de ce.

Pulpa dentara mai are si ea niste fibre nervoase nociceptive, nu ai cum sa le nimicesti asa pur si simplu, la fel cum nu-ti poti taia nici o mana fara sa te doara. Pulpa nu are proprioceptori ca sa poti identifica precis sursa durerii, insa ligamentele parodontale au. Din cauza infectiei care se raspandeste durerea persista o perioada si in jurul dintelui, chiar si dupa devitalizare.
In cazuri disperate ai putea baga continuu anestezic (lidocaina+vasoconstrictor: epinefrina), dar din motive evidente, in practica nu se procedeaza asa.

View Postfaradurerimasea, on 22 iunie 2014 - 12:13, said:

Tocmai aia e ideea mea, sa se cerceteze si sa se descopere un medicament ce sa tina loc de stomatolog pentru cine vrea doar sa scape de dureri nu si sa isi repare dintii. Ma indoiesc ca nu se poate face un astfel de medicament, probabil exista interese financiare si presiuni din partea dentistilor, care mare parte din urma durerilor de dinti isi castiga existenta, altfel nu imi explic.
De durere poti scapa, dar nu este suficient, trebuie sa scapi de sursa durerii, infectia.
Dupa ce nervul (pulpa) necrozeaza, intensitatea durerii scade continuu, in schimb infectia ramane in dinte si se propaga in tesutul periapical, se resoarbe osul si in cazuri mai grave se ajunge la infectii sistemice si chiar moarte.
Asadar, esti sigur ca vrei sa te "tratezi" singur acasa fara ca macar sa fi pus mana pe un amarat de manual de biologie?

Edited by gumball3000, 01 July 2014 - 17:36.


#22
faradurerimasea

faradurerimasea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2014
Am citit chiar m-am si documentat ceva online cu privire la stomatologie, sunt sigur ca vreau sa scap de dureri singur, imi asum raspunderea si acele consecinte enumerate de tine.

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Ce vrei sa faci? Sa bagi pastile pana iti faci ficatul praf?! Si pastilele nu te ajuta, infectia se raspandeste si te trezesti, in cazul fericit cu o paradontoza severa. In cazurile nefericite, cum a zis si Gumball ti se poate infecta osul si poate generaliza intr-o infectie sistemica. Si da, se poate muri din asta ( gen, in cativa ani ).

Daca e durere care radiaza inspre gat/ tample o sa ajungi sa bagi ibu si cate 2000mg/ zi, sau mai mult. Majoritatea analgezicelor isi pierd efectul incepand cu prima "doza", e ca heroina. Trebuie din ce in ce mai mult. Poti lua, 5 zile cate 400/ 800 mg dar in maxim 5 zile o sa iei si cate 3 pastile, ca tot nu o sa treaca.

Lidocaina nu ajuta in cazul de fata decat injectata. Si daca esti in stare sa iti faci singur anestezie...Pai doamne iarta-ma, asta iti face si medicul de nu mai simti nimic in timpul lucrarii.

Pe propria raspundere? Pai nu te lauda pe forum cu ce ai de gand sa faci, de fapt, sa nu faci...

#24
faradurerimasea

faradurerimasea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2014
Am fost inteles gresit, nu ma gandesc la ace, scos pulpa si deastea. Vreau doar sa moara nervul, sa necrozeze acolo in asa fel incat sa nu mai doara. Ma indoiesc ca nu poate stiinta face ceva, un dispozitiv ca un aparat dentar care sa aibe pe el ceva substanta care sa omoare nervul. Doar sa moara nervul sa scapi de durere, nimic mai mult. Nu am zis nimic de pastile sau ca as vrea sa iau pastile timp indelungat, vreau doar sa nu ma doara dintii fara a ii repara fizic.

View Postgumball3000, on 01 iulie 2014 - 17:29, said:

De durere poti scapa, dar nu este suficient, trebuie sa scapi de sursa durerii, infectia.
Dupa ce nervul (pulpa) necrozeaza, intensitatea durerii scade continuu, in schimb infectia ramane in dinte si se propaga in tesutul periapical, se resoarbe osul si in cazuri mai grave se ajunge la infectii sistemice si chiar moarte.
Exact partea ingrosata ma intereseaza, nu ma intereseaza ca e sau nu suficient, ca e sau nu infectie, ma intereseaza sa nu ma (mai) doara. Asa cum ai zis tu cand pulpa necrozeaza intensitatea durerii scade in continuu si ajunge sa nu mai doara, eu asta vreau nu altceva. Ok, imi asum riscul de a face infectie generala, poate mortala cum s-a zis pe aici, dar mai bine sa mor de infectie decat de durere.

#25
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postfaradurerimasea, on 05 iulie 2014 - 14:18, said:

vreau doar sa nu ma doara dintii fara a ii repara fizic.
Asta e o tâmpenie nemaiauzită, să suprimi durerea în timp ce ţesutul continuă să se deterioreze.
Hai să ignorăm cu anestezic şi durerea provocată de apendicită şi să aşteptăm instalarea peritonitei... Posted Image  moartea

Edited by lex404, 05 July 2014 - 14:33.
un mic edit


#26
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Postfaradurerimasea, on 22 iunie 2014 - 12:13, said:

De ce nu ar fi un progres un medicament care sa omoare nervul direct fara chin prea mare si fara infectie ?

Tocmai aia e ideea mea, sa se cerceteze si sa se descopere un medicament ce sa tina loc de stomatolog pentru cine vrea doar sa scape de dureri nu si sa isi repare dintii.

Exista deja.

Colt45

Ai mare grija cum il folosesti.

Edited by crstn, 05 July 2014 - 16:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate