Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Noua tehnologie de tratare a dintilor prin impulsuri electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.12.2004

Quote

Adio, freze si injectii. A aparut o noua tehnologie de tratare a dintilor prin impulsuri electrice, fara durere

http://stirileprotv....ara-durere.html


Quote

Temuta freza care ne face sa amanam vizita la dentist ar putea deveni o amintire urata. Cercetatorii britanici promit ca in cel mult 3 ani va fi aplicata o noua tehnica prin care dintii cariati vor fi tratati numai prin impulsuri electrice nedureroase.

Quote

Stim ca oamenilor nu le place acest zgomot, nu le plac nici vibratiile frezei si nici injectiile in gingii, pentru tratamentele dentare, spune Nigel Pitts, profesor la Institutul Stomatologic al Colegiului Regal.

Cercetatorii de la Institutul Stomatologic al prestigiosului Colegiu Regal Britanic au studiat mecanismul formarii cariilor si au cautat sa afle cum poate fi oprita aceasta boala comuna a dintilor. Si, mai important, cum poate fi reconstruit dintele cariat pe o cale naturala, fara plombe.

Acum avem tehnologia care permite vindecarea dintilor fara sa mai fie nevoie de freza si nici de injectii. Intr-un minut, se poate reconstrui mineralul dintelui prin impulsuri electrice care stimuleaza refacerea calciului si a fosfatului din care este format, afirma profesorul.

In plus, dintele astfel reparat este mai rezistent decat unul cu plomba, mai ales ca, pana la urma, orice plomba, in varianta clasica, trebuie inlocuita, iar acest proces inseamna din nou o interventie ce presupune folosirea frezei.

Tehnologia e verificata, am obtinut licenta pentru a o aplica si foarte curand medicii stomatologi din toata lumea o vor putea folosi in cabinetele lor, adauga Nigel Pitts.

In doi, trei ani cel mult, tehnologia va fi prezenta in cabinetele stomatologice, promite profesorul.

Edited by luk2011, 18 June 2014 - 14:40.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
1. "Cercetatorii britanici spun ca..."
2. Daca Ca nu e, nici Dumnezeu nu da
3. Mut subiectul pe dezbateri medicale, e o "stire" marca "pro" precum altele. Nu inchid subiectul daca vreti sa-l dezbateti ( in liniste si pace )!

#3
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postlex404, on 18 iunie 2014 - 14:41, said:

1. "Cercetatorii britanici spun ca..."
2. Daca Ca nu e, nici Dumnezeu nu da
3. Mut subiectul pe dezbateri medicale, e o "stire" marca "pro" precum altele. Nu inchid subiectul daca vreti sa-l dezbateti ( in liniste si pace )!
Cum poţi avea o asemenea atitudine, ca viitor medic?
Ar trebui să ştii că tehnologia medicală avansează în ritm rapid.
Un exemplu grăitor ar fi apendicectomia laparoscopică > nu se mai face incizie pt. a înlătura apendicele.
Evoluţia asta are loc şi în stomatologie.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Nu cred tot ce debiteaza Pro Posted Image
Apendicectomia laparoscopica, precum si restul laparoscopiilor se fac doar daca este posibila interventia ( in multe cazuri, tot clasic se merge ).
Medicina avanseaza, dar hai sa citim publicatii de specialitate nu ce debiteaza publicatiile romanesti.

In plus, pe lista de "research" a domnului Nigel Pitts nu apare nimic Posted Image Tare mi-e ca-i o alta stire inventata..

ps. am gasit stirea si intr-un ziar britanic, dar eu vreau sa vad, daca nu publicatia de cercetare macar titlul ei intr-un loc oficial.

Am zis, categoria " cercetatorii britanici "

#5
Kyth

Kyth

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 22.05.2013
Nu e o stire marca pro (desi ar parea la prima vedere). Am avut curiozitatea sa caut subiectul si e pe bune.

#6
archaeus5

archaeus5

    The voice of reason

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,730
  • Înscris: 03.12.2006

View Postlex404, on 18 iunie 2014 - 14:41, said:

1. "Cercetatorii britanici spun ca..."
2. Daca Ca nu e, nici Dumnezeu nu da
3. Mut subiectul pe dezbateri medicale, e o "stire" marca "pro" precum altele. Nu inchid subiectul daca vreti sa-l dezbateti ( in liniste si pace )!
Nu te repezi la concluzii, mai ales cand principalul ingredient al judecatii este preconceptia.

New technology makes decayed teeth repair themselves
The technique, developed at King’s College London, uses electrical currents to trigger minerals in the tooth to repair damage.
It’s called Electrically Accelerated and Enhanced Remineralisation, and the result is that a cavity is remineralised with calcium and phosphate painlessly - no drills, injections or fillings required.
Of course, the technique has its limits - it’s unlikely to work on decay and cavities that are too far along, and won’t be able to regrow teeth.

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View PostKyth, on 18 iunie 2014 - 14:54, said:

Nu e o stire marca pro (desi ar parea la prima vedere). Am avut curiozitatea sa caut subiectul si e pe bune.
Aia am gasit-o si eu. Dar m-am uitat pe siteul universitatii> pagina profesorului si printre altele, "drill free" nu apare.

Pe langa toate astea, exista tehnologie drill free, asemanatoare cu ce zic articolele, dar pe alt continent.

Intradevar greseala mea, apare: http://www.kcl.ac.uk...-time-warp.aspx

Asta, trebuia sa vad si sa citesc. In ziare nu mai cred de multi ani Posted Image

^^
Na, acum subiect de dezbatut. costurile vor fi oricum mari > foarte mari dar va fi ( peste 3 ani ) un inceput.

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTinkerbelle, on 18 iunie 2014 - 14:48, said:

Un exemplu grăitor ar fi apendicectomia laparoscopică > nu se mai face incizie pt. a înlătura apendicele.
Da, nu se mai face incizie, se fac incizii (trei la numar).
Intr-adevar sunt mai mici...

#9
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
Sunt curios cati or sa vina (la preturile care vor fi initial)... Si asa romanasul e dusmanul periutei si al pastei.
Edit: am uitat sa pun un l.

Edited by danghetau, 18 June 2014 - 15:46.


#10
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
sunt cateva chestii aici
1 - dentistilor nu le place ca pacientii sa aiba toti dintii sanatosi si sa nu mai aiba nevoie ulterior de ei
2 - caria din dinte trebuie curatata pana se va pune materialul de reconstructie deci cumva tot trebuie frezat dintele ala. ca doar nu bagi material in carie si nanitii inlatura caria si reconstruiesc dintele.
3 - ramane de vazut cum portinea regenerata la o carie mai profunda  sa zicem isi creeaza straturile de dentina si smalt astfel incat dintele sa arate iar ca inainte.

Edited by onlyone, 18 June 2014 - 15:32.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
Din cate am mai citit pe la cabinetele din US exista, pentru carii minore posibilitatea de curatare cu laser ( drill free ) insa doar pentru carii minore.
Si tind sa cred, ca si treaba asta cu regenerarea este, tot pentru interventii minore. Va spun eu, la o carie adanca ajunsa in camera pulpara n-o sa mearga :lol:

#12
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,594
  • Înscris: 21.08.2008
E precum sigilarea vs obturatia compozita. La una interventia e minima (nu se utilizeaza freza). Ce o fi teama asta de stomatologi cand sunt anestezice de-ti amorteste capul si turbine ultrasilentioase.

#13
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Dureaza putin pana cand astfel de tehnologii apar in publicatii de research intocmite la cel cel mai inalt nivel. Asta nu inseamna ca stirea nu e buna. Oricum medicii nostrii nu se vor repezi la asa ceva, inafara de cei care iau 300 lei pe o carie (adica aia cu obrazu gros)

#14
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
Din punctul meu de vedere ma bucur ca medicina avanseaza...este un inceput, dar poate deveni ceva foarte util. Nu cred ca atitudinea de a ne arunca inainte fara sa avem habar este una ok....Cel mai bine ar putea sa ne ofere explicatia un stomatolog roman care intelege si aceste proceduri.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pt. ce doresti tu ar trebui sa avem la dispozitie tot studiul, cu toata metodologia, altfel te poti uita singur pe niste cursuri de morfologie dentara.

#16
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Si daca ai ditamai craterul in gura, cu lipsa de substanta, ce reminalizezi? Sufletul... Pt cariile mici exista deja metode neinvazive, deci nu e o mare stire.

#17
faradurerimasea

faradurerimasea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.06.2014
Salut aceasta descoperire, astept si altele. E imposibil cu tot progreseul tehnologic actual sa nu se poata descoperii un medicament sau pansament ceva care sa pui singur pe dinti si sa omoare nervii astfel sa scapi de durere fara sa mergi la stomatolog (evident fara sa iti repara fizic dintii). Din pacate practic cam toate medicamentele actuale folosite in stomatologie nu sunt decat niste calmante temporare si/sau antibiotice.

#18
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Orice progres e de salutat, dar omorarea nervului unei masele acasa nu este progres. Fara suparare, dar cred ca nu stii ce inseamna omorarea nervului si efectul acestei operatiuni asupra maselei, daca nu se iau anumite masuri preventive.
Iar despre medicamente, pai cam asta e rolul lor. Nu trebuie facuta confuzia intre rolul medicamentelor si rolul unui stomatolog.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate