Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

PCLinuxOS / live CD

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Am testat aseara PCLinuxOS pe un live CD, si mi-ar placea sa-l instalez. Dar am observat ca mouse-ul se comporta foarte ciudat. Sageata de la mouse nu raspunde / sau raspunde greu
Daca, de exemplu dau click pe ceva sau misc sageata, ea apare / sare / undeva sus pe ecran. Chestii de genul asta.
Credeti ca e de la distributia de live CD, problema ? Sau de la mouse ?
In Windows n-am nicio problema cu mouse-ul. E vorba de un Logitech G502.
Va rog sa-mi dati niste sfaturi. In cel mai rau caz am sa testez alte versiuni de live CD, exclus Gnome sau orice interfata, in afara de KDE.
Apropos : ce versiune Linux / KDE / mi-ati recomanda ?
Doar pt navigare pe i-net, muzica, Youtube, etc...
Multumesc.

Edited by eduard_w, 16 June 2014 - 08:52.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vezi profilele salvate in memoria interna a mouse-ului. De obicei problema descrisa de tine am avut-o cu un mouse obosit care era pe duca.

Sabayon, Fedora, PCLOS as zice eu. La Fedora ai ceva de butonat ca nu are in repozitor codece si alte pachete marcate ca non-free si trebuie sa adaugi alte repo-uri in care gasesti ce ai nevoie. La PCLOS am gasit cred 99% din pachetele cautate in repozitoare asa ca la faza asta e foarte okay. Din cate am butonat Sabayon pare ca vei gasit in repo cam ce ai nevoie pentru nevoile tale. Poti sa le incerci in VM si sa vezi care te atrage. Eu pe un laptop am PCLOS KDE Minime, la munca am Fedora 20 KDE Spin si sunt multumit de ele. Acum orice distro poate fi facut sa iti multumeasca nevoile, diferenta este cat de mult trebuie butonat la distributie pentru a face ceea ce vrei.

#3
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Cum verific profilele salvate in memoria interna a mouse-ului ?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai mouse de gaming si nu stii sa il configurezi ;) Logitech Gaming Software ii zice la soft, il instalezi pe windoze si vei avea posibilitatea sa customizezi diverse chestii legate de mouse, plus vei vedea si ce profile sunt salvate intern.

#5
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Pai stiu sa-l configurez dar nu vad ce legatura are Windows cu Linux, in cazul asta :)

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Profilele pe care le creezi pe windows pot fi salvate intern in memoria mouse-ului, exemplu in cazulmeu am un G9 si un G9x in memoria lor pot salva pana la 5 profile diferite, profile pe care doar pe windows le pot crea deoarece nu exista alternativa la Logitech Gaming Software pentru Linux. Odata salvate cand folosesc "sobolanii" pe Linux pot schimba intre profile si intre rezolutiile setate astfel incat sa pot folosi respectivii "sobolani" fara probleme sub Linux. Exemplu sub windows am 1600DPI in mod normal insa sub Linux scad rezolutia la 800DPI sau 1200DPI deoarece la 160DPI nu imi place cum se misca mouse-ul sub Linux.

PS: Daca sunt haotic in raspunsuri e de la cafea si tigari asa ca poti sa ma tragi de maneca ca sa incerc sa dau niste raspunsuri mai inteligente.

#7
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
Ok, mersi. Nicio problema, apreciez ca m-ai ajutat.
Am sa incerc din nou. Daca tot asa face, am sa testez alta versiune de live CD, inainte de a trece la faza cu profilul mouse-ului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate