Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#2485
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Cum ziceam pe jurnal la Sony (ca si el e 'fericit'):  

 sony, on 24 martie 2017 - 10:10, said:

Deci trebuie sa ma duc iar la politia locala. E a 3-a oara!!!!
M-au sunat sa imi spuna ca a trecut nu stiu ce director prin zona si ca a vazut ca e cam "dezordine" in santier.
Conform art 120 din nu mai stiu ce lege, trebuie sa fie ordine si nu "dezordine".
Ca sa trec pe la ei luni, sa faca o nota de constatare si sa imi dea un termen de remediere.
Tare, nu?
pe mine m-au vizitat azi..cei de la garda de mediu..cica erau in..recunoastere..si daca tot au vazut ca se lucreaza (prima zi..pe anu asta cand lucrez la exterior)...sa vina si pe la mine in 'control neprogramat'..asa scrie pe hartia aia...
M-au invitat sapt viitoare pe la ei..cu o gramada de acte..incepand de la PUZ..pana la AC (DTAC) si avizele de mediu..pt fiecare..Nu stiu ce treaba au ei cu PUZ si AC..ca nu cred ca ii datoria lor sa-mi verifice AC sau PUZ...asa ca o sa ma duc numai cu avizele de mediu..pt fiecare..

Am muncit ca un sclav azi.. la curatenie in spatele casei..si la indreptat/terasat pamantul..Omuletzii cu facut ceva treaba la termosistem...cica vin si maine cateva ore..sa termine..A plouat pe seara..asa ca nu ma astept sa vina..Om vedea..

Pe seara...cand se pregatea sa ploua...hop si un jipan negru...de la Garda de Mediu la 'poarta': m-au intrebat de panoul de santier (il bagasem in casa..cand am inceput termosistemul)..au facut ceva poze..(noroc ca facusem curatenie..si sacii erau aranjati)..mi-au intocmit o hartie..prin care ma invita la ei...sa-mi verifice actele..Tre sa ma interesez daca intra in competentele lor..sa-mi verice PUZ, AC, avize..altele decat cele de mediu..sau de ce naiba le-o trebui DTAC-ul meu..

S-a mai confruntat cineva cu astia? Mi-ar fi dat aia (primaria) PUZ-ul ..sau AC-ul..daca nu aveam si avizele de mediu? Unde-o fi logica? Ce le mai place sa ma puna pe drumuri..cu hartzoage...si mai ales ce-mi mai place mie sa umblu de aiurea...

Edited by manghels, 24 March 2017 - 21:38.


#2486
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Eu nu ma duceam, le trimeteam pe mail. Colegii lor de la mediu au toate actele astea.

La Sony e altceva. Celebrul primar al sectorului nostru are cate o chestie in fiecare primavara. Cred ca e hormonala treaba asta. Anul trecut ne calarea la greu pe astia cu caini, cu politisti in civil prin boscheti. A durat vreo 3 luni pana i-a trecut, dupa care n-am mai vazut pe nimeni, semn ca nu a fost o chestie serioasa ci asa i s-a nazarit.

#2487
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Mai sus de casa mea am un fel de loc amenajat de primarie cu beton si plasa pentru descarcarea gunoielor insa lipsesc tomberoanele, cainii isi fac de cap , ajung gunoiele si pe la mine in fata portii, vroiam sa fac plangere la garda de mediu.

Eu oricum arunc gunoaiele acolo unde sunt tomberoane, si daca sunt prea pline astept pe saptamana viitoare.

Nustiu daca agaricii astia au dreptul sa calce pe proprietate privata fara un mandat, ceea ce stiu eu este ca au treaba cu spatiile publice. Eu i-as pofti sa se duca la primarie, unde ai toate actele depuse si sa cerceteze acolo, de ce sa deranjeze proprietarii degeaba?

Edited by Benderbut, 25 March 2017 - 06:28.


#2488
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ceva de genul...cica ar fi site-uri partenere...sau au acelasi proprietar...

#2489
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
M-am gandit ca nu castig nimic (in afara ca ii asmutesc pe aia..impotriva mea de acu inainte) daca nu ma duc..sau daca fac scandal pe baza legala a vizitei lor..L-am intrebat si pe constructor daca i-au mai 'calcat' santierele (pana la urma..pana termin la cheie..ii santierul lui..ca i-am facut PV de predare amplasament..nu?)..

El zice ca..daca vin aia..inseamna ca au norma de amenzi (ca politistii pe strazi)..si nu scapi fara amenda..(gasesc ei ceva..de la curatenie ..nivelul decibelilor..pana la depozitare deseuri pe santier..contracte / facturi cu Salubritatea..etc)..O sa vorbeasca el..cu cei 2 inspectori..ca-i stia dupa nume..si vedem ce iese..Daca o fi..adun toate docomentele..si ma duc.

Posted Image  Mai mult ma deranjeaza ca ploua..si nu vin astia sa-mi aduca gresia pt baia de pe etaj..iar de luni aveam in plan sa incep baile..
Posted Image Biroul de la parter ii gata aproape.. mai sunt de montat plintele si pus chitul pe 2-3mp.
Posted Image  La termosistem mai e un pic..au fost si ieri..sambata.. pana la urma..program intreg..Luni..daca nu mai ploua..poate temina..si-mi izoleaza pe intrados si placa balconului..pt ca apoi sa ma gandesc la amorsa si placa balconului..

Posted Image  Am niste zone unde vreau sa plachez cu ceva piatra..sau klinker..si nu m-am decis..ce si cum sa pun..Daca pun piatra aia..si glafurile..dupa decorativa are ceva? Se vad eventualele zone de corectie?

Edited by manghels, 26 March 2017 - 09:49.


#2490
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
E duminica ..asa ca lasa sa ploua. Mai terminati cu munca de duminica. Pe unde merg vad oameni ce trudesc duminica ..in loc sa se odihneasca sau sa faca altceva. Si dupa aia ii auzi ca au ghinion in viata ..
Sa ploua ..pana diseara ..ca am pus cate ceva in pamant si au nevoie de apa :P

Edited by doarUNom, 26 March 2017 - 09:54.


#2491
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Si eu sunt impotriva lucratului Duminica.In aceasta zi eudoar  imi spal masina si o aspir , atat .Man are noroc ca sta intro zona unde babele nu ies la poarta Duminica la barfe :lol:

#2492
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 manghels, on 26 martie 2017 - 09:44, said:

Am niste zone unde vreau sa plachez cu ceva piatra..sau klinker..si nu m-am decis..ce si cum sa pun..Daca pun piatra aia..si glafurile..dupa decorativa are ceva? Se vad eventualele zone de corectie?
Eu am pus klinker dupa decorativa, nu s-a murdarit deloc, nici macar cand am dat cu kit. E drept ca erau ambele albe, dar chiar si asa. Sincer nu stiu daca se poate invers, decorativa se intareste si o scoti bucatele. Acum e de intrebat cat de mare e suprafata pe care vrei sa o acoperi, eu am vrut sa pun 2-3 randuri pe lateral si cei care au montat-o au zis ca  nu e bine ca va crapa decorativa in timp si ma trezesc cu ea prin curte.  Nu erau cei mai priceputi mesteri, deci nu m-am baza pe ce au zis, atunci eu ma grabeam ca trebuia sa plece schela si nu am mai investigat.

#2493
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Da, sa stii ca de acolo ni se trage ghinionul, ca lucram duminica.Posted Image

 manghels, on 26 martie 2017 - 09:44, said:

M-am gandit ca nu castig nimic (in afara ca ii asmutesc pe aia..impotriva mea de acu inainte) daca nu ma duc..sau daca fac scandal pe baza legala a vizitei lor..L-am intrebat si pe constructor daca i-au mai 'calcat' santierele (pana la urma..pana termin la cheie..ii santierul lui..ca i-am facut PV de predare amplasament..nu?)..

El zice ca..daca vin aia..inseamna ca au norma de amenzi (ca politistii pe strazi)..si nu scapi fara amenda..(gasesc ei ceva..de la curatenie ..nivelul decibelilor..pana la depozitare deseuri pe santier..contracte / facturi cu Salubritatea..etc)..O sa vorbeasca el..cu cei 2 inspectori..ca-i stia dupa nume..si vedem ce iese..Daca o fi..adun toate docomentele..si ma duc.

Ai dreptate, mai bine sa nu ii starnesti. Pe de alta parte am vazut ca in ultima vreme are efect si daca te dai la ei mai tare. Probabil ca le e frica sa nu fie reclamati, investigati... Pe mine nu ma deranjeaza ca isi fac treaba, ci ca te pun pe drumuri sa le aduci nu stiu ce prostii, de parca noi nu avem servici si treburi.

#2494
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008

 dell99, on 26 martie 2017 - 12:43, said:

Eu am pus klinker dupa decorativa, nu s-a murdarit deloc, nici macar cand am dat cu kit.[..]Acum e de intrebat cat de mare e suprafata pe care vrei sa o acoperi, eu am vrut sa pun 2-3 randuri pe lateral si cei care au montat-o au zis ca  nu e bine ca va crapa decorativa in timp si ma trezesc cu ea prin curte.  
Eu am cativa mp pe 2 fatade: 70 latime..si pe toata inaltimea casei + 1.6 latime pana in sageac..ca in poze..
Attached File  F4.jpg   913.11K   55 downloadsAttached File  RM4.jpg   782.24K   31 downloads

 cumparator, on 26 martie 2017 - 16:33, said:

Da, sa stii ca de acolo ni se trage ghinionul, ca lucram duminica.Posted Image
Ai dreptate, mai bine sa nu ii starnesti. Pe de alta parte am vazut ca in ultima vreme are efect si daca te dai la ei mai tare. Probabil ca le e frica sa nu fie reclamati, investigati... Pe mine nu ma deranjeaza ca isi fac treaba, ci ca te pun pe drumuri sa le aduci nu stiu ce prostii, de parca noi nu avem servici si treburi.
M-am mai calmat..O sa vad..ce vorbeste constructorul cu garda..si apoi daca trebuie..trebuie..

PS: eu nu prea muncesc duminica..decat la vreun gratarel..In schimb sambata ..daca e sarbautoare..si-mi vin oamenii la treaba..atunci mai fac si eu una alta.

Na..daca a descarca vreo 40 de cutii de gresie..se cheama pacat..atunci..azi am pacatuit..

Edited by manghels, 26 March 2017 - 17:19.


#2495
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Eu consider ca munca e aia care nu iti place. Daca fac ceva cu placere duminica, nu e munca. Posted Image
Daca ti-a placut sa cari gresia, esti ok. Amin!

Edited by cumparator, 26 March 2017 - 17:26.


#2496
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Descarcatul marfii..la manuta..pe o mini-grindina (bob de orez) cum a fost azi.. nu-i prea placut.Posted Image .insa cand o fac pt mine (in conditiile in care de maine voiam s-o si pun in opera) atunci tre sa-mi 'placa'.Posted Image
Bineinteles ca am desfacut toate cutiile..si le-am verificat sa nu fie ciobite..Am gasit vreo 6 bucati in 20 de cutii..pe care am fost sa le schimb..Posted Image

Faza tare azi..in lupta mea..de a gasi fazanul: am descarcat gresia..am mai stat cu Senia si cRazy..le-am facut curat..etc..apoi am zis sa urc la motel sa mananc o ciorba..is vreo 5 min cu masina..Cand revin..discutam in masina de fazan..ca nu l-am mai vazut de ceva vreme..etc..si-l cautam cu privirile in departari pe coclauri..Cand sa parchez..vad o gaina..fugind la deal..prin fata mea..pe drum..Cand colo..fazanul..cu coada ridicata..topaia la deal..

Cam ca astia..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Jd_41tM6H2Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by manghels, 26 March 2017 - 18:01.


#2497
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Posted Image Rezolvasi cu garda de mediu.. Posted ImageN-am mai implicat constructor..etc...pt ca la ei penalizarea e mai umflata (parca de la 6k in sus)..asa ca..am luat 'vina' asupra mea. Printre altele (nerespectarea nu stiu carei clauze din nu stiu ce document din AC si CU: contract sau facturi cu salubritatea / n-am, depozitare deseuri / care nu prea mai erau pe teren) mi-au zis ca s-a plans careva (vreun vecin) de fum..Se pare ca a dat careva foc pe acolo..la ceva resturi..asa ca au mentionat pe PV/nota de constatare.. de poluare cu fum si particule..(cica aveau poze..)

Ca sa nu mai albesc mai mult decat is..am luat-o ca atare..si am platit amenda de 360 ron..180 in 48 de ore (am dat-o la pace pe amenda minima). Nu merita efortul si timpul sa insist..cautand legi si alte alternative.

Printre altele..mi-au zis ca:
Posted Image sistemul de dren facut la fose..nu e legal..daca nu are o mini-statie de epurare inainte..Adica..indiferent ce fosa jmekera cu 'n' camere exista..nu e 'acreditata' incat sa deversam apele uzate in pamant..
Posted Image pt orice putz / fantana e nevoie de nu stiu ce aprobari de la Apele Romane? Eu unu nu stiam de asta..

Cum a crescut ziua..sper sa reusesc sa fac ceva poze la casuta:
Posted Image Termosistemul e pe final..desi i-am pus sa darame cativa mp si sa-i refaca..plus ceva colturi care dadeau cu virgula (pe banii lor..pt ca ei nu l-au facut cum trebuie..iar eu nu mai bag materiale inca o data pt acelasi lucru..II aiurea..erau doar vreo 3-4 saci de Ceresit..insa m-am enervat..si i-am pus la plata). Am placat sageacul in mare parte cu XPS de 2 (lipit cu spuma si dibluri/flanse). Azi trebuiau sa placheze placa balconului pe intrados cu EPS de 10..ca apoi sa bage adeziv / plasa / masa de spaclu..
Posted Image Am inceput baia de sus..ieri era gata aproape un perete..azi trebuia sa continue..Om vedea in ce stadiu e.
Posted Image Am dat comanda prin dede de plasa sudata de 6, 500ml de OB37 de 6 si nu mai stiu cate bare de PC52 de 8..pentru fundatia zidurilor de sustinere. Mi-au taiat elanul astia cu mediul..insa in curand ma apuc de sapaturi si montat fier pt talpa..

Poze..to be continued...

Edited by manghels, 29 March 2017 - 13:41.


#2498
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 manghels, on 29 martie 2017 - 13:23, said:

Printre altele..mi-au zis ca:
Posted Image sistemul de dren facut la fose..nu e legal..daca nu are o mini-statie de epurare inainte..Adica..indiferent ce fosa jmekera cu 'n' camere exista..nu e 'acreditata' incat sa deversam apele uzate in pamant..


Pai si cum e legal sa faci partea de "evacuare" ape uzate daca  nu ai canalizare? Doar statie de epurare este solutia?

#2499
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
fosa / camin hidroizolat extra-large vidanjabil..ori de ccate ori e nevoie..

#2500
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 manghels, on 29 martie 2017 - 15:01, said:

fosa / camin hidroizolat extra-large vidanjabil..ori de ccate ori e nevoie..
Fosa presupune drenaj ca doar nu evacuezi de 3 ori pe luna, mai avem si alte hobby-uri .. :) Deci bazin vitanjabil sau statie de epurare...prima este in opinia mea o solutie mai de ev mediu (am trait primii 18 ani din viata in aceste conditii si stiu exact ce presupune...)  iar a doua...omori furnica cu tunul...incep sa ma gandesc daca scenariul lui MariusRo nu e mai avantajos...

#2501
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
mai intrebati si voi la garda de mediu...poate am inteles eu aiurea..desi ma indoiesc..

#2502
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,583
  • Înscris: 11.03.2006
Pana la urma te-a reclamat un vecin. Bine ca ai scapat decent cu 180 lei. Nu e o fericire, dar putea sa fie mai rau.

Asadar "fosa septica" din AC este clasica gaura in pamant? Te doare mintea.

Am intrat in conflict cu vecinul din cauza putului, asa ca la vremea respectiva am sunat la Apele Romane sa aflu care sunt conditiile. Habar nu aveau, isi dadeau cu presupusul.
Daca nu exista apa curenta la teren si automat se va sapa put, ar trebui sa se ceara in CU aviz de la Apele Romane. Nu are sens ce zice ala de la Garda de Mediu si stiu din experienta ca astia exagereaza. Bineinteles ca daca te reclama cineva lucrurile se complica si ei pot sa iti faca zile fripte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate