Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Jurnal casa – IS 2014 P+M

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
4612 replies to this topic

#2467
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
man: Dusul se poate face fara pat de caramizi pline, adica la nivelul pardoselii cu o osoara inclinatie sa se scurga apa catre sifon sau un fel de rigola de inox. Clar hidroizolata bine zona.

Eu la mine asa vreau sa fac , am cautat o rigola de inox insa fara rezultat pentru ca sunt prea scumpe .

Edited by Benderbut, 22 March 2017 - 02:31.


#2468
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016

View Postdell99, on 22 noiembrie 2016 - 13:41, said:

Si noi ne-am pricopsit cu inca o lighioana Posted Image.
Mama, dar le are pe urechi nu gluma :) E frumushel foc.

View PostBylly00, on 21 martie 2017 - 21:54, said:

Tot vad preocuparea asta pentru schele. "Pe vremea mea" prin zona pe aici se improvizau schele din lemnele ramase de la cofraje, era o non problema, din 10 lemne gata schela. Se preocupa mai mult oamenii de siguranta sau care e treaba?
Eu nu cred - cred ca e efectiv scump lemnul, si greu de lucrat cu el; am ramas cu o capra de la tencuit prin curte si au desfacut jumate de ora la ea, era trei scanduri, dar o schela ?plus ca de exemplu mie nu mi-ar conveni la acoperis scanduri murdare de la cofrat, cum se face in unele cazuri. Schela e rapid de pus si dat jos, daca o ai, desigur.

View Postlenny13, on 20 martie 2017 - 11:43, said:


   Multam fain! Posted Image Tu vezi cat de frumosi sunt cainii tai? Si sunt veseli, fericiti, se vede ca-s ingrijiti! Mie mi-s dragi numa' asa, ca ma uit la pozele tale, pe cuvant! De priveliste nu mai spun, ca e superba si fara sa spun io ceva! Posted Image
Si eu urmaresc cateii, sunt primii locatari :)

#2469
lapcat

lapcat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 23.01.2007
Usile/peretii dusului cum vor fi? Le ai? Banuiesc ca nu gasesti toate dimensiunile, si ma gandesc ca ar trebui sa le ai pentru dimensionare corecta.

#2470
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
Nu știu daca voi monta ceva..aveam in plan ceva de sticla. .care sa-mi acopere o latura. .is dimensiuni standard din ce-am vazut începând de la 80 cm.

Sunt atatea sisteme de prindere încât cred ca poți sa faci sticla la comanda incat nu mai contează ca dusul ii de 90 sau 100  pe latura.

PS: baia ii mica...2 pe 2.15...dusul de 1m pe latura..Intentionam sa-i pun ceva sticla  pe 'balamale' sa le pot plia pe perete cand nu e nevoie de ele..ca sa nu dau cu coatele..de ele cand ma rotesc prin baie..

Edited by manghels, 22 March 2017 - 12:04.


#2471
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 22 martie 2017 - 11:45, said:

Sunt atatea sisteme de prindere încât cred ca poți sa faci sticla la comanda incat nu mai contează ca dusul ii de 90 sau 100  pe latura.
Asa e, atata timp cat ai unghiuri drepte se poate face orice, m-am interesat eu ca am o baie dificila:) Se pot face si deschideri cu prindere sticla - sticla la 135 grade

View Postmanghels, on 22 martie 2017 - 11:45, said:

PS: baia ii mica...2 pe 2.15...dusul de 1m pe latura..Intentionam sa-i pun ceva sticla  pe 'balamale' sa le pot plia pe perete cand nu e nevoie de ele..ca sa nu dau cu coatele..de ele cand ma rotesc prin baie..
Stai bine! sa vezi la mine una din bai de 1.5 pe 2 :)

#2472
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008

View Postpcode, on 22 martie 2017 - 14:06, said:

Stai bine! sa vezi la mine una din bai de 1.5 pe 2 Posted Image
pai si mai merita sa bagi sticla acolo? (eu prefer sa am spatiu de..manevra cand fac dus)..daca se uda un pic vasul wc sau ghiuveta...le stergem..si gata...Oricum hidroizolez peretii dusului..si toata pardoseala...deci n-ar trebui sa fie probleme..

Edited by manghels, 22 March 2017 - 14:45.


#2473
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Voi baga sticla..si voi face usa din doua bucati; va ramane si spatiu cred:)dar vom vedea la final ce iese. La mine e invers, prefer sa dau cu coatele in sticla decat sa stau sa sterg apa de peste tot:)

#2474
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
De tencuiala decorativa de la Weber ce stiti?

Azi m-am 'sincronizat' la casa cu un reprezentant vanzari de la Weber..'recomandat' de constructorul cu care am facut casa la rosu..Vreo ora juma..am cutreierat dealurile sa-mi arate si sa vb cu oameni care au casa data cu weber...diferite granulatii..de la 1.5 la 2mm..culori pe alb..si derivate..

Nu pot sa zic ca nu aratau ok..nu se vede diferenta fata de un Baumit de ex..Vad ca au si ei Silikatice..si Siliconice...cu diferite permeabilitati la apa si vapori..lavabile..etc.

Fiind recomandare de la constructor..mi-ar da niste discounturi..plus amorsa gratuit..
Ca si consum..nu-i nici o diferenta fata de alte decorative..insa ii un pic mi ieftina..(20-25%)

Edited by manghels, 22 March 2017 - 20:13.


#2475
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmanghels, on 22 martie 2017 - 20:11, said:

De tencuiala decorativa de la Weber ce stiti?

Azi m-am 'sincronizat' la casa cu un reprezentant vanzari de la Weber..'recomandat' de constructorul cu care am facut casa la rosu..Vreo ora juma..am cutreierat dealurile sa-mi arate si sa vb cu oameni care au casa data cu weber...diferite granulatii..de la 1.5 la 2mm..culori pe alb..si derivate..

Nu pot sa zic ca nu aratau ok..nu se vede diferenta fata de un Baumit de ex..Vad ca au si ei Silikatice..si Siliconice...cu diferite permeabilitati la apa si vapori..lavabile..etc.

Fiind recomandare de la constructor..mi-ar da niste discounturi..plus amorsa gratuit..
Ca si consum..nu-i nici o diferenta fata de alte decorative..insa ii un pic mi ieftina..(20-25%)

Eu am dat cu Oskar 3 Tech care ca si material este ok. Indiferent cu ce dai sa nu crezi in cantitatea  pe mp data de producător.. Uzual dau 9-10 mp pe găleata . Ete Mielu (ca sa ma exprim plastic ca vine Paștele ) poate 7 sau 8 cu indulgenta.

#2476
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
Pai cam asa zice..minim >8.6 mp pe galeata de 25 kg..consumul variaza in functie de multe: granulatie, planeitatea suportului..grosimea stratului..man mesterului..etc

Edited by manghels, 22 March 2017 - 21:40.


#2477
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008
Mare-i gradina..

I-am amenintat pe astia ca-i dau afara.. Posted Image si le sechestrez si schela..daca nu-mi termina instant termosistemul... ..si m-au amenintat si ei ca vin maine cu 4 oameni..sa-l termine.. Posted Image. Oi videa..parca vad ca ploua. Mai am 2 colturi de indreptat..glafuri de terminat...peretele de peste acoperisul bucatariei de indreptat (ca parca-i in valuri) ceva EPS de pus..masa de spaclu...plasa..etc.

Posted Image Tre sa cumpar maine: niste EPS de 5..XPS de 2 pt sageac (spuma si dibluri pt montat XPS pe OSB)..plasa de 145-160 grame ..10 saci masa de spaclu Ceresit..coltari cu plasa..
Posted Image Am masurat azi pe inserat..glafurile pe exterior..si era sa raman atarnat de schela..m-am dat dea dura..blugii rupti prin genunchi..am ajuns acasa..schiopatand de-o suspensie..dar inca intreg.. Posted Image .
Posted Image Maine ma duc sa vad de niste granit/marmura pt glafuri..Imi trebuie de 21cm latime..Glaful masurat are cam 17-18 cm..de la tamplarie spre exterior..Is de diferite lungimi..printre care si unu de 2.5m..nu stiu daca o sa-l faca dintr-o bucata..Restul is de 1.6..0.8 si 0.7m...vreo 20 ml..
Posted Image Finisorii isi vad de treaba....catinel catinel..dar sigur..au slefuit biroul de la parter..au dat o mana de var..si montat cam 80% din gresie..Maine-l termina..ramanand sa dau inca o mana de var..la sfarsit..

Posted Image Maine mi-am luat liber..sa-i stresez..Posted Image ..plus ca ar trebui sa-mi vina vreo 30+ cutii de gresie pt baia de la etaj..De sapt viitoare..trecem la finisarea bailor..

Daca-i vreme faina..bag maine niste poze..Posted Image

Edited by manghels, 23 March 2017 - 22:57.


#2478
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postmanghels, on 23 martie 2017 - 22:51, said:

Posted Image Am masurat azi pe inserat..glafurile pe exterior..si era sa raman atarnat de schela..m-am dat dea dura..blugii rupti prin genunchi..am ajuns acasa..schiopatand de-o suspensie..dar inca intreg.. Posted Image .


  Bine c-ai ramas cu noi! Posted Image

View Postmanghels, on 23 martie 2017 - 22:51, said:

Posted Image Maine ma duc sa vad de niste granit/marmura pt glafuri..Imi trebuie de 21cm latime..Glaful masurat are cam 17-18 cm..de la tamplarie spre exterior..Is de diferite lungimi..printre care si unu de 2.5m..nu stiu daca o sa-l faca dintr-o bucata..Restul is de 1.6..0.8 si 0.7m...vreo 20 ml..


  Pana in 3 m se poate face dintr-o bucata. Trebuie tu sa insisti si sa cauti mai bine si sa nu te lasi...dus cu vorba.

Edited by lenny13, 23 March 2017 - 23:09.


#2479
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Man ... am dat prin Leroy Merlin de astea pentru prindere XPS de OSB...
Attached File  flansa OSB.jpg   192.2K   73 downloads
intrebare de baraj...de curand imi transforma forumul toate numele de masini in linkuri spre ceva site... si la voi la fel ? sau am eu ceva prin calculator?
Attached File  Screenshot_1.png   130.83K   73 downloads

uite in scren shot... cuvantul ML imi da pe el link catre autoevolution.com...la fel la Logan, Mercedes, BMW, etc...

help?Posted Image

#2480
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,919
  • Înscris: 27.02.2008

View Postbrawnie, on 23 martie 2017 - 23:52, said:

Man ... am dat prin Leroy Merlin de astea pentru prindere XPS de OSB...
Attachment flansa OSB.jpg
Posted Image Posted Image da..flansele le am..cred ca si mare parte din diblurile pt lemn..Ma gandesc ca sta XPS-ul si numai cu spuma..insa le mai bag si dibluri sa fiu sigur ca nu-mi cad de pe sageac..Imi lipseste filetanta..ca le-as pune si eu..daca nu-mi rup gatu'

View Postbrawnie, on 23 martie 2017 - 23:52, said:

intrebare de baraj...de curand imi transforma forumul toate numele de masini in linkuri spre ceva site... si la voi la fel ? sau am eu ceva prin calculator?
Attachment Screenshot_1.png

uite in scren shot... cuvantul ML imi da pe el link catre autoevolution.com...la fel la Logan, Mercedes, BMW, etc...

help?Posted Image
Cred ca ii ceva de la browser..sau de la forum..pt ca mi s-a intamplat si mie..O fi vreun improvement..

Edited by manghels, 24 March 2017 - 04:38.


#2481
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 29.09.2008

View Postmanghels, on 24 martie 2017 - 04:21, said:


Cred ca ii ceva de la browser..sau de la forum..pt ca mi s-a intamplat si mie..O fi vreun improvement..
Pe mine nu ma recunoaste de posibil client la Mercedes, sintagma ml poate sa vina numai de la metri liniari :).

#2482
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@dell.... iar imi da linkuri atat la cuvantul Mercedes cat si la cuvantul ML...

#2483
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Si la mine face linkuri catre a u t o e v o l u c i o n.

#2484
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
or fi facut aia vreo sponsorizare la softpedia si trebuie sa le faca astia ceva reclama :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate