Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Afacere ferma de vaci de lapte in 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Rezumatul prelegerii: daca cumperi furajele pentru vaci de lapte, iesi la pepeni.

#20
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
bogdane daca ai banii dute si fati un depozit la o banca, nu-i baga in vaci ca vei ramane doar cu deziluzii, chiar daca sustii ca te intereseaza numai cifrele sa stii ca ochiul stapanului ingrasa vaca, vaca de lapte este o afacere fara Craciun,  Pasti, duminci, incepe la 1 ianuarie ora 5 dimineata si se termina pe 31 decembrie ora 11 seara, este de neconceput sa nu iti produci furajele,cat esti dispus sa-l platesti pe cel care iti va gestiona ferma?
succes!

#21
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Nu se justifica sa tii banii in depozite ca nu castigi mare lucru 3-4% pe an.

Pentru cel care ar gestionao ma gândeam la 2000 lei.

#22
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Ceea ce incerci tu sa faci este calea sigura spre faliment. Orice afacere in orice domeniu pe care nu-l cunosti are sorti minime de izbanda. Asta indiferent cat de bine ai plati pe cineva sa se ocupe. Cei 2000 de lei pe care ai de gand sa-i platesti trebuie cel putin dublati daca nu triplati. Mai ai nevoie si de veterinar (nu cu norma intreaga)  de 1 ingrijitor (sau mai multi), sofer... Dupa aceea ce faci cu productia? Mai cumperi niste porci sa ai la ce sa o dai? E foarte simplu: cumpar vaci, cumpar nutret, le dau sa manance si dupa aceea le mulg dar relitatea este putn diferita. Stiu ca vei spune ca noi nu vrem ca tu sa prosperi dar ca sa te convingi iti propun sa mergi la o ferma de vaci in "scolarizare" si-ti garantez ca dupa nici o saptamana nu-ti mai trebuie ferma. Totusi daca esti hotarat ar trebui sa te bazezi pe alte vaci pentru ca cele Holstein sunt niste vaci florii care dau lapte mult dar numai in anumite conditii.  Eu zic sa mai studiezi putin problema.
Ciudat lucru ca cineva dispus sa investeasca peste 50.000 de euro cere sfaturi pe forum. A nu se intelege altceva dar e o raritate!

#23
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Nu am cerut sfaturi despre aceasta afacere, ci doar informații despre prețul de cumpărare al laptelui de către procesatori. Fiindcă interesandu-ma in stânga si in dreapta am aflat Diferențe destul de mari: de la 0,6 lei/litru la 1,8lei /litru.

PS in afaceri trebuiesc 2 lucruri f importante: vointa si noroc de la Dumnezeu; experiența vine pe parcurs...asta am aflat eu in 11 ani de afaceri

#24
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
bogdane ce afaceri ai facut, vaca este cea mai gingasa afacere, este a doua mama a noastra, trebuie pus mult suflet astfel deziluziile sunt mari.
Daca n-ai dragoste de animale ci numai de cifre fa altceva spre binele tau.

#25
aditugui

aditugui

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 15.09.2011
Atat am avut de spus. Nu pot decat sa-ti urez noroc si bunul Dumnezeu sa-ti lumineze mintea !

Edited by aditugui, 15 June 2014 - 21:36.


#26
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 bogdan_world, on 15 iunie 2014 - 14:48, said:

Pentru cel care ar gestionao ma gândeam la 2000 lei.

Eu, care am o varsta, am fost sef de ferma la vaci, am lucrat in cercetare pe vaca de lapte, si am mai pus in ultimii 20 de ani mana pe carte, nu as veni sef de ferma vaci cu lapte pentru mai putin de 2.000 euro lunar. Si mai sunt multe alte aspecte de negociat, in afara de salariu...

 bogdan_world, on 15 iunie 2014 - 20:50, said:

Nu am cerut sfaturi despre aceasta afacere, ci doar informații despre prețul de cumpărare al laptelui de către procesatori. Fiindcă interesandu-ma in stânga si in dreapta am aflat Diferențe destul de mari: de la 0,6 lei/litru la 1,8lei /litru.

Nu exista un singur tip de lapte. Laptele are si el parametrii lui calitativi. Inclusiv conformitatea. Plus cantitatea oferita contractual. De aceea variaza pretul.

#27
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
deci  bogdane , iarna nui c a vara :) sau altfel spus socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ .
asculta ce spun oamenii astia pentru ca vaca este cel nai complex animal de ferma.
si ca sa rescriu daca nu-ti produci singur macar o parte din furaje (lucerna de ex) nu merita sa mai socoti nimic. daca ai avea ceva pamant in arenda sau prop sa produci furajele sau pasune eo as zice sa incerci cu ceva vaci de carne.
succes

#28
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

 bogdan_world, on 13 iunie 2014 - 19:11, said:

Nu am mai lucrat in asa ceva. Nu sunt de parere ca trebuie sa fii "vacar" ca sa iti faci ferma de vaci sau doctor ca sa iti faci clinica privata. Am precizat si in titlu: afacere.

Zona ar fi judetele limitrofe bucurestiului. Mulsul ar fi mecanic, de asemenea il voi depozita in racitoare, cum am precizat si mai sus.
Pentru inceput ma gandeam la 20 de vaci holstein cu productie mai mare. Nu cred ca as putea lua in romania fonduri UE (se dau doar pe spaga si costa realizarea proiectelor mai mult decat daca as investi eu).


In ceea ce priveste fondurile te contrazic si vin la nevoie cu exemple concrete.

#29
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013

 bogdan_world, on 13 iunie 2014 - 19:11, said:

Nu am mai lucrat in asa ceva. Nu sunt de parere ca trebuie sa fii "vacar" ca sa iti faci ferma de vaci sau doctor ca sa iti faci clinica privata. Am precizat si in titlu: afacere.

Zona ar fi judetele limitrofe bucurestiului. Mulsul ar fi mecanic, de asemenea il voi depozita in racitoare, cum am precizat si mai sus.
Pentru inceput ma gandeam la 20 de vaci holstein cu productie mai mare. Nu cred ca as putea lua in romania fonduri UE (se dau doar pe spaga si costa realizarea proiectelor mai mult decat daca as investi eu).

Sa inteleg ca ai renuntat la idee.

Edited by m_maru, 09 January 2015 - 21:09.


#30
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
la cum ganduse treaba cu furaje cumparate si sa lase animalele si toata baza in angajati ce sanse credeti ca avea?
sigur s-a lamurit omul cum e treaba si s-a axat in alt domeniu.
in zootehnie era victima sigura

#31
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Ai dreptate.Eu am momente cind datorita angajatilor nu mai am nici un chef.
In conditiile in care cu familia care o am in permanenta cheltuiesc in jur de 2000/luna.Asta insemnind bani+hrana+energie+dorinte(au un copil de 6 ani si nu pot sa rezist ca am si eu de aceeasi virsta)
Cazarea nu o mai pun la socoteala ca si aia inseamna bani.
Daca nu produci singur marea majoritate a furajelor nu este cazul sa mai incepi.

#32
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
treaba e ca si daca le cumperi (furajele) si daca pasunezi pe un imas care nu e al tau si nu platesti nimic primesti tot cam 1 leu pe litru de lapte.
daca eu cumpar lucerna si cerealele si tot furajul nu ma pot compara nici o data cu cel care le produce singur.
daca nu ai nici cunostinte si pe deasupra te mai lasi si pe baza altora, deja e faliment sigur. mai ai vreo 2-3 prieteni oraseni, care nu au nici o legatura cu agricultura dar vin si-ti dau ei sfaturi de afaceri cu animale, ala ai fost.
se pot face bani si din vaci si din alte animale, dar putini, cu munca multa, cunostinte la greu, disponibilitatea de a invata si multe altele
mare grija si de la cine inveti, daca inveti de la unul care e tamaie si nu stie nici pentru el , iar e o treaba faina

Edited by mirel81gl, 10 January 2015 - 14:20.


#33
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Dragule eu sunt nascut in centrul orasului , nu sunt de meserie sunt rezervist, jurist , transporturi auto ca pregatire.
In rest am facut detoate, doar popa nu am fost.Acum cresc animale si nu este o problema, invat si iubesc ce fac.
Este adavarat ce spui tu privind, de la cine inveti.La mine este mai usor ca lucrez acum in agricultura si am aproape fermieri de unde invat sau iau idei si sfaturi.

#34
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
si daca sunteti crescut la oras ce? va impiedica cu ceva sa invatati, sa iubiti animalele si sa va ocupati personal de verificarea angajatilor? sigur ca nu.
faza e ca vin unii cu niste bani, mai multi sau mai putini, vor sa faca afaceri cu animale, nu agricultura, dar sunt atat de ingamfati si aroganti incat te bate Dumnezeu daca ii ajuti. daca din postura de angajat indraznesti sa-i dai un sfat sau sa nu-l lingusesti te-a luat bataiala. ei se cred singurii cu inteligenta. si cel mai bine ii lasi de capul lor si le urezi "faliment usor".
cand inveti sa asculti pe toata lumea si sa separi informatiile bune de tampenii si vise irealizabile abia atunci ai o sansa la succes.

#35
m_maru

m_maru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,297
  • Înscris: 04.05.2013
Un exemplu concret.Un pusti din Olanda vine in Ro pe mina unor investitori olandezi desigur si munceste in fermele conationalilor cca 6 ani.Acestia au luat 2 ferme de vaci cu lapte in jud. GR.
Munceste si ajunge cu 50% el si investitorii care nici nu stiu unde este Romanica ramin cu 50 %.
Are 1500 de holstein si o productie de 20t lapte pe zi.Cinste lui pina aici.
Paradoxul romanesc.Un roman daca avea 2 ferme se plimba cu gipanul prin oras si era la barul de fite prezent toata ziua cu piti in jurul lui.
Pe olandezul nostru l-am gasit de fiecare data in combinezon si cisme in ferma inclusiv simbata si duminica jumatate din zi in fiecare.
Asa ca.....................

#36
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
asta zic si eu. te ocupi efectiv si asculti parerea celor din jur, ai sanse de reusita.
fratele meu cand a lucrat prima data in Italia, la o ferma de porci, lucra cu fiul patronului si un alt italian.
al doilea fiu al patronului era in Romania si se ocupa personal de ferma cerealiera.
eu la vaci am fost o luna paznic de noapte. am asistat fatari, am muls si am alaptat artificial, de plictiseala le mai faceam curat, le furajam, adapam. dar nu as lucra ca ingrijitor permanent la vaci. asa ca ajut un cunoscut o saptamana- doua ca nu are cine , mai treaca-mearga, dar permanent nu. e prea multa munca si banii putini rau.
de fapt mi-a cam iesit zootehnia din cap. cand zicea dl. doctor Horia ca devii sclavul animalelor nu prea l-am crezut.
acum 2 ani nu amputut ajunge la inmormantarea unchiului meu ca nu avea cine mulge.  abia cands dai cu capul de pragul de sus il vezi si pe cel de jos

Edited by mirel81gl, 10 January 2015 - 17:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate