Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Conectare la NET prin CABLU si SATELIT...

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Salutari,

Incep un nou thread deoarece nu am gasit info despre urmatoarele: vreau sa fac o retea locala intr-un bloc, intre cateva calculatoare dintre vecini. PC-urile vor fi conectate pe cablu UTP si hub/switch.

Vreau deasemenea sa conectam intreaga retea la internet prin urmatoarea solutie: un server de proxy care va fi conectat non-stop la internet, pentru up-link facem un abonament la RDS pentru cable modem (128 kbs up), iar pentru downlink vom folosi o antena de satelit si un abonament la un serviciu de internet prin satelit (doar downlink), furnizat de Xantic (www.xantic.ro. cu zero(0)kbs up/1.5mbps down!!!), de genul EuropeOnline (www.europeonline.com) - poate avem cititori abonati care ne pot spune parerea lor...

A mai facut cineva asa ceva?  Solutia pare ideala pentru o retea mai mare de 5 useri, cu trafic nelimitat up (pe cablu RDS), iar downloadul vine prin satelit in medie cu 1.3mbps (cu diverse plafoane de trafic si abonament, vezi www.xantic.ro).

Acum vine alta intrebare: echipamentul de downlink satelit merge doar pe server Windoz... Iar userii din retea sunt diferiti in ceea ce priveste consumul de informatie "inghitit" de fiecare din ei... Asa ca trebuie un programel gen proxy server care sa arate la sfarsitul lunii cat a consumat fiecare dintre utilizatori, pentru ca fiecare sa-si plateasaca proportional cota-parte din abonamentul achitat celor doi furnizori de servicii internet (respectiv RDS cablu si Xantic - satelit). Imi puteti recomanda un astfel de programel destept, care sa scoata statistici pe fiecare user? Multumesc.

A treia intrebare-problema: Va rog sa-mi sugerati o solutie pentru conectarea in reteaua ce se vrea construita a mai multor blocuri relativ apropiate intre ele (10 - 50m). Stiu sa implementez doar varianta de legare prin cablu UTP si huburi/switch-uri. Cum as putea lega blocurile printr-o tehnologie wireless (echipamente necesare) si cam cat ar costa acestea? ...detalii tehnice despre viteza asigurata, stabilitatea legaturii, etc, avand in vedere ca reteaua va fi utilizata de participanti atat pentru internet cat si pentru jocuri in retea intre userii participanti...

Astept...
Multumesc.

:yeah baby  :help:  :yeah baby  :help:  :yeah baby

#2
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Nu prea conteaza daca e scump sau nu, ce va rugam eu, daca sunteti atenti, este sa ma ajutati TEHNIC cu solutii pentru construirea configuratiei...

Deasemenea, ar fi interesant de stiut daca sunt multi vizitatori ai forumului care utilizeaza astfel de solutii de conectare "in grup" la internet, pentru impartirea costurilor lunare, si cam ce solutie tehnica au adoptat ei, cu avantajele si dezavantajele fiecareia.

In felul acesta, poate depistam cea mai buna varianta si o adoptam ca "standard"...

Astept...
Multumesc.

#3
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
umax15 >> solutii "de conectare in grup" ... sint mai multe ... nu'i problema sa construim pentru tine una aici ... DAR : XANTIC este o mare tzeapa ! Plecind de la aceasta idee, hai sa vedem ce se poate face pentru tine in privinta realizarii unei retele pentru un bloc / un grup de blocuri, care apoi sa fie conectata la Internet si care sa fie prevazuta si cu un mecanism de accounting ... Asta vrei, nu ?

#4
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
ILIVIU

Este exact ce caut. Am citit multe din posturile din acest forum si o idee mi-am cam facut despre modalitatile de conectare (ma refer la partea fizica, cablari si echipamente periferice). Am casit si destule posturi in care am vazut cum poti face ca la modemul de cablu sa atasezi un server dedicat retelei pentru iesirea pe internet si in acest fel share-uirea latimii de banda pusa la dispozitie de ISP CaTV...

Eu sun din Sibiu si aici de-abia acum este disponibil serviciul de internet prin cablul TV, furnizat de CRD Baia Mare, sucursala Sibiu... Detalii la www.crdnet.ro. Abonamentele puse la dispozitie sunt de genul 64 kbps up/64 kbps down... Nu cred ca la o retea in care sunt 3-4 useri conectati simultan la net aceasta latime de banda este suficienta, mai ales ca daca unul face un download de film de pe DirectConect++ sau ceva similar, s-a terminat cu navigarea...

Acest aspect vroiam sa-l suplinesc printr-un abonament de internet exclusiv pentru partea de download... Am gasit si alti furnizori, vedeti la www.bizarnet.ro (firma din Cluj). Cred ca ei iau mai departe internet de la www.xantic.ro... Exista printre cititorii threadurilor vreunul care a avut internet prin satelit? In ce conditii tehynice, la ce preturi si cat a fost de multumit? Acest aspect l-as dori lamurit cat mai rapid.

In paralel va rog sa-mi recomandati cea mai ieftina solutie tehnica d.p.d.vedere al costurilor pentru cablarea unei retele de bloc si chiar intre 2-3 blocuri foarte apropiate intre ele (max 50metri).

Multumesc mult.

Bye

#5
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
Internet prin satelit am eu. Configuratia e cam asa: un computer cu firewall, legat la cablu si cu placa de DVB in el, conectat prin VPN la providerul de sat. Computerul asta ruleaza un squid de win32 care deserveste userii din LAN. Squid stie sa faca loguri, dar n-am mers pina acolo sa contorizez traficul. Ca idee acum 6 luni a fost buna, dar problema e ca providerii de satelit tind sa aloce cam putina banda la cam multi abonati, asa ca in anumite zile cablul merge mult mai bine decit satelitul. De, se intimpla si la straini nu numai la romani :D Lagul e mare, cel putin 600ms, deci e inutilizabil pentru jocuri pe 'net. Viteza e sub 50% din ce a promis providerul, pentru e negarantat, deci poti sa ai si un Kbyte.
Pretul la mine e 36 de euro/luna satelitul, fara TVA. Daca adaugam si costul cablului, deja se ajunge la o suma cam mare...

#6
radukong

radukong

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.03.2002
Si eu ma gindesc sa fac acelasi lucru problema e ca nu stiu ce isp de satelit sa aleg.
  
Intrebare ptr FlakShell :


Tu la cine esti abonat cu 36  de euroi pe luna ?

#7
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
La Netsystem...dar de-abia astept sa se termine perioada de contract si plec de la ei. Ultima gaselnita: au pus un cbq mic la tot ce misca transfer FTP...viteza aprox 0.5kbyte/s . Uite-asa, sa fie...

#8
radukong

radukong

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 09.03.2002
Zi si tu o viteza medie cu care merge netu prin satelit. Eu drept sa spun ma gindesc sa fac o luna abonament la opensky, nu prea stiu multe despre ei dar au abonamentul mai ieftin  ;)  nu ma astept la cine stie ce dar sunt curios.
Am avut un cont de test la bizarnet si mergea de rupea dar era 250 Kbps garantat 75% si mergea cu 30KB downloadul constant.
dar cine isi permite sa dea 30$ pe 1GB  :ciocan: ?!?

#9
FlakShell

FlakShell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 16.10.2002
In timpul zilei, 20-30K mediu.
Seara cam 7-8k.
De asta si am zis ca am sa renunt.

#10
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
oops ...

sincer, optiunea de satellite downlik mi se pare slabuta ...

in ideea in care exista posibilitatea unei conexiuni de tipul cable-link, cu atat mai mult ...

oferta CRD mi se pare OK ca pretz (DACA banda este Garantata, cu atat mai mult - deshi ma indoiesc - 64kbps full, cu trafic de 3 GB inclushi - DOAR 39 USD? hmmm )

Oricum, vaz ca sunt deschishi shi catre abonamente mai mari ... ca latime de banda si pret ... ar fi bine sa faceti o discutie cu ei, decat sa va orientati catre Satellite ... parerea mea ...

In ceea ce priveste monitorizare trafic ... hmmm .. e mai greu ... se poate ca un mrtg sa te ajute ... chiar o sa-l incerc zilele astea sub windoze server ... sa vad ce iese ...

Revin cu amanunte!

Spor!

#11
umax15

umax15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 03.09.2002
Multumesc tuturor...

Pina in acest moment societatea CRD CabluTV nu a avut de-a face cu furnizarea de internet, nimic din abonamentele lor nu promit latime de banda garantata, iar versiunea de trafic nelimitat costa 2.400.000 lei/luna, cu TVA inclus. Mi-e teama ca neavand nici structura tehnica nici oameni specializati, oferta lor este de cacao...

Sibiul a fost impartit in 2 zone de catre CRD TV si RCS (divizia RDS de cablu TV), CRD-ul avand in "subordine" mai toate zonele dens populate, pline de blocuri (ca doar nu-s timpitzi!)...

Oferta RDS-ului este cu mult mai avantajoasa (29USD la trafic nelimitat, 128 kbps up/128 kbps down, nimic garantat). Ce pacat ca nu este inca disponibila in Sibiu... (se lucreaza din greu).

Astept sugestii pentru utilizarea unui programel de contorizare a traficului de pe un server proxy, neaparat sub Windoz (in Linux eu fiind in stare doar sa "instalez" la modul auto, si neaparat cu interfata grafica activata implicit, altfel...).

Standing-by...

#12
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
o soutzie ar fi MRTG ...

da' imi e ca te bag in ceatza ... io am intrat un pic ... acu' fac lumina ... :)

http://ee-staff.ethz...r/webtools/mrtg

#13
DarkRaver

DarkRaver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.02.2003
in craiova treburile stau mai bine.noi avem retea locala si suntem legati prin fibra optica la provider. fiecare user are contul lui separat, nu este oferita o banda care sa fie impartita la mai multi, fiecare are limita ziua la 8k si noaptea la 15k fara limita de down sau up.pretul este de 7$ pe luna.viteza in reteaua metropolitana este buna noaptea am prins si 2mega/s de la alt abonat la providerul meu. nu trebuie server in retea, protocolul este PPPOE.
daca am greshit cu ceva...anuntati-ma! reteaua noastra este de 53 persoane. :D

#14
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
e super oferta pe care ati prins-o ... :) ... la noi e mai complicat ... astral mere bine la banii pe care ii dam (12 USD de om, 16 K (128 kbps) negarantat ...

metro - limitarea de 128 ishi spune cuvantul :( ... mere constant cu 15 K ... da  NIMIK mai mult ...

extern - limitarea ishi spune shi aici cuvantul, da' mai rar ... in gen, cand NU crapa legatura astralului cu externu', se invarte la 9-10 K ... cu maxim de 12 - 13 ...f rar 14 - 15 ...

ne omoara metropolitanu' cu limitarea lui! :( .. acolo e buba .. la voi e fain in conditziile astea, cu atat mai mult cu cat NU avetzi canal shared! (ar fif fost nashpa la 53 de bucatzi :D )

#15
DarkRaver

DarkRaver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 03.02.2003
ziua merge depinde de user in metro de la cei care sunt pe antena merge  cu 30-80k/s iar de la cei pe cablu/fibra optica >100-600k/s
noaptea se agraveaza treburile... minim 500k/s.
si transferul este nelimitat eu in 3 luni de zile am avut down 113Gb si upload 86Gb :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate