Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Fury (2014)

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Dezamagit.
Nu de lipsa lui de realism (in filme nu o caut) cat de intreaga lui constructie.

E subred. Ca o cosmelie.

#20
LONDONER

LONDONER

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 01.11.2014
Nu e cine stie ce.

#21
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
excelent filmul, unul din cele mai bune din acest an. efectele speciale, sunetul, impuscaturile, suferinta soldatilor, frica lor, modul cum intampina ei moartea... toate f. bine realizate, au recreat f. bine atmosfera ww2, chiar simti ca esti acolo. interpretarea lui Brad Pitt este de nota 10.

imi pare rau de cei care sunt prea saraci spiritual incat nu vad nimic deosebit in acest film, daca esti genul ce prefera comediile e f. probabil sa nu vezi nimic special la acest film

Edited by Dumitru_Pavel, 08 November 2014 - 21:35.


#22
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014
Ana Maria Marinca are un rol in film (cea in rosu)
[ http://ia.media-imdb.com/images/M/MV5BMTcxMjE2NjI5MV5BMl5BanBnXkFtZTgwOTc1NTQwMzE@._V1__SX1217_SY827_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

referitor la atmosfera ww2

Quote

All outfits and weapons in the film were real and acquired from museums around the world.

Quote

Fury marks the first time a genuine Tiger I tank has been used in the production of a WWII film. Fury features "Tiger 131" from the UK's Bovington Tank Museum, the only fully functioning Tiger tank in the world.

Quote

The cast underwent a rigorous month long course of boot camp, in which the final test was manning a real tank during a combat exercise. Despite being considerably older than his cast mates, Brad Pitt made sure that he participated in all of the physical training alongside the other actors.

Edited by Dumitru_Pavel, 08 November 2014 - 21:51.


#23
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostDumitru_Pavel, on 08 noiembrie 2014 - 21:08, said:

au recreat f. bine atmosfera ww2

Un film gen Das Boot a recreat bine aceasta atmosfera. Filmul aferent acestui topic e o fantezie corecta politic.

#24
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012

View PostDumitru_Pavel, on 08 noiembrie 2014 - 21:50, said:

Ana Maria Marinca are un rol in film (cea in rosu)
imi parea cunoscuta si chiar m-am gandit ca e posibil sa fie ea. :)
cat despre film a fost ok. cui nu ii place acest gen de filme e normal sa il critice. dar criticile lor nu il fac un film prost.

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Un film de razboi relativ decent si doar atat. Plusul e in veridicitatea scenelor de lupta foarte bine realizate. Si jocul actorilor e relativ OK cu un plus pt. ala din rolul lui Grady(Jon Bernthal).
Minusuri: -plot subtire si scenariu slab ,replici aruncate fara sens cateodata. Intruziunea religioasa a lui Bible e jenanta.
   -corectitudinea politica mai mult decat evidenta.
Concluzie. Comparatia cu  filme ca SPR(Spielberg) sau chiar Letters from Iwo Jima(Eastwood) e mult hazardata iar comparatia cu Das Boot e o gluma.Ce-i drept nu s-a facut cam de mult un film cu WWII bunicel si de aceea asta de fata pare ceva deosebit.

#26
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Filmul german ''Stalingrad'' e mult mai bun decat ''Fury'', in ciuda faptului ca ''Stalingrad'' e un fi!m 'anti-razboi'.
Finalul filmului german ofera o perspectiva cinica dar totodata realista, asupra imaginii plina de grotesc a mortii implacabile, atat pentru cat si pentru vinovati!

#27
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostTeophileos, on 03 decembrie 2014 - 08:56, said:

Filmul german ''Stalingrad'' e mult mai bun decat ''Fury'', in ciuda faptului ca ''Stalingrad'' e un fi!m 'anti-razboi'.
+1
Exact .Uite pe asta l-am uitat.

#28
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Foarte tare faza la sfarsit cand neamtu ala se uita sub tanc si nu il da in gat pe american....dar americanii l-au omorat pe neamtu ala capturat langa padure.

#29
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
daca va plac tancurile poate ar trebui sa vedeti "tigrul alb" ceva film rusesc.  dupa mine muuuult peste fury.


am gasit un link

http://www.imdb.com/...5/?ref_=nv_sr_1

Edited by bullterrorist, 13 December 2014 - 20:18.


#30
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006
http://www.imdb.com/...ref_=fn_al_tt_1

April, 1945. As the Allies make their final push in the European Theatre, a battle-hardened army sergeant named Wardaddy commands a Sherman tank and his five-man crew on a deadly mission behind enemy lines. Out-numbered, out-gunned, and with a rookie soldier thrust into their platoon, Wardaddy and his men face overwhelming odds in their heroic attempts to strike at the heart of Nazi Germany.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-OGvZoIrXpg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by whitewizard, 14 December 2014 - 15:22.


#31
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Mie mi-a placut.

#32
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
e thread mai jos.
oricum, filmul este o prostie, propaganda americana...

Quote

Out-numbered, out-gunned, and with a rookie soldier thrust into their platoon, Wardaddy and his men face overwhelming odds in their heroic attempts to strike at the heart of Nazi Germany.
da, sigur. ca-n aprilie '45 sunt sigur ca nemtii stateau foarte bine la capitolul vehicule blindate/personal. asta ca sa nu mai zic de chestii gen motorina&munitie pentru tancuri.

#33
whitewizard

whitewizard

    Softpedist pana la moarte!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,070
  • Înscris: 07.05.2006

View Postedigee, on 14 decembrie 2014 - 15:24, said:

Este deja topic.
Nu l-am gasit,sorry.

#34
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Este o prostie in opinia ta.

#35
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009

View PosteStev, on 14 decembrie 2014 - 15:31, said:

Este o prostie in opinia ta.
opinia mea sustinuta de fapte istorice. Posted Image

Edited by newbie13, 14 December 2014 - 15:35.


#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

View Postnewbie13, on 14 decembrie 2014 - 15:27, said:

e thread mai jos.
oricum, filmul este o prostie, propaganda americana...

da, sigur. ca-n aprilie '45 sunt sigur ca nemtii stateau foarte bine la capitolul vehicule blindate/personal. asta ca sa nu mai zic de chestii gen motorina&munitie pentru tancuri.
pentru lectii de istorie deschizi o carte
****** sa fii ca crezi tot ce vezi in filme sau la tv fara sa te informezi dintr-o carte
chiar si asa, tot iti pui intrebari despre veridicitatea faptelor prezentate
dar eu vreau entertaining deci da-o dracului de istorie, sa curga cu CGI si drama
daca am noroc vad cum primeste una in teasta LaBeouf

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate