Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Casa P in Palazu Mare, Constanta

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
1159 replies to this topic

#19
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Update: Am fost intampinat de tanti de la enel cu un sictir fantastic. Pe scurt....nu se poate decat cu aviz de amplasament...care nu se poate decat daca sunt proprietar pe teren.

Chiar nu isi da seama nimeni dupa contoarele din pozele de mai sus daca e vb de trifazat?
Pe 2 dintre ele e scris acelasi nume ceea ce ma face sa cred ca omul a fost nevoit sa isi faca 2 bransamente diferite ca sa aiba necesarul de putere...

#20
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cel din a 2-a poza este trifazic.....
De obicei trifazicele au 4 disjunctoare....ca cel din a 2-a poza!

#21
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Mersi de info...faza e ca cel din a doua poza si cel din a 3-a poza au acelasi nume pe ele. Deci apartin aceeasi persoane. Cel din a 2-a poza e de 20 A si celalalt de 16 A. Se face trifazat doar pt 20 A?

#22
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Am fost si la primarie si m-am informat ce acte sunt necesare pt urbanism...act proprietate, cadastru si intabulare, extras de carte funciara la zi.

O sa iau maine dimineata de la proprietar copii dupa primele 3 ca sa pot sa cer de la OCPI extrasul de carte funciara la zi.

Stie cineva cat dureaza acest lucru?

Am inteles de la cineva ca ar iesi in 48 de ore.

Abia apoi ma duc sa depun pt urbanism.


#23
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Am depus actele pt extrasul de carte funciara la zi astazi si abia luni pot sa il ridic.

Am discutat si cu proprietarul de pret sau mai bn zis el a discutat cu mn :))..mi-a zis ca ultimul pret e 30000 de euro. Eu speram sa scot la un 28-29 dar aparent nu merge. Actele pt teren ar trebui sa le platesc eu deci si acolo costuri suplimentare.

Sunt usor demoralizat.

Stie cineva cat sunt costurile pt tranzactionarea terenului? Am inteles ca ar fi vb de 2% din valoare...e vb de valoarea declarata sau...?

#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Te sfatuiesc sa treci in contract valoarea reala. In cazul unei probleme si va trebui sa recuperezi suma, vei primi ce ai declarat contractual.

#25
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Valoarea declarata. Cum spune si Astrul, in caz de litigii vei primi doar valoarea declarata.
Palazu Mare este o zona destul de scumpa. Poti incerca Ovidiu pt preturi mai mici la terenuri.

#26
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Asa faceam oricum...frica mea era sa nu fie dintr-o valoare prestabilita de stat pt zona respectiva si prin urmare sa ajung la o suma si mai mare.

Alxdava m-am uitat peste tot :D
Asta e singura zona in care am gasit ce imi doream la un pret corect sincer.
Oricum m-ai inteles gresit...sunt demoralizat ca eu faceam planuri sa mai negociez vreo 2000 de euro in jos cu omul...intr-o perspectiva larga pretul este inca ok. Iti multumesc oricum de sfat f mult.

Later edit:
Vreau sa va intreb si pe voi...planurile mele de a face o casa P+M sau P+1M de 150-160 mp construiti cu 80-90000 de euro pe structura in cadre si BCA cu tot cu pretul utilitatilor(care asa cum am zis sunt f aproape 20m) sunt realiste? Sau trebuie sa ma astept la mai mult? Vb aici despre finisaje medii spre bune si izolatie polistiren de 10 cm.
P.S. precizez ca imi doresc sa fac cu o firma si nu in regie proprie.

Edited by -Jinx-, 25 June 2014 - 12:42.


#27
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Depinnde de firma. O sa-ti comunic un nr de tel al unor firme si te intelegi cu ei. Dar pentru asta iti trebuie un proiect pt a calcula manopera.
Daca iti faci 2 nivele, fa-ti etajul intreg sau inalt, dar la loturi de peste 500 mp recomand casa parter de max 120mp construti.



#28
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
La 150-160mp construiti ramai cu maxim 120 utili, de aceea iti recomand casa parter. Costuri mai mici dar mult mai usor de realizat.

#29
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostAlxdava, on 25 iunie 2014 - 14:15, said:

Depinnde de firma. .. Dar pentru asta iti trebuie un proiect pt a calcula manopera..
Subscriu.

#30
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostAlxdava, on 25 iunie 2014 - 14:34, said:

La 150-160mp construiti ramai cu maxim 120 utili, de aceea iti recomand casa parter. Costuri mai mici dar mult mai usor de realizat.

Eu intrebam doar orientativ. Stiu ca trebuie sa fac un plan pt costuri mai exacte dar cum majoritatea celor de pe forum au deja experienta in chestiile astea ma gandeam ca mi-ati putea spune daca e realist visul meu  :D

Alxdava singurul motiv  din care vroiam cu mansarda era deoarece stiam ca sunt costurile mult mai mari doar la casa cu un singur  etaj din cauza fundatiei.. plus ca din ce stiu eu oricum este cam recomandat sa se faca planseu si peste etaj.  

Daca ma insel te rog corecteaza-ma ca observ ca ai scris ca sunt costuri mai mici. E ok sa nu fac planseu peste parter daca fac casa cu un singur nivel?

Edited by -Jinx-, 25 June 2014 - 15:54.


#31
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Desigur! Ai 2 variante. Prima este sa pui grinzi din lemn si apoi gips si vei obtine o suprafata plana, cu grinzile la vedere sau nu. Cea de-a doua este sa lasi gol pana sub capriori, cu grinzi la vedere sau nu. Poti face ambele variante, tavan inalt in living si bucatarie, plat in restul casei.
Costurile reduse apar de la: armare redusa, placi usor de turnat, eliminare de schele si popi atat pt structura cat si pt finisaj, eliminarea de accesorii pt instalatii etc.

#32
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Am inteles. Eu aveam impresia ca fundatia mai mare si acoperisul extins reprezinta cheltuieli mari.

Oricum trebuie sa astept iesirea cert de urbanism....nu stiu ce regim de inaltime imi impune.
Mai sunt si alte lucruri care ma indreapta spre etaj...una din ele fiind vederea direct spre lac(la 2-300 de m)

Sa ma vad eu cu terenul cumparat si dupa aceea ma hotarasc si la cum fac casa :D



#33
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Crezi ca vei sta la etaj privind admirativ lacul?!!!! :-)

#34
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Poi pt asta vreau sa fac balcon la dormitorul matrimonial :D

In afara de asta imi place intimitatea oferita de separarea zonei de noapte de cea de zi.  

Si nu in ultimul rand mi se pare mult mai eficient de incalzit o casa cu etaj .

Dar dupa cum ziceam astea sunt doar vise pana cand nu am cumparat deja pamantul.

Am sesizat un aspect care ma pune pe ganduri. Terenul este orientat pe axa N-S curtea din spate fiind spre N. Idealul meu ar fi sa am camera de zi si bucataria in partea din spate a casei si desi personal nu sunt un fan al luminii care sa imi bata direct pe geam, nu pot sa nu bag in seama toate sfaturile care zic ca aceste camere ar trebui orientate spre Sud

Edited by -Jinx-, 25 June 2014 - 21:09.


#35
Alxdava

Alxdava

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,825
  • Înscris: 30.03.2009
Intre tinr si lac nu se mai ridica nici-o casa oare?
Pozitionarea N-S a terenului nu iti creeaza probleme. Soare vei avea cel putin dimineata si seara. Partea de sud in orice moment al zilei.
In ceea ce priveste caldura receptionata iarna de la soare, lasa-te pagubas. Zilele insorite la noi sunt putine: nu suntem Australia si nici zona mediteraneana. Fa-ti streasina mare( genul caselor Huf) sa te protejeze de ploaie si soare. Fa-ti IPAT șau IPEL pt incalzire eficienta si confortabila, camere inalte(minim 2,7m), primul rand de zidarie sau 20cm tehnologici( izolatie, tevi etc), zidarie de maxim 25+izolatie minim 15 sau zidaria cea mai groasa(40 parca la BCA) si tencuiala.

Intra pe archdaily la sectiunea houses si delecteaza-te cu miile de variante posibile de forme si materiale constructive.
Eu personal nu mi-as mai face casa cu etaj pe lot de 500mp si nici n-as mai merge pe betoane si zidarii. Dar asta este alta discutie.

Intre tinr si lac nu se mai ridica nici-o casa oare?
Pozitionarea N-S a terenului nu iti creeaza probleme. Soare vei avea cel putin dimineata si seara. Partea de sud in orice moment al zilei.
In ceea ce priveste caldura receptionata iarna de la soare, lasa-te pagubas. Zilele insorite la noi sunt putine: nu suntem Australia si nici zona mediteraneana. Fa-ti streasina mare( genul caselor Huf) sa te protejeze de ploaie si soare. Fa-ti IPAT șau IPEL pt incalzire eficienta si confortabila, camere inalte(minim 2,7m), primul rand de zidarie sau 20cm tehnologici( izolatie, tevi etc), zidarie de maxim 25+izolatie minim 15 sau zidaria cea mai groasa(40 parca la BCA) si tencuiala.

Intra pe archdaily la sectiunea houses si delecteaza-te cu miile de variante posibile de forme si materiale constructive.
Eu personal nu mi-as mai face casa cu etaj pe lot de 500mp si nici n-as mai merge pe betoane si zidarii. Dar asta este alta discutie.

#36
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View PostAlxdava, on 25 iunie 2014 - 21:47, said:

.. zidarie de maxim 25+izolatie minim 15 sau zidaria cea mai groasa(40 parca la BCA) si tencuiala.  
Eu optez pentru prima varianta, caci oricum nu sunt echivalente.Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate