Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

jako

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007

 Eugen M, on 24 decembrie 2014 - 00:23, said:

Ii da cineva pelete de la Versele? Mananca, sunt sanatoase? intreb pentru ca din mix ul de la Versele care contine si pelete mi le lasa in cutiuta de mancare.
  

Edited by Eugen M, 18 January 2015 - 11:21.


#20
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
ok . o sa incerc sa continuam aici . era un alt forum care intre timp si din pacate s a inchis . am citit multe pagini acolo si am invatat mult .
   acum discutasem cu o d na din Brasov sa aducem pelete roudybush , gasise dansa in germania .
      m ar interesa daca cineva isi hraneste papagalul cu asa ceva .

#21
Adeena

Adeena

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.08.2015
Da, din pacate acel forum s-a inchis. Si imi pare rau ca inainte de a pleca de acolo nu am postat link pentru acest forum. Insa ma gandesc ca cei care cauta informatii vor ajunge si aici.  
       Eu am intr-adevar o problema cu hrana papagalului meu. Si o sa va povestesc pe scurt situatia. Papagalul meu ( intitulat Diesel ) a fost foarte bolnav mult timp, Cateva luni bune. Nu voi intra in amanunte, acum este bine. In toata perioada de boala a refuzat sa manance, motiv pentru care am fost nevoiti sa-l hranim fortat cu mancare de pui cu seringa, altfel ar fi murit. Inainte manca pelete Psitacus, legume, fructe, ou... De ceva timp, treptat, de cand a inceput sa se insanatoseasca a inceput sa refuze seringa si sa inceapa sa se alimenteze singur. Mananca orice, mai putin pelete. Nu le mai vrea sub nicio forma. Am incercat chiar sa-l fraieresc macinandu-le si amestecate cu apa sa i le dam cu seringa. A mers o perioada foarte scurta apoi a inceput sa scuipe pasta respectiva. Peste tot, inclusiv pe noi.
        Hrana de baza din acest moment( pe langa ceva fructe si legume ), o reprezinta o mixtura de seminte, nuci si fructe care nu contine aproape deloc seminte de floarea soarelui. Se cheama: Johnston & Jeff Low Sunflower Diet for African Greys. Are continut mai mic in uleiuri decat alte amestecuri, insa el mananca doar anumite seminte. Restul de 80% trebuie sa-l aruncam. N-ar fi o problema pana la urma aruncatul, dar toata lumea zice pelepe, pelete si iar pelete.
       Acum trebuie sa iau o hotarare in privinta hranei lui de baza pentru ca ne apropiem de fundul sacului de seminte din astea fara floarea soarelui . M-am uitat si eu la Roudybush si la Harisson, dar cand ma gandesc sa o iau de la capat si sa-l fortez sa accepte peletele... Nu stiu. Si ma mai chinuie o intrebare cand vad ca sunt atat de urcate in slavi peletele astea, ca doar in padure-n Congo nu creste Harrison. De ce neaparat pelete?
      Doamna despre care vorbiti, ce zice? Papagalul a acceptat usor tipul asta de mancare? Ce manca inainte? Si ce inseamna sa aduceti?

#22
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
Da. nascut in libertate isi aleg ce au nevoie. minerale , vitamine , etc. noi nu i le putem oferi . asa ca s au gasit niste americani sa le ofere oamenilor care n au timp toate acestea condensate.  si asa au aparut peletele. in general crescatorii le folosesc. si le recomanda si posesorilor.D na de la Brasov este f f cunoscatoare. a studiat mult si i da papagalului ei sa manance doar ce e sanatos.  A adus pelete roudybush din Italia si mi a trimis si mie. sunt super ok , papagalul meu le a acceptat si le mananca.
   acum a crescut mare, a prins incredere si se comporta altfel. si noi ne am obisnuit cu el si am ajuns cat de cat cunoscatori. mai are probleme de comportament, musca si nu vrea sa faca singur baie. dar in rest ne am obisnuit cu el . trebuie sa recunosc ca ne face viata frumoasa.

#23
denwer74

denwer74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 08.12.2006
buna tuturor,am de curand si eu doi papagali jako,testati adn,fata si baiat,sau mai bine zis mascul si femela,mananca excelent peletele de la psittacus,problema este ca am cumarat 2 saci cand i-am luat,si acum nu mai gasesc,crescatorul care mi-a recomandat sursa zice ca nici el nu mai ia deacolo,ca nu mai aduce,stie cineva vreo sursa?in germania se gaseste,dar la noi nu prea,ce am gasit la noi este de la versela dar din aiai coloratii,care nu prea imi surade ideea,am sa incerc macar pana gasesc ceea ce imi trebuie,la versela am intekes ca nu au nici procentul de proteina corespunzator,

#24
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Posted Image

Attached Files


Edited by Dex., 08 April 2018 - 22:38.


#25
Mailman01

Mailman01

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 03.06.2018
Salut,am un pui de african grey caruia as vrea sa-i dau pelete de la psittacus,daca stie sa-mi spuna  cineva de unde se pot procura va rog s-o faceti!

#26
Pepper99

Pepper99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.05.2020
Salutare, am primit in urmă cu o săptămână un pui de Jako in vârsta de 4 săptămâni, aș vrea să știu când pot să-i introduc in alimentație si alte alimente in afară de cea la seringa. Mulțumesc

#27
peterbald

peterbald

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.06.2008
Cat sunt de galagiosi? Pot fi crescuti in apartament fara sa ai probleme cu vecinii?

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Am avut eu un papagal maricel(de Amazon) cam cat un porumbel. Aveam si caine si latrau amandoi, in plus, imita strigatele pescarusilor plus cuvinte disparate : pilu, pilu, copilu, cocopilu, uite catelu’, coco (era numele lui). Jako e mai mare deci si volumul va fi proportional cu marimea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate