Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

jako

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
probabil ca s a mai scris . probabil ca nu m am uitat cu atentie in spate .sunt deja convins ca voi fi certat . dar am studiat mult pe net si nu am gasit ce ma intereseaza .si nu nteleg de ce nu se discuta mai mult .am vazut multi crescatori care si vand puii, la preturi considerabile,normal, deoarece am inteles ca costa ceva crestere unor asemenea pui .
eu am unul de vreo 3 sapt , il cheama nick nick deoarece asa s a autoboterzat . de cand l am adus striga ceva de genul nick nick  huooo. asa ca l am numit nick nick.are vreo 4 luni si seara inca ii dau cu siringa ceva praf de la păsittacus.
  tocmai mi a atacat tastatura .
de ce va deranjez .crescatorul l a crescut cu pelete de la psittacus , pe care la mine nu le mananca nici de i smulg penele step by step, apoi mi a mai dat niste mix exraordinar dar care contine cam 90 procente floare . o alege si o mananca doar pe aceasta.
  nu stiu care i hrana lor de baza si am inceput sa caut ,  am mai luat azi niste batoane si un mix de la o firma buna, buna ce le expediaza din germania . se uita la ele la mine si radea . nick nick bine nteles.crescatorul , un om extraordinar s a conversat cu mine ceva zile . cred c a ajuns la concluzia ca sunt cam ciudat si a renuntat.
  este vreun mix fara seminte de floare? din orice mix le alege doar pe acestea. in plus sunt tot zgariat pe maini si pe cap , am inceput sa port sapca prin casa ,
are niste ghiare.. exista vreo solutie ?

si mai am 1000 de intrebari pe caren am cui sa le pun..

daca exista atatea specimene la noi de ce nu se discuta despre asta? sunt doar la cunoscatori?

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
Nu cumva e vorba de gecko?!

#3
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

View Postlex404, on 10 iunie 2014 - 20:03, said:

Nu cumva e vorba de gecko?!
Jako e o specie de papagal.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,196
  • Înscris: 05.06.2006
Daca-i place asa de mult floarea soarelui, de ce nu-i dai mai departe tot din aia?

View Postlex404, on 10 iunie 2014 - 20:03, said:

Nu cumva e vorba de gecko?!
Initiatorul vorbeste de o specie de papagali.
Gecko este o specie de soparla. mare diferenta...

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,520
  • Înscris: 19.04.2009
Greseala mea, recunosc :D
Am incercat sa tot citesc postul lui, dar n-am inteles mai nimic si m-am lasat balta dupa primele randuri. :)

#6
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
scuze, e vina mea daca n ai inteles nimic. animalul se numeste african grey parrot .credeam ca voi reusi sa conversez cu alti utilizatori care au asa ceva.
   nu i dau doar floarea soarelui pt ca nu e bine pt sanatatea lui .papagalii hraniti doar cu seminte de floare se pot inbolnavi. si in cazul in care i as da doar floare nu ar mai fi nesesare parerile altora...

Edited by Eugen M, 10 June 2014 - 22:14.


#7
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Nu-i bine sa-i dai seminte de floarea soarelui pt ca sunt grase si-i provoaca probleme la ficat (cel putin asa am inteles...).

Papagalul meu mananca un mix de seminte luat de la MaxiPet, Versele Laga, la care am adaugat tot de la aceeasi firma alte mix-uri, unul din nuci exotice si unul de fructe tropicale (in proportie de 60+20+20%).

Incearca si cu alune in coaja, pastai pe care le poti lua foarte convenabil de la Hornbach. Astea sunt cele mai apreciate, nu are cum sa le refuze, oricat de indragostit e de semintele de floarea soarelui :).

Succes!

#8
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
Poti sa ii dai si branza ( dar nu sarata ).A mea se da in vant dupa ""perle ""de branza ...ca si seminte ,primeste si ea de floarea soarelui dar nu e bine sa ii dai numai asa ceva .Da-i alune,nuci macadamia,nuci de-ale noastre ,migdale ( pe care sa le tii o noapte in apa la hidratat )...galbenus de ou fiert fff bine ( cam 15-20 minute trebuie sa fierbi oul ) .In plus ii dau odata pe saptamana 1-2 catei de usturoi .( usturoiul ajuta impotriva viermilor parazitari ).
APA :ii dau apa plata cumparata cu 5 picaturi de argint coloidal in ea.
FRUCTE : de orice fel ...mere,pere ,struguri ,prune,portocale,banane,mango ,pepene,etc.....
LEGUME : ardei gras,ardei iute,,teci de fasole galbene  ( ii plac maxim si astea ) morcovi,
NU AI VOIE SA-I DAI AVOCADO SUB NICI O FORMA !!!
MANCARE GATITA : ( fara sare  ) : paste fierte ,mazare ,fasole boabe,orez,carofi fierti ,broccoli si conopida ( fiert sau crud ).A mea mai mananca carne fiarta de orice fel ,oase de la pui ,crema de la tiramisu ( fara cacao ) ,fresh-uri de fucte ;pizza ,etc ....face scandal si primeste cam tot ceea ce se gateste in casa .
NU ARE VOIE : ZAHAR ,SARE ,(SAU PRODUSE FF SARATE GEN TELEMEA )AVOCADO,CACAO,CIOCOLATA,ALCOOL
Unghiile se taie si apoi se pilesc .Trebuie sa ai grija cat de mult le tai ptr ca sant f bine vascularizate si daca numai un pic le tai prea mult curge mult sange si poti sa ai probleme mari.Daca e puiut cred ca poti numai sa le pilesti cu o pila dura ( de genul celor care se folosesc ptr unghii false la femei ) gasesti de cumparat in orice magazin care comercializeaza geluri de unghii false ..Daca mai vrei sa stii ceva ,iti stau la dispozitie,

Edited by mon08, 18 August 2014 - 13:55.


#9
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
in actiune...

Attached Files


Edited by Dex., 27 October 2014 - 00:15.


#10
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
Chelnerita de serviciu....

Attached Files



#11
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
Attached File  IMG-20141201-WA0000.jpg   113K   63 downloadsScuze, acum v am gasit pe google cautandu i iar de mancare . multumesc de raspunsuri ,cand am vazut postarile moderatorului am renuntat . am reusit sa ne obisnuim unul cu celalalt. a distrus tot ce a prins , usa si toc cioplita, perdele, fete de masa , coltarul de piele pt care d na a vrut sa ma mute cu animal cu tot.
  sotia , pe care ar face o praf pe unde o prinde o iii spune bestie, diavol tasmanian , etc . pare o stralucita combinatie intre Lucifer, Mefisto si Machiavelli.
  Indrageste tot ce nu e voie . nu mananca in continuare pelete , le arunca jos bucata cu bucata . Iii citesc placerea in ochi.
l am crescut cu legume , fructe si un mix de la versele laga . prestige.
  cum rade rapid o punga de 3 kg ,din care mult imprastie pe covorul din sufragerie as vrea sa va rog sa mi spuneti daca gasesc undeva on line cantitati mai mari de mix uri.
sa ne ntelegem bine . de educat nici nu poate fi vorba . face cu mine tot ce vrea . el e seful. am primit multe sfaturi sa l educ  dar cred ca sunt un dresor complet incompetent. nu .nu ma plang si mi e tare drag . daca nu l as avea o zi mi ar fi f f rau. e superb. cred ca ntr o zi sotia ne va scoate in strada pe amandoi. simt ca momentul e aproape.
   va multumesc inca o data.

inca niste intrebari.

rosii?

baie ?

multumesc.

Dex, de unde jucaria?

Edited by Eugen M, 01 December 2014 - 17:49.


#12
Dex.

Dex.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 17.07.2006
Sunt haiosi tare de tot.
Si al meu distruge tot ce prinde, dar eu am si 2 pisici si din cauza asta cioroiul iese pe afara cam o jumatate de ora pe zi  - max 1 ora, asa ca perioada de distrugeri e mai mica.
Jucaria e pt copii, i-am gasit-o in talcioc, sa-si mai faca de lucru.
Si mai nou ii dau dopuri goale de la pet-uri. Roade la ele iar plasticul e tocmai bun, nici casant dar totusi suficient de tare ca sa-si gaseasca preocuparea cu ele.

I-am dat si rosii, oricum mananca fix ca porcul, orice-i dai.

Baie nu-i fac, il stropesc cu un pulverizator, il mai jughinesc nitel si asta-i baia.

mai vorbim...

#13
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
pe masa ii pun diverse jucarii si obiecte de ros. nu le baga in seama . in schimb nu mi iarta nimic din mobila sufrageriei. am reusit sa stau stresat cu ochii pe el sa nu distruga ceva . usa de la sufragerie are cam 200 grame lemn lipsa. am inteles ca rosiile nu i ar face bine.
   de baie ce sa zic . cum putea ca o gaina n am mai suportat , l am bagat intr un prosop si l am bagat inchiuvata si l am spalat cu sotia . daca ar fi fost degetele mele in locul prosopului...
   stiu ca n am voie sa fac asta , dar ...
l am pedepsit de cateva ori ca se dadea la mine si mi pare ca ar vrea sa ncline catre sotie. m as bucura . as scapa de ceva de genu ,  vezi, vezi ce a facut bestia ta? daca era al ei , cred ca i dadeam drumu pe geam . sincer , ar merita .
   merci, inca o data.

#14
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007

View Postmon08, on 30 octombrie 2014 - 21:09, said:

Chelnerita de serviciu....
  e superba. imi imaginez cum ar rasturna totul bolovanul meu. sa va traiasca.

#15
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
Multumesc ,la fel  !
A mea face baie singura in fiecare sambata .Mai bine zis in fiecare sambata dimineata la aceeasi ora incepe sa-si faca baie  in cutia de apa de baut (in care nu-i incap decat picioarele ) si atunci ii montez un bol  mai mare in care  face baie...E musai necesar ptr ei si se vede imediat pe pene ca e curata .Inca e pui al tau ,poate nu stie inca dar in curand o sa ceara singur..Rosii a mea mananca dar ii dau numai partea carnoasa fara seminte.Nebunia ei sant migdalele si nucile hidratate . Bea in fiecare dimineata  suc proaspat ( morcov cu mere sau de care se face prin casa ) si din cand in cand  bea si cafea .II place si ceai .Vine pe masa si iti ia ceasca din maini ....ii place cafeaua dulce  si stie exact care din casa ce cafea bea ....sant incredibili de inteligenti .....
Mda ....si a mea mananca ca porcul ....tot ce nu-i place arunca afara din cusca ( ea  nu sta inchisa, e cusca deschisa -numai cand plecam de acasa si noaptea i se inchide usa ) .Nu prea strica nimic dar are boala pe telecomanda .
Incearca sa ii dai mancare si  gatita  .Cartofii fierti si brocoli ....yammi !!!
Oase de pui  fierte ( osul ala mare de la picior ) .A mea se da in vant dupa soric de porc cu un pic de slana .... ( grija mare la sare !!!!! )
Eu ii mai dau cereale cu putin iaurt ( NU DANONE ).Ii place la nebunie mascarpone
Apa trebuie schimbata in fiecare zi .
Trebuie sa stai cat mai mult cu el si sa-i vorbesti si sa il scarpini in cap ( le place maxim ).La inceput ii lasam tv deschis daca o lasam singura  dar dupa o perioada de timp invatase reclamele si ne-am lasat de obiceiul asta cu tv
Eu o am pe a mea de 9 ani si avea 5 ani cand am luat-o ....o perioada de timp ne-a pus pe toti la respect ptr ca de la cine am luat-o nu a avut in mod special grija de ea .Apoi ,usor usor ....s-a dat pe brazda si ea.Da pusi frumos ,o scot la plimbare in curte pe mana ....vara sta in cusca in curte ....cand se plictiseste ,fluiera cainii ( sau ii cheama cu glasul meu ) .Si bolovanii aia vin ... Posted Image)
Are si jucarii si le ia si pe alea la tranta din cand in cand ;mai nou se distreaza cu aruncatul peletilor in capul maidanezei....terorizeaza cateaua ,nu alta !
In genere Jacko nu sant papagali  de circ ,le place sa fie sefi .

Edited by mon08, 19 December 2014 - 00:23.


#16
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
merci, mon08. m apuca ciuda cand citesc. cred ca eu mi am ales fraieru clasei , cum zicea colegu lu Johannis de presedinte.
  ce parere ai de branza? si nick nick mananca cu placere dar am citit pe african gray parrot lovers, grupul de pe facebook ca ar putea fi letala datorita cheagului . de rosii am auzit la fel ca i ar afecta ficatul.
   cata influenta are mass media asupra noastra . ne modificam alimentatia functie de ce auzim sau vedem . dar intram in alta sfera.
       nu stiu ce sa i mai dau de mancare . isi bate joc de tot ce i am cumparat . ar trebui  sa l dau crescatorului vreo luna, ca zice ca l ar invata sa manance pelete. prin infometare ca eu n am inima asta . chit ca ar merita .

#17
mon08

mon08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 01.04.2008
Stai putin,nu gandi asa ....Eu o am de 9 ani si sant singura din casa cu care nu -si face de cap.....cu barbatu-meu nu se intelege ,Il musca ori de cate ori are ocazia ...dar daca e la mine pe mana si o pun sa-i dea pusi frumos ,ii da pusi frumos dar imediat ce nu mai e la mine pe mana ....prapad ....il musca fara remuscare .Pe al mic il foloseste pe post de scarpinatoare personala iar cand s-a saturat de scarpinat se intoarce brusc si il musca .
E pui ? Cat are ? Daca a fost crescut cu mancare de pui  ( pasta ) poate de aceea nu manaca ce ii dai .Mai bine cere-i mancare din aia si asa il si castigi... Posted Image)
Branza ii dau si eu dar numai cas dulce ,mascarpone , branza dulce dietetica ( din aia ambalata ca pachetul de unt ) .perle de branza si cascaval.
Sa nu uiti de usturoi ( o data pe saptamana ) .
A mea mananca zilnic mere ,morcovi,ardei gras ,portocale,banane ,nuci ,migdale,seminte de floarea soarelui + ceva din meniul nostru .
Incearca sa-i dai paste fierte ,orez ,cartofi fierti,mazare,conopida ,fasole fiarta si boace si pastai,brocolli ,salata verde ,spanac ,gulie ,porumb ( pun la conge special ptr ea porumb de fiert si ii dau iarna .
Cam o data pe saptamana primeste galbenus de ou fiert fffff bine ( cam 30 minute il las sa fiarba ) .
Eu am linistit-o pe a mea cu manusa ... Posted Image)   fostul proprietar m-a invatat...cand ma musca luam manusa si bagam mana la ea .Si a invatat repede ca nu e bine sa muste .
Au inteligenta unui copil de 5-6 ani .Asta e un avantaj .Incearca ca atunci cand roade mobila sau face ceva ce nu are voie sa-i spui clar  : ""nu"" si sa o bagi in cusca .Va invata repede ce are voie si ce nu .
Cat timp sta singura pe zi ?

Edited by mon08, 20 December 2014 - 21:29.


#18
Eugen M

Eugen M

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 441
  • Înscris: 19.02.2007
sta fir al naibii ca plecam amandoi la munca pe la 9 si venim pe la 18 . sa i angajez bona ? ce naiba sa fac ca nu mi pot inchide firma sa cresc papagalul. cred ca nu stiu in ce m am bagat . am avut un alexander cand eram student in timisoara . a propos timisoara , dar era un cuminte comparativ cu mefisto.  ma gandesc sa l duc vreo luna la o casa de copii sa l jumuleasca aia poate o aprecia cand l om aduce acasa .
  de la pelete oricum mi am luat gandul , cred ca o sa i bag curand 50 lei in cusca sa si cumpere ce i place .
   imi voi mai cumpara un aparat cu electrosocuri sa l curentez de fiecare data cand imi rupe ornamentele de pe biblioteca . daca faceam eu ce face el imi dadea sotia drumu de mult de acasa .
   sta cuminte cateva ceasuri si dintr odata cand nu suntem cu ochii pe el a desprins in cateva secunde 2 ornamente de pe biblioteca . perdeaua am schimbat, o cateva prosoape si am un tricou special  pe care mi l a facut plasa . mai trbuie sa schimb usa de la sufragerie cu toc cu tot. daca va pun o poza , o sa va umfle rasu...
  si cand ma gandesc ca avea crescatorul si 2 fetite blandute... dar se zice ca in general pet ul e identic cu stapanul . probabil ca l merit .
  mare minune de nu voi aparea intr o zi la tv ca l am spanzurat intr o piata publica . si cum am inteles ca traiesc al dracu de mult , ma intreb , tot timpul va fi asa ? cred ca nu e animalul de vina ci eu fiind un profesor groaznic. dar la cum sunt profesorii la noi , de ce m as mira...
   dar asta e o alta discutie .
   va urez tuturor celor care aveti un asemenea inteligent animal sa nu ajungeti in situatia mea. Craciun Fericit...

Edited by Eugen M, 24 December 2014 - 00:26.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate