Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Allview A6 Quad

- - - - -
  • Please log in to reply
632 replies to this topic

#37
AntonBetonistu

AntonBetonistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 14.06.2013

 adrian_postovaru, on 11 iunie 2014 - 08:55, said:


40 de lei plata in avans + 25 de lei rata lunara x 12 rate lunare = 340 lei + 5 euro abonament (cu tva inclus la 4,5 euro) x 24 perioada contractuala = 1009,6 lei TOTAL PRET TELEFON LA DIGI


Revin, nu e numai logica de 0.02 lei, dar e si neadevarata afirmatia "1009,6 lei TOTAL PRET TELEFON LA DIGI", mai citeste, calculeaza, repeta clasa a 4-a, si vei afla ca e vorba de pret  telefon+ pret abonament.
Asa, ca in opinia mea, mai exerseaza matematica si nu mai folosi  Caps Lock

#38
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 26.02.2010

 fantastykmen, on 11 iunie 2014 - 13:04, said:

Am acest Allview A6 QUAD de ieri dupa amiaza ridicat din str Petre Ispirescu in urma unei comenzi facute pe data de 31 Mai.
Toate bune si frumoase,vine cu o folie de protectie a ecranului in cutie,un capac de schimb de culoare rosie,casti,incarcator.
Chestii nasoale observate de ieri pana azi ar fi:
1)In timpul unui apel interlocutorul se aude groaznic,infundat,ca si cum ar fi pe difuzor si ti difuzorul acoperit cu degetul,
din punctul meu de vedere este cel mai mare minus.
2)Autonomia bateriei este praf in 2 ore l-am adus de la 100% la 15% doar instaland ceva aplicatii fara a rula video sau jocuri pe el.
3)Se incinge extrem de rau pe partea din spate sub camera,am mai intalnit telefoane care se incalzesc dar acesta
este lider de departe la asa ceva
4)Launcher-ul cu care vine este de tot rasul insa am rezolvat asta cu altul
5)Cu o casca bluetooth conectata si wireless deschis paraie si se aude nasol rau,am rezolvat inchizand wireless in timpul apelului(precizez ca aceeasi casca se aude perfect
pe allview AX4NANO,S3,E52 si pe un s5570i.
De bine pot spune ca este pretul si faptul ca il platesc in rate cu 25ron pe luna de la RDS.
In Antutu a obtinut 16000 de puncte in timp ce un S3 a obtinut 19000 iar in Quadrant 7950 in timp ce acelasi S3 aproape cu 1k mai putin
De ce nu ii faci retur? Si daca este luat in rate, sunt bani munciti de tine si este pacat sa ii arunci pe fereastra, indiferent de oriunde ai cumpara. De fapt, asta este calitatea alview, o chinezarie ieftina, dar ambalata frumos si vanduta fraierilor (aka clienti).

 khristy36, on 11 iunie 2014 - 13:26, said:

Ma faci sa anulez comanda pt acest model de telefon si sa caut altceva
Eu zic ca mai bine iti cauti un alt telefon, decat sa iei porcaria asta de telefon si apoi sa regreti, mai bine mai pui cativa banuti in plus si iei un telefon de o categorie superioara.

Edited by aris86, 11 June 2014 - 13:41.


#39
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
@ aris86 mai convins,anulez comanda ,ca doar am un samsung s+ si nici pe departe nu am pr cu el.

Edited by khristy36, 11 June 2014 - 13:54.


#40
ingerulol

ingerulol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 11.09.2006

 fantastykmen, on 11 iunie 2014 - 13:04, said:

Am acest Allview A6 QUAD de ieri dupa amiaza ridicat din str Petre Ispirescu in urma unei comenzi facute pe data de 31 Mai.
Toate bune si frumoase,vine cu o folie de protectie a ecranului in cutie,un capac de schimb de culoare rosie,casti,incarcator.
Chestii nasoale observate de ieri pana azi ar fi:
1)In timpul unui apel interlocutorul se aude groaznic,infundat,ca si cum ar fi pe difuzor si ti difuzorul acoperit cu degetul,
din punctul meu de vedere este cel mai mare minus.
2)Autonomia bateriei este praf in 2 ore l-am adus de la 100% la 15% doar instaland ceva aplicatii fara a rula video sau jocuri pe el.
3)Se incinge extrem de rau pe partea din spate sub camera,am mai intalnit telefoane care se incalzesc dar acesta
este lider de departe la asa ceva
4)Launcher-ul cu care vine este de tot rasul insa am rezolvat asta cu altul
5)Cu o casca bluetooth conectata si wireless deschis paraie si se aude nasol rau,am rezolvat inchizand wireless in timpul apelului(precizez ca aceeasi casca se aude perfect
pe allview AX4NANO,S3,E52 si pe un s5570i.
De bine pot spune ca este pretul si faptul ca il platesc in rate cu 25ron pe luna de la RDS.
In Antutu a obtinut 16000 de puncte in timp ce un S3 a obtinut 19000 iar in Quadrant 7950 in timp ce acelasi S3 aproape cu 1k mai putin
Service ! Au mai avut cei de la Allview probleme de genul acesta pe telefoane ! Daca nu se aude normal ca intr-un alt device de acelasi tip (poate fi si alta marca) consider ca e defect . Se schimba sau se repara !

#41
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 26.02.2010

 adrian_postovaru, on 11 iunie 2014 - 08:55, said:

Scrie si pe net si pe site-ul lor: daca se achizitioneaza un telefon se face contract DOAR pe 24 de luni perioada contractuala. Fara telefon doar abonamentul 12 luni perioada contractuala.

40 de lei plata in avans + 25 de lei rata lunara x 12 rate lunare = 340 lei + 5 euro abonament (cu tva inclus la 4,5 euro) x 24 perioada contractuala = 1009,6 lei TOTAL PRET TELEFON LA DIGI
25 de lei rata lunara x 12 rate lunare = 300 lei fata de 549 lei pe site-ul oficial http://allview.ro/shop/a6-quad.html
5 euro abonament (cu tva inclus la 4,5 euro) x 24 perioada contractuala cu telefon =669,6 lei

Exista unele avantaje precum updatarea gratuita si automata a beneficiilor abonamentului (conditiile trebuiesc vazute).
Telefonul costa 340 lei, atat dai, atata face. Restul de 5 euro/luna, este pretul serviciilor, ca doar nu merge internetul cu aer.

#42
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006
Cei care vor console de jocuri, se inseala (teapa).
Lasati telefoanele astea nasoale,  sa  ia altii teapta,
Auzi, telefon cu care sa vezi filme pe 3 g, cu cativa euro pe luna. Cat un bilet la cinema. Cate telefoane va pune la bateie RDS-ul,  atatia se vor "tepui".

Si acum serios vorbind: mi-am schimbat parerea despre Allview. Am luat si eu un Duo, am zis ca la 350 de lei nu e un risc prea mare. Au niste telefoane cu care sa iti faci treaba. Si o baterie care tine vreo 2 zile, in conditii cand folosesti wifi,/3g pentru  mail, telefon,etc.

Le consider echivalentul Nokia 1100, alea erau telefoane cu care vorbeai o saptamana.

#43
bebe2_8

bebe2_8

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 24.11.2006

 adrian_postovaru, on 11 iunie 2014 - 08:55, said:

Scrie si pe net si pe site-ul lor: daca se achizitioneaza un telefon se face contract DOAR pe 24 de luni perioada contractuala. Fara telefon doar abonamentul 12 luni perioada contractuala.

40 de lei plata in avans + 25 de lei rata lunara x 12 rate lunare = 340 lei + 5 euro abonament (cu tva inclus la 4,5 euro) x 24 perioada contractuala = 1009,6 lei TOTAL PRET TELEFON LA DIGI
25 de lei rata lunara x 12 rate lunare = 300 lei fata de 549 lei pe site-ul oficial http://allview.ro/shop/a6-quad.html
5 euro abonament (cu tva inclus la 4,5 euro) x 24 perioada contractuala cu telefon =669,6 lei

Exista unele avantaje precum updatarea gratuita si automata a beneficiilor abonamentului (conditiile trebuiesc vazute).

Vedeti ca dezimformati lumea! Telefoanele se pot lua la orice abonament digi(inclusiv la optim 2 care este 2 € pe luna) si in final platesti 340 lei pentru telefon,iar restul depinde de abonamentul pe care il alegi.
Eu am facut astazi 2 abonamente optim2 pe 12 luni ,nu pe 24 si am comandat si 2 telefoane care costa 100 lei avans+20 lei rata timp de 12 luni=340 lei(daca nu mai ai alte servicii Rds,avansul este mai mare si rata mai mica,dar in final pretul este acelasi)

#44
adrian_postovaru

adrian_postovaru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 03.03.2014
Daca am gresit imi cer scuze. N-a fost cu nicio intentie. Posted Image

#45
spiderflash

spiderflash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.01.2010
Buna ziua, am achizitionat un Allview A6 Quad si de doua zile ma tot chinuiesc si nu reusesc sa il rootez. Am incercat si framaroot, si alte softuri de pe net dar nu reusesc denici o culoare.Cred ca nu merg driverele ADB deoarece pare  ca nu comunica cu pc-ul. Mai ciudat este ca e primul tel pe care il am cu care daca conectez cablul de date nu pot instala automat aplicatii de pe google play. Ma intrebam daca a reusit cineva sa il rooteze si poate sa imi explice cum a facut acest lucru. Va multumesc :)

#46
FiOriginal

FiOriginal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.03.2014

 spiderflash, on 11 iunie 2014 - 17:43, said:

Buna ziua, am achizitionat un Allview A6 Quad si de doua zile ma tot chinuiesc si nu reusesc sa il rootez. Am incercat si framaroot, si alte softuri de pe net dar nu reusesc denici o culoare.Cred ca nu merg driverele ADB deoarece pare  ca nu comunica cu pc-ul. Mai ciudat este ca e primul tel pe care il am cu care daca conectez cablul de date nu pot instala automat aplicatii de pe google play. Ma intrebam daca a reusit cineva sa il rooteze si poate sa imi explice cum a facut acest lucru. Va multumesc Posted Image
O data ce iti rootezi un telefon/tableta cu android sistemul de operare se va mischa ceva mai greu...
Intradevar exista avantaje destul de mari sa ai root dar si riscuri pe masura root inseamna radacina telefonului o sa ai acces complet la telefon cea ce iti permite sa iti instalezi sau chiar sa modifici unele aplicati si jocuri
Dar unele aplicati iti vor putea bloca telefonul cum am patit si eu
Am instalat o aplicatie si tableta a ramas blocata in acea aplicatie noroc ca am reusit sa mesteresc ceva la ea pe pc si roo-tul nu a fost permanent astfel miau reparato cei de la garantie
Daca ai root permanent vei pierde garantia automat...
In unele cazuri si telefonul se poate strica in timpul root-ului sau dupa cu unele aplicati care iti sunt partial compatibile cu telefonul
Sper ca am reusit sati schimb dorinta de a iti roota telefonul Bafta :D

#47
khristy36

khristy36

    Sunt bestii care se plimba prea mult pe pamant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,596
  • Înscris: 02.10.2010
Cat de fiabile sunt parca iti este frica sa il rootezi ,daca nu mai poti sa-i scoti rootul si trebuie sa mergi la garantie ,o pierzi.

#48
spiderflash

spiderflash

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 02.01.2010
Deh, asa este, insa eu sunt gata sa imi asum riscul. Problema e ca nu reusesc sa o fac.Fiabil nu stiu daca este sau nu,insa cand vine vrba de root este foarte incapatanat.Am incercat cu tot felul de programe si tot nu a vrut.Nu stiu ce naiba sa ii fac.

#49
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
mai confirma cineva cele spuse de @fantastykmen ?

#50
variovent

variovent

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.05.2010

 FiOriginal, on 11 iunie 2014 - 19:19, said:

O data ce iti rootezi un telefon/tableta cu android sistemul de operare se va mischa ceva mai greu...
Intradevar exista avantaje destul de mari sa ai root dar si riscuri pe masura root inseamna radacina telefonului o sa ai acces complet la telefon cea ce iti permite sa iti instalezi sau chiar sa modifici unele aplicati si jocuri
Dar unele aplicati iti vor putea bloca telefonul cum am patit si eu
Am instalat o aplicatie si tableta a ramas blocata in acea aplicatie noroc ca am reusit sa mesteresc ceva la ea pe pc si roo-tul nu a fost permanent astfel miau reparato cei de la garantie
Daca ai root permanent vei pierde garantia automat...
In unele cazuri si telefonul se poate strica in timpul root-ului sau dupa cu unele aplicati care iti sunt partial compatibile cu telefonul
Sper ca am reusit sati schimb dorinta de a iti roota telefonul Bafta Posted Image

Ai reusit contrariul; ma indoiesc ca omul are vreo pasiune pentru a urma sfaturile unui agramat.
Prin urmare va face root.

Edited by variovent, 11 June 2014 - 22:58.


#51
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,411
  • Înscris: 16.03.2011
Dacă nu ai un motiv clar nu face root.
Ce rost are sa faci dacă nu ai neapărat nevoie?


#52
AdiFCD

AdiFCD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,309
  • Înscris: 23.12.2008

 NFS01, on 12 iunie 2014 - 00:58, said:

Ce rost are sa faci dacă nu ai neapărat nevoie?

Majoritatea clientilor cu state vechi in utilizarea android-ului nu suporta aplicatiile cu care vine telefonul din fabrica sau care sunt adaugate de cei de la AllView. Aceste aplicatii nu se pot dezinstala definitiv fara root . MArea problema cu aceste aplicatii (bloatware)e ca ele  consuma din resursele telefonului degeaba ... deci root-ul e absolut necesar pentru a putea avea un telefon care se misca decent la acest pret .

#53
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
L-am luat si eu
Este cam cum ma asteptam - cel mai dezamagit fiind de camera , dar , dupa cum am spus , ma asteptam la banii astia .
A reusit cineva sa-l rooteze pana la urma ?

#54
bloculf8

bloculf8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.10.2013
Buna seara!

Stie cineva ce trebuie sa fac pt a transfera contactele de pe un sim in memoria tel?
Butonez la el de 1 ora si nimic.
Nu gasesc deloc butonul Optiuni in Apps - Contacte!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate