Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?

Cat ar costa acest poster, se poa...
 

Despre normalitatea faptelor umane

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Care-i problema daca o femeie isi alapteaza copilul in public?! Pe mine unul nu ma "dezgusta" absolut deloc, ba chiar ma incearca un sentiment de duiosie, e de admirat o asemenea femeie care trece peste pudoarea gresit inteleasa, si-si face datoria fata de puiul ei.
Cred ca unii barbati au un soi de frustrare legata de asta, legata poate de obsesiile lor, de gasesc "dezgustator" actul de mai sus.
Cat despre cei care scuipa pe strada, conteaza modul in care o fac, daca nu o fac ostentativ, adica daca mimeaza discretia, scuipand langa un gard sau copac, cu gestul specific omului civilizat, e absolut OK, poate omul a avut recent o interventie stomatologica, sau are o problema gastrica, etc.

#20
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Normalitatea faptelor umane e mereu simpla: baga un ochi si la ce este in jurul tau.

Ca alaptezi POTI sa o faci si discret, ca te-ai intalnit cu amicii nevazuti de juma` de zi/noapte nu e nevoie de urletele bucuriei nestapanite, ca ai primit cel mai traznet bikineu nu trebuie sa il afisezi in biserica sau cel mai shucar telefon nu trebuie sa sune agasant in mijlocul spectacolelor...etc.
........................
Umanitatea o sa traiasca tot mai inghesuita pe coaja Pamant...macar atunci cand se poate e bine sa nu ne agasam unii pe altii inutil.

#21
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Exista un fel de sort care il pui peste gat si peste san, iar copilul sub el suge linistit. Problem solved. Dar unele femei fac din tantar armasar!

#22
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Un topic ca asta e mai agasant ca scuipatul in public ...de ala de scuipa spui ca-i necivilizat da de asta care il deranjaza copii deja simti ca trebuie sa te feresti.....

#23
Mylifesofar

Mylifesofar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 22.04.2014
Now go back to the kitchen!

Apropo de agasare: cineva din apropierea blocului unde stau:bloc sau casa asculta manele aseara la volum infernal de la ora 22 pana dupa miezul noptii. Nimeni nu a chemat politia. A avut noroc ca nu lucrez, dar ma gandesc nimeni nu lucreaza sambata, sau de ce nu a chemat politia. Asa e cand nu ai bun simt si cei 7 ani de acasa. Te doare in cur de ceilalti, la fel si cu scosul tatei in public si alaptat puradelul: ma doare in cur ca am tate naspa sau ca deranjez vizual pe cineva eu trebuie sa-mi alaptez copilul. Bine ca nu il si schimba de rahat in mijlocul unui fast-food sau restaurant sa borasca toti clientii!

Attached Files



#24
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,404
  • Înscris: 06.01.2007

View PostWilberforce, on 07 iunie 2014 - 00:31, said:

Cred ca unii barbati au un soi de frustrare legata de asta....
Folosesti incorect termeni.
Tu crezi ca mi-e ciuda ca eu n-am tate sa-i dau copilului sa suga sau ce? lol

#25
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Nici eu nu-s de acord cu alaptatul in public fara nici-o jena, inteleg ca ala mic trebuie sa manance dar nu-ti tranti tatele pe masa, fa-o si tu mai discret, daca folosesti ceva asemanator cu esarfa din postul de mai sus e perfect ok si nimeni n-are ce sa-ti reproseze.


Si pentru ala care il facea bou pe cel care se plans de copiii mici care plang in avion, iti urez sa stai 3-4 ore intrun spatiu inghesuit printre copii care urla, sa vad ce fericit o sa iesi de acolo.

#26
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
nu-ti plac copii mici in avion iti iei bilet la business class ....oooopsss Wizz nu cred ca are :).......pe mine nu ma deranjaza copii de nici o forma ....au aceleasi drepturi ca si mine ...vreti lumea voastra construiti-o sau cumparati-o ...da tare mi-e teama ca sunteti prea rupti in cur pentru asta iar copii sunt prea slabi sa reactioneze la frustrarile voastre......stiu ca multora le-au lipsit jucariile in copilarie ...da asta-i viata :)

#27
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,384
  • Înscris: 29.12.2006

View PostDumitru_Pavel, on 06 iunie 2014 - 21:02, said:

unde si in functie de ce stabilim ce e normal si ce nu ?

Cuvântul "normalitate" sau "normal", vine din cuvântul normă, care înseamnă lege, sau regulă. Prin urmare, "a fi normal" înseamnă "a fi în acord cu norma", adică "a fi legal", sau regulamentar.

Există legi scrise, şi legi nescrise, venite din cutume. Deci, faptele normale, sunt cele care respectă atât legile scrise, cât şi pe cele nescrise, adică cutumele.

În exemplu dat de tine, cu alăptatul în spaţiul public, acţiunea e normală (legală) dacă normele societăţii permit aşa ceva, şi anormală (ilegală) dacă normele nu permit asta.

Edited by lupini, 07 June 2014 - 16:11.


#28
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
gestul de a scuipa in public se vrea a fi o agresiune nu o nevoie si in acelasi timp o aparare. agresiune pentru a ii speria pe ceilalti, pentru a arata ca tu iti permiti orice si pentru a vedea cine e dispus sa te inteleaga si cine nu. exista adeptii teoriei naturalului care spunca tot ce e uman e normal. ceea ce nu inteleg ei sau ce nu vor sa inteleaga este ca astfel de gesturi nu e vorba ca nu sunt umane, e vorba ca nu se fac de fata cu ceilalti. nu stiu cum sunt cei care sunt adeptii acestei teorii dar propun sa facem caca in fata lor si sa cerem sa nu aiba nici un gest de scarba. unii unt de fapt complexati isi zic in sine "ce eu nu sunt om?" ceea ce denota ca aveau un astfel de complex cu privire la ei de mult. de fapt ei pun altceva in fata responsabilitatii in fata societatii. nesimtirea e modul prin care unii vor sa arate ca nu vor sa fie exclusi din toate treburile. unii trebuie sa inteleaga ca pana la urma trebuie sa fie fair play si sa recunoasca cand gresesc fara a avea complexe. complexele ni le construim singuri. lasandu-ne afectati de ce zic ceilalti. ne facem tot felul de inchipuiri cand suntem respinsi si ajungem sa fim complexati.
cu violenta nu dovedim decat ca putem fi urmatorii dictatori sau smecheri. de aia solutia e intelegerea corecta a faptelor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate