Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

[Este] permisa in Romania inmatricularea masinilor cu volan pe dreapta?

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#55
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009

 ady_77, on 02 iunie 2014 - 12:05, said:


Fac odata sau de doua ori pe luna Irlanda -Romania cu masina cu volan pe dreapta,traversez Europa fara probleme,in tara ma duc cu masina(sau microbusul) oriunde am de lasat marfa,chiar pana in capatul alalalt de Romanie,fara nici o problema si tu imi spui ca nu am vizibilitate....

Tu de ce crezi ca la Colibasi se fabrica Logan cu volanul pe stanga ?

De la ideile cu libera circulatie pe teritoriul UE, in speta pt cetatenii din GB, s-a ajuns la o libertate de a expune fara rost participantii  la trafic din celelalte State.
Tot UE vrea ca in PIB -ul statelor sa se includa drogurile si prostitutia.
Astea ar fi exemple despre ce poate naste o femeie atat de batrana ca Europa. Un bebe numit UE cu grave probleme.

#56
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008
Da, geniule.  Cum ziceam, mai stau uneori si-n dreapta.  Si, cand conduc, depasesc frecvent pe dreapta (neregulamentar, stiu) "mortii" care "si-au cumparat" banda a II-a sau a III-a.  Asa ca stiu diferenta dintre stanga si dreapta.  Diferenta pe care se pare ca tu n-o stii.
De niste detalii cum ar fi "unghiurile moarte", ai auzit vreodata ?  Sau voi, emigrantii, vedeti si dupa colt ?

#57
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Barboso, on 02 iunie 2014 - 12:27, said:

Da, geniule.  Cum ziceam, mai stau uneori si-n dreapta.  Si, cand conduc, depasesc frecvent pe dreapta (neregulamentar, stiu) "mortii" care "si-au cumparat" banda a II-a sau a III-a.  Asa ca stiu diferenta dintre stanga si dreapta.  Diferenta pe care se pare ca tu n-o stii.
De niste detalii cum ar fi "unghiurile moarte", ai auzit vreodata ?  Sau voi, emigrantii, vedeti si dupa colt ?

Eu iti doresc doar sa ajungi macar la jumatate din km mei fara nici un incident! SI vezi ca din Q7 ungiul mort e mult mai mic,nesemnificativ as zice,in comparatie cu Trabantul de epoca....

#58
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008
De unde stii ca n-am si depasit km aia ?

Nu cred ca-i mare diferenta intre ce vezi tu din Q7 si ce vad eu din Range Rover (mai conduc si asa ceva, ocazional, cand vreau sa ma simt important, ca tine).  Bine, asta daca am sta pe acelasi loc.
Da' poate-ti fac si-un desen, mai tarziu, cand deschid laptopul, sa pricepi si tu despre ce-i vorba...

Edited by Barboso, 02 June 2014 - 13:29.


#59
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Barboso, on 02 iunie 2014 - 13:27, said:

De unde stii ca n-am si depasit km aia ?

Nu cred ca-i mare diferenta intre ce vezi tu din Q7 si ce vad eu din Range Rover (mai conduc si asa ceva, ocazional, cand vreau sa ma simt important, ca tine).  Bine, asta daca am sta pe acelasi loc.
Da' poate-ti fac si-un desen, mai tarziu, cand deschid laptopul, sa pricepi si tu despre ce-i vorba...

Lasa tu desenele,experienta la volan face diferenta....

#60
gmarinescu

gmarinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 09.04.2009

 ady_77, on 02 iunie 2014 - 13:43, said:

Lasa tu desenele,experienta la volan face diferenta....
Cu atata experienta poate modifici masina si pui volan dreapta spate.  Undeva in zona spatarului scaun dreapta fata.
Experienta fara prudenta e mai periculoasa decat orice. Vezi cati piloti profesionisti si actori piloti au patit-o ca nu-si mai incapeau in costum de experienta ! Iar condusul de pe locul pasagerului este prin definitie o imprudenta pentru ca nu tine cont de regulile privind circulatia din stat.
Acest topic nu se refera la experienta ci la a conduce safe pt tine si ceilalti, la vizibilitatea de pe locul pasagerului dreapta.
Sa nu mai vorbim de disconfortul de a lungi tot timpul gatul spre stanga cu sau fara "periscop".
Sau la cazul cand urmaresti "periscopul" si cel din fata pune o frana !


Sa puna in legislatie "Interzisa depasirea autovehiculelor in miscare, de catre autovehiculele cu volan pe dreapta." Si care depaseste, pa carnet !

Edited by gmarinescu, 02 June 2014 - 15:20.


#61
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

 ady_77, on 02 iunie 2014 - 13:43, said:

Lasa tu desenele,experienta la volan face diferenta....
Cum ti-am promis, am revenit cu desen ajutator.  Ia sa vedem !...

Deci io, sofer "fara experienta", as vedea astfel:
Attached File  `ÂŹ.jpg   18.97K   9 downloads
Ca sa pricepi mai bine, de pe locul din stanga vad in stanga liniei negre.  Daca stau in dreapta, vad in stanga liniei albastre.  Toata zona aia colorata-n galben, cel din stanga o vede, cel din dreapta nu.

Dar tu zici ca ai experienta.  Mda... Probabil ca tu vezi astfel:
Attached File  ``ÂŹÂŹ.jpg   17.15K   9 downloads
La experienta actuala, vezi in stanga liniei albastre.
Dar mai faci tu ceva experienta si, pe la 500.000 km, cand termini si rodaju' masinii, o sa vezi deja dupa cum arata linia rosie...    :roflmao:

Superb !  Motanu' meu deja sta in coada si-si trage palme singur.   :w00t:

#62
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,765
  • Înscris: 16.07.2007
Am inteles ca nu se poate interzice inmatricularea, insa se poate pune un impozit urias, care sa descurajeze introducerea acestor masini.

#63
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 fezo, on 02 iunie 2014 - 18:50, said:

Am inteles ca nu se poate interzice inmatricularea, insa se poate pune un impozit urias, care sa descurajeze introducerea acestor masini.

Si tu ???? Pe ce motiv sa puna impozit urias , ca vrei tu , ca ai tu ceva cu aia ????
Ia sa fi si tu impozitat de miine , cu o suma uriasa , pt faptul ca existi si respiri !

#64
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Prietene, nu e bine sa fii fanatic cu masinile cu volan pe dreapta. Sunt extrem de incomod de condus singur la volan. Am una in garaj, nu vinde castraveti la gradinar. Punct.

Calmeaza-te putin ca indiferent de opinia ta personala legislatia permite inmatricularea lor. E discutabila decizia dar este legala. Move on.

#65
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

 izometric, on 02 iunie 2014 - 19:27, said:

Sunt extrem de incomod de condus singur la volan.
Un "copilot" inseamna mai mult decat nimic, da' prefer sa vad cu ochii mei, totusi, ce se-ntampla in fata.

#66
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Crede-ma, copilotul este o sursa de extrema incredere chiar daca nu are permis de conducere. E suficient sa iti zica ca nu e nimic in fata ca sa te poti baga tu sa evaluezi situatia.

Dar cel mai bine e sa zica asa: Dupa Mercedesul negru e liber. Si in momentul in care ai vazut mercedesul negru poti deja sa calci acceleratia ca sa ai putere cand a trecut ala de tine sa te bagi imediat in depasire.

Am condus foarte multi kilometri cu nevastamea (o foarte buna soferita) si stie sa ma bage perfect in depasiri. Am incredere oarba in ea. Cand a zis ca merge, merge.

Daca nu e sigura imi zice. Asa ca scot eu capul nitel sa vad care e situatia si sa iau decizia singur.



In schimb singur la volan: MOARTEA. Nu imi place deloc sa conduc masina aia. Depasesc doar pe curbe la dreapta cand vad perfect in fata ca urmeaza o linie dreapta si nu vine nimeni. Dar chiar si atunci am un mare morcov in cur ca ma bag in depasire orbeste. Nu stiu ce nahdicapat cu Porsche o fi venit cu 200 la ora cat sa nu il vad eu in timpul virajului. E o sansa la un milion, dar e o sansa.

Edited by izometric, 02 June 2014 - 19:43.


#67
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008
Si depasesti doar cand "e orizontul liber" / nu se vede nimic venind ?
Ca, in alte conditii, deja mi se pare hazardat sa te bazezi pe altul sa-ti spuna daca poti depasi sau nu.

#68
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
De la ti se pare pana la "am covrigul in mana si stiu despre ce dracu vorbesc" e cale lunga.

#69
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,268
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Ultimele cuvinte ale lui Bula:
- Liber dreapta .
:peacefingers:

#70
Wahaby

Wahaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 15.01.2011

 ady_77, on 02 iunie 2014 - 10:23, said:

Vezi ca iar vorbesti fara sa stii! Ai venit cu cel mai prost exemplu,OUG din 2002! Eu ti-am spus ca din2004 se aplica prevederile conventiei de la Viena, de atunci se poate inmatricula in Ro fara probleme masini cu volan pe dreapta.Iar in Oug-ul ala invocat de tine nu se face referire la partea pe care sa fie volanul, doar la partea pe care se circula! Oricum, daca erai mai atent, anumite articole din rahatul ala de oug au fost abrogate, in 2007 cand tara a aderat la Ue.Unul dintre ele se refera la soferii care au carnet de sub un an, pana la aderare nu aveau voie sa conduca in strainatate, dupa aceasta prevedere a fost abrogata pentru ca intra in contradictie cu legislatia UE.

Imi pare rau ca nu intelegi - pari a fi Gica Contra- dar eu am incercat sa-ti spun ceva, mai exact cum  trebuie interpretata legea pentru a te lamuri. Vorbim limbi diferite pe acesta tema, dar opinia mea este cea corecta. Intr-adevar, legea nu iti spune pe ce parte sa fie volanul, dar asta decurge din regulile de circulatie aplicabile intr-un stat, tocmai de aceea se aliniaza si producatorii/importatorii de masini acestora atunci când produc/importa masini cu volan pe stanga. OUG-ul ala pe care il treci la categoria si altele este Codul rutier in Romania. Unde si cum ai luat permisul? Esti din categoria acelora care nu au fost in stare sa obtina permis in tara si au facut rost de el prin Italia sau Marea Britanie?
Sa stii ca daca incalci OUG nr. 195/2002 si Regulamentul sau de aplicare ori Codul penal din Romania vei fi sanctionat pe linie de circulatie rutiera potrivit acestora si nu te va salva nici mama Conventiei de care tot amintesti (in necunostinta de cauza). Aviz amatorilor.

#71
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005
Sunt de acord cu aia care spun ca e ceva mai periculos sa circuli la noi cu maisni cu volan pe dreapta. Ce ma deranjeaza este ca sunt unii care sustin interzicerea a absolut orice.

Ideea e ca n-ar trebui interzisa, dar ar trebui descurajata. Cum?! Prin taxe. Nu doar taxa de inmatriculare pe care o platesti o data, ci impozitul care se plateste anual, ba chiar si RCA-ul ar trebui ajustat. Banuiesc ca un supliment la impozit de  1-200 euro pe an combinata cu o taxa de inmatriculare substantiala, ar rezolva problema in proportie de 90%.  Evident ca ar mai ramane portita cu numerele de BG insa si pentru asta ar exista solutii arzatoare la buz.unar.

Revenind un pic la ideea initiala, sunt destule chestii care ni se interzic pe te miri ce motiv ,insa ar fi mult mai benefic sa fie nu interzise, ca mai apoi toata lumea sa incalce interdictia, ci taxate.

#72
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 fezo, on 02 iunie 2014 - 18:50, said:

Am inteles ca nu se poate interzice inmatricularea, insa se poate pune un impozit urias, care sa descurajeze introducerea acestor masini.

Asa,si tie un impozit imens pentru ca existi! Nu inteleg ce cautati voi astia cu idei comuniste in Uniunea Europeana? Nu mai bine v-ar sta in uniunea sovietica?

 Wahaby, on 02 iunie 2014 - 20:04, said:

Imi pare rau ca nu intelegi - pari a fi Gica Contra- dar eu am incercat sa-ti spun ceva, mai exact cum  trebuie interpretata legea pentru a te lamuri. Vorbim limbi diferite pe acesta tema, dar opinia mea este cea corecta. Intr-adevar, legea nu iti spune pe ce parte sa fie volanul, dar asta decurge din regulile de circulatie aplicabile intr-un stat, tocmai de aceea se aliniaza si producatorii/importatorii de masini acestora atunci când produc/importa masini cu volan pe stanga. OUG-ul ala pe care il treci la categoria si altele este Codul rutier in Romania. Unde si cum ai luat permisul? Esti din categoria acelora care nu au fost in stare sa obtina permis in tara si au facut rost de el prin Italia sau Marea Britanie?
Sa stii ca daca incalci OUG nr. 195/2002 si Regulamentul sau de aplicare ori Codul penal din Romania vei fi sanctionat pe linie de circulatie rutiera potrivit acestora si nu te va salva nici mama Conventiei de care tot amintesti (in necunostinta de cauza). Aviz amatorilor.

Codul ala pe care-l tot invoci nu-l cunosti! Ala nu face referire la omologarea autovehicolelor care circula pe drumurile publice.Si daca ar face,ar trebui sa respecte legislatia UE! Ce dracu o tot dam im balarii,legea europeana bate legea nationala si asa e normal sa fie,cui nu-i convine poate pleca in uniunea sovietica,acolo e interzis orice....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate