Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Echipament din materiale naturale - "In nature by nature"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

Poll: Echipament din materiale naturale (18 member(s) have cast votes)

Cand cumparati echipament, are importanta daca materialul din care e facut e natural (Bumbac, lână, piele, etc.) ?

  1. Da, ma gandesc si la asta. (12 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

  2. Nu e relevant, doar calitatea. (6 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

Piesele de echipament din materiale naturale pot sa fie competitiva cu cele din materiale artificiale ?

  1. Da, cel putin la conditiile si nevoile pe care le am eu. (10 votes [55.56%])

    Percentage of vote: 55.56%

  2. Nu cred, materialele moderne sint mult mai preformante. (8 votes [44.44%])

    Percentage of vote: 44.44%

Vote Guests cannot vote

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostMorosanul, on 30 mai 2014 - 16:11, said:

Interesant, inseamna ca bunicul tau ar putea fi o sursa buna de informatie in directia acestui topic.
De ex. ce purta el pe cap ? Posted Image

Cred ca partea aceea de stofa (desi nu stiu exact ce inseamna molton) era importanta sa tina cald, in locul unde nu era atit de importanta protectia de apa, pentru ca umezeala nu patrunde la fel de tare ca in partea de cizma care e aproape de sol.

Eu sint mai ,,batraior '', bunicul a murit de mult  Posted Image

Moltonul semana cu o patura din fibre naturale, se faceau si ,,botosi '' pentru femeile batrane, sa le tina de cald.

Pe cap purta vesnic o bereta neagra, un fel de sapca muncitoreasca, cred ca era din lana, dar subtire, avea in crestet un mot.

View PostTiby_med, on 31 mai 2014 - 22:17, said:

1. Vrei haina impermeabila, ha? Posted Image
Inseamna ca te dai la alea sintetice, ca ori e jacheta cu gore-tex, ori pelerina din foita sintetica, ori pelerina de cauciuc... Posted Image

Cam asa ceva Posted Image

Dar existau parca pelerine din doc de bumbac cauciucat, prin armata, dar pe timpul lui ceasca.

Oricum, mult mai grele ca materialele moderne.

#20
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

View Postcrisstonne, on 02 iunie 2014 - 18:27, said:

Moltonul semana cu o patura din fibre naturale, se faceau si ,,botosi '' pentru femeile batrane, sa le tina de cald.
Acuma mi-am amintit.
Inainte am cautat si in dictionar, dar nu mi-am dat seama.

Quote

Pe cap purta vesnic o bereta neagra
Nu gasesti o poza pe net ?

#21
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

View PostTiby_med, on 31 mai 2014 - 22:17, said:

1. Vrei haina impermeabila, ha? Posted Image
Inseamna ca te dai la alea sintetice, ca ori e jacheta cu gore-tex, ori pelerina din foita sintetica, ori pelerina de cauciuc... Posted Image
Asa e, dar asta pentru ca traim acum si asta gasim. Posted Image
Desi chiar si acum sint produse in gama de top care au materiale in compozite.
Cum este Fjallraven G-1000 facut aici in Suedia, si care am vazut ca e foarte la moda aici, si care are 35% bumbac.


Trebuie insa sa ne gandim ca mai demult oamenii aveau mult mai mult de infruntat vremea, pentru activitatea era pe afara. Deci trebuiau sa aiba ceva pentru asta.

E drept ca materialel plastice sint in sine neabsorbante, si deci e mult mai usor de facut folii impermeabile.
Materialele naturale, oricat de impermeabile am incerca sa le facem, sint totusi formate din celule, care cumva comunica cu ambientul.
Asta insa le da o alta calitate, respirabilitatea.

In urma cu 20 de ani cand se purtau pelerinele acelea din folie de plastic in excursii, se zicea ca te uzi la fel de mult cum transpiri sub ele ca si cand te-ar fi plouat Posted Image
Era o gluma, bineinteles, dar din cauza asta acum s-a schimbat strategia, si chiar jachetele sintetice se fac respirabile - si, prin urmare, nu atit de impermeabile.


Ca solutie naturala, (pe langa lana, despre care discutam mai incolo ca emai complicat), sint foliile din Ventile o tesatura din bumbac impregnat.
Arata cam asa:
[ http://www.hillgear.com/acatalog/Poncho-over-pack_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.ravenlore.co.uk/assets/images/Poncho-Belted.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Morosanul, 03 June 2014 - 11:26.


#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Era o bască neagră, cum are ghinda pălărioara :  )

Avea un moț fix în creștetul capului.

Edited by crisstonne, 03 June 2014 - 15:02.


#23
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Inteleg, cam in genul cum au scotienii. :)

#24
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Din aia cum avea Stefan Mihailescu-Braila in "Secretul lui Bachus"?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HKLhCYvi_Lg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#25
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Aia e genul basca, pentru ca provine din Tara Bascilor.
E ma gandeam ca era asa ceva:
[ http://1.bp.blogspot.com/-nxAfWeN_CFE/TouN8FSnaUI/AAAAAAAAIRs/3NpHZqRfWo0/s1600/tam1i.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.britishempire.co.uk/images4/royalscotstam.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010

View PostMorosanul, on 03 iunie 2014 - 11:26, said:

Arata cam asa:
[ http://www.hillgear.com/acatalog/Poncho-over-pack_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.ravenlore.co.uk/assets/images/Poncho-Belted.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da' urati is oamenii astia pe acolo...
N-as vrea sa ma intalnesc cu un dinasta prin padure... :lol:

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostSeb, on 03 iunie 2014 - 15:29, said:

Din aia cum avea Stefan Mihailescu-Braila in "Secretul lui Bachus"?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HKLhCYvi_Lg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bravo, asta este  Posted Image

Era un fel de basca muncitoreasca.

Edited by crisstonne, 04 June 2014 - 02:09.


#28
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

View PostTiby_med, on 03 iunie 2014 - 23:50, said:

Da' urati is oamenii astia pe acolo...
N-as vrea sa ma intalnesc cu un dinasta prin padure... Posted Image
Mai bine cu ursu, sa-i ?  :lol:
Ai ceva de viking in ei, sa stii!

#29
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006

View Postcrisstonne, on 04 iunie 2014 - 02:08, said:

Era un fel de basca muncitoreasca.
Muncitoreasca a devenit mai dupa razboi, inainte a fost foarte apreciata ca parte a uniformei unor corpuri speciale de armata.
Asta pentru ca le-au facut celebre "Chasseur alpin"-ii francezi. De acolo le-au luat si Green berets si  tanchistii englezi.
Uite-l pe Montgomery:
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e4/Bernard_Law_Montgomery.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Ai dreptate, doar ca romanii le purtau altfel, cum apare in film actorul Braila Posted Image

Bunicul mergea la costum, era maistru pe santier, avea basca aia pe cap tot timpul... si nu era chel Posted Image sa zici ca ascunde chelia, asa era moda la varsta a doua si a treia.

#31
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Sigur ca aceia le purtau foarte elegant, apoi s-a mai muncitorit si felul de a le purta :lol:
Probabil de aceea au si iesit din uz.
Noi a trebuit sa purtam cand faceam practica la liceu, si incercam sa imitam stilul militar - de bombanea maistru la noi :D

#32
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
La subiectul asta trebuie sa zic ca eu prefer ceva care sa protejeze mai bine fața si urechile.
Mai precis o palarie, care e buna si de soare si de ploaie.

Am primit de curind o palarie din SUA, un Stetson Australian.
E cea de mai jos, adica aia e dar nu asa arata :lol: pentru ca fratii de peste ocean mi-au trimis-o in plic ! :ack:
Asta sa stiti ca oricat ar scrie crushable sau rollable daca o tii mai mult impaturata (sau mototolita) se sifoneaza.
Ca orice haina dealtfel.

Asa ca am trecut-o print-un proces de reshape si e ok acum :)
Nu era noua, pt ca Stetson nu mai produce modelul acesta.
E faina ca e material subtire - deci se poate purta pe caldura,
si impermeabila (nu am reusit sa stau in ploaie atitea ore ca sa treaca prin ea, si nici cu dușul nu am reusit :D)
[ http://s.stpost.com/eccstorefront/product_images/1226e/f_1226e_1.1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Exceptand lana merino, materialele sintetice sunt singurele ce le am in garderoba "tehnica" si nu am avut probleme cu ele.

#34
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Acuma imbunatatirile se pot aduce nu neaparat numai daca sint probleme.

Ideea insa e de a putea alege, si de obicei avntaje sint in ambele parti.
In ultima vreme insa materialele naturale sint tot mai putin prezente pe piata de echipament, si asta restrictioneaza alegerea.
In plus ele devin si mai scumpe din cauza ca se produc in cantitate mai mica.


P.S. La ce ai merinos ?

#35
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 12.12.2006
Sincer nu pot sa nu adaug o poza istorica, relevanta pentru echipamenul folosit la inceputul sec. 20.
"on 27 May 1922, Finch and Bruce had set another world record height of 8,300 metres (27,300 ft), only 520 metres (1,700 ft) below the summit; it was Bruce's first mountain climb"

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/archive/0/0f/20141219132128%21Geoffrey_Bruce_%26_George_Finch%2C_1922.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Interesant topicul. Io m-am saturat de mai multa vreme de mirosul de plastic. Prefer lina, bumbacul si pielea. Cind vine vorba, insa de aplicatiile tehnice, cum ar fi schiatul, nu prea e de ales. Deocamdata plasticul, ca de fapt asta e indiferent de tot felul de denumiri pompoase, este cel mai practic. N-am cum sa car mantale grele, de te cocoseaza, la schi. Foarte probabil, daca as sta multa vreme pe loc, la -20° pe munte as ingheta cu flintirica mea de nici 200gr. Dar impreuna cu miscarea merge mai bine decit un palton.
Repet, pentru schi, ceva sanie, patinaj, plimbari prin padure pe ploaie, ma rog din astea, plastic. In rest exclusiv lucruri naturale, pentru ca nu mai suport mirosul de plastic. Iarna port pulovere din lina si contrar afirmatiilor unora, chiar nu zgîrie, dar evident la preturi pe masura. Sint convins, ca multi nici nu stiu, ce inseamna un pulover adevarat. Un casmir subtire primavara nu poate fi egalat de niciun plastic, indiferent de cit de pompos i-ar fi numele ;)
De pielea de la pantofi nici nu mai discut. Aici plasticul intra in discutie exclusiv la fotbal, pentru scoicile sau bolovanii de pe fundu marii si la schi. In rest nu servesc nici macar, daca scrie de Gore pe el

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate