Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Echipament din materiale naturale - "In nature by nature"

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

Poll: Echipament din materiale naturale (18 member(s) have cast votes)

Cand cumparati echipament, are importanta daca materialul din care e facut e natural (Bumbac, lână, piele, etc.) ?

  1. Da, ma gandesc si la asta. (12 votes [66.67%])

    Percentage of vote: 66.67%

  2. Nu e relevant, doar calitatea. (6 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

Piesele de echipament din materiale naturale pot sa fie competitiva cu cele din materiale artificiale ?

  1. Da, cel putin la conditiile si nevoile pe care le am eu. (10 votes [55.56%])

    Percentage of vote: 55.56%

  2. Nu cred, materialele moderne sint mult mai preformante. (8 votes [44.44%])

    Percentage of vote: 44.44%

Vote Guests cannot vote

#1
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006
Echipament din materiale naturale - pentru excursii, drumetii, bushcraft sau viata de zi cu zi

De multa vreme ma gandeam sa deschid acest topic.
Dar nu stiam cata popularitate poate avea pentru ca acum se gasesc la preturi bune piese de echipament din materiale moderne, dezvoltate prin metode stiintifice, cu caracteristici mai bune decat cele naturale.

Materialele naturale sint de cele mai multe ori mai scumpe, necesita o intretinere mai atenta si (dicutabil) nu ajung la performantele celor moderne de top.

Cu toate astea exista oameni care le prefera pentru anumite motive:  ecologice, traditionaliste, nostalgice sau pur si simplu pentru ca le plac mai mult.


Propun aceasta discutie pentru cei care folosesc sau doresc astfel de materiale: sa vedem care sint avantajele si neajusurile lor, cat de bune sint, cat demult țin, cum se intretin si cum se restaureaza daca au suferit deteriorari.

P.S. Mi-am luat ideea de pe acest site:  Ravenlore
Si de atunci am incercat mai multe lucruri in domeniu.

[ http://www.ravenlore.co.uk/assets/images/Wind_Shirt.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Morosanul, 26 May 2014 - 10:42.


#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
piese de echipament din materiale moderne, dezvoltate prin metode stiintifice, cu caracteristici mai bune decat cele naturale. ... nu inteleg sincer la ce te referi, poti fi mai explicit? ms.

S-a revigorat topicu', sorry....ca raspuns, la mine conteaza mult calitatea si utilitatea dar in modul, de ex. n-as putea purta o geaca chopper din vinilin.

Edited by gicaru, 26 May 2014 - 10:46.


#3
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006
De exemplu atunci cand citim descrierea pentru o pereche de bocanci din Goretex sau alte materiale sintetice, sint niste parametri de impermeabilitate de exemplu, care - spun ei - sint mult mai buni decat pentru cei din piele. :)
La fel pentru o jacheta impermeabila, plasticul poate fi mai rezistent la apa.

Mai este discutia legata de polar fleece versus puloverul de lana. :)

View Postgicaru, on 26 mai 2014 - 10:44, said:

la mine conteaza mult calitatea si utilitatea
Absolut, asta nu se exclude.
Dar, asa cum zici de jacheta de piele, conteaza de ex. daca un tricou e din bumbac?  Sau doar paramaetri de cat de uscat si racoare tine ?
Sau manusile din piele ?

#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostMorosanul, on 26 mai 2014 - 10:50, said:

De exemplu atunci cand citim descrierea pentru o pereche de bocanci din Goretex sau alte materiale sintetice, sint niste parametri de impermeabilitate de exemplu, care - spun ei - sint mult mai buni decat pentru cei din piele. Posted Image
La fel pentru o jacheta impermeabila, plasticul poate fi mai rezistent la apa.

Mai este discutia legata de polar fleece versus puloverul de lana. Posted Image


Absolut, asta nu se exclude.
Dar, asa cum zici de jacheta de piele, conteaza de ex. daca un tricou e din bumbac?  Sau doar paramaetri de cat de uscat si racoare tine ?
Sau manusile din piele ?

Daca aleg viata (ascensiune pe Himalaya), merg pe modern dar nu pot renunta la stil, sorry...traiasca pielea, bumbacul, inul si canepa dar si frate cu Gore-tex, polimeri, cand este nevoie.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Eu sînt mai ecologist din fire, dar...

Am reuşit totuşi sã mã satur de proasta calitate a tocãtoarelor de lemn, inclusiv bambus.

Am luat unul robust din plastic, sã îl am pe viaţã.

Pe timpul lui ceaşcã se fãceau cu simţ de rãspundere, fierte în ulei, nu crãpau neam.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Tesatura din panza de paianjen, daca este suficient de deasa, poate sa fie superioara celei facute din fibre aramide (kevlar), pe de alta parte, amandoua costa o caruta de bani, si probabil cea naturala este mai scumpa...

Lasand extremele la o parte, pt. haine prefer bumbacul, cu maxim 2% elastan sau si Lycra, pt. ca respira mai natural, si nu se incarca electrostatic.

Edited by loock, 26 May 2014 - 11:43.


#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
La haine prefer bumbac, cu puţin sintetic sã nu se sifoneze prea uśor.

Piele la încãlţãri, dar sînt śi excepţii.

#8
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View Postcrisstonne, on 26 mai 2014 - 11:15, said:

Eu sînt mai ecologist din fire, dar...

Am reuşit totuşi sã mã satur de proasta calitate a tocãtoarelor de lemn, inclusiv bambus.

Am luat unul robust din plastic, sã îl am pe viaţã.

Pe timpul lui ceaşcã se fãceau cu simţ de rãspundere, fierte în ulei, nu crãpau neam.

Tare chestia cu sint vs. sunt, dar in cotidian trebuie de multe ori ca pozitia ta asumata de "rebel fara cauza(viva J.Dean!)" sa fie inteleasa exact altfel te supui rigorilor gramaticale.

Edited by gicaru, 26 May 2014 - 11:51.


#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgicaru, on 26 mai 2014 - 11:50, said:



Tare chestia cu sint vs. sunt, dar in cotidian trebuie de multe ori ca pozitia ta asumata de "rebel fara cauza(viva J.Dean!)" sa fie inteleasa exact altfel te supui rigorilor gramaticale.

Există un grup de oameni care nu acceptă schimbările de acest fel, că zic academicienii, oricum la ¶coală am învățat a¶a cum îmi place :  )

Poate peste 20 de ani se revine... pãi si atunci ?!

Edited by crisstonne, 26 May 2014 - 11:58.


#10
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Punctul tau de vedere....deci, RESPECT!

#11
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006

View Postloock, on 26 mai 2014 - 11:43, said:

Lasand extremele la o parte
Aici sint si eu de acord, in majoritatea cazurilor cand sint laudate produsele sintetice se adun in discutie extremele.
Pielea apu penele tin foarte bine de cald, nu stiu cati dintre noi ajung in asa extreme conditii incat sa nu fie suficiente.

Bineintele ca pielea animalelor are multe functii (la purtatorul original :D), de aceea are porozitate si probabil nu va rezista la ploaie asa demult ca si cauciucul.
Dar poate fi data cu crema, In plus e destul de flexibila si de respiranta.

#12
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
In primul rand materialele moderne sunt cu mult mai usoare.
Nu poti compara la greutate un pulovar de lana, cu un pollar, sa nu mai vorbim cand se uda. Cel de lana retine foarte multa apa si se usuca mult mai greu decat pollar-ul. La fel e si cu tricoul de bumbac, nu l-as purta intr-o tura de iarna.

Insa acasa, in oras, port tricouri de bumbac pentru ca sunt mai comfortabile si mai placute, papuci de piele ca tin mult, poate si o geaca de piele. Insa pe munte se schimba treaba.

Insa sa nu uitam ca in sacii de dormit, puful nu il poate inlocui nimic. E cel mai calduros, insa iarasi, pana se uda, ca apoi unul sintetic il intrece.

#13
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006

View PostTiby_med, on 27 mai 2014 - 13:43, said:

In primul rand materialele moderne sunt cu mult mai usoare.
Nu poti compara la greutate un pulovar de lana, cu un pollar, sa nu mai vorbim cand se uda. Cel de lana retine foarte multa apa si se usuca mult mai greu decat pollar-ul.
In cazul asta asa e, lana e mai grea decat polar fleece. (nu stiu daca si alte materiale sint mai usoare)
Dar oare de ce ?  Nu cumva e vorba de modul in care e tesuta fibra ?
Daca e asa, nu s-ar putea face si din lana ?


Si cu udatul e drept, un pulover de lana se ingreuneaza tare si se usuca greu.
Dar as adauga cateva avantaje :)

- faptul ca lana absoarbe apa e considerat de unii un plus, pentru ca transpiratia de exemplu nu ramane in contact cu corpul
- lana e mai rezistenta la caldura focului si la scantei
- o anumita tesatura din lana numita fetru (en.felt), din care se fac palariile. Nu numai ca absoarbe mult mai putina apa, deci nu se ingreuneaza prea mult, dar chiar te protejeaza de ploaie. E probabil del mai impermeabil material pana la descoperirea celor sintetice.

#14
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Lana e grea de la mama lui.

Absoarbe umezeala corpului, dar n-ai vrea sa te prinda ploaia cu un pulovar de lana. Chiar daca stim ca lana tine cald si uda.
Aici da, asa e. E mult mai rezistent la scantei si foc. Pollarul la o scanteie tot se topeste.

Tot asa, pollarul se gaseste in mai multe grosimi si iti poti regla mai bine temperatura corpului. Pulovar de lana nu prea se gaseste in magazine, doar daca face bunica, iar asta e badaran prelucrat si abraziv. Sa nu uitam cum pisca lana :lol:

Eu nu am nimic cu materialele traditionale, imi plac amandoua deopotriva, dar trebuie sa tinem seama de avantajele si dezavantajele lor in functie de mediul in care o sa le folosim.

#15
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006
Stai linistit Tiby, ca nu am deschis topicul ca sa primesc aprobari si aplauze :lol:
Valoare unui dialog tocmai in asta sta, sa vina oameni cu pareri diferite.
Deci spunce ce gandesti si fii sigur ca ma bucur sa fii pe topic Posted Image

Amu tu stii cum sint eu, imi place sa am in jurul meu materiale naturale asa cum imi place sa ma plimb prin natura in loc sa fiu intre blocuri :D
Si cum vad ca peste 80% din cei care au trecut pe aici considera important sa poarte ceva natural, inseamna ca e o idee cel putin interesanta. Poate punem de-o afacere :lol:


Dar sa revin cu intrabari:

1. De ce sa te prinda ploaia in pulover ?  Daca ploua (sau e o excursie mai lunga, in care te poti astepta) nu tre sa ai o haina impermeabila ?

2. Aia cu jerseul de la bunica e adevarat :D   Aici in Suedeia mai gasesti haine din materiale naturale, dar si pt banii de aici sint f. scumpe.
Dar eu caut solutii, si ma gandesc ca industria s-a axat pe materiale sintetice pentru ca sint mai ieftine si water repellent. Daca ingeniozitatea umana s-ar aplica si in cazul fibrelor naturale, eu cred ca ar putea fi readuce in competitie.

De ex din merinos se pot face haine similare cu polar flece, pufoase si usoare, si nici nu inteapa. (Stii firma Icebreaker din New Zeeland.)
Daca s-ar folosi lana suficient de fina si tesatura potrivita, nu s-ar putea ajunge la aceleasi performante ?

#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Imi aduc aminte ca bunicul care a fost vanator, avea niste cizme speciale pentru asa ceva.

Partea de jos era din piele pana pe la glezna, sau un pic mai sus, apoi pana sub genunchi se continua cu ceva stofa gen molton, sau ceva care arata ca niste fibre mai grosiere tesute.

Erau facute din materiale absolut naturale.

#17
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,061
  • Înscris: 12.12.2006
Interesant, inseamna ca bunicul tau ar putea fi o sursa buna de informatie in directia acestui topic.
De ex. ce purta el pe cap ? :)

Cred ca partea aceea de stofa (desi nu stiu exact ce inseamna molton) era importanta sa tina cald, in locul unde nu era atit de importanta protectia de apa, pentru ca umezeala nu patrunde la fel de tare ca in partea de cizma care e aproape de sol.

#18
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
1. Vrei haina impermeabila, ha? :lol:
Inseamna ca te dai la alea sintetice, ca ori e jacheta cu gore-tex, ori pelerina din foita sintetica, ori pelerina de cauciuc... :D

Edited by Tiby_med, 31 May 2014 - 22:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate