Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Căsătoria dintre un musulman și un nemusulman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#19
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostPicoDazore, on 23 mai 2014 - 14:31, said:

Te-ai gandit si la ce spune Apostolul Paul in prima lui Epistola catre Corinteni Cp7.
,,12 Dacă un frate are o soție necreștină și ea consimte să locuiască cu el, să nu o lase.
13 Iar dacă o femeie are un bărbat necreștin și acesta consimte să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul,
14 căci bărbatul necreștin este sfințit prin femeie, iar femeia necreștină este sfințită prin frate; altfel, copiii voștri ar fi necurați, însă ei sunt sfinți."
Cum ti se pare?!!!

Daca crestinul se casatoreste cu o crestina atunci ar trebui sa se desparta ca sa-si ia necrestini, ca sa fie in situatia celor din Corint?
Nu, deci, nu pot exista casatorii intre crestini si musulmani

Edited by altul2, 23 May 2014 - 14:45.


#20
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostPrien, on 23 mai 2014 - 14:39, said:

Eu stiu un tatar, deci de religie musulmana, care s-a insurat cu o crestina, culmea si catolica la baza. Fiecare si-a pastrat religia.

Sa stiti ca am fost si la Patriarhie si am discutat cu cineva de acolo.
cele doua cuvinte bolduite de mine arata ca ceva nu se potriveste in postarea ta [no offence]
Patriarhie au ortodocsii si din cate stiu conditia esentiala pentru ceremonialul religios ortodox este ca ambii miri sa fie de religie ortodoxa.
Catolicii sunt reprezentanti in romania la nivel de arhidieceza mitropolitana
In alta ordine de idei, daca ai gresit termenii nu este bai, insa regulile BC sunt destul de rigide
Biserica romano-catolica impune cuplurilor sa ceara permisiunea pentru casatoria interreligioasa.
Partenerul non-catolic nu este obligat sa se converteasca dupa casatorie, insa cel catolic trebuie sa asigure botezul si cresterea copiilor rezultati in urma casatoriei interreligioase dupa regulile catolice Posted Image

Edited by ThinkAbout, 23 May 2014 - 15:42.


#21
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostPrien, on 23 mai 2014 - 14:39, said:

Eu stiu un tatar, deci de religie musulmana, care s-a insurat cu o crestina, culmea si catolica la baza. Fiecare si-a pastrat religia.


Tu aduci o minunata poveste normala, pe un topic unde se cauta cu lumanarea anormalul....

View PostPrien, on 23 mai 2014 - 14:39, said:


Asa ca au fost cununati si religios..Eu ii stiu de circa 24+ ani, dar mai aveau ceva inainte sa il cunosc.
Nu l-am intrebat niciodata daca si cum si-a botezat sau nu copii, pt ca nu era treaba mea.
Si sincer, nu vroiam sa il provoc..Ce castigam? Dar stiu sigur ca intre timp nu a trecut la crestinism.



Si bine ai facut.

#22
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostPicoDazore, on 23 mai 2014 - 14:31, said:

Te-ai gandit si la ce spune Apostolul Paul in prima lui Epistola catre Corinteni Cp7.
,,12 Dacă un frate are o soție necreștină și ea consimte să locuiască cu el, să nu o lase.
13 Iar dacă o femeie are un bărbat necreștin și acesta consimte să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul,
14 căci bărbatul necreștin este sfințit prin femeie, iar femeia necreștină este sfințită prin frate; altfel, copiii voștri ar fi necurați, însă ei sunt sfinți."
Cum ti se pare?!!!

Mi se pare ca tu cunosti doar franturi din Biblie. Fiindca in situatia descrisa mai sus, cei doi erau deja casatoriti cand unul din soti se pocaieste si devine crestin. Insa pentru cel deja crestinat care vrea sa se [re]casatoreasca, apostolul are urmatorul sfat:
este sloboda sa se marite cu cine vrea; numai in Domnul. (1Cor.7:39)

#23
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007

View PostREGLURAL, on 23 mai 2014 - 12:15, said:

Mie această căsătorie, personal, mi se pare o prostie, cum să faci aşa ceva?
Probabil, ca prea zici cu spor.
Personal mi se pare o mai mare prostie sa iubesti pe cineva si sa te impiedici de religie. Sau sa te abtii de la iubi pe cineva pe considerent religios.

#24
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Oameni buni. Asa mi s-a vandut, asa o vand.
Eu ca meserie sunt un inginer. Iar in jobul meu nu prea crezi in minuni. Sau pui piesa corecta, sau iese fum. Si repede si mult.
Asa ca te faci rapid de ca ca o. Si dupa aia inveti sa respecti adevarul..
Ideea si concluzia e ca sa poate.
Cine cauta normalul si senzationalul...sa citesca o carte. Sa vada un film..
Vorba unui celebru profesor in Istorie."Istoria este, mai cea mai frumoasă poveste" Si daca omul a trait-o, poveste lui e si mai fascinanta....
Pe de alta parte, eu sunt un Nemo. Adica nimeni. De m-ar minti? Tipul e prea destept.
In plus stie ca in fabrica noasta destul de mica, e imposibil sa pastrezi un asa secret..Vorba aia, mai inviti un coleg la nunta..

ThinkAbout
patriarhie, mitropolie, sau o fi scris si la Papa de la Roma..Cum zici dta. Nu te contrazic,
Habar nu am unde a mers, ce a scris in memoriul justificativ, daca l-o fi facut, si cata spaga a dat, daca a dat..
Iarta-l Dne pe robul tau, un biet inginer, care nu stie termeni adecvati si nu stie ce face fiecare, si care-i diferenta dintre ele....Recunosc, in meseria asta sunt bata @ varza..
Am vrut doar sa spun ca s-a putut..Restul,..e tacere, hi, hi..

Edited by Prien, 23 May 2014 - 16:22.


#25
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostPrien, on 23 mai 2014 - 16:07, said:

Oameni buni. Asa mi s-a vandut, asa o vand.
Bine, eu doar am impachetat-o in putin realism :D

#26
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostMagicTouch, on 23 mai 2014 - 16:01, said:

Probabil, ca prea zici cu spor.
Personal mi se pare o mai mare prostie sa iubesti pe cineva si sa te impiedici de religie. Sau sa te abtii de la iubi pe cineva pe considerent religios.

Ei, daca ar fi asa de simplu....
Nu uita insa familiile, nu uita  gura mahalalei, nu uita ca nu toate femeile se pot intretine singure sau invers ca pot avea castig mai mare ca barbatul.
Nu uita asociatiile albofone care nu ar precupeti nici-un efort de a pune bete in roate unei casnici care le plezneste peste fata, cu reusita ei...

#27
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostMagicTouch, on 23 mai 2014 - 16:01, said:

Probabil, ca prea zici cu spor.
Personal mi se pare o mai mare prostie sa iubesti pe cineva si sa te impiedici de religie. Sau sa te abtii de la iubi pe cineva pe considerent religios.
ca bine le zici
numai prostii si precupetzele se impiedica.
aka, aia care nu conteaza oricum :lol:

#28
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View Postnovember_soul, on 23 mai 2014 - 15:57, said:

Mi se pare ca tu cunosti doar franturi din Biblie. Fiindca in situatia descrisa mai sus, cei doi erau deja casatoriti cand unul din soti se pocaieste si devine crestin. Insa pentru cel deja crestinat care vrea sa se [re]casatoreasca, apostolul are urmatorul sfat:
este sloboda sa se marite cu cine vrea; numai in Domnul. (1Cor.7:39)
Da?!!! insa e vorba despre persoana, botezata, existand posibilitatea mortii partenerului de viata legitim, apoi survine casatoria cea de-a doua in Domnul.
Vezi:
Epistola catre Romani a sf. Ap.Paul Cp.7
,,1 Oare nu știți, fraților, – căci vorbesc unora care cunosc Legea – că Legea are putere asupra omului cât timp acesta este în viață?
2 Astfel, femeia măritată este legată prin Lege de bărbatul ei cât timp [acesta] trăiește; dacă îi moare bărbatul, este dezlegată de legea bărbatului.
3 Dacă, deci, când îi trăiește soțul ea va fi a altui bărbat, va fi numită adulteră, dar dacă îi moare soțul, este dezlegată de Lege, așa că nu mai este adulteră luând un alt bărbat."   ,

de care BOR, nu tine seama si binecuvintaeza adulterul (casatoria de-a 2, 3, n-a oara, chiar daca partenerul de viata prim traieste), in numele lui Dumnezeu.

#29
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View PostPicoDazore, on 23 mai 2014 - 19:52, said:

de care BOR, nu tine seama si binecuvintaeza adulterul (casatoria de-a 2, 3, n-a oara, chiar daca partenerul de viata prim traieste), in numele lui Dumnezeu.
Spuneti lucruri false in totalitate.
Femeia poate sa se desparta de barbat asa cum a explicat si Hristos.
Taina casatoriei poate ca are niste consecinte. Dar Biserica Ortodoxa nu oficiaza aceeasi slujba de cununie decat prima data. Apoi e doar formala de ochii lumii.

#30
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View Postvio69a, on 23 mai 2014 - 15:55, said:

Tu aduci o minunata poveste normala, pe un topic unde se cauta cu lumanarea anormalul....




Si bine ai facut.

Anormalul meu e normalul islamiștilor

Scary isn't it?

Edited by iladi, 23 May 2014 - 22:53.


#31
mihaela5

mihaela5

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 15.05.2007

View Postiladi, on 23 mai 2014 - 22:53, said:

Anormalul meu e normalul islamiștilor

Scary isn't it?

Yeahh, it is .

#32
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014

View Postjeffy86able, on 23 mai 2014 - 13:12, said:

Nu exista calea cea dreapta .

Doar în capul tău nu există nimic...

View Postanunnaki, on 23 mai 2014 - 12:30, said:

oare toti indienii, maorii, africanii, chinezii ce n-au cunoscut lumina lui Hristos, c-au trait inaintea Venirii Lui, oare toti or fi in iad? Posted Image

Dragule, da, acolo sunt, că măcar, ar fi trebuit să fie evrei, dacă nu L-au prins pe Hristos, că s-ar fi mântuit, dar cum s-au depărtat de adevăratul Dumnezeu, şi nu L-au prins pe Hristos că S-au născut cu mult timp îniante de El, şi nici nu au vrut să fie iudei...VINA LOR!
SORRY!

View PostPicoDazore, on 23 mai 2014 - 14:31, said:

Te-ai gandit si la ce spune Apostolul Paul in prima lui Epistola catre Corinteni Cp7.
,,12 Dacă un frate are o soție necreștină și ea consimte să locuiască cu el, să nu o lase.
13 Iar dacă o femeie are un bărbat necreștin și acesta consimte să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul,
14 căci bărbatul necreștin este sfințit prin femeie, iar femeia necreștină este sfințită prin frate; altfel, copiii voștri ar fi necurați, însă ei sunt sfinți."
Cum ti se pare?!!!

Bună ideea.

#33
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View PostREGLURAL, on 25 mai 2014 - 14:36, said:

Doar în capul tău nu există nimic...
Din toate religiile de pe lumea asta ( care-s destule ) de ce crezi ca fix a ta e calea cea dreapta ?
De ce nu buddhismul , sintoismul , islamismul ?

#34
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostREGLURAL, on 25 mai 2014 - 14:36, said:


Dragule, da, acolo sunt, că măcar, ar fi trebuit să fie evrei, dacă nu L-au prins pe Hristos, că s-ar fi mântuit, dar cum s-au depărtat de adevăratul Dumnezeu, şi nu L-au prins pe Hristos că S-au născut cu mult timp îniante de El, şi nici nu au vrut să fie iudei...VINA LOR!

Cum ramane cu ''cei care erau in intunericul si umbra mortii au vazut lumina mare"?
In cele 3 zile cat a fost in mormant, Iisus le-a predicat celor din Iad.

#35
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postsearcher-star, on 26 mai 2014 - 12:00, said:

Cum ramane cu ''cei care erau in intunericul si umbra mortii au vazut lumina mare"?
In cele 3 zile cat a fost in mormant, Iisus le-a predicat celor din Iad.

imposibil.....
piatra a disparut din prima zi iar starea de pierderea completa a constiintei a disparut, iar flacaul a inceput sa circule pe ulitele satului speriindu-l si pe Iuda....

#36
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postsearcher-star, on 26 mai 2014 - 12:00, said:

In cele 3 zile cat a fost in mormant, Iisus le-a predicat celor din Iad.
Mi se pare logic, în timp ce înduri flăcările eterne, îți arde de ascultat predici. Pun intended.
Măcar le-a oferit un strop de apă?
Și despre ce le-a vorbit în predica aia?
Oare mai avea rost să răsucească cuțitul în rană?

:death:
Nu toți oamenii sunt înzestrați cu rațiune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate