Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Căsătoria dintre un musulman și un nemusulman

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
REGLURAL

REGLURAL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.01.2014
Mie această căsătorie, personal, mi se pare o prostie, cum să faci așa ceva?
În fine, fiecare om cu mentalitatea sa...
Anunț pentru creștini: Apostazia de la creștinism și trecerea la islam este cel mai mare păcat în fața lui Iisus și a lui Dumnezeu, dacă nu te întorci pe calea cea dreaptă riști să faci un păcat împotriva Duhului Sfânt, care nu se mai iartă, în veci!
Deci trecerea la islam e un păcat foarte mare!
AȘTEPT DISCUȚII!

#2
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013

View PostREGLURAL, on 23 mai 2014 - 12:15, said:

Mie această căsătorie, personal, mi se pare o prostie, cum să faci aşa ceva?
În fine, fiecare om cu mentalitatea sa...
Anunţ pentru creştini: Apostazia de la creştinism şi trecerea la islam este cel mai mare păcat în faţa lui Iisus şi a lui Dumnezeu, dacă nu te întorci pe calea cea dreaptă rişti să faci un păcat împotriva Duhului Sfânt, care nu se mai iartă, în veci!
Deci trecerea la islam e un păcat foarte mare!
AŞTEPT DISCUŢII!

credeam ca cel mai mare pacat e sa te sinucizi Posted Image

#3
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Tu nu vezi ca iubirea este mai presus decat toate ?!

#4
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013

View PostREGLURAL, on 23 mai 2014 - 12:15, said:

Mie această căsătorie, personal, mi se pare o prostie, cum să faci aşa ceva?
În fine, fiecare om cu mentalitatea sa...
Anunţ pentru creştini: Apostazia de la creştinism şi trecerea la islam este cel mai mare păcat în faţa lui Iisus şi a lui Dumnezeu, dacă nu te întorci pe calea cea dreaptă rişti să faci un păcat împotriva Duhului Sfânt, care nu se mai iartă, în veci!
Deci trecerea la islam e un păcat foarte mare!
AŞTEPT DISCUŢII!


oare toti indienii, maorii, africanii, chinezii ce n-au cunoscut lumina lui Hristos, c-au trait inaintea Venirii Lui, oare toti or fi in iad? Posted Image

Edited by anunnaki, 23 May 2014 - 12:30.


#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,280
  • Înscris: 13.01.2011
Nu este Dumnezeu atât de limitat :  )

#6
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Asta zic crestinii. Conform musulmanilor fiecare om se naste musulman. La ei nici nu se numeste 'conversie' la islam ci 'reconversie'. 'Revert to islam' etc. Pentru ei crestinismul e o erezie. Cum poate un zeu sa se nasca dintr-un om? Plus, ce-i imparteala aia cu tata, fiu si sfantul duh? Numai la crestini e asta, la celelalte doua religii avramice, iudaism si islam e doar un singur zeu. Si fara icoane, statui, sfinti...

Edited by potae, 23 May 2014 - 12:56.


#7
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpotae, on 23 mai 2014 - 12:52, said:

Si fara icoane, statui, sfinti...
heruvimii de pe chivotul legii fiind dupa tine niste vietati pesemne :roflmao: :roflmao: :roflmao:

#8
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,512
  • Înscris: 06.01.2012

View PostREGLURAL, on 23 mai 2014 - 12:15, said:

calea cea dreaptă
Nu exista calea cea dreapta .

#9
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View Postpotae, on 23 mai 2014 - 12:52, said:

Conform musulmanilor fiecare om se naste musulman. La ei nici nu se numeste 'conversie' la islam ci 'reconversie'. 'Revert to islam' etc.

La fel e și la ortodocși. Dacă ai citi literatura în domeniul convertirilor vei descoperi că oamenii spun că au revenit la Ortodoxie deși erau, de exemplu, americani și nu au avut nici o treabă cu Ortodoxia.

#10
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View PostREGLURAL, on 23 mai 2014 - 12:15, said:

Mie această căsătorie, personal, mi se pare o prostie, cum să faci așa ceva?

Acest topic e inutil, si stii de ce? Fiindca tu, ca nemusulman, nu concepi sa iei de nevasta o musulmana, dar chiar daca ai accepta asta, crezi ca musulmana te-ar lua pe tine in casatorie? Nu, nici ea nu ar face asta, fiindca ii interzice religia. Prin urmare, discutiile nu au sens.

#11
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostREGLURAL, on 23 mai 2014 - 12:15, said:

Mie această căsătorie, personal, mi se pare o prostie, cum să faci aşa ceva?
În fine, fiecare om cu mentalitatea sa...
Anunţ pentru creştini: Apostazia de la creştinism şi trecerea la islam este cel mai mare păcat în faţa lui Iisus şi a lui Dumnezeu, dacă nu te întorci pe calea cea dreaptă rişti să faci un păcat împotriva Duhului Sfânt, care nu se mai iartă, în veci!
Deci trecerea la islam e un păcat foarte mare!
AŞTEPT DISCUŢII!

Mi se pare destul de interesant acest cuvânt al ÎPS Serafim Joantă (în special de la minutul 3:20) :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZjK3u_6f-i0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cred că o astfel de discuție ar trebui purtată între oameni îmbunătățiți duhovnicește, cu o anumită experiență de viață și cu o anumită deschidere față de ceilalți.

#12
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postnovember_soul, on 23 mai 2014 - 13:30, said:

Acest topic e inutil, si stii de ce? Fiindca tu, ca nemusulman, nu concepi sa iei de nevasta o musulmana, dar chiar daca ai accepta asta, crezi ca musulmana te-ar lua pe tine in casatorie? Nu, nici ea nu ar face asta, fiindca ii interzice religia. Prin urmare, discutiile nu au sens.
argumentul tau este fals
din toate punctele de vedere :lol:

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006

View PostMotanul007, on 23 mai 2014 - 12:27, said:

Nici nu e legala casatoria intre gay la noi in tara asa ca iese din discutie ca un musulman sa se casatoreasca cu un nemusulman.

Iata cel mai bun raspuns la subiectul thredului.

Dupa ce se analizeaza si apoi oralizeaza niste gay, ultima lor grija o sa fie religia diferita...

Edited by loock, 23 May 2014 - 13:44.


#14
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View PostMotanul007, on 23 mai 2014 - 12:27, said:

Nici nu e legala casatoria intre gay la noi in tara asa ca iese din discutie ca un musulman sa se casatoreasca cu un nemusulman.


si nu te pune pe ganduri ca sunt interzise prin constitutie adica prin forta legii si nu din convingere crestineasca ?

#15
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008
La musulmani e mai simplu, fara posibilitatea de a purta atatea discutii, de a avea atatea pareri, etc.

Metoda musulmana: pleci de la noi? atunci pleci mai scurt cu un cap...

#16
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View Postjeffy86able, on 23 mai 2014 - 13:12, said:

Nu exista calea cea dreapta .
ba da exista. Taman in Fierbintii de jos!!! . Bine, nu e cale, e strada, dar exista. Mai mult, e paralela cu strada inclinata si se continua oarecum (dupa un colt, dar asta e...) cu strada bisericii. (sau din, depinde de unde vi)


https://www.google.s...f7f5ea41d30ee62

View PostAemilius, on 23 mai 2014 - 13:46, said:

La musulmani e mai simplu, fara posibilitatea de a purta atatea discutii, de a avea atatea pareri, etc.

Metoda musulmana: pleci de la noi? atunci pleci mai scurt cu un cap...
daca una dintre parti e atee, ce mai au de spus suporterii celeilalte parti? :D Nu, convertirea este exclusa, dar nici nu se solicita renuntarea. Eeeeiiii? :D

#17
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

View PostREGLURAL, on 23 mai 2014 - 12:15, said:

Mie această căsătorie, personal, mi se pare o prostie, cum să faci aşa ceva?
În fine, fiecare om cu mentalitatea sa...
Anunţ pentru creştini: Apostazia de la creştinism şi trecerea la islam este cel mai mare păcat în faţa lui Iisus şi a lui Dumnezeu, dacă nu te întorci pe calea cea dreaptă rişti să faci un păcat împotriva Duhului Sfânt, care nu se mai iartă, în veci!
Deci trecerea la islam e un păcat foarte mare!
AŞTEPT DISCUŢII!

Te-ai gandit si la ce spune Apostolul Paul in prima lui Epistola catre Corinteni Cp7.
,,12 Dacă un frate are o soție necreștină și ea consimte să locuiască cu el, să nu o lase.
13 Iar dacă o femeie are un bărbat necreștin și acesta consimte să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul,
14 căci bărbatul necreștin este sfințit prin femeie, iar femeia necreștină este sfințită prin frate; altfel, copiii voștri ar fi necurați, însă ei sunt sfinți."
Cum ti se pare?!!!

Edited by PicoDazore, 23 May 2014 - 14:31.


#18
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu stiu un tatar, deci de religie musulmana, care s-a insurat cu o crestina, culmea si catolica la baza. Fiecare si-a pastrat religia.

Tipul povestea cu mare haz cum popa initial s-a bucurat cand a vazut ca fata, care crescuse in parohia lui, si pe care o stia de cand o botezase, si-a dus prietenul la sfarsitul slujbei...
Si calma si decisa i-a zis "parinte, asta e alesul meu".."Foarte bine fata mea, sa fi fericita sa aveti multi copii". Si sa tot uita la ales..Care normal are ochi nitel mai oblici, dar nu foarte mult....
Ala, om deloc prost, i-a zis parinte, cu respect va rog sa ne ne asezam si discutam amanuntele, inclusiv partea financiara..
Dar in biserica dvoastra e prea stramt si sfant locul si sunt si unele chestii mai profane si prea reale, iar eu sunt mai retinut, va rog...
Chiar, va rog un pahar cu apa, poate sa ne aduca tarcovnicul? Si sa stea si el pe langa noi, daca se poate, ca mai am o treaba si pt el..
Foarte bine fiule..Omul imi povestea ca citea pe fata popii ca ala deja calcula cati bani o sa ii ceara pt nunta..
Deci, parinte, stiti, eu de meserie sunt..., o meserie buna, cautata, am si facultatea.. si aia ok, lucrez la.. firma super cunoscuta..
Da, am vazut ca v-ati uitat lung la mine, dar m-am nascut in Dobrogea, localitate cutare, aproape de mare, deci stiu sa inot ca un peste..
Iar ai mei au casa acolo, daca veniti in vacanata de vara, faceti plaja + friptane la greu, ca imi place sa mananc bine...
Excelent, fiule, cum sa nu.... Si tot adauga la suma....Vorba aia, daca omul are, pai ..

Dar vedeti, in buletinul meu scrie Mahomed Hassan, fiul lui Abdul al Hazi. Asa ca brusc popa a facut hac..
Si da, sunt musulman. ...Sa moara popa...Asa ca beti apa aia..

Morala. dupa ce si-a mai revenit, tatarul i-a zis sa se intereseze la invatorul care il educase, la iman si la preotul crestin din localitea aia etc. Si sa vada ca e om de treaba..
Poftim niste numere de telefon, si ceva bani pt tren ca sa mergeti acolo, sa auziti/vedeti, ...
Sa stiti ca am fost si la Patriarhie si am discutat cu cineva de acolo. Daca in timpul slujbei nu ma intrebati daca cred in Dzeu, si nu imi spuneti" robul lui Dzeu", e OK.
Pur si simplu la mine sariti peste partea asta. Sau o uitati brusc.
Deci se casatoreste roaba lui Dzeu cu Mahomed Hassan. Si atat. Si respectiv se casatoreste Mahomed Hassan cu roaba lui Dzeu..
Mie nu imi prezentati crucea si gata..
Pt ca daca ma intrebati, eu nu mint si stricam slujba. Dar daca nu ma intrebati, e perfect..
Sincer, eu -adica tatarul -nu prea sunt practicant religios...
Si de fapt, o fac pt ca ea vrea sa fie miresa.. Aveti o luna sa va ganditi, sa cercetati, apoi ma sunati..
Dar grabiti-va...intelegeti de ce...

Cica popa ala s-a dus in localitatea aia, si-a cercetat.
Toti i-au zis ca fusese un tanar conform normalului, rupsese cartea, aproape mereu premiul I, ba luase si niste premii in meseria lui...
Si de la Patriarhie i s-a confirmat ca dpdv al dogmei e OK..

Asa ca au fost cununati si religios..Eu ii stiu de circa 24+ ani, dar mai aveau ceva inainte sa il cunosc.
Nu l-am intrebat niciodata daca si cum si-a botezat sau nu copii, pt ca nu era treaba mea.
Si sincer, nu vroiam sa il provoc..Ce castigam? Dar stiu sigur ca intre timp nu a trecut la crestinism.

Iar colegi lui de la serviciu, crestini adevarati, l-au mai dat pe brazda...Asa ca in prezent cunoaste si recunoaste sfantul spir(i)t din sticla..Si mai si pupa mostele, dar cu mare grija..
Unul din cei cau care lucreaza e tare ofticat pe el. A incercat sa il imbete si nu a reusit.
Pupa doar o sticla de bere, maxim 2, sau doar un pahar de vodka, apoi GATA. STOP si se retrage ..
Si da, fara carne de porc, deci nu sarmale, etc..Au incercat sa il pacaleasca, ca sunt de vita si s-a prins si s-a basicat..
Culmea e ca colegii aluia care incercase s-au suparat pt asta..La o adica de ce sa il fortezi? tatarul e un tip de gasca. E super.
Asa ca lasati-l dracului sa manance si sa bea ce vrea . Ramane mai mult pt noi, cretinule..
Corect, e un venetic, mama lui de pagan..

Edited by Prien, 23 May 2014 - 15:03.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate