Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Recomandare placa video

- - - - -
  • Please log in to reply
179 replies to this topic

#19
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
De asemenea gresesti.

#20
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Identice? =))))
Scuze, dar altfel nu pot sa iau afirmatia de mai sus, cand Maxwell e cu totul si cu totul alta arhitectura decat Kepler, unitatile CUDA fiind distribuite intr-un mod total diferit.
Se spune ca o poza face cat o mie de cuvinte, dar probabil specificatiile tehnice pe noi "ne depasesc".

PS: Mi`a placut ca pe celalalt topic ai lasat-o balta, ai dat dovada ca esti capabil sa intelegi ceva.
Sper sa faci acum la fel si sa nu te mai bagi unde nu-ti fierbe oala daca nu stii sa faci o comparatie cum trebuie. Daca ai invatat in scoala (acum ceva ani banuiesc, ca ziceai ca ai o varsta) iti spunem noi astia "mai tineri" ca specificatiile nu mai valoreaza nimic in ziua de azi, decat daca vorbim de aceeasi generatie. Cum nu e cazul de fata, nu faci decat sa incurci si sa provoci offtopic inutil.


[ https://devblogs.nvidia.com/parallelforall/wp-content/uploads/sites/3/2014/02/maxwell_vs_kepler_power_efficiency.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by georgik12, 22 May 2014 - 15:58.


#21
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

 Aemilius, on 22 mai 2014 - 15:47, said:

De fapt consumul lui GTX 750 nu e foarte putin, sunt doar 9 W diferenta intre GTX 650 si GTX 750 (diferenta de aprox. 2% din puterea totala a unei surse de alimentare uzuale).

Eu m-am referit în sinea ei (750), nu am comparat consumul între cele două. La ambele este mic doar că 750 nu are nevoie de alimentare separată.

#22
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Diferenta este mare si placa nu renteaza.
http://www.anandtech...view-maxwell/14
In review-ul atasat gtx 650stock nu apare,apar doar variantele Ti si Ti boost,insa poti observa ca 750 este superior acelui 650Ti,despre 650 nici nu se mai pune problema.Ca si performanta,650 se afla undeva intre 7750 si 7770(de la radeon).

#23
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008
OK, atunci va las sa-mi spuneti voi cat de importante sunt nucleele CUDA in gaming (recunosc ca ma joc pe calculator ocazional), avand in vedere faptul ca cei de la ATI au ingnorat aceasta tehnologie, iar unii sustin ca NVidia ramane in urma ATI.

OK, eu am inteles reprosurile cum ca iau de-a gata datele tehnice date de producator.
Dar voi chiar ati testat review-urile de pe site-ul X si Y, sau le luati si voi "astia mai tineri" de-a gata? Posted Image

A testat careva practic daca, conform review-ului dat mai sus de xeleron:
- Battlefield 4 - 1920 x 1080, High Quality -> GeForce GTX 650 Ti ruleaza cu 37,9 fps?
- Battlefield 4 - 1920 x 1080, High Quality -> GeForce GTX 750 Ti ruleaza cu 48,0 fps?

Edited by Aemilius, 22 May 2014 - 16:14.


#24
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Da, cu toţii avem procesor i7-4960X acasă cum e cel folosit în test...

Urmăreşte mai multe publicaţii specializate în domeniu şi o să vezi un tipar, acum poţi să presupui că toţi mint.

Edited by driftking91, 22 May 2014 - 16:16.


#25
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

 Aemilius, on 22 mai 2014 - 16:10, said:

OK, atunci va las sa-mi spuneti voi cat de importante sunt nucleele CUDA in gaming (recunosc ca ma joc pe calculator ocazional), avand in vedere faptul ca cei de la ATI au ingnorat aceasta tehnologie, iar unii sustin ca NVidia ramane in urma ATI.
De aceea cei de la ATI au inca asa-numitele "Stream processors"? Au un rol important in performantele placilor video aceste ... tehnologii sa zic asa.

Edited by 10nut, 22 May 2014 - 16:19.


#26
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

 driftking91, on 22 mai 2014 - 16:02, said:


Eu m-am referit în sinea ei (750), nu am comparat consumul între cele două. La ambele este mic doar că 750 nu are nevoie de alimentare separată.
750 "in sinea ei" consuma doar cu 9W mai putin decat 650...

#27
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
CUDA nu e folosit in gaming,e o tehnologie creata de Nvidia si e proprietara lor,este o tehnologie GPGPU altfel spus este o tehnologie de procesare asistata GPU,in care aceasta nu trebuie sa execute neaparat operatiuni ce tin de grafica(de exemplu CUDA poate asista calcule matematice foarte complexe).Ati a introdus o tehnologie similara initial denumita Stream pe care apoi au integrat-o in OpenCL,iar OpenCL nu e exclusiv AMD,e folosit si de nvidia/intel si face aproximativ aceleasi lucruri.
AMD a introdus in schimb Mantle,un API ce concureaza cu DirectX si OpenGL pentru a reduce dependenta grafica fata de CPU.

#28
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

 driftking91, on 22 mai 2014 - 16:15, said:

Da, cu toţii avem procesor i7-4960X acasă cum e cel folosit în test...
Tocmai asta incercam sa subliniez... review-urile nu trebuie tratate mai mult decat orientativ, cu exceptia cand cineva are posibilitatea sa faca testul la el acasa.

 xeleron, on 22 mai 2014 - 16:16, said:

CUDA nu e folosit in gaming,e o tehnologie creata de Nvidia si e proprietara lor,este o tehnologie GPGPU altfel spus este o tehnologie de procesare asistata GPU,in care aceasta nu trebuie sa execute neaparat operatiuni ce tin de grafica(de exemplu CUDA poate asista calcule matematice foarte complexe).Ati a introdus o tehnologie similara initial denumita Stream pe care apoi au integrat-o in OpenCL,iar OpenCL nu e exclusiv AMD,e folosit si de nvidia/intel si face aproximativ aceleasi lucruri.
AMD a introdus in schimb Mantle,un API ce concureaza cu DirectX si OpenGL pentru a reduce dependenta grafica fata de CPU.
Multumiri pentru informatii.

#29
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

 Aemilius, on 22 mai 2014 - 16:15, said:

750 "in sinea ei" consuma doar cu 9W mai putin decat 650...

Posted Image

Iniţiatorul topic-ului era mirat că 750 nu are alimentare separată, nu am zis ''mic'' în comparaţie cu 650. Ţi-am zis deja odată, văd că n-ai înţeles.

 Aemilius, on 22 mai 2014 - 16:17, said:

Tocmai asta incercam sa subliniez... review-urile nu trebuie tratate mai mult decat orientativ, cu exceptia cand cineva are posibilitatea sa faca testul la el acasa.

În cazul ăsta hai să închidem tot forumul, nu are nimeni voie să-şi dea cu părerea dacă nu a folosit personal un anume telefon, autoturism, femeie.

Edited by driftking91, 22 May 2014 - 16:21.


#30
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

 driftking91, on 22 mai 2014 - 16:19, said:

Iniţiatorul topic-ului era mirat că 750 nu are alimentare separată, nu am zis mic în comparaţie cu 650. Ţi-am zis deja odată, văd că n-ai înţeles.
Ca sa te citez "De fapt e vreo 75 lei diferenţa. Da, GTX 750 consumă f. puţin, nu are nevoie de alimentare separată."
Pur si simplu am atras atentia ca cei 55W putere maxima disipata nu este deloc "f. putin". Scade consumul unei surse de alimentare cu maxim 2% din puterea ei nominala. Ne dam cu parerea, ne mai corectam, asa invatam. Nu trebuie sa fie suparare.

Edited by Aemilius, 22 May 2014 - 16:23.


#31
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

 Aemilius, on 22 mai 2014 - 16:17, said:

Tocmai asta incercam sa subliniez... review-urile nu trebuie tratate mai mult decat orientativ, cu exceptia cand cineva are posibilitatea sa faca testul la el acasa.
Iar tu ai avut ocazia asta, nu? Posted Image))
A, stai, tu crezi specificatiile in loc sa crezi toate site-uri de profil care fix cu astfel de teste se ocupa.

28 de ani zici, dar degeaba.
Mai las-o in colo de treaba, iti zice o mana de oameni ca esti pe langa cu informatiile / documentarea, dar tot o tii pe a ta.

Nu stii ce inseamna CUDA, nu realizezi ca vorbim de fapt de nuclee efective de pe placa video, denumite CUDA Cores in cazul nVidia si Stream Processors in cazul AMD.
Nu stiai ca Maxwell e total diferit de Kepler, dar in schimb stiai ca nu compari 2 produse din generatii diferite dupa specificatii. Si cu toate astea ai facut-o, continuand cu aberatiile tale si dand crezare specificatiile de pe hartie. Sincer sa-ti spun, ar trebui sa te iei de mana cu HWComapare sau Game-Depate ca tot in aceeasi oala intrati: vorba multa, testare efectiva din parti, compari 3 numere amarate si iti da cu virgula in mai toate cazurile.

Edited by georgik12, 22 May 2014 - 16:23.


#32
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

 driftking91, on 22 mai 2014 - 16:19, said:

În cazul ăsta hai să închidem tot forumul, nu are nimeni voie să-şi dea cu părerea dacă nu a folosit personal un anume telefon, autoturism, femeie.
Din cate stiu eu, dar vorba aia, sunt mai batran, ideea de "forum" a aparut tocmai din acest motiv. Sa impartasim experientele personale, sa se stie daca a mai folosit cineva telefonul X, autoturismul X, femeia X...

Edited by Aemilius, 22 May 2014 - 16:26.


#33
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

 Aemilius, on 22 mai 2014 - 16:22, said:

Ca sa te citez "De fapt e vreo 75 lei diferenţa. Da, GTX 750 consumă f. puţin, nu are nevoie de alimentare separată."
Pur si simplu am atras atentia ca cei 55W putere maxima disipata nu este deloc "f. putin"..

La cât de performantă e placa, este un consum foarte bun. Comparat cu plăci din generaţii anterioare, similare ca performanţă, are un consum de 2-3 ori mai mic.

 Aemilius, on 22 mai 2014 - 16:22, said:

Scade consumul unei surse de alimentare cu maxim 2% din puterea ei nominala. Ne dam cu parerea, ne mai corectam, asa invatam. Nu trebuie sa fie suparare.

Huh?

Edited by driftking91, 22 May 2014 - 16:34.


#34
Aemilius

Aemilius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 06.09.2008

 georgik12, on 22 mai 2014 - 16:23, said:

Iar tu ai avut ocazia asta, nu? Posted Image))
A, stai, tu crezi specificatiile in loc sa crezi toate site-uri de profil care fix cu astfel de teste se ocupa.

28 de ani zici, dar degeaba.
Mai las-o in colo de treaba, iti zice o mana de oameni ca esti pe langa cu informatiile / documentarea, dar tot o tii pe a ta.

Nu stii ce inseamna CUDA, nu realizezi ca vorbim de fapt de nuclee efective de pe placa video, denumite CUDA Cores in cazul nVidia si Stream Processors in cazul AMD.
Nu stiai ca Maxwell e total diferit de Kepler, dar in schimb stiai ca nu compari 2 produse din generatii diferite dupa specificatii. Si cu toate astea ai facut-o, continuand cu aberatiile tale si dand crezare specificatiile de pe hartie. Sincer sa-ti spun, ar trebui sa te iei de mana cu HWComapare sau Game-Depate ca tot in aceeasi oala intrati: vorba multa, testare efectiva din parti, compari 3 numere amarate si iti da cu virgula in mai toate cazurile.
Mi se pare ca esti mai iritat, de felul tau. Informatii bune sau proaste le-am dat. Daca au fost bune, au fost bune, daca nu, am fost corectat... pe cand tu o ti numai din filosofii... Sa ne traiesti Marite Socrate!

#35
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

 driftking91, on 22 mai 2014 - 16:26, said:

Huh?
2% din puterea unui AX1200i, la asta se referea. Posted Image

Cam mult OFF Topic facem pe aici, nu credeti?

Edited by 10nut, 22 May 2014 - 16:32.


#36
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Mda, eu am ieşit din discuţia asta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate