Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Probleme primire SMS ING in Roaming International

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
sylfamas

sylfamas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.01.2007
Salut,

Imi cer scuze daca s-a mai discutat asa ceva.
Am plecat in Suedia pe o perioada mai lunga (6 luni) si mi-am facut evident un card in euro la ING si cu un Home Bank cu login prin SMS (nu am optat pentru digipass pentru a nu-l pierde, ca daca il pierd nu am cum sa iau altul).
Login-ul cere o parola dupa care primesti un cod de confirmare prin SMS pe care trebuie sa-l introduci. In tara a mers foarte bine.
Din pacate, dupa ce am ajuns in Suedia, nu am mai primit SMS-urile de la ING deloc.
Mentionez ca a trebuit sa schimb IMSI (am selectat COOP VOCE) pentru a putea beneficia de Roaming. Mentionez de asemenea ca primesc SMS-urile normale de la prieteni, rude.

Inafara de a suna la ING, unde probabil nu voi rezolva nimic, aveti cumva o rezolvare. Ma intreb, poate s-a mai lovit cineva de problema asta.

Multumesc Posted Image

#2
darklordsith

darklordsith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 13.05.2008
Call ING.

#3
sylfamas

sylfamas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.01.2007
pai sun la ING dar problema probabil ca nu e acolo. SMS-urile pleaca de la ei dar nu ajung la mine.

Edited by sylfamas, 20 May 2014 - 10:21.


#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Numarul de telefon este cumva portat in Digi? Daca da, suni la ING si le explici ca nr este portat si sa iti trimita SMS-ul din retaua Digi.
Daca de la alte numere, din retele diferite, primesti SMS...balanta inclina tot catre modul in care ING iti trimite mesajele.

Edited by Lesbianu, 20 May 2014 - 10:30.


#5
sylfamas

sylfamas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.01.2007
Da, numarul este portat. Din ce-am vazut la SMS-urile trimise in tara de catre ING, ei trimit oricum sms-urile din reteaua Digi. Poate e de la asta.

#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Suni la ei si le spui ca ai un numar portat si sa isi verifice sistemul (eventual sa iti seteze numarul manual ca fiind portat). Incearca pentru moment sa nu le spui de roaming. Noob-ii din callcenter or sa arunce pisica in curtea ta, ca dom'le din cauza asta nu iti ajung mesajele, ca serviciul lor nu este facut sa functioneze in roaming, Oriunde ai fi in lume, inregistrat in roaming intr-o retea straina, SMS-urile nu au de ce sa nu ajunga la tine decat daca sunt trimise aiurea.

#7
sylfamas

sylfamas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.01.2007
@Lesbianu te referi sa sun la ING sau la Digi ?

Oricum o sa sun la ING si pe urma la Digi, poate ma rezolva altfel cei de la ING.

#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Digi nu are treaba, primesti SMS-uri de la prieteni. De la ING nu primesti => la ei este buba.Posted Image
Le mentionezi treaba asta, de la toti primesc numai cu voi am probleme...so FIX IT!

Edited by Lesbianu, 20 May 2014 - 10:46.


#9
sylfamas

sylfamas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.01.2007
Am vorbit la ING si intr-adevar au zis ca ei rezolva problema. Aparent, mesajele lor se duc prin Mediasat catre destinatar si au transmis o cerere catre Mediasat sa verifice traseul pana la numarul meu si sa rezolve. 1 sau 2 zile :)

Multumesc pentru sfaturi si ajutor

#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
De asta, cei de la BT mi-au sugerat sa iau Token cand am fost plecat in Spania.

#11
BrnGtd4TsERB

BrnGtd4TsERB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 04.03.2012
Am testat home banking cu logare prin digi pass si cu logare prin SMS. Am testat si serviciul de anuntare cand se retrag din sau se fac plati in cont, atat prin SMS cat si prin push.

Pot sa va spun ca, fiind in Romania, in centrul Bucurestiului, toate serviciile bazate pe SMS sau push functioneaza, dar cand si cum vor ele. Cand ai mai mare nevoie nu. In final am ramas la logarea prin token si am renuntat la serviciul de anuntare intrare/iesire bani din cont.

Am foloisit (prin schimbarea in home banking) atat numar Digi cat si Vodafone, in zone cu acoperire completa. Rezultatul a fost dezamagitor.

Exemplu: dorind sa fac un transfer din contul de economii in contul curent, am intrat pe net, incercat sa ma loghez cu parola si am asteptat SMS-ul. Acesta nu a venit nici la incercari repetate. Am plecat la banca, am virat banii de la multimat, am plecat la cumparaturi si dupa doua ore si ceva, in drumul spre casa au ajuns si SMS-urile cu parolele de logare!

Vorbind cu cei de la My line, evident, la ei totul era OK si: nu eram eu in zona cu acoperire, telefonul nu avea setarile corespunzatoare etc. Ar fi putut fi si asa, daca nu primeam niciodata SMS-ul sau push-ul. Dar uneori mergea, ulteori nu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate