Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Digital's Dinner

- - - - -
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#19
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
Vrajeala.....Vrajeala.....Vrajeala.....

Eu am abonament de mai mult de un an si NU AM ACTIVAT SERVICIUL INTERNATIONAL... In schimb am tot primit apeluri internationale....

#20
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
Ahhh... Imi cer scuze....
Reformulez:
Vrajeala... Vrajeala... Vrajeala...
Un prieten de-al meu a primit ieri un telefon din Spania (in aceleasi conditii mentionate de mine)... Si eram de fata cand s-a intamplat asta....

#21
JohnDoe

JohnDoe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 480
  • Înscris: 28.08.2002
THANX..... You have made my point.....

#22
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
Orange Prepay este facut public ca singurul serviciu preplatit din Roamnia cu roaming, asa ca pp ca au activata optiunea de international

------------------------------------
Nu ma luati in seama eu doar aberez sa string posturi... am auzit ca se dau premii :D

#23
Guest_firelight_*

Guest_firelight_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
cool..magistrala de fibra optica trece si prin targu-jiu ! :)

#24
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Chestia aia firava ruteaza tot traficul extern al rds ? Mi se pare mie de foame sau e asezat pe o masa ? :D

#25
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002
Off-topic : stie cineva cit costa un port/luna  la Ronix ?

#26
Robot

Robot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.12.2002

Quote

Originally posted by Allex
Eu nu as baga mina in foc pentru un abonament care nu-mi apartine!

Oricum, tot ce am scris este pentru cei care vor sa nu aiba neplaceri in utilizarea serviciilor Orange. In fond, nu e mare scofala sa-ti activezi serviciul INTERNATIONAL. Multi poate nici nu au rude si/sau prieteni in strainatate si faptul ca nu pot fi sunati din afara chiar nu ii deranjeaza, ba chiar se simt protejati de eventualele greseli cu prefix de Romania!   :)

Am cartela preplatita Orange. Nu am activat roaming sau orice altceva.  :drac:
Dupa 1 ianuarie 2003, am primit 2 telefoane din SUA si 5 din Franta.  Fara probleme:yeah baby

#27
dann

dann

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.12.2002

Quote

Originally posted by Speedo
Sambata spre Duminca, noaptea, s-a montat cel de-al doilea ruter CISCO 12008GSR din reteaua RDS.


Hai, cine se ia la intrecere cu astia, cine cumpara Juniper-uri ca sa aiba un avans considerabil?  :drac:   :D  

Umbla o vorba ca si RoEduNet ar avea un 12406
:D
Comparatie de la Cisco:
Chassis Rack Size Slots Switching Capacity
12008    1/3           8             40 Gbps
12406    1/4           6           120 Gbps

#28
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Aceeasi problema de la CONNEX - imposibilitatea de a fi apelat din afara - s-a intimplat (nu stiu daca se mai intimpla!) si la ORANGE, exact la inceputul anului.

Explicatia primita de la ORANGE: Probabil ca telefonul se afla "intre celule" si ca nu a putut fi "localizat". Setati cautarea retelei pe Manual, bla, bla. Telefonul NU a fost redirectionat.

Ciudat e ca mesaje din afara se primeau, dar la apeluri raspundea robotul care spunea ca telefonul este inchis sau nu se afla in aria de acoperire.

Asa ca toti marii operatori vor ceva mai ieftin pentru ei, ca sa vinda clientilor servicii mai slabe la aceleasi preturi. Sint sceptic in ceea ce priveste ieftinirea convorbirilor GSM... ;)

#29
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Revin cu noi precizari:

La ORANGE, abonatii care NU au activat serviciul INTERNATIONAL (sa poata suna oriunde in strainatate) NU pot primi apeluri din strainatate. Orice abonat poate primi insa SMS-uri de oriunde din lume.  ;)

La cartele nu stiu daca e aceeasi situatie.

Pentru activarea serviciului INTERNATIONAL, trebuie o vechime de cel putin 6 luni sau depunerea unei garantii. De asemenea, e nevoie ca in cele 6 sau mai multe luni de vechime sa nu ai intirzieri la plata facturii.  :OK:

#30
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
JohnDoe, e vorba de perioada de dupa 1 ianuarie 2003!!!  :ciocan:

Citeste mai inainte si vei vedea despre ce se discuta!

Informatiile le-am verificat personal astazi. Normal ca reprezentantii Orange nu o sa spuna DA, asa este! Think about it!  :cool:

#31
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Allex be carefull ca spui prostii, orice numar de telefon din tara asta poate sa primeasca call-uri internationale fara setari speciale.

Speedo, nu m-as grabi sa calific informatiile de mai sus  drept "prostii". Ceea ce au verificat altii NU reprezinta "prostii" doar pentru ca ar fi normal sa NU fie asa cum spun ei.

Intre timp, am verificat si pe o cartela preplatita Orange. Prima data robotul din centrala spune ca se afla o alta convorbire in curs si ca e bine sa se revina cu apelul. Revii imediat si primesti ton de ocupat.

Exista o problema si ar fi bine sa verifici pe Orange, pentru ca altfel nu ai cum sa iti dai seama.

Chestia cu orice telefon poate primi apeluri din afara tarii, etc o stiam...

Momentan (incepind din 1 ianuarie 2003!) sint probleme cu apelurile primite din afara pe reteaua Orange (probabil  si Connex, Zapp). Repet, NU primesc apeluri din afara abonatii care nu au activata optiunea INTERNATIONAL (deci nu pot suna in strainatate!) si cei care utilizeaza cartele preplatite. Eu am incercat (si NU O DATA!) si toate acestea s-au confirmat.

Cei care au verificat si ei si au obtinut alte rezultate sa dea un semn!   :)

#32
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003

Quote

Un prieten de-al meu a primit ieri un telefon din Spania (in aceleasi conditii mentionate de mine)... Si eram de fata cand s-a intamplat asta....

Eu nu as baga mina in foc pentru un abonament care nu-mi apartine!

Oricum, tot ce am scris este pentru cei care vor sa nu aiba neplaceri in utilizarea serviciilor Orange. In fond, nu e mare scofala sa-ti activezi serviciul INTERNATIONAL. Multi poate nici nu au rude si/sau prieteni in strainatate si faptul ca nu pot fi sunati din afara chiar nu ii deranjeaza, ba chiar se simt protejati de eventualele greseli cu prefix de Romania!   :)

#33
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Recomandarea e pentru cei care NU isi explica de ce au primit mesaje (mail sau SMS) din afara, conform carora NU pot fi contactati pe telefonul mobil Orange de rudele/prietenii din afara tarii!

Cei care tin neaparat sa poata fi contactati (cel putin in primele luni ale anului!), indiferent de traficul international, ar fi bine sa-si activeze optiunea INTERNATIONAL. E ca si cum ti-ai rezerva linia. Si unde mai pui ca serviciul e gratuit!  :OK:

#34
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Premiera nationala: Connex deruleaza trafic international
independent de reteaua Romtelecom
In contextul liberalizarii pietei de telecomunicatii, Connex a reusit sa devina primul dintre operatorii mobili care a renuntat la serviciile Romtelecom pentru convorbirile internationale. Acest lucru este cu atat mai remarcabil, cu cat desprinderea totala de operatorul dominant s-a dovedit a fi o tentativa greu de realizat in alte tari ale lumii.  

In acest moment, compania noastra deruleaza intregul trafic international prin intermediul operatorilor internationali  Telecom Italia , Belgacom  si BT Ignite . Acest lucru garanteaza clientilor Connex cresterea calitatii legaturilor telefonice pentru apelurile internationale si va determina in timp cresterea veniturilor companiei.  

Mai mult ca oricand, prin Connex, romanii comunica acum mai usor si sunt in legatura permanenta cu lumea!

Ce frumos spus si prezentat dar ce rezultate dezastruoase au fost cand efectiv au facut schimbarea de care spun ei.
Ce inseamna si PR-ul si nestiinta oamenilor, unii ar putea sa creada ca chiar asa este.

De curiozitate o sa incerc acum sa dau un  SMS in Italia pe TIM, sa vedem cum sta treaba...

Greets,
Speedo

#35
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Evident ca nu merge, am dat mesajul, mi-a aparut pe ecran Message Sent  apoi instant Message Report: "Validity Expired" , ori asta nu se poate intampla cand eu am setat perioada maxima de valabilitate si l-am trimis acum, deci n-avea cum sa expire tot acum...

Asta este, mai incercam......... :eek:

Greets,
Speedo

#36
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Ca de obicei, ORANGE se desprinde al doilea, dar se desprinde bine.

Si ei au renuntat la RomTelecom (era absolut normal, la reteaua pe care o detin in Europa si in lume!), dar nu cu atitea probleme.

Toate SMS-urile trimise de pe Orange catre alte tari s-au trimis INSTANT, chiar daca persoana careia ii expediai SMS-ul nu te putea contacta temporar! Merg in continuare pe ORANGE!  :OK:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate