Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Oua pentru incubatie pui carne

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011
Anul acesta parinitii mei s-au mutat la tara si am zis sa creasca si cateva pasari, sa nu fie curtea goala.
A cumparat de la un vecin pui cu 10 lei/bucata - ce-i drept mai maricei; pui zburati. Au luat 50 pui.
Anul viitor as vrea sa le cumpar un incubator - clocitoare si sa punem oua la incubat.

Va rog sa-mi recomandati o sursa, de unde pot cumpara oua pentru pui de carne hibrizi Ross308.
Ma intereseaza o sursa de incredere ca nu vreau sa imi iasa cine stie ce zburatori care sa manance si tot slabi sa ramana.


multumesc anticipat

#2
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Alinutza ... din ce oras esti ... Sunt sigur ca si la tine in oras gasesti "avicola" care vand pui de carne, oua sau mixt ... sau cel mai departe in urmatorul oras mare ...
De obicei, aia de carne sunt albi ... si daca le dai mancare se ingrasa pana ii lasa picioarele ... Stiu sigur, cresc mari, sunt grasi, se ineaca organele in grasime .... pipota, ficat ficat Posted Image)) ... Oricum se fac mari, i-am trimis unu taiat la fratele meu mai mic si a avut impresia ca i-am trimis un curcan

Sau ... cumpara pui de curca, din primavara pana in iarna ajung pe la 20 de kg, daca reizista. Cat sunt mici trebuie sa bagi in ei concentrate si medicamente ca de ... sunt clone ... dar cand ajung la maturitate sunt monstri

Edited by Alucard, 11 May 2014 - 21:30.


#3
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu prea o să-ți dea nimeni,de la nici o avicola ouă de incubație pentru pui de carne,numai dacă te înțelegi cu vreun director să-ți vândă ouă pentru reproducție la mica înțelegere.Acum vreo 15 ani cumpăram ouă de incubație de la avicola Târgu Jiu și scoteam pui de carne cu două incubatoare pe care-i sacrificam la cca.45-60 zile maxim,numai când aveau peste 2 kg greutate în viu.La un moment dat nu am mai putut procura ouă de la această avicola pentru că statul a vândut această avicola unui irakian,care a ruinat-o,preferând să aducă puișori vii din Ungaria pentru creștere și sacrificare,desființând compartimentul de reproducție proprie.Ai putea în schimb să-ți formezi propria rasă de găini de reproducție pentru ouăle de incubație pentru puii de carne,dar trebuie să știi că puiul de carne provine din însămânțarea a două rase distincte de păsări,adică găinile provin dintr-o rasă și cocoșii din altă rasă,altfel păsările din aceeași rasă nu vor creea acel hibrid de carne cu creștere explozivă.Este suficient să crești 6-7 găini dintr-o rasă „pofticioase de sex” și doar un singur cocoș de rasă viril și bun de „încălecare” pentru însămânțarea viitoarelor ouă de reproducție hibride,apoi eu zic că dacă le dai hrană bună și ai grijă ca hrănitorile să fie reglate astfel încât cocoșul să nu aibă posibilitatea să introducă creasta de unde mănâncă găinile,el având capul mai mare,asta pentru că el trebuie hrănit după o rețetă cu mai puține calorii și trebuie să bage capul doar în locul unde-i permite hrănitoarea,pentru că găinile nu vor fi atrase prea mult de hrana mai puțin gustoasă a cocoșului care musai trebuie să se mențină mai atlet cu chef de joacă,pentru a călca găinile fără să „gâfâie” ca un obez.Găinile de reproducție le poți ține într-un spațiu numai al lor în regim semideschis și cu posibilitatea de a intra și ieși când vor de la spațiul de hrănire și cuibare iar pe timpul iernii au nevoie de puțină căldură,este deajuns 10°C că oricum vei constata că și ele sunt la rândul lor adevărate „radiatoare” de căldură datorită temperaturii corpului de 43°C.Eu am crescut pui de găină de carne timp de vreo 2 ani în regim închis tip avicola cu sistem de hrănitori,adăpători și țarc suspendat construit 100% de mine,pe care păsările stăteau cu picioarele pe o plasă cu ochiuri de 3 x 3cm țesută din sârmă de cupru,iar sub această plasă am inventat un transportor pe role cu bandă de cauciuc lată de 1 metru care îmi permitea să evacuiez dejecțiile de găinaț la capul de întoarcere prin rotirea benzii transportoare,astfel în fiecare zi recoltam câteva găleți de găinaț bun de agricultură după o perioadă de neutralizare a fermentației.Poate nu vă vine să credeți dar cca.50 de pui ajunși la 2 săptămâni îmi produceau deja 2 găleți de găinaț pe zi,iar până la 6 săptămâni recoltam între 4 și 6 găleți de găinaț zilnic.Sper că în max.2 ani să mă mut la mine unde îmi construiesc casa proprie și atunci îmi voi construi o mică avicola de „5 stele” să se bucure viitorii puișori de cele mai bune condiții de trai în scurta lor viață de 45-60 de zile Posted Image  pentru că doresc să-mi asigur necesarul propriu al familiei mele de carne biologică de pui,fără hormoni și tratamente medicamentoase.Posted Image

#4
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011
Alucard-multumesc mult pentru raspuns. Avicola este la Crevedia, la 3 km de unde s-au mutat parintii mei. Nu avem relatii pe acolo dar nici nu am incercat sa ne facem. Am intrebat insa la Agroland daca mi-ar da oua si mi-au raspuns ca la 100 buc. cat le-am cerut eu, nu se merita, cica sa cumpar pui de o zi. Asta e!
Curcani nu am crescut niciodata pana acum, nici nu cred ca ar vrea ai mei sa creasca. Probabil mananca foarte mult si din cate am auzit sut foarte pretentiosi. Dar am vecini care cresc cam 10 buc si toamna se umplu de carne -mai si vand ca nu au unde sa-i bage. Daca ne-am muta noi acolo probabil am creste Posted Image Dar este o idee! De rate ce parere ai?

Viorelsolar- adevarat profesionist! Mi-a placut mult ce mi-ai scris. Parintii mei au luat anul trecut cativa puisori de carne (de fapt i-au primit de la nasi). Erau mai maricei. Cu un sac de concentrate si ceva grau i-a facut in 2 saptamani de nu se mai tineau pe picioare - aveam intre 1700g si 2200g taiati si curatati de mate si altele. Pana la revelioan am tot mancat din ei si au prins foarte bine fiindca am un bebe de 1 anisor si nu am vrut sa-i dau carne din comert.
Cum am scris mai sus cei de la agroland nu vor sa vanda oua pentru incubator. Am citit si eu despre incrucisarea a doua specii pentru obtinerea hibridului de carne insa ma gandesc ca este cam greu. Momentan avem vreo 18 gaini care oua, ar trebui separate si  nu avem spatiu sa le tinem si pe alea si pe aste, plus ca trebuie mancare. Iti inchipui ca nu ma pot duce la maicamea sa-i spui: taie toate gainile si cocosul ca iti iau eu altele sa faca oua hibrid Posted Image  Ar zice ca am inebunit! Plus de asta cate oua fac 6-7 gaini astfel incat sa pun eu la inceputul primaverii cate 60 la incubat. Din cate am citit ouale se pot pastra maxim 10 zile. Sincer - mi-ar placea mult insa nu se poate in momentul de fata!

Concluzia: nu cred ca voi gasi oua si atunci ramane varianta sa cumpar pui de 1 zi. Imi imaginezi ca sunt mult mai pretentiosi decat aia zburati. Cateva sfaturi despre ingrijire si vaccinare (am vazut ca se vaccineaza).

Edited by alinutza79, 12 May 2014 - 09:42.


#5
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă vrei să fii competitiv,atunci calculezi toate costurile,adică un pui de 45 de zile consumă între 2.5-3 kg de hrană concentrată,dacă depășești această perioadă cu 15 zile,și vrei pui mai dolofani de 60 de zile atunci vei avea un consum mediu de 6 kg de hrană pe cap,dar eu prefer puiul de 45 de zile hrănit semi-intensiv cu furaj ce conține max.20-21% proteină pentru că nu acumulează o cantitate mare de grăsime iar puiul are o carne gustoasă.Eu le plâng de milă unor țărani care habar n-au să crească păsări de curte,dar nici nu-i interesează să ceară sfaturi unor specialiști să devină eficienți,pur și simplu hrănesc păsările aiurea după ureche și aruncă cu tone de boabe de porumb și grâu nemăcinate, slabe proteic iar păsărlie încearcă să găsească câte o gânganie sau vreo râmă să-și completeze carențele.Niciodată nu se vor da la păsări boabe de cereale nemăcinate,pentru că nu le asimilează,este ca și cum eu înghit o bucată de friptură învelită în celofan fără să-i simt gustul !!!Posted Image

#6
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

View Postalinutza79, on 12 mai 2014 - 09:38, said:

Viorelsolar-. Cu un sac de concentrate si ceva grau i-a facut in 2 saptamani de nu se mai tineau pe picioare - aveam intre 1700g si 2200g taiati si curatati de mate si altele. Pana la revelioan am tot mancat din ei si au prins foarte bine fiindca am un bebe de 1 anisor si nu am vrut sa-i dau carne din comert.

Pai daca ii cresti ca aia de la ferme nu vad de ce te mai obosesti, ca bebe tau mananca aproximativ cam aceeasi carne ca si cea din comert daca ii cresti cu concentrate

#7
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011

View Postclaudia313, on 12 mai 2014 - 10:42, said:

Pai daca ii cresti ca aia de la ferme nu vad de ce te mai obosesti, ca bebe tau mananca aproximativ cam aceeasi carne ca si cea din comert daca ii cresti cu concentrate


ceea e nu stii tu este ca nu contentratele sunt problema si conservantii in care este tinuta carnea sa nu se imputa! de la producator pana ajunge pe rafturile marketurilor carne sufera o gramada de tratamente - pe ale vreau sa le evit.  Concentrarele sunt de fapt mancarea naturala in proportii calculate si diverse adaosuri de vitamine si minerale - deci, din contra fac mai mult bine decat rau.
Cum spune si Viorelsolar mai sus nu e bine ca in alimentatia pasarilor sa existe carente, doar atunci vei obtine o carne sanatoasa, nu daca ii dai doar grau, porumb si iarba! (si eventual graul sa-l cultivi in solar si fie si el eco :))  O sa vb cu ai mei sa nu le mai dea grau nemacinat. Suntem la inceput, ne interesam si invatam :)

View PostViorelsolar, on 12 mai 2014 - 10:24, said:

Dacă vrei să fii competitiv,atunci calculezi toate costurile,adică un pui de 45 de zile consumă între 2.5-3 kg de hrană concentrată,dacă depășești această perioadă cu 15 zile,și vrei pui mai dolofani de 60 de zile atunci vei avea un consum mediu de 6 kg de hrană pe cap,dar eu prefer puiul de 45 de zile hrănit semi-intensiv cu furaj ce conține max.20-21% proteină pentru că nu acumulează o cantitate mare de grăsime iar puiul are o carne gustoasă.Eu le plâng de milă unor țărani care habar n-au să crească păsări de curte,dar nici nu-i interesează să ceară sfaturi unor specialiști să devină eficienți,pur și simplu hrănesc păsările aiurea după ureche și aruncă cu tone de boabe de porumb și grâu nemăcinate, slabe proteic iar păsărlie încearcă să găsească câte o gânganie sau vreo râmă să-și completeze carențele.Niciodată nu se vor da la păsări boabe de cereale nemăcinate,pentru că nu le asimilează,este ca și cum eu înghit o bucată de friptură învelită în celofan fără să-i simt gustul !!!Posted Image


recomanda-mi si mie un concentart bun si modul de hranire pentru puii pe care ii obtii tu. nu vreau pui dolofani, ii tai la 45 zile si am posibilitatea sa-i cresc intr-un singur ciclu pe an fiindca nu avem incapere incalzita, ii tinem intr-un cotet. Deci cumparam prin aprilie-mai cam 100 buc si intr-o luna jumate  ii taiem.
presupun ca pe aia de 1 zi trebuie sa-i tinem  undeva la bec sau ce alt sistem se mai practica?

#8
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postclaudia313, on 12 mai 2014 - 10:42, said:

Pai daca ii cresti ca aia de la ferme nu vad de ce te mai obosesti, ca bebe tau mananca aproximativ cam aceeasi carne ca si cea din comert daca ii cresti cu concentrate

Se vede că nu înțelegi o iotă din hrana păsărilor !Posted Image ca să știi ce înseamnă concentrate pentru că este o denumire interpretată aiurea de majoritatea țăranilor,deci 70-80% cereale în proporții egale în principal grău și porumb măcinat,apoi proteinele care sunt șrot de soia,șrot de floarea soarelui,lucernă măcinată,ulei etc,ceva minerale calciu,fosfor care pot fi obținute natural din coji măcinate de ou,carbonat de calciu,fosfor,sare etc.Unde vezi tu acest concentrat de cereale atât de dăunător copiilor,obținut în curte???,aceleași ingrediente le folosesc și avicola dar ei mai adaugă hormoni de creștere,medicamente și alte chimicale pentru că ei nu riscă să piardă zeci de mii de capete de păsări în cazul unei molime,deoarece ei cresc păsările la sol pe pat de dejecții și paie iar păsările care sunt niște animale mai prostuțe își mănâncă propriile escremente de aceea păsărilor li se injectează atâtea medicamente și hormoni de creștere rapidă.Posted Image

#9
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Nu prea imi plac ratele, sunt galagioase rau si in plus le trebuie si ceva balta sa se balaceasca. Nu imi plac nici ouale lor.
Mergi pe varianta cu puii de o zi, cred ca e cea mai ok.

#10
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postalinutza79, on 12 mai 2014 - 11:15, said:



ceea e nu stii tu este ca nu contentratele sunt problema si conservantii in care este tinuta carnea sa nu se imputa! de la producator pana ajunge pe rafturile marketurilor carne sufera o gramada de tratamente - pe ale vreau sa le evit.  Concentrarele sunt de fapt mancarea naturala in proportii calculate si diverse adaosuri de vitamine si minerale - deci, din contra fac mai mult bine decat rau.
Cum spune si Viorelsolar mai sus nu e bine ca in alimentatia pasarilor sa existe carente, doar atunci vei obtine o carne sanatoasa, nu daca ii dai doar grau, porumb si iarba! (si eventual graul sa-l cultivi in solar si fie si el eco Posted Image)  O sa vb cu ai mei sa nu le mai dea grau nemacinat. Suntem la inceput, ne interesam si invatam Posted Image




recomanda-mi si mie un concentart bun si modul de hranire pentru puii pe care ii obtii tu. nu vreau pui dolofani, ii tai la 45 zile si am posibilitatea sa-i cresc intr-un singur ciclu pe an fiindca nu avem incapere incalzita, ii tinem intr-un cotet. Deci cumparam prin aprilie-mai cam 100 buc si intr-o luna jumate  ii taiem.
presupun ca pe aia de 1 zi trebuie sa-i tinem  undeva la bec sau ce alt sistem se mai practica?

Îți recomand să amesteci 70-80% cereale grâu și porumb în proporții de 30% grâu și 50% porumb,orz care conțin glucide și carbohidrați apoi pentru pentru proteină 10-15% îți procuri soia sau șrot de floarea soarelui,mazăre furajeră iar ca proteine animale utilizezi făină de pește,făină de carne max. 2 %,ai grijă că soia trebuie prelucrată termic prin prăjire pentru că are o substanță toxică dăunătoare păsărilor care se distruge doar prin prăjire,5-10% făină de lucernă dacă nu ai de ajuns șrot-uri,după ce lucerna a fost uscată se poate măcina ca și cafeaua boabe și ceva minerale din coji de ouă,calciu furajer în proporție de 7-8% pentru găini ouătoare și 2-3% pentru puii de carne (var stins de 1 an,cretă furajeră,cochilii de scoici și melci măcinate),apoi pentru sursa de fosfor utilizezi 1-2% făină de oase,fosfat de calciu și max 0,2% sare .Să ai în vedere ca pe timpul verii să oferi zilnic la discreție hrană verde tocată;lucernă,trifoi,urzică,salată verde,frunze de sfeclă,tot felul de combinații de plante verzi care plac păsărilor,de aici păsările își vor lua o mare parte din vitamine,iar pe timpul iernii folosești bostănoase și rădăcinoase tocate (morcov,sfeclă,gulii),orz încolțit cu colț alb,făină de lucernă muiată și amestecată cu făină de porumb și grâu etc.Se pot face o sumedenie de rețete naturale,dar trebuie să ții cont că în apa de băut se adaugă permanent acidifiant natural Nutri-sure 1ml/1 litru de apă care are rol de antibiotic,stimulator de creștere prin îmbunătățirea digestiei,apoi se mai găsesc prin farmaciile veterinare și vitamine A,D,E care mai pot suplimenta lipsa unor vitamine din hrana naturală.Mulți se întreabă ce rol au proteinele vegetale din șroturi sau proteinele animale din făinuri de pește sau carne,în primul rând oferă 2 aminoacizi necesari aceștia fiind metionina și lisina care ajută la creștere,stres și formarea masei musculare în cazul lisinei și dacă puii nu au de unde lua acești aminoacizi,atunci creșterea lor se va prelungi cu lunile dacă le oferim doar boabe de cereale.Posted Image

#11
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011

View PostViorelsolar, on 12 mai 2014 - 13:11, said:

Îți recomand să amesteci 70-80% cereale grâu și porumb în proporții de 30% grâu și 50% porumb,orz care conțin glucide și carbohidrați apoi pentru pentru proteină 10-15% îți procuri soia sau șrot de floarea soarelui,mazăre furajeră iar ca proteine animale utilizezi făină de pește,făină de carne max. 2 %,ai grijă că soia trebuie prelucrată termic prin prăjire pentru că are o substanță toxică dăunătoare păsărilor care se distruge doar prin prăjire,5-10% făină de lucernă dacă nu ai de ajuns șrot-uri,după ce lucerna a fost uscată se poate măcina ca și cafeaua boabe și ceva minerale din coji de ouă,calciu furajer în proporție de 7-8% pentru găini ouătoare și 2-3% pentru puii de carne (var stins de 1 an,cretă furajeră,cochilii de scoici și melci măcinate),apoi pentru sursa de fosfor utilizezi 1-2% făină de oase,fosfat de calciu și max 0,2% sare .Să ai în vedere ca pe timpul verii să oferi zilnic la discreție hrană verde tocată;lucernă,trifoi,urzică,salată verde,frunze de sfeclă,tot felul de combinații de plante verzi care plac păsărilor,de aici păsările își vor lua o mare parte din vitamine,iar pe timpul iernii folosești bostănoase și rădăcinoase tocate (morcov,sfeclă,gulii),orz încolțit cu colț alb,făină de lucernă muiată și amestecată cu făină de porumb și grâu etc.Se pot face o sumedenie de rețete naturale,dar trebuie să ții cont că în apa de băut se adaugă permanent acidifiant natural Nutri-sure 1ml/1 litru de apă care are rol de antibiotic,stimulator de creștere prin îmbunătățirea digestiei,apoi se mai găsesc prin farmaciile veterinare și vitamine A,D,E care mai pot suplimenta lipsa unor vitamine din hrana naturală.Mulți se întreabă ce rol au proteinele vegetale din șroturi sau proteinele animale din făinuri de pește sau carne,în primul rând oferă 2 aminoacizi necesari aceștia fiind metionina și lisina care ajută la creștere,stres și formarea masei musculare în cazul lisinei și dacă puii nu au de unde lua acești aminoacizi,atunci creșterea lor se va prelungi cu lunile dacă le oferim doar boabe de cereale.Posted Image


multumesc
parintii mei luat concentrate gata ambalate de la avicola, nu stiu cat de ok sunt. Probabil varinta data de tine ar fi mai economica, ramane de vazut.
Noi mai primim de la pamantul dat in arenda niste cereale - porumb sau grau. Restul ramane sa le cumparam separat.

#12
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostViorelsolar, on 12 mai 2014 - 11:26, said:

apoi proteinele care sunt șrot de soia,șrot de floarea soarelui,lucernă măcinată,ulei etc,ceva minerale calciu,fosfor care pot fi obținute natural din coji măcinate de ou,carbonat de calciu,fosfor,sare etc.Unde vezi tu acest concentrat de cereale atât de dăunător copiilor,obținut în curte???
Daca tot le stii pe toate, stii ca srotul de soia(care predomina ca sursa de proteina) este din soia OMG ?

#13
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Concentratele gata ambalate sunt niște gunoaie stricate,nu cred că firmele care aruncă pe piață astfel de furaje,respectă întocmai rețetarul.Eu am testat în anii 90” furajele de pe piață și am avut mari probleme cu puii de 2 săptămâni,pur și simplu ologeau și pe unii care încă mai stăteau pe picioare i-am găsit morți după câteva zile hrăniți cu astfel de porcării de furaje scumpe,practic am pierdut într-o săptămână jumătate din pui.Am schimbat furajele cu rețeta făcută de mine și am putut astfel să salvez restul de pui,pentru că din ceea ce am constatat ulterior furajele cumpărate conțineau multă sare și aveau un miros de mucegai.Eu zic că este la îndemâna oricui să-și producă rețetele de furaje în curtea proprie,decât să cheltuie de 4 ori mai mult pe niște deșeuri de furaje,pentru că să fiți siguri că cei de la avicola plătesc furaje pro.pe niște rețete serioase testate mai apoi în laborator lor de la cei care le produc,deci nu riscă producătorul să trimită la avicola furaje concentrate fără să respecte rețetarul,altfel dacă se întâmplă ceva cu acele păsări,vor plăti daune enorme dacă se constată că furajele sunt cauza îmbolnăvirii acelor păsări.Cetățeanul care cumpără furaje concentrate din comerț,nu-și permite luxul să plătească vreun test de laborator,astfel păsările devin cobai și doar așa se poate constata dacă puii au luat în greutate și sunt sănătoși.Am avut și furaje concentrate procurate direct de la avicola prin diverse relații,dar calitatea era atât de bună încât puii explodau pur și simplu în creștere și de aceea consider că este o loterie cumpărarea de furaje concentrate pentru pui de pe piață.Posted Image

View PostDDuras, on 12 mai 2014 - 17:12, said:

Daca tot le stii pe toate, stii ca srotul de soia(care predomina ca sursa de proteina) este din soia OMG ?

Ok. și care ar fi problema ?,în primul rând tu și ceilalți care nu cred în plante modificate genetic,n-aveți decât să vă cultivați plante nemodificate,eu cred că este o isterie creeată artificial în jurul acestor OMG și deocamdată sunt doar povești de adormit copii că vezi doamne ar fi dăunătoare,pentru că deocamdată nu se cunosc consecințe la nivel mondial,ci doar se dă cu presupusa,de parcă putem hrăni animalele doar cu aer și capra mea știe care este diferența între OMG și cele biologice !!!.Nu cred că mai găsim la ora asta vreo cereală care să nu fie hibridată și modificată,eu cred că toată această cercetare se face pentru producții mari la hectar, plante care rezistă la secetă și alți factori de mediu care sunt imune la multe boli și diverși dăunători.Posted Image

#14
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Da, sigur.
Problema e ca daca tu esti dispus sa-ti hranesti copiii cu animale care au consumat asa ceva e treaba ta (desi copiii n-au nici o vina).
Dar macar nu mai sfatui pe altii ...

#15
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostDDuras, on 12 mai 2014 - 18:34, said:

Da, sigur.
Problema e ca daca tu esti dispus sa-ti hranesti copiii cu animale care au consumat asa ceva e treaba ta (desi copiii n-au nici o vina).
Dar macar nu mai sfatui pe altii ...

Foarte bine,o să-mi hrănesc familia cu pietre că poate așa vrei tu !,am spus și repet că nu cred în povești de adormit copiii,mai ales că în market-uri găsești hrană mult mai periculoasă pentru sănătatea copiilor,plină de chimicale și E-uri otrăvitoare de multe ori mai periculoase decât carnea rezultată din animalele hrănite cu OGM.Atâta timp cât aceste plante OGM nu sunt nenorocite de ierbicide și fungicide chimice,le consider mult mai puțin periculoase decât cele non-OGM stropite din belșug cu toate chimicalele.OGM-ul a fost creeat tocmai pentru a nu mai fi stropite cu toate nenorocirile chimice,pentru că sunt plante foarte rezistente și până la urmă ăsta e scopul final pentru care se creează încontinuare OGM.Posted Image

#16
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
O dovada vie a faptului ca inghitim tot ce ni se baga pe gat. OMG au fost create ca sa reziste la diverse boli,dar in special pentru a rezista la efectul ierbicidelor. Astfel ca stropind culturile,buruienile sa fie distruse iar cultura nu. Astfel ca in realitate se folosesc mai multe chimicale in culturile OMG (tocmai pt.ca sunt rezistente) decat in cele nonOMG ! Asa ca e exact invers...
Dar deh ...

#17
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostDDuras, on 12 mai 2014 - 20:04, said:

O dovada vie a faptului ca inghitim tot ce ni se baga pe gat. OMG au fost create ca sa reziste la diverse boli,dar in special pentru a rezista la efectul ierbicidelor. Astfel ca stropind culturile,buruienile sa fie distruse iar cultura nu. Astfel ca in realitate se folosesc mai multe chimicale in culturile OMG (tocmai pt.ca sunt rezistente) decat in cele nonOMG ! Asa ca e exact invers...
Dar deh ...

Bine ai dreptate în ciorapul stâng !,nu mai doresc să polemizez cu tine pe o temă care nu face obiectul acestui topic.Posted Image

#18
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011

View PostViorelsolar, on 12 mai 2014 - 20:25, said:

Bine ai dreptate în ciorapul stâng !,nu mai doresc să polemizez cu tine pe o temă care nu face obiectul acestui topic.Posted Image


multumesc mult, tocmai vroiam sa va rog sa se revina la tema topicului deoarece discutia despre culturile modificate genetic mi se pare lipsita de sens.

Cum spuneam eu cumpar concentrate de la avicola Crevedia si le mai amesteca parintii mei cu diverse cereale (cu grau le amesteca) si puisorilor le merg super bine. Nu au murit nici unul nici anul trecut nici anul asta!  Ce-i drept se ingrasa super repede - intr-o saptamana au luat 500 g.

View PostAlucard, on 12 mai 2014 - 13:06, said:

Nu prea imi plac ratele, sunt galagioase rau si in plus le trebuie si ceva balta sa se balaceasca. Nu imi plac nici ouale lor.
Mergi pe varianta cu puii de o zi, cred ca e cea mai ok.

Alucard - te rog mult spune-mi si mie cateva lucruri elementare despre cresterea curcanilor de carne. Am vazut tot pe site-ul celor de la agroland ca au pui de o zi de curcan alb Big6 parca.
Intre timp am mai discutat cu colegii si imi spuneau ca aceste pasari sunt foarte pretentioase mai ales in primele 2 saptamani.
in afara de sursa de caldura - bec si hrana adecvata cam ce contitii le mai trebuie?
ma bate un gand sa iau vreo 5-7 puisori de curca.

Edited by alinutza79, 13 May 2014 - 09:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate