Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Diaree

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
UngureanuJos

UngureanuJos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.03.2012
Am diaree de 3 saptamani. Iau Ercefuryl dar nu prea este eficient.

De la ce poate sa fie aceasta diaree si ce tratament se poate face?

Edited by UngureanuJos, 10 May 2014 - 11:38.


#2
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Ia niste probiotice. Flora intestinala e ca inexistenta.
Foloseste saruri de rehidratare, multivitamine si multiminerale. Smecta pentru oprirea diareei.

#3
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
ia imediat doau pachete de smecta, e ca si cand ai pune dop. Nu lua mai multe ca dupa aia cauti pickhammer.

#4
newwen85

newwen85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 02.06.2011

Quote

3 saptamani
Posted Image
Cand am fost mai mic m-am trezit cu diaree si mergeam la toaleta din 5 in 5 minute.Trebuia sa plec cu bunica la o manastire la un hram si eu tot pe WC.Mi-a dat sa rontai o lingurita de orez decorticat si in cateva minute am scapat.Poate merge si la tine.

Legat de ce a zis socrate este foarte adevarat!
Cereale integrale.Asociere corecta intre alimente.Poate o lingura de bicarbonat cu putina lamaie sa te scape pe moment.
PS: incerca si alt medic.Ma gandesc ca, in mod normal, ai fost si tratamentul prescris nu a dat rezultate

Edited by newwen85, 10 May 2014 - 11:50.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
3 saptamani nu sunt normale! Gaseste cauza, viziteaza un medic.

Cauzele pot fi multiple, inclusiv infectii bacteriene, inflamatorii sau virusuri.
Diaree este un simptom comun pentru multe boli ( HIV, infectia cu Salmonella, virusul hepatic, rotavirusul, etc ). Te-am speriat? Fugi la medic, nu inteleg de ce ai atat asa 3 saptamani...

#6
clipman

clipman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 25.04.2014
Ceai de busuioc neindulcit .

#7
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Mare grija,vezi aici problema ( sanatate ):
http://www.monitorul...lad-izolat.html

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Nu manca usturoi, pt. ca distruge flora intestinala cu arsenicul din el.

Bea un ceai de busuioc amestecat cu sunatoare si f. putin galbenele, eventual si cu lemongrass ( nu are legatura cu lamaia) si menta, dar este super-atomic-combo si cu primele 1-2-3.

Mananca o lingura-doua de seminte crude de dovleac, si poti lua si 1-2 lingurite de orez brun crud.

Poti manca si cate o banana coapta bine ( nu stricata).

Elimina mancarea murdara sau stricata/alterata din alimentatie.
De ex. salata spalata insuficient, etc.
La temperatura camerei, mancarea se altereaza in 1/2 ora, iar in frigider tine o zi OK, dupa care este pe riscul tau.

Daca mai este nevoie, vezi si furazolidon, o gura de tarie daca esti pe graba, etc.

Daca ai flora intestinala distrusa de la antibiotice sau chimicale, arsenic, etc., posibil sa ai nevoie de un transplant de "scaun", de la un membru sanatos din familie.

Edited by loock, 10 May 2014 - 12:40.


#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Ceaiurile si restul tratamentelor babesti NU isi au locul aici, are 3 saptamani de cand sta asa.
Ceaiurile, si leacurile babesti le folosesti la primul scaun, nu dupa cateva zeci!

In concluzie: Diareea nu trebuie sa persiste mai mult de o zi, maxim 2. Daca te tine de 3 saptamani, inseamna ca problema e in alta parte si trebuie neaparat investigata.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Bine ca nu ai pus si poze, ca in ultimul timp, cum are unul o boala, cum baga niste poze...

#11
newwen85

newwen85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 02.06.2011
Poate a fost la doctor, el nu a zis nimic...defapt sunt convins ca a fost Posted Image
Eu nu cred ca poate sta cineva 3 saptamani cacacios la cur si cu riscul de boala periculoasa fara sa consulte un medic.Inteleg ca lumea "ia antibiotice cu pumnu cand stranuta", dar nici chiar asa.

Babesti sau nu, dar multe isi au locul lor.

Edited by newwen85, 10 May 2014 - 13:32.


#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 newwen85, on 10 mai 2014 - 13:29, said:

Poate a fost la doctor, el nu a zis nimic...defapt sunt convins ca a fost Posted Image
Eu nu cred ca poate sta cineva 3 saptamani cacacios la cur si cu riscul de boala periculoasa fara sa consulte un medic.Inteleg ca lumea "ia antibiotice cu pumnu cand stranuta", dar nici chiar asa.

Babesti sau nu, dar multe isi au locul lor.

Ba da, vrei exemple? Uite unul care dupa 5 ani, si-o pus un semn de intrebare: http://forum.softped...fesiera-stanga/

#13
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
nu prea sunt de acord cu auto-medicatia, dar vad ca pe-aici e concurs de leacuri, asa ca o arunc si eu pe aia care stiu ca merge.

In cazul diareei clasice, Imodium ar trebui sa te ajute. O singura pastila, ca de la a doua ajungi sa folosesti pickhammer-ul recomandat mai sus (serios, dai in ocluzie intestinala de nici nu mai stii daca scapi cu viata). Totusi, pentru 3 saptamani de diaree, in cazul in care zici ca iei si tratament (nu stiu ce face medicamentul ala si mi-e lene sa caut), nu stiu daca mai e cazul sa mergi pe mana mea cu Imodium. Nuu ne-ai spus daca ai vizitat doctorul si ce ti-a recomandat acesta...

la fel, in cazul clasic de diaree, ar trebui sa se rezolve chiar si fara pastile, dar cu regim alimentar adecvat: orez fier (pilaf), supa de legume cu chimen, sote de morcovi, ceai de menta, paine prajita, compot fara zahar, branza. FARA dulce concentrat (miere, zahar in ceai, gemuri, dulceturi), fara chestii care pot sa fermenteze (cartofi etc), evident fara lapte. Hidratare multa (ceai de menta, apa fiarta, compot fara zahar) si eventuual pliculete de saruri minerale de la farmacie. Probiotice de la plafar sau farmacie (Biotics mi se pare ingrozitor de scump raportat la cate trebuie sa iei pentru un tratament complet, dar din fericire se gasesc alternative mai ieftine).

#14
newwen85

newwen85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 02.06.2011

Quote

vrei exemple?
pe asta chiar n-am stiut-o! Posted Image
Ala avea tumoare canceroasa cu siguranta! Probabil s-a oprit din crestere o perioada , apoi  incepuse sa creasca mai mare si a postat pe forum.

Edited by newwen85, 10 May 2014 - 14:21.


#15
mamaia56

mamaia56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 25.04.2010
Daca ai diaree de 3 saptamini,poti lua 2 casete de IMODIUM o data,doza de soc,dar cind iti mai revii,treci pe la doctor NEAPARAT pentru analize amanuntite,iti doresc,multa,multa sanatate. Pa,pa.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 mamaia56, on 10 mai 2014 - 20:38, said:

Daca ai diaree de 3 saptamini,poti lua 2 casete de IMODIUM o data,doza de soc,dar cind iti mai revii,treci pe la doctor NEAPARAT pentru analize amanuntite,iti doresc,multa,multa sanatate. Pa,pa.
Imodium s-a retras de jumatate de an cauze prostesti, poate l-au rebagat acum.
Eu cred ca a incercat auto-medicatia chimico-babeasca, mai are sa incerce medicul ;)

#17
UngureanuJos

UngureanuJos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 09.03.2012

 lex404, on 10 mai 2014 - 21:36, said:

Imodium s-a retras de jumatate de an cauze prostesti, poate l-au rebagat acum.
Eu cred ca a incercat auto-medicatia chimico-babeasca, mai are sa incerce medicul Posted Image
nu divinizez medicii cum probabil o faci dumneata...pana la urma daca dau de un medic tampic nu e si mai rau?

#18
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009

 UngureanuJos, on 10 mai 2014 - 22:23, said:

nu divinizez medicii cum probabil o faci dumneata...pana la urma daca dau de un medic tampic nu e si mai rau?
Eu nu divinizez medicii, dar crede-ma ca traditia asta romaneasca de auto-medicatie nu face prea bine ;)
In primul rand, 3 saptamani sunt mult prea multe...Si nu toti medicii sunt cum crezi tu ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate