Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

afacere apicultura - previzionare

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Iannis23

Iannis23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 07.02.2006

View Postasda, on 09 mai 2014 - 22:55, said:

Asta nu este o afacere banoasa decat daca ai experienta certa in domeniu si posibilitatea sa investesti cu adevarat mult.

Reprofileaza-te.

ce înseamnă "cu adevărat mult"?

#20
Iannis23

Iannis23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 07.02.2006

View Postmaramicuip, on 10 mai 2014 - 13:03, said:

Ce tare esti tu. Cine crezi ca-ti ofera pe tava experienta sa, fara nici un fel de motiv.
Cred ca nici fiscul nu cunoaste intreaga dimensiune a unei asemenea afaceri (profit net minim 2.000 euro lunar) in apicultura.

Ai si tu dreptate. Poate fi ce zici.
Dar eu stiu ca-mi poate oferi ajutor cine vrea si cum vrea, si oamenii pot fi si BUNI.
Mai mult: in apicultura exista posibilitate de desfacere 100%, adica nu-i problema sa scapi de ceea ce produci. Asa ca, practic, CONCURENTA n-ar trebui sa spuna nimic infricosator tuturor implicati in fenomen, trebuie doar sa invatam unii de la altii sa fim din ce in ce mai buni. Si apropo, inteleg din articolele de presa ca sunt din ce in ce mai putini apicultori. Deci nu mai e cazul sa tinem lumina sub obroc.

HAIDETI SA VA SPUN TUTUROR O CHESTIE, MULTUMINDU-VA PT RASPUNSURI
- pot sa fac afacerea asta cu 100% banii mei
- cu banii mei + bani din surse de ajutor (cei 10.000 de euro stat + FE)

Fireste ca ma intereseaza a 2-a varianta mai mult. Insa habar n-am cum sta treaba cu proprietatile firmei - daca si ce e obligatoriu sa ai: terenuri, etc. Momentan nu am nimic in proprietate si mi se pare idiotenie sa fiu obligat sa am PROPRIETATI apriori solicitarii fondurilor de ajutor, intrucat aceste proprietati TOCMAI cu acesti bani vreau sa le iau; din cei 10.000 de euro stiu ca sigur se pot cumpara - deci ii pot obtine -, insa fondurile europene am senzatia ca nu pot fi folosite decat pentru DEZVOLTAREA AFACERII, nu pt start up - care poate presupune inclusiv cumpararea de mijloace fixe. Dar e doar o impresie, nu stiu sigur, nu m-am interesat inca. Acum ma interesez.

Inca ceva: albinele astea sunt O SINGURA SPECIE?! Nu sunt si ele mai multe specii, mai frumoase, mai urate, mai harnice, mai lenese, mai scumpe, mai ieftine, etc???

Edited by Iannis23, 11 May 2014 - 15:02.


#21
maramicuip

maramicuip

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 28.07.2010

View PostIannis23, on 11 mai 2014 - 15:04, said:

Ai si tu dreptate. Poate fi ce zici.
Dar eu stiu ca-mi poate oferi ajutor cine vrea si cum vrea, si oamenii pot fi si BUNI.
Mai mult: in apicultura exista posibilitate de desfacere 100%, adica nu-i problema sa scapi de ceea ce produci.

Cum adica exista posibilitate 100% de desfacere?
Ai descoperit tu apa calda?
Perpeetum mobile?
Randament 100%
Oameni buni?
In ce castel de clestar traiesti?

#22
gigipok

gigipok

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.09.2006
cred ca singura solutie ar fi sa angajezi un stupar cu experienta pana prinzi cu ce se mananca treaba.. in rest calculele nu sunt prea complicate.. iei in calcul un pret de aprox 500 ron/stup populat cumparat.. una bucata pavilion la aprox 40-50 de stupi.. 1 camion.. nu o sa le poti pune pe toate in aceeasi locatie asadar mai trebuie sa ai oameni care sa stea cu ele la cules..

#23
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View PostIannis23, on 11 mai 2014 - 15:04, said:


Si apropo, inteleg din articolele de presa ca sunt din ce in ce mai putini apicultori. Deci nu mai e cazul sa tinem lumina sub obroc.



Inca ceva: albinele astea sunt O SINGURA SPECIE?! Nu sunt si ele mai multe specii, mai frumoase, mai urate, mai harnice, mai lenese, mai scumpe, mai ieftine, etc???


Putini apicultori? =))) tocmai ce mi-a aterizat langa sat unul cu vreo 6 pavilioane, s-a pus intre lanul de rapita si stupii mei. A decis sa ramana si la salcam. Doar ce am facut niste roiuri, stateau acarienii varoua bine mersi, in 2 ani de apicultura am vazut 2 acarieni in putinii mei stupi,e, azi am vazut 2 la un control. Trebuie sa fac tratament, cum n-am mai facut niciodata pana acum primavara.
Daca vrei sa vezi cat de multi apicultori sunt in zona ta, sau zonele apropiate, du-te acum la salcam sau la tei sa vezi acolo, mii de stupi pe o padure.

Ai albina noastra carpatina, dar care si-a populat genotipul cu rasele straine importate, mai ai buckfast(hibrid) -de import, ligustica,carnica,tot la fel.

Ultimele 3 sunt peste carpatina noastra, dar in zonele lor,specifice. Aduse in climatul nostru se pare ca nu fac mare lucru, cel putin la fel de impresionant ca in zonele din care vin. Din citite pe forumuri de specialitate, multi cand au auzit ca, carnica da sute de kilograme de miere in Germania(?) au zis sa importe si ei. Au dat baietii banii pe matci imperecheate selectionate ( vreo 200-300...Euro bucata) si au asteptat sa faca sutele de kg de miere. Din pacate se pare ca nu au excelat, ba din contra pot prezenta probleme la iernare.......

Te-a sfatuit bine cel ce ti-a spus ca mai bine ti-ai angaja un apicultor profesionist, gandeste-te ca albina inca mai moare din cauze total necunoscute. Eu unul nu mi-as baga atatia bani intr-o afacere care nu e sigura.

Iti recomand asta.

#24
Iannis23

Iannis23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 07.02.2006

View Postmaramicuip, on 11 mai 2014 - 15:32, said:


Cum adica exista posibilitate 100% de desfacere?
Ai descoperit tu apa calda?
Perpeetum mobile?
Randament 100%
Oameni buni?
In ce castel de clestar traiesti?

Prietene, ai probleme în a percepe realitatea mea. Consideră discuțiile noastre închise.

#25
Iannis23

Iannis23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 07.02.2006

View PostFriskey, on 09 mai 2014 - 23:30, said:

Incepe cu pasi mici, cativa stupi. Invata ce inseamna albine, cum se cresc, care sunt pericolele.
Lasa eco, iti trebuie certificate de nu te vezi, fa-ti clienti fideli din zona ta.
Eco e foarte greu sa obtii,  daca nu imposibil. Te vei confrunta cu o mare problema: moartea subita a albinelor care e si o problema la nivel mondial din cauza insecticidelor si a pesticidelor care se folosesc peste tot.

Iti mulțumesc foarte mult pentru răspuns. E unul din cele care spun cu adevărat ceva.

#26
the1godfather

the1godfather

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2010

View PostIannis23, on 09 mai 2014 - 18:39, said:

As vrea sa incep o afacere cu albine.
Sfatuiti-ma:
- cam de cati bani e nevoie ca sa faci o afacere din care sa iasa vreo 2000 euro pe luna macar
- pro/contra pastoral? idei, parereri
- ma bate gandul sa incep direct cu un pavilion in care sa fie stupii si aia e
- in acelasi timp, ma intereseaza foarte tare sa incep DIRECT cu miere eco, caci e mai scumpa
- cati stupi sa fie?
- zone sugerate? (de pastoral / stationar)
- piete/posibilitati de desfacere sugerate?
- alte idei, lucruri, pe care un incepator ca mine le-ar putea uita/nelua in seama

Imi e necesar sa-mi fac o idee cat mai clara despre bani si despre anvergura, ca sa stiu daca ma bag. Stiu ca afacerea e foarte profitabila, daca e facuta de oameni rabdatori si cu cap.

Sa traiti mult si bine, respondentii...
Albina nu face bani/luna...nu ai un venit fix,venitul il obtii dupa fiecare cules,care poate fi bun sau rau.Adica,ori faci miere la greu,ori nu faci nimic.Daca le tii stationar albina parcurge o distanta de pana la 2 km pana la floare,daca faci pastoral le bagi direct cu nasul in floare,trage tu concluzia.Pretul pe roi e undeva la 50-60 lei rama cu albine,sau 500 lei familia in primavara.Un camion(apicol) bun se invarte pe la 10.000e,iar un pavilion pe la 4000e.Cu vreo 70 de fam pe fiecare,fa si tu socoteala...Un camion cu pavilion sunt mai mult de-ajuns si mergi oriunde in tara,la Ciucurova de ex.Cu mierea bio e multa bataie de cap.Invata-te sa le tii sub control cu varachet si dupa mai vb.Piata de desfacere ai la greu,dar cand faci 6 tone la un  cules nu o dai tu cu borcanul...Pentru inceput te cam arunci cu capul inainte in necunoscut...Spor!

Edited by the1godfather, 01 August 2014 - 00:00.


#27
pauncata2007

pauncata2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 16.02.2011
Va salut!
Incerc sa resuscitez acest subiect un pic.
- Este riscant sa te apuci cu foarte multi stupi, dar nu imposibil daca ai ceva profesionisti sa lucreze ptr. tine(dar asta presupune cheltuieli suplimentare).
- Este evident ca pastoralul iti aduce mai mult profit (poate cu peste o treime), dar daca nu e afacerea de baza, te poti bucara si de un stationar daca ai stupii pe undeva la tara si mai aprope de oras (cum ii am eu).
- Este adevarat ca tot castigul  tine si de coditiile meteo. (daca prinzi un an ca 2014, in care m-am apucat si eu, i-ti dai foc la valiza)
- Trebuie luat in calcul ca sunt o serie de cheltuieli (indispensabile) care tin de: tratamente, hraniri/stimulari, pastoral,achizitii de materie prima gen: rame,foite de ceara, mai schimbi/achizitionezi o serie de lazi/cat-uri etc.
- Trebuie luat in calcul si capitolul pierderi de efectiv albine (masiv sau nu) din cauza lipsei de hrana,bolilor,varroa s-au a prigoriilor.
- Apicultori sunt "ciotca" de multi de cativa ani, datorita acestor fonduri europene nerambursabile, desi paradoxal zona melifera este aceaiasi, noi ne-am inmultit excesiv de mult.
- Este adevarat ca avand mai multi stupi ai si castig mai mare, dar si munca si cheltuiele sunt pe masura ce acestea cresc.
- Ca apicultor incepator si din calculele mele i-ti recuperezi suma investita in 2-3 ani . Asta in conditii meteo bune si fara a fi accesat fonduri nerambursabile(nu ca asta ar fi interzis :) ).


Cam atat, cred ca este destul, restul sunt detalii Posted Image

Edited by pauncata2007, 08 September 2014 - 12:19.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate