Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024
 

Importanta matematicii

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#55
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,345
  • Înscris: 24.05.2010
Si iar se cearta lumea pe langa subiect, cum am mai spus si in posturile de mai sus, a stii matematica in programare nu inseamna a stii teoremele lui Ernst, Lagrange, Pierre pe derost etc... ci inseamna sa stii sa faci artificii de calcul, sa stii sa gasesti 2 rezolvari diferite la aceasi problema, ca neee... poate nu ne permite infracstructura o anumita rezolvare, sa stii sa faci substituiri etc.

Am un nor de 10 puncte situate la distante diferite unul de altul, fa un algoritm care imi spune spune ce puncte formeaza cel mai mare triunghi? Cum face asta fara sa stii matematica? Cum definesti un triunghi cu doar 3 puncte? Stii macar care sunt legile pe care trebuie sa le respecte acele puncte ca sa faca un triunghi?

Nici in scoala nu se face programare ci doar predarea limbajelor de programare si poate pe ici pe colo 2-3 algoritmi de baza, daca tot ne legam de matematica din scoala, desi eu cel putin nu asa am tratat problema pusa de initiator.

#56
magic-gabi

magic-gabi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,925
  • Înscris: 04.07.2006
Va prezint un motiv sa invatati matematica! Sa nu va faceti de ras ca utilizatorul cristimate! Propune o prostie de "problema" si mai da si "rezolvarea" Posted Image . Matematica e utila si in viata de zi cu zi.

http://forum.softped...4#entry15158257

 MembruAnonim, on 12 mai 2014 - 06:18, said:

auzi amice, tu stii ce zicea Einstein : "mai bine sa taci si sa pari prost, decat sa deschizi gura si sa inlaturi orice indoiala."
inteleg ca nu ti-a placut "scoala" dar hai nu-ti fa IQ-ul de ras aici pe forum.
problema de clasa a-6-a: salariile in Germania sunt de la 800 la 1.000.000 Euro (am limitat suma superioara pt tine). asa cum ati declarat "multe" sunt peste 4000 euro. Media salariilor este 2000 euro. Demonstrati ca numarul salariilor sub 2000 euro este mai mare de 50% Posted Image

http://forum.softped...6#entry15160685

 MembruAnonim, on 12 mai 2014 - 14:47, said:

Uite o rezolvare empirica ca sa intelegi si tu, pe scurt
Sa presupunem ca N1 (nr de persoane) are salariu intre 800 si 2000, N2 are intre 2000 si 3200 si n3 cu sal >3200
Ca media sa iasa 2000 Maxim ce ce poate este n1=n2 (de obicei n1>n2) astfel adica daca un angajat din n1 are sa zicem 1800 tre sa existe altul in n2 care sa aiba 2200 (si media sa dea 2000)
Dupa care pt fiecare angajat din n3 tre sa existe cel putin un altul in n1-n2 care tre sa aiba un salariu mai mare astfel incat media sa fie 2000
Adica n1-n2>n3
Adica n1>n2+n3 adica 2n1>n1+n2+n3
Adica n1>1/2(n1+n2+n3) adica reprezinta cel putin 50% din populatia totala!
Simplu
E chestier de numere – ti-am zis clasa a-6-a (maxim). nici macar de olimpiada!
deci ai trecut de clasa aia???


#57
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Haha, misto, desi greseala e pur si simplu de logica (si tine probabil de faptul ca nu se poate concentra sa tina in cap toata problema odata).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate