Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

O afacere de la A la Z

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Buna
Ideea de baza,o ghereta care sa vanda produse de panificatie si cofee to go,ceai to go pentru navetisti intre orele 5:30 si 8:30 dimineata.Deci ar fi un fel de mic dejun frugal pentru cei care au uitat in graba sa-si puna ceva in "straita".
Grupa de persoana tinta: muncitorii intre orele 5:30 ,6:30 si bugetarii si"corporatistii" intre 7:30 si 8:30.
La inceput m-am gandit la un cozonac secuiesc (kürtös kalacs) fiindca nu e cunoscut in zona si pe parcurs sa diversific paleta in functie de cerinte.Intrucat mai multe creere mai multe idei,intrebarea,voi ce ati cumpara in afara de cele amintite (kürtös kalacs,cofee to go, ceai to go) ca si muncitori sau corporatisti daca ati intalni o astfel de ghereta in drum spre serviciu?

Attached Files


Edited by Airbag, 08 May 2014 - 15:05.


#2
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Tigari.


Si ai mai putea sa-ti iei un toaster sa faci si sandwich-uri calde acolo pe loc.

Edited by DjMx, 08 May 2014 - 15:09.


#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
sincer daca "ghereta" ar arata ca cea din imagine, as avea incredere sa cumpar mancare. Daca ar fi o "ghereta romaneasca" mai bine fac foamnea. Nu de alta, dar am vazut in orasul unde am locuit ce inseamna "ghereta" si decat sa cumpar de acolo , mai bine ma abtin

#4
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Navetistul nu cumpara (kürtös kalacs), mai degraba turisti in trecere. Conteaza amplasarea (daca este intr-o statie, autogara, gara) si timpul de "stationare" a navetistului in zona. Pentru "doar in trecere" : tigari, paine, produse de patiserie, sandvichuri, gogosi, covrigi. Daca au si timp de "stationare" asteapta, autobuz, microbuz, etc  merge si ceai, cafea, seminte, bauturi racoritoare, apa plata.

#5
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
cea din imagine arata prea bine, nu poate fi intretinuta asa
Iti recoamand acele geherete pe biciclete....cu cafea si tot ce vrei. Cauta pe net detalii !

#6
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
@Andreysc7-va fi mai faina ca aia din poza ca o voi face cu mainile mele.
@DjMX-la noi (in austria) exista o legislatie speciala pentru tigari si nu stiu daca voi putea vinde fara licenta.Dar e o idee buna de studiat.Merci.

 fighterkyokushin, on 08 mai 2014 - 15:14, said:

Navetistul nu cumpara (kürtös kalacs), mai degraba turisti in trecere.

De ce?
Amplasamentul va fi intr-o benzinarie automata unde se plateste cu cardul,deci nu exista personal in afara de mine.

 Mihai_3, on 08 mai 2014 - 15:15, said:

Iti recoamand acele geherete pe biciclete....cu cafea si tot ce vrei. Cauta pe net detalii !
Si iarna la -10°C ce faci,mananci tu sandwichurile in loc sa le vinzi?

Da si altceva fara de care nu mai functioneaza lumea Red Bull.

Edited by Airbag, 08 May 2014 - 15:41.


#7
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

 Airbag, on 08 mai 2014 - 15:23, said:

Amplasamentul va fi intr-o benzinarie automata unde se plateste cu cardul,deci nu exista personal in afara de mine.

Pai si nu ai nevoie de o autorizatie sau ceva de genu ? Adica na, mi se pare ciudat sa iti amplasezi ghereta unde vrei tu

#8
fighterkyokushin

fighterkyokushin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 13.02.2013
Cati navetisti ai vazut tu cumparand in drumul spre serviciu (kürtös kalacs). cozonac sau altele asemenea? Daca zona este turistica si tranzitul e mare merge, dar navetistii din enuntul tau ma indoiesc ca vor "rupe" standul. O cafea, un ceai, un sandvich, ciocolata, bomboane, guma de mestecta, pixuri, tigari, un covrig cu mac, un pateu, merge un fresh sau un suc/apa reci inbuteliate (cand e cald) . Spui ca va fi intr-o benzinarie, ai vazut tu vreo benzinarie in care cel care alimenteaza sa "rupa" rafturile cu cozonaci indiferent de model?
LE: merge si inghetata cand e cald afara

Edited by fighterkyokushin, 08 May 2014 - 15:35.


#9
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 Andreysc7, on 08 mai 2014 - 15:32, said:


Pai si nu ai nevoie de o autorizatie sau ceva de genu ? Adica na, mi se pare ciudat sa iti amplasezi ghereta unde vrei tu

E in lucru cu autoritatile.

 fighterkyokushin, on 08 mai 2014 - 15:33, said:

Cati navetisti ai vazut tu cumparand in drumul spre serviciu (kürtös kalacs). cozonac sau altele asemenea? Daca zona este turistica si tranzitul e mare merge, dar navetistii din enuntul tau ma indoiesc ca vor "rupe" standul.

Pai navetistii ar fi cam 2000 de suflete intre 5:30 si 8:30.La inceput vor "rupe" standul cred eu din curiozitate intrucat n-au mai vazut pana acum.Pateul si sucul ar fi de mentionat.Merci.

#10
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Daca esti in Austria mai bine nu te obosesti cu tigarile, acolo lumea fumeaza mult mai putin ca-n Romania.

Si inca ceva, incearca sa ai doar cateva produse dar alea de calitate, nu baga orice-ti trece prin cap fiindca daca te imparti in 50 de directii n-o sa faci nimic cum trebuie si desi o sa ai vitrina plina tot ce-i acolo o sa fie maxim mediocru.

#11
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 DjMx, on 08 mai 2014 - 15:49, said:

Daca esti in Austria mai bine nu te obosesti cu tigarile, acolo lumea fumeaza mult mai putin ca-n Romania.

Si inca ceva, incearca sa ai doar cateva produse dar alea de calitate, nu baga orice-ti trece prin cap fiindca daca te imparti in 50 de directii n-o sa faci nimic cum trebuie si desi o sa ai vitrina plina tot ce-i acolo o sa fie maxim mediocru.

O sa incerc sa vand numai produse ecologice cu materii prime cumparate de la taranii din imprejurimi (lapte,oua etc.) cu atestat si afisat pe ghereta.Cu tigarile nu stiu,poate ca fumeaza mai putin,dar nici tigarile nu cer de mancare daca stau in raft.
Doamnele din birou care tin la silueta cam ce produs de patiserie ar consuma  in afara de cafea si ceai?

Edited by Airbag, 08 May 2014 - 16:00.


#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Dar te-ai gandit sa faci ceva cu produse BIO ? Adica in Franta merge chestia asta si daca ai putea sa produci in Romania produse BIO (gem, miere, compoturi, etc) sa fie borcanul frumos ambalat, si sa aiba si certificatul BIO, eu zic ca ar merge mult mai bine :) . Dar na, e si mai mult de munca si mai multa bataie de cap

#13
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu dimineata bag covrigi calzi si gogosi (tot calde) cu ciocolata :D . Si pun pariu ca ai avea vanzare si in Austria la gogosi si covrigi(de preferat calzi) .

#14
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 emyboy, on 08 mai 2014 - 16:01, said:

Eu dimineata bag covrigi calzi si gogosi (tot calde) cu ciocolata Posted Image . Si pun pariu ca ai avea vanzare si in Austria la gogosi si covrigi(de preferat calzi) .

Covrigii cred ca necesita ceva aparatura speciala care nu cred ca ar incapea in ghereta mea de 5x2m.Dar gogosii se fac repede,merita de mentionat.Merci.
Ideea ar fi ceva usor cu putine calorii pentru corporatisti si ceva cu mai multe calorii pentru cei care trag la saiba.

Edited by Airbag, 08 May 2014 - 16:06.


#15
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Daca faci gogosi clar ca poti face si ceva branzoaice sau placinte. Chestii romanesti, dar bune ;) .

#16
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 emyboy, on 08 mai 2014 - 16:08, said:

Daca faci gogosi clar ca poti face si ceva branzoaice sau placinte. Chestii romanesti, dar bune Posted Image .

Right.Placinte cu urda si marar,mama de cand n-am mai mancat.Dar de unde fac rost de urda ca aici nu este?

#17
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Faci placinte cu branza dulce si atat. Te limitezi la ce poti face rost.

#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Lapte cu cacao si bundas kenyer. Adica  paina cu ou. Asta era ideea mea candva. Micul dejun preferat. Pita cu ou (prajita) si o cana cu cacao cu lapte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate