Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

O afacere de la A la Z

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostAirbag, on 08 mai 2014 - 15:56, said:

O sa incerc sa vand numai produse ecologice cu materii prime cumparate de la taranii din imprejurimi (lapte,oua etc.) cu atestat si afisat pe ghereta.Cu tigarile nu stiu,poate ca fumeaza mai putin,dar nici tigarile nu cer de mancare daca stau in raft.
Doamnele din birou care tin la silueta cam ce produs de patiserie ar consuma  in afara de cafea si ceai?

Nu stiu cat ii intereseaza pe navestisti si muncitori de eco, aia deobicei baga cafea cu croissant sau alte aberatii cuiinare nu au "diet-awareness" cred ca mai degraba au "cost-awareness".

Edited by chinaman, 09 May 2014 - 10:26.


#38
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postchinaman, on 09 mai 2014 - 10:26, said:

Nu stiu cat ii intereseaza pe navestisti si muncitori de eco, aia deobicei baga cafea cu croissant sau alte aberatii cuiinare nu au "diet-awareness" cred ca mai degraba au "cost-awareness".

Nici nu-ti dai seama cat de mult ii intereseaza intrucat in graba diminetii nu au timp sa-si prepare ceva natural, apeland la produse ambalate care deja sant pline cu chimicale.Inclusiv cafeaua de la automatul cu bani contine conservanti si alte prostii cu chimicale.

View Postretele, on 08 mai 2014 - 22:24, said:

E ca şi cum ai face un sondaj de opinie în Adunaţii Copăceni ca să vezi cam ce-ar prefera să mănânce, când or trece cu decapotabila prin Dorobanţi, sector 1.
Rumânii s-ar putea să aibe alte preferinţe culinare, şi evidend alt buzunar, altă cultură, faţă de austrieci. Ţi-ai ales locul greşit să întrebi.

Ce e gresit in a intreba ceva oamenii de pe un forum.Din cate stiu eu pana acum,cam pe tot globul se mamanca pe gura si se caca pe cur.In ce priveste obiceiurile si arta culinara se pot schimba daca sant de o calitate superioara.Ca sa vezi exemplu elocvent,cum a prins maneaua facute cu 3 instrumente,fata de muzica populara clasica sau cea usoara.

#39
redcamel

redcamel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,121
  • Înscris: 01.10.2013
Tu trebuie sa vezi ce le plac Austriecilor(de fapt sigur stii), e' inutil sa intrebi Romanii ce mancaruri sa le faci Austriecilor.
Ex. unde sunt eu, dimineata, se mananca cornuri si se bea cafea/capucino/lapte cu cafea, atat. Degeaba mi-ar spune un Roman, fa langosi, branzoaice, s.a. daca nu se mananca. Tigari nu cred ca vei putea vinde ca in tarile cu apa calda, tigarile se vand numai la tabachi sau distribuitor electric. Cred ca mai bine ai cere un sfat pe ceva forum din Austria.

#40
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008

View Postredcamel, on 12 mai 2014 - 01:25, said:

Tu trebuie sa vezi ce le plac Austriecilor(de fapt sigur stii), e' inutil sa intrebi Romanii ce mancaruri sa le faci Austriecilor.
Ex. unde sunt eu, dimineata, se mananca cornuri si se bea cafea/capucino/lapte cu cafea, atat. Degeaba mi-ar spune un Roman, fa langosi, branzoaice, s.a. daca nu se mananca. Tigari nu cred ca vei putea vinde ca in tarile cu apa calda, tigarile se vand numai la tabachi sau distribuitor electric. Cred ca mai bine ai cere un sfat pe ceva forum din Austria.

Este adevarat ca trebuie sa cunosti desigur si piata locala, insa unul dintre secretele succesului sta si in diferentiere. In acest caz te-as intreba cum de a ajuns pizza sa fie mancata in intreaga lume ? Sau cum de are atat de mult  succes shaorma sau kebabul la noi in Romania ? De unde stii ca langosele sau branzoaicele sau pateurile nu ar avea succes la austrieci ? Obiceiul de a bea cafea in Europa a inceput in urma capturarii unei provizii mari de la turcii care au asediat fara succes Viena la 1683.Italienii spun ca de fapt prin filiera Venetiana a ajuns acest obicei o abitudine europeana.....Englezii au inceput sa aiba o adevarata traditie in a consuma ceai dupa ce au inceput sa ocupe India......De ce crezi ca unui austriac caruia i s-a oferit ocazia de a gusta mancaruri traditionale romanesti si i-au placut, nu i-ar conveni sa le consume din nou sau/si sa le recomande prietenilor? Cu toata mandria lor culinara , prietenii mei italieni "au ras" branza de burduf pe care le-am adus-o din Romania .Si acum imi mai bat apopouri de "cand mai aduc".Ca sa nu mai spun de palinca din Ardeal ! Posted Image

Edited by Calin-Ionut, 17 May 2014 - 21:25.


#41
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
Fa langos, alai cel mai bun manci trei din alea cu smantana, branza si mujdei si  juma de zi nuti mai trebe mancare.

#42
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008
SucreBolivar88-Nu mai pomeni, ca deja salivez numai gandindu-ma ! Cand o sa ajung in Oradea imi voi lua cu branza ,smantana si mujdei dar si cu varza ! Miam -maim ! Cine trece prin Oradea ,in afara de a vizita superbul oras, trebuie sa faca si o baie la Baile Felix sau la 1 Mai si sa manance niste langose !!!Si o plimbare de cativa kilometri de-a lungul Crisului Repede!

Edited by Calin-Ionut, 22 May 2014 - 21:27.


#43
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008
Stimate Airbag nu cred ca ar fi rau , ca in cazul in care consideri viabila ideea cu langosii sau pateurile , sa "vizitezi" niste locatii in care se fac aceste bunatati pentru a vedea efectiv avanataje si dezavantaje si eventual unele aspecte -pozitive sau negative la care poate nu te-ai gandit inainte legate strict de productie.
    Eu unul vad ideea cu langosii ca o persoana atrasa de acest produs.Sunt deci un client si nu o persoana implicata intr-o astfel de afacere si astfel am un "unghi" din care privesc un pic diferit fata de un producator.

Edited by Calin-Ionut, 22 May 2014 - 21:44.


#44
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012

View PostCalin-Ionut, on 22 mai 2014 - 21:25, said:

SucreBolivar88-Nu mai pomeni, ca deja salivez numai gandindu-ma ! Cand o sa ajung in Oradea imi voi lua cu branza ,smantana si mujdei dar si cu varza ! Miam -maim ! Cine trece prin Oradea ,in afara de a vizita superbul oras, trebuie sa faca si o baie la Baile Felix sau la 1 Mai si sa manance niste langose !!!Si o plimbare de cativa kilometri de-a lungul Crisului Repede!

Cand mai treci prin Oradea , sa treci neaparat pe la placintaria aia  de vizavi de Biserica Emanuel ( ii foarte mare , arhitectura moderna , sticla si otel ) acolo iti face pe loc si au si promotii , aveau mai de mult unu de genu cumperi 2 langose si primesti 3  luam 3 langose cu tot cei trebuie, eram client fidel :D , acuma au schimbat si promotia tre sa iei 3 si al 4 lea il primesti gratis, apoi deja numai eram in stare sa manc 4 , cu 3 mai mergea cumva da cu 4 deja era prea mult :)

#45
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View PostSucreBolivar88, on 19 mai 2014 - 16:59, said:

Fa langos, alai cel mai bun manci trei din alea cu smantana, branza si mujdei si  juma de zi nuti mai trebe mancare.

Mda,cred ca merita luat in considerare.

#46
s0mekind

s0mekind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 28.11.2012

View PostAirbag, on 08 mai 2014 - 15:05, said:

Buna
Ideea de baza,o ghereta care sa vanda produse de panificatie si cofee to go,ceai to go pentru navetisti intre orele 5:30 si 8:30 dimineata.Deci ar fi un fel de mic dejun frugal pentru cei care au uitat in graba sa-si puna ceva in "straita".
Grupa de persoana tinta: muncitorii intre orele 5:30 ,6:30 si bugetarii si"corporatistii" intre 7:30 si 8:30.
La inceput m-am gandit la un cozonac secuiesc (kürtös kalacs) fiindca nu e cunoscut in zona si pe parcurs sa diversific paleta in functie de cerinte.Intrucat mai multe creere mai multe idei,intrebarea,voi ce ati cumpara in afara de cele amintite (kürtös kalacs,cofee to go, ceai to go) ca si muncitori sau corporatisti daca ati intalni o astfel de ghereta in drum spre serviciu?

Sincer, eu nu ma vand pe mine la ora 7 dimineata, buimac de somn, sa mananc un "colac secuiesc". Da, stiu cum e, e bun al drq, dar nu la ora aia

View PostAirbag, on 08 mai 2014 - 15:56, said:

O sa incerc sa vand numai produse ecologice cu materii prime cumparate de la taranii din imprejurimi (lapte,oua etc.) cu atestat si afisat pe ghereta.Cu tigarile nu stiu,poate ca fumeaza mai putin,dar nici tigarile nu cer de mancare daca stau in raft.
Doamnele din birou care tin la silueta cam ce produs de patiserie ar consuma  in afara de cafea si ceai?

Poti importa "chestii" romanesti si sa le vinzi acolo :)
Cauta pe net: top exporturi, ca sa-ti faci o idee

#47
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Posts0mekind, on 27 mai 2014 - 00:45, said:

Sincer, eu nu ma vand pe mine la ora 7 dimineata, buimac de somn, sa mananc un "colac secuiesc".



Sant multi care la ora 7 dimineata sant satui deja de lucru.Alta mentalitate alt castig.

View Posts0mekind, on 27 mai 2014 - 00:45, said:

Poti importa "chestii" romanesti si sa le vinzi acolo Posted Image


Daca le import sant a dracului de proaspete.Plus ca nu castig mare lucru daca nu-l produc eu si iau de gata.

Edited by Airbag, 27 May 2014 - 08:12.


#48
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008

View PostSucreBolivar88, on 24 mai 2014 - 17:08, said:

Cand mai treci prin Oradea , sa treci neaparat pe la placintaria aia  de vizavi de Biserica Emanuel ( ii foarte mare , arhitectura moderna , sticla si otel ) acolo iti face pe loc si au si promotii , aveau mai de mult unu de genu cumperi 2 langose si primesti 3  luam 3 langose cu tot cei trebuie, eram client fidel Posted Image , acuma au schimbat si promotia tre sa iei 3 si al 4 lea il primesti gratis, apoi deja numai eram in stare sa manc 4 , cu 3 mai mergea cumva da cu 4 deja era prea mult Posted Image

Legat de Biserica Emanuel - o stiu foarte bine !Posted Image) E cea mai mare Biserica Baptista din Europa din cate am inteles eu.Scoala de soferi pentru categoria B am facut-o la Oradea.Scoala primara am facut-o in Nufarul iar prietena imi este din Rogerius.......Iar ai mei-pe linie materna -au venit in Oradea dupa Primul Razboi Mondial ( spun de parintii strabunicii mele)-deci cunosc si imi este draga Oradea.Legat de politica cu a patra langose gratis-e foarte inteligenta -pentru ca e cam dificil sa faci sa mai "intre" Posted Image).In plus-te imbie sa cumperi o cantitate mai mare decat ai cumpara in mod normal.....Si iti multumesc pentru ca mi-ai spus de aceasta locatie unde sigur voi merge. De mancat am mancat langa statia de tremvai de langa Olosig ,langa statia de tramvai de la parcul din centru in apropierea Cetatii-la intersectia liniilor- dar si la Baile Felix.....Si legat de langose.....sunt tare curios daca sunt persoane care le-au mancat si pot sa spuna ca nu le-au placut .......Doar sa nu le fi facut cineva intr-un mod nu tocmai cum trebuie ......
  Iar in legatura cu afacerea cu langose -trebuie vazut bine cum se fac -si ce cheltuieli presupun -cu energia consumata-cu materia prima -dar si cu aprobarile sanitare -care , in Austria cred ca sunt diferite oarecum de cele din Romania-atat ca si costuri cat si ca "birocratie".

Edited by Calin-Ionut, 29 May 2014 - 21:53.


#49
emil555

emil555

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 02.07.2010
N-a zis nimeni de clatite. Sunt destul de usor de facut si cu umpluturi diverse (miere ciocolata,dulceata de Topoloveni) scoti banii din buzunarul oricarui pofticios

Edited by emil555, 30 May 2014 - 19:24.


#50
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
S-a pomenit la inceput de placintele cu urda etc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate