Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

De ce este super greu sa dai o gaura intr-un magnet cu bormasina?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
patriot2015

patriot2015

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.04.2014

 eiffel, on 07 mai 2014 - 15:06, said:

Serios vorbind, depinde din ce e facut acel magnet - sunt diverse aliaje - unii sunt extrem de moi de poti sa-i zgarii si cu unghia.

Unele tipuri de aliaje ( in special bazate pe Fier ) se activeaza prin calire. Iar in otel calit este extrem de greu sa dai o gaura.

Pai magnetii astea duri ar putea fi folositi ca o armura secundara pentru tancuri,buncare etc...sincer ar avea un efect ,la cata energie ai nevoie sa dai  o gaura in ei ,proiectilul si-ar pierde din energie si nu ar avea nici un efect asupra armurii principale sau in cel mai rau caz nu ar penetra armura principala (ma refer la proiectile,gloante care se invart in aer)

 Razvan_N, on 07 mai 2014 - 15:08, said:

Cu rotatia in celalalt sens ai incercat?

Am schimbat vitezele si sensurile si nu a avut nici un efect...

#20
Dubai

Dubai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 30.04.2014

 patriot2015, on 07 mai 2014 - 15:15, said:

Pai magnetii astea duri ar putea fi folositi ca o armura secundara pentru tancuri,buncare etc...sincer ar avea un efect ,la cata energie ai nevoie sa dai  o gaura in ei ,proiectilul si-ar pierde din energie si nu ar avea nici un efect asupra armurii principale sau in cel mai rau caz nu ar penetra armura principala (ma refer la proiectile,gloante care se invart in aer)


Mda, să folosească dușmanii magneți electrificați să tragă tancul la o apasare de buton.

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu pot fi folositi ca armura secundara - s-ar sparge in bucati loviti de un proiectil percutant, cu efecte dezastruoase ptr cei care ar trebui protejati - schijele i-ar lovi.

Daca ai folosi mai multa forta si in cazul tau ar fi la fel. Gandeste-te ca au cam aceeasi duritate ca burghiul tau. Si cred ca ai vazut burghie sparte.

Dac vrei neaparat sa-l gauresti - il decalesti - se pierd proptietatile magnetice, il gauresti cu vidia, si il recalesti. Insa daca nu ai exact tehnologia ptr aliajul respectiv - sa stii cate minute il incalzesti si la ce temperatura, iar apoi cum il racesti nu va mai avea aceleasi proprietati magnetice.

Sau cauti un magnet mai moale - de ex cele de tip AlNiCo.

#22
patriot2015

patriot2015

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.04.2014

 eiffel, on 07 mai 2014 - 15:40, said:

Nu pot fi folositi ca armura secundara - s-ar sparge in bucati loviti de un proiectil percutant, cu efecte dezastruoase ptr cei care ar trebui protejati - schijele i-ar lovi.

Iar proteja armura principala ,asta este parerea mea...daca are cineva vreo arma cu teava ghintuita pe acasa poate incerca experimentul asta... sa puna pe primul strat un magnet ,stratul doi un sac de nisip sau o bucata de fier/tabla si in spate o tinta (sticla de apa ,bucata de carne etc) ,ar fi interesant sa vedem un video pe youtube cu efectul final ...

#23
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Vreo 2 tone de magnet nu cred ca afecteaza viteza si manevrabilitatea.

#24
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 cmgeorge, on 07 mai 2014 - 14:55, said:

Da, cu asta il poti pirograva!

Patriot, aia se duc pe luna, trimit rachete in douaj da minute oriunde pe oala asta, iar tu nu esti in stare sa dai o gaura?!!!!  ia zi, esti slabanog?

#25
patriot2015

patriot2015

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.04.2014

 Sef-chenko, on 07 mai 2014 - 15:49, said:

Vreo 2 tone de magnet nu cred ca afecteaza viteza si manevrabilitatea.

Pacat ca nu e nimeni pe aici care sa faca experimentul asta simplu :( "prezic" ca un simplu magnet cu dimensiuni de vreo 10cm x 10cm  va opri glontul sau ca glontul isi a pierde mult din energie...

 Quantum, on 07 mai 2014 - 15:54, said:

Da, cu asta il poti pirograva!

Patriot, aia se duc pe luna, trimit rachete in douaj da minute oriunde pe oala asta, iar tu nu esti in stare sa dai o gaura?!!!!  ia zi, esti slabanog?

Pai incearca tu te rog sa dai o gaura cu bormasina intr-un magnet ,ia sa vedem poate ai tu mai multa putere...

Eu doar atat am reusit intr-o ora cu un burghiu de metal ,sunt curios daca poti mai mult:)

[ http://oi59.tinypic.com/1570hzn.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#26
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Pune poza si cu burghiul, nu cred ca folosesti ce trebuie.

#27
warlock_

warlock_

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 182
  • Înscris: 30.04.2014
incearca cu acid azotic ...... fumic ..... daca ai pe acasa

Edited by warlock_, 07 May 2014 - 16:19.


#28
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Da si cu usturoi, sa iasa dracii din magnet! Eu zic ca e posedat!

Patriot, astept oferta de beri si stric un magnet dandu-i gaura maine.

#29
patriot2015

patriot2015

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 58
  • Înscris: 29.04.2014

 Quantum, on 07 mai 2014 - 19:03, said:

Da si cu usturoi, sa iasa dracii din magnet! Eu zic ca e posedat!

Patriot, astept oferta de beri si stric un magnet dandu-i gaura maine.

Experimentele stiintifice se fac din placere ,nu pe bani:)

 warlock_, on 07 mai 2014 - 16:09, said:

incearca cu acid azotic ...... fumic ..... daca ai pe acasa

cu acid azotic cum  dai gaura sa iasa rotunda? il mananca poate... nu,n-am acid azotic pe acasa:(

 eiffel, on 07 mai 2014 - 15:40, said:

Daca ai folosi mai multa forta si in cazul tau ar fi la fel. Gandeste-te ca au cam aceeasi duritate ca burghiul tau. Si cred ca ai vazut burghie sparte.

Dac vrei neaparat sa-l gauresti - il decalesti - se pierd proptietatile magnetice, il gauresti cu vidia, si il recalesti. Insa daca nu ai exact tehnologia ptr aliajul respectiv - sa stii cate minute il incalzesti si la ce temperatura, iar apoi cum il racesti nu va mai avea aceleasi proprietati magnetice.

Sau cauti un magnet mai moale - de ex cele de tip AlNiCo.

Da-l naibi ca am  dat cu torta pe el ...tot degeaba ,nu a avut nici un efect burghiul dupa aia...

torta din asta am si eu
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WqpcWFznkWU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011

 patriot2015, on 07 mai 2014 - 19:31, said:


Experimentele stiintifice se fac din placere ,nu pe bani:)



Păi tu nu știai că bere după bere e plăcere? :P
Serios vorbind, freza diamantată sub jet de apă îl dă gata.

#31
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 patriot2015, on 07 mai 2014 - 14:47, said:

Posibil,dar daca incerci sa dai intr-o piatra gaura reusesti iar in magnet nu,si piatra aia zgarie magnetul,e mai dura piatra decat magnetul  ala..

Nu incerca, doar sugerez ca daca piatra aia e silex sau cuart nu o sa mearga. Magnetul e dur si casant. Nu e usor sa dai gaura, iar daca reusesti poti sparge magnetul.

#32
alexandruovi

alexandruovi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 14.09.2008
cele mai tari comentari, Posted Image Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate